Cybernetyczny wyścig zbrojeń. To z nimi muszą mierzyć się służby


Cyberobrona jest ważna tak samo jak obrona w wojnie konwencjonalnej - taki pogląd jest coraz bardziej popularny i w tym duchu wypowiada się sekretarz generalny NATO. Państwa takie jak Izrael i USA wydają coraz więcej na werbowanie specjalistów, którzy będą w stanie ochronić państwowe tajemnice i systemy przed cybernapastnikami.

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o 19:55 w TVN24 BiS.

Filmem w stylu najlepszych produkcji science fiction izraelski wywiad zachęca do współpracy firmy związane z nowymi technologiami. Cel: nie dać się wyprzedzić zagranicznym hakerom. - Gwarantujemy, że w przyszłości Mossad zachowa technologiczną przewagę nad przeciwnikami po to, by chronić obywateli Izraela - zapowiada Eli Gruner, członek izraelskiego rządu.

Cybernetyczny wyścig zbrojeń trwa na całym świecie. To przede wszystkim walka o najzdolniejszych informatyków. Amerykańska armia na rekrutację przeznacza miliony dolarów. Reklama, zachęcająca do wstąpienia w jej szeregi, od miesięcy emitowana jest w najlepszym czasie antenowym największych telewizji.

Takie kampanie pokazują, jak wielkim zagrożeniem są ataki hakerskie i jak trudno zidentyfikować stojące za nimi siły. Autorzy ostatniego zmasowanego ataku, który zaszyfrował dane komputerów na całym świecie, wciąż pozostają anonimowi.

- To mogła być organizacja przestępcza, to mogli równie dobrze być jacyś aktywiści. Mógł też stać za tym konkretny kraj. Jest za wcześnie na ocenę - ocenia były koordynator ds. cyberbezpieczeństwa Białego Domu Michael Daniel.

Groźne grupy

Eksperci mogą tylko spekulować. Poszlaki prowadzą do Moskwy, bo główną ofiarą ataku padła Ukraina. Dowodów na to nie ma, ale to z Kremlem związane są dwie z najgroźniejszych grup hakerskich świata - Fancy Bears i Sandworm. Rosjanie znani są na przykład z atakowania serwerów NATO w celu kradzieży danych wywiadowczych.

Wrogo nastawiona do Zachodu jest też związana z Północną Koreą grupa Lazarus. Odpowiedzialna jest ona za majowe ataki, które sparaliżowały prace brytyjskich szpitali.

Z chińskim wywiadem związani są członkowie grupy Comment Crew. Poszukuje ich FBI za szpiegostwo gospodarcze i włamania na serwery wielkich koncernów takich jak Lockheed Martin czy Coca-Cola.

Nie bez wini są też Amerykanie. Equation Group to hakerzy związani z amerykańską Agencją Bezpieczeństwa Narodowego. Podejrzewa się, że to oni stali za atakiem na irański program nuklearny. W Ameryce powstał też pierwotnie wirus, który teraz zaatakował cały świat. - Wirus, który błyskawicznie zainfekował tysiące komputerów, korzystał z narzędzi, które opracowała NSA i które niedawno wyciekły do internetu - podkreśla Raphael Satter, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa Associated Press.

Autor: Jakub Loska / Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS