Upały w Europie, powodzie w Afryce, monsuny w Azji. "Zmiany klimatyczne są jak przewlekła choroba"


Gigantyczne lawiny błotne zabijają setki ludzi w Afryce, woda zalewa południowo-wschodnią Azję i nawet w środku Europy huraganowy wiatr może być jak wyrok śmierci. Naukowcy alarmują - ocieplenie klimatu to nasz największy wróg.

Zwały błota zdewastowały wioski, rwąca woda miasta zmieniła w jeziora. Powodzie i lawiny błotne dosłownie zrujnowały Sierra Leone na zachodnim wybrzeżu Afryki. Niektóre doniesienia mówią już o ponad 300 ofiarach śmiertelnych, ale pod błotem i zawalonymi domami mogą być kolejne setki zabitych.

- Wszystkie nasze domy zalała woda. Odkąd to się stało, płaczemy. Został nam tylko płacz - mówi mieszkanka Freetown, Mariama Julie Koroma. To wyrąb lasów na wzgórzach, czyli działalność człowieka, spotęgował siłę żywiołu.

Lucyfer, czyli ostatnia fala upałów w Europie, podpalił niemal całe południe kontynentu. Ogromne pożary szaleją od Portugalii przez Hiszpanię, Chorwację, aż po Grecję.

Z kolei w Indiach powódź zrujnowała życie prawie 3 milionom ludzi. Niespotykanie silne monsuny zabiły blisko 200 osób, także w Nepalu. Z powodu ulewnego deszczu miliony mieszkańców Bangladeszu musieli uciekać ze swoich domów. Pod wodą znalazły się też niektóre rejony Chin.

"Przewlekła choroba"

- Zmiany klimatyczne moglibyśmy porównać do przewlekłej choroby, która będzie nas nękać coraz bardziej. Nie skończy to naszego świata, ale będzie nam bliżej do czegoś, co możemy nazwać kryzysem - tłumaczy dr hab. Bogdan Chojnicki, klimatolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

- Konsekwencje zmian klimatu odczuwamy już teraz i one będą tylko coraz bardziej dotkliwe. Ekstremalne zjawiska pogodowe powinny być dla nas ostrzeżeniem jeżeli chodzi o to, co dopiero nadchodzi - mówi Paweł Szypulski z Greenpeace Polska.

I dotyczy to również Polski, bo ostatnia nawałnica na Pomorzu to też efekt zmian w klimacie. Stacja meteorologiczna w Elblągu odnotowała podmuchy wiatru z prędkością ponad 151 kilometrów na godzinę. Nigdy wcześniej na polskich nizinach tak silnie nie wiało. Nigdy wcześniej też Ziemia nie była tak gorąca.

- Będziemy mieli coraz częściej do czynienia z falami upałów, czyli napływami powietrza z południa kontynentu, czy nawet z północnych rejonów Afryki - mówi Szymon Walczakiewicz z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego.

Zmiany nie do cofnięcia

Emisja gazów cieplarnianych, ekspansywne rolnictwo, masowa wycinka lasów - to tylko przyspiesza efekt cieplarniany. Ziemia powinna właśnie wchodzić w epokę lodowcową, tymczasem za 100 lat może być nawet o 8 stopni Celsjusza cieplej. Jeszcze w połowie XXI wieku w Oceanie Arktycznym lód ma całkowicie stopnieć.

Lodowcom we włoskich Alpach grozi roztopienie. - O 6 rano, na wysokości 2770 metrów, na przełęczy Stelvio temperatura wyniosła 12 stopni Celsjusza - mówił 5 sierpnia Umberto Capitani, dyrektor stacji narciarskiej w Stelvio.

Cofnąć tego wszystkiego już w zasadzie się nie da, ale proces wyniszczania Ziemi można spowolnić. Potrzebne są jednak zdecydowane i szybkie działania, bo dziś wyemitowany dwutlenek węgla na klimat będzie wpływać jeszcze przez 150 lat.

Autor: Przemysław Kaleta / Źródło: Fakty po południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali, i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Przez bardzo długi czas byliśmy zależni od Amerykanów w naszej obronności. Teraz zaczynamy rozumieć, że powinniśmy sami odpowiadać za europejską obronność - powiedział unijny komisarz do spraw obrony Andrius Kubilius w "Faktach po Faktach" w TVN24. Powiedział przy tym, że rozwój militarny Chin "wymaga coraz więcej uwagi ze strony USA".

Unijny komisarz obrony: Byliśmy zależni od Amerykanów. Teraz zaczynamy rozumieć

Unijny komisarz obrony: Byliśmy zależni od Amerykanów. Teraz zaczynamy rozumieć

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS