Fakty z zagranicy

Trzaskowski: PiS doprowadziło polską politykę zagraniczną do ruiny

Trzaskowski: PiS doprowadziło polską politykę zagraniczną do ruiny

03.01 | Były sekretarz stanu Rafał Trzaskowski w „Faktach z Zagranicy”

Video: Katarzyna Kolenda-Zaleska / TVN24 BiS
– PiS doprowadziło polską politykę zagraniczną do ruiny – powiedział w „Faktach z Zagranicy” Rafał Trzaskowski, były sekretarz stanu w ministerstwie spraw zagranicznych PO. Gość Katarzyny Kolendy-Zaleskiej komentował na antenie TVN24 BiS politykę zagraniczną Polski, kryzys parlamentarny oraz kontrowersyjny wyjazd lidera opozycyjnej partii .Nowoczesna Ryszarda Petru w trakcie trwającego w Sejmie protestu.

Zdaniem gościa programu lista strategicznych celów polityki zagranicznej rządu PiS „to żart”, ponieważ „kompletnie nie angażuje w politykę wschodnią”. – Ten rząd nie robi nic na Ukrainie, (…) Mołdawia jest kompletnie zapomniana, mamy dziwne kontakty z Białorusią – wyliczał. – To skandaliczne posunięcia – skwitował. Rząd PiS skłócił się z większością instytucji na arenie międzynarodowej – poza Węgrami i Wielką Brytanią, która de facto wychodzi z Unii Europejskiej, zauważył. – Nawet Czesi są na nas wściekli – stwierdził i dodał, że „PiS doprowadziło polską politykę zagraniczną do ruiny”.

Zdaniem byłego sekretarza stanu – w działaniach polskiego MSZ  najsilniej widać takie zjawiska, jak izolacja i marginalizacja, co w perspektywie przyszłości może oznaczać, że Polska nie będzie miała „wpływu na cokolwiek”. – Polska jest w kompletnej izolacji, jeśli chodzi o kanały nieformalne; a to jest najważniejsze – podkreślił. Zdaniem Trzaskowskiego nie pomaga również fakt, że „minister Waszczykowski wykazuje się wyjątkową arogancją”.

Wyjazd Petru wizerunkowym błędem opozycji?

„To była niezręczność, podróż była prywatna”, tłumaczył Ryszard Petru swój wyjazd w trakcie trwającego w Sejmie protestu opozycji przeciwko łamaniu prawa i regulaminu tej izby. Czy Petru może zaszkodzić protestowi w Sejmie? Nawet amerykańska agencja prasowa Associated Press odniosła się dziś do tej kwestii. Kontrowersyjną podróż lidera Nowoczesnej Ryszarda Petru komentował na antenie TVN24 BiS także Trzaskowski.

– To przede wszystkim prywatna podróż – zaznaczył, przyznając, że lider Nowoczesnej „nie powinien sobie robić tak spektakularnych wakacji w tym momencie”. Gość Katarzyny Kolendy-Zaleskiej zaznaczył jednak, że takie wakacje nie powinny przyćmić istoty protestu – ponieważ jest „symboliczny” i ma na celu „upominanie się o wolne media i dopuszczenie do głosu opozycji”. – Narracja, że ten protest ma obalić rząd, jest narracją PiS – podkreślił Trzaskowski.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Martyna Stachowicz / Źródło: TVN24 BiS

Komentarze (6)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
thomczio

Ty trzaskowski nie przejmuj się tak polityką zagraniczną bo z waszej wasalskiej przyjażni z całą unią polska niczego dobrego nie uzyskała. Ty się lepiej schyl nisko to zobaczysz jak zwykli ludzie zmagać się muszą za płacę minimalną bez umowy o pracą. To jest tragedia do jakiej żeście doprowadzili i takiej ruinie polskiego pracownika rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Hans Klops
   Hans Klops

   I wydało się !Jednak w POlsce jest cós "w ruinie".

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Centrum pomocy baranom
     Centrum pomocy baranom

     Kto skarżył na swój kraj do obcych?

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       sigm
       sigm

       u nas w Szwajcarii wszyscy maja ultra prawicowe poglądy - dziadom piścielcom to nie wolno po ulicy chodzić

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         karolina030303

         swietny wywiad.Brawo panie Trzaskowski!

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           0
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           Bl0to
           Bl0to

           Nie zgodzę się, pisolandia ma strategię na politykę zagraniczną, to brak polityki. No może jedynie po medalu dla Orbana, Putina, Łukaszenki i Kima od Towarzysza Jarosłoffa i po buziaku w stylu Breżniewa. To Towarzysze lubią zapewne.

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             0
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              0
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             Zasady forum
             Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

             Pozostałe informacje

             • "Najgorszą dla demokracji rzeczą jest to, jeżeli ona nie obchodzi obywateli"

              "Najgorszą dla demokracji rzeczą jest to, jeżeli ona nie obchodzi obywateli"

              - Polskę trzeba naprawiać razem z ludźmi, a nie w kontrze do nich - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były doradca prezydenta Komorowskiego i działacz opozycji w PRL-u Henryk Wujec, komentując protesty przeciwko reformie sądownictwa zaproponowanej przez PiS. - Ja to porównuję do sytuacji latem 1980 roku, kiedy tworzyła się „Solidarność” i to poczucie, że wreszcie mamy coś do powiedzenia. Klimat jest ten sam, bo nie ma agresji - ocenił. Drugi gość programu, historyk dr Zbigniew Girzyński, docenił frekwencję na demonstracjach, tym bardziej imponującą, że mamy okres wakacyjny. - Najgorszą dla demokracji rzeczą jest to, jeżeli ona nie obchodzi obywateli - stwierdził.

              czytaj więcej »
             • "Prezydent podjął działania, które mają na celu rozładowanie sytuacji"

              "Prezydent podjął działania, które mają na celu rozładowanie sytuacji"

              - Prezydent podjął działania, które mają na celu rozładowanie tej sytuacji, by debata w tak ważnych sprawach przebiegała w sposób godny i merytoryczny, a nie wiecowy - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Marian Piłka z Prawicy Rzeczypospolitej, komentując prezydenckie weto dla ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. - To lekko osłabi napięcie w relacjach z Unią Europejską, ale w Komisji Europejskiej wciąż toczy się postępowanie wobec Polski - przypomniał drugi gość programu, Marcin Święcicki z Platformy Obywatelskiej. Trzeci gość "Faktów z Zagranicy", politolog Paweł Kowal z Polskiej Akademii Nauk, wyraził opinię, że Andrzej Duda podjął decyzję między innymi pod wpływem protestów słyszanych z różnych stron. - Od pewnego momentu było jasne, że nie protestują tylko przeciwnicy rządu Prawa i Sprawiedliwości, ale ludzie o różnych intencjach, także bardzo patriotycznych - zwrócił uwagę.

              czytaj więcej »
             • Protestujący i unijni politycy zadowoleni z weta. PiS: układ się broni

              Protestujący i unijni politycy zadowoleni z weta. PiS: układ się broni

              Ludzie, którzy przez 8 dni i nocy protestowali, maszerowali i domagali się potrójnego weta, są usatysfakcjonowani, mimo, że tylko dwie z trzech ustaw mają być zawetowane. Zadowoleni są też politycy w Unii Europejskiej, która krytykowała nadciągającą rewolucję w polskich sądach. Nastroje w obozie rządowym są inne. Układ się broni - to przekaz od jednego z prominentnych polityków PiS. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

              czytaj więcej »
             • Weto prezydenta Andrzeja Dudy głośno komentowane w zagranicznych mediach

              Weto prezydenta Andrzeja Dudy głośno komentowane w zagranicznych mediach

              Amerykańscy konserwatyści, lewicowe i prawicowe brytyjskie gazety, czołowe media świata wielkich finansów, takie jak Bloomberg czy Financial Times, a nawet Al Jazeera i watykański L'Osservatore Romano. Wszyscy oni komentowali i często krytykowali ostatnie plany reformy polskich sądów. W poniedziałek prezydent Andrzej Duda zapowiedział weto do dwóch z trzech ustaw. Ten nagły i niespodziewany zwrot w tej historii, niejednokrotnie był tematem numer jeden w mediach poza granicami Polski. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

              czytaj więcej »
             • MAKS - święto lotnictwa niedaleko Moskwy

              MAKS - święto lotnictwa niedaleko Moskwy

              Rosja chwali się swoim potencjałem lotniczym. Okazją jest trwający właśnie moskiewski salon lotniczy i kosmiczny - MAKS. Impreza odbywa się co dwa lata w miasteczku Żukowskij niedaleko stolicy Rosji. Przyciąga ona rekordowe liczby widzów - w tym roku organizatorzy spodziewają się 400 tysięcy odwiedzających. Materiał "Faktów z zagranicy" TVN24 BiS.

              czytaj więcej »
             • Jaki naprawdę jest amerykański Sąd Najwyższy? "Amerykanie mają przekonanie, że należy dbać o różnorodność"

              Jaki naprawdę jest amerykański Sąd Najwyższy? "Amerykanie mają przekonanie, że należy dbać o różnorodność"

              W Polsce często odwołujemy się do zagranicznych wzorców. Projektując rozwiązania prawne, polskim politykom zdarza się wskazywać na recepty opracowane w zachodnich demokracjach. Nie inaczej jest ze zmianami w sądach. Jak więc wygląda Sąd Najwyższy w Stanach Zjednoczonych oraz procedury wyboru i odwoływania jego sędziów? Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

              czytaj więcej »
             • Zandberg: Prezydent powinien rozpocząć debatę nad reformą sądownictwa. Ale taką na poważnie

              Zandberg: Prezydent powinien rozpocząć debatę nad reformą sądownictwa. Ale taką na poważnie

              Jeżeli chcemy tą przewagę PiS-u zniwelować, chcemy utrzymać normalność i demokracje, to musimy grać na wielu fortepianach - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Władysław Kosiniak-Kamysz. Przewodniczący PSL mówił, że jego partia, partia Razem, jak i inne partie muszą współpracować, bo każda trafia "do różnych ludzi". - To, co prezydent powinien zrobić, po pierwsze: zawetować te ustawy, te groźne ustawy - mówił z kolei Adrian Zandberg z partii Razem. - A po drugie, (prezydent powinien - przyp. red.) rozpocząć wielką publiczną debatę nad reformą polskiego sądownictwa, ale taką, która będzie się odbywała na poważnie - dodał.

              czytaj więcej »
             • Nałęcz: to, co robi PiS, zsyła Donalda Tuska do polskiej polityki

              Nałęcz: to, co robi PiS, zsyła Donalda Tuska do polskiej polityki

              Nie jest marzenie Donalda Tuska, żeby ubiegać o jakieś stanowiska w Polsce. On już w życiu osiągnął wszystko - mówił w "Faktach z Zagranicy" profesor Tomasz Nałęcz, były doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego. Jego zdaniem Tusk marzy o tym, aby spędzić czas z rodziną, odpocząć i podróżować. - Jednak to, co robi PiS, w naturalny sposób zasysa go do polskiej polityki - dodał. - Wybiera się zawsze spośród kandydata (na lidera), którzy mogą być wybieralni, którzy są znani w szerokiej opinii publicznej. W tym rozumieniu Donald Tusk ma szansę - mówił Ryszard Bugaj, ekonomista i były doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Dodał, że nie jest pewien, czy Tusk nie chciałby wrócić na polską scenę polityczną.

              czytaj więcej »
             • "Tusk ma swoje obowiązki w Europie, powinien się nimi zajmować"

              "Tusk ma swoje obowiązki w Europie, powinien się nimi zajmować"

              - Pan Donald Tusk ma swoje obowiązki w Europie, powinien się nimi zajmować. Liczymy, że zacznie również wykorzystywać tę swoją pozycję dla dobra Polski, dbając o Polskie interesy. Natomiast w Polsce będziemy rozmawiać we własnym gronie o naszych sprawach - mówił w "Faktach z Zagranicy" Marcin Horała, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Horała dodał, że "tytuł do spotykania się" może mieć Schetyna, bądź inni liderzy polskich partii politycznych. - Donald Tusk z troską o Polskę, bo wie doskonale, co dzieje się w Brukseli i co mówi się o Polsce, chce spotkać się z Polskim prezydentem - podkreślał z kolei Borys Budka z Platformy Obywatelskiej. - Donald Tusk chce wytłumaczyć Andrzejowi Dudzie te zagrożenia, które płyną z tych uchwalanych, niekonstytucyjnych, sprzecznym z prawem europejskim ustaw. Donald Tusk pragnie dialogu, by prezydent Rzeczpospolitej jeszcze przemyślał podpisanie niekonstytucyjnego prawa - dodał.

              czytaj więcej »
             • Zagraniczne media i rządy o sytuacji sądownictwa w Polsce

              Zagraniczne media i rządy o sytuacji sądownictwa w Polsce

              Powaga zmian w polskich sądach i skala protestów sprawiają, że to najważniejsze tematy w krajowych mediach w ostatnich dniach. To, co dzieje się w Warszawie i w wielu innych polskich miastach, nie umyka także zagranicznym redakcjom. Sprawami Polski za granicą zajmują się jednak nie tylko dziennikarze - nie brakuje komentarzy i oświadczeń rządowych. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

              czytaj więcej »
             • "Polska nie jest członkiem kasy zapomogowo-pożyczkowej, tylko wspólnoty wartości"

              "Polska nie jest członkiem kasy zapomogowo-pożyczkowej, tylko wspólnoty wartości"

              U europejskich polityków, z którymi rozmawiałam była troska i kompletne niezrozumienie tego, co się w Polsce dzieje - mówiła w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS eurodeputowana PO Julia Pitera. - Polska nie jest członkiem kasy zapomogowo-pożyczkowej, tylko wspólnoty wartości - przekonywała. - Nie ma powodu, żeby Unia Europejska ingerowała w wewnętrzne sprawy Polski - mówił z kolei drugi gość programu, Marian Piłka z Prawicy Rzeczypospolitej. Jak dodał, on sam ma obiekcje co do reform PiS, które zostały zgłoszone jako projekty poselskie. - Moim zdaniem te ustawy powinny być ustawami rządowymi, by mogły być konsultowane - stwierdził.

              czytaj więcej »
             • Semka: demonstracje średniego typu. Wroński: ważne, że nie tylko w Warszawie

              Semka: demonstracje średniego typu. Wroński: ważne, że nie tylko w Warszawie

              - Demonstracja typu średniego, od 7 do 10 tysięcy - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS dziennikarz Piotr Semka z "Do Rzeczy" czwartkową manifestację na Krakowskim Przedmieściu przeciwko reformom PiS w sądownictwie. Drugi gość programu, Paweł Wroński z "Gazety Wyborczej", wyraził opinię, że nie liczba demonstrantów się tu liczy. - Istotne jest to, że demonstracje nie odbywają się tylko w Warszawie, ale także w wielu innych miastach - ocenił.

              czytaj więcej »
             • "Jeśli nie ma Unii Europejskiej w Polsce, to wszystko wolno. Tak myślą rządzący"

              "Jeśli nie ma Unii Europejskiej w Polsce, to wszystko wolno. Tak myślą rządzący"

              - Idzie to w niedobrym kierunku - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były premier Leszek Miller, oceniając ustawy reformujące sądownictwo, które uchwalił Sejm. Jego zdaniem wszystkie trzy kluczowe ustawy - o KRS, o Sądzie Najwyższym i o ustroju sądów powszechnych - powinny być zawetowane przez prezydenta Dudę. Wyraził opinię, że PiS liczy na to, że UE nie zajmie się tą sprawą. - Jeśli nie ma Boga, to wszystko wolno. Jeśli nie ma Unii Europejskiej w Polsce, to wszystko wolno. Tak pewnie myślą rządzący- stwierdził.

              czytaj więcej »
             • Tusk proponuje spotkanie, Pałac Prezydencki odpowiada

              Tusk proponuje spotkanie, Pałac Prezydencki odpowiada

              Unia głośno krytykuje polską reformę sądownictwa, więc Donald Tusk zaproponował prezydentowi Dudzie spotkanie. Według Tuska reformy PiS "narażają naszą reputację na szwank. Przenoszą nas - w sensie politycznym - w czasie i przestrzeni: wstecz i na Wschód". Zdaniem Prawa i Sprawiedliwości ewentualne spotkanie nie miałoby konkretnego celu, ponieważ wśród kompetencji szefa Rady Europejskiej nie ma takiej, która pozwalałaby mu na ingerowanie w wewnętrzne sprawy państw członkowskich. Jednak z drugiej strony takie ewentualne spotkanie mogłoby pokazać chęć do dialogu, którego brak Bruksela najostrzej wypomina Warszawie. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

              czytaj więcej »
             tvnpix