Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Co zrobić, by wziąć udział w wyborach?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Co zrobić, by wziąć udział w wyborach?
Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Co zrobić, by wziąć udział w wyborach?
Paweł Laskosz/Fakty po Południu TVN24
Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Co zrobić, by wziąć udział w wyborach?Paweł Laskosz/Fakty po Południu TVN24

Od 1 września do 12 października wyborcy mogą pobierać zaświadczenie o prawie go głosowania poza miejscem stałego zamieszkania. Urzędnicy zachęcają, by nie czekać z tym do ostatniej chwili.

Nie trzeba u siebie, można w dowolnym lokalu wyborczym w kraju, za granicą, a nawet na polskim statku morskim. Ale aby 15 października móc tam zagłosować - trzeba mieć specjalne zaświadczenie. Urzędy gminy od 1 września do 12 października przyjmują wnioski o ich wydanie. Takie zaświadczenie jest wydawane od ręki, wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty. Już pierwszego dnia z tej możliwości w szczecińskim urzędzie miasta skorzystała pani Anna. - Trwa to maksymalnie dwie minuty. Nie wiem jeszcze konkretnie, w której gminie będę się znajdować w tym czasie i w którym lokalu wyborczym będę chciała głosować, więc to jest najlepszy sposób na to, żeby nie musieć się tym martwić w dniu głosowania - tłumacz pani Anna, mieszkanka Szczecina. Wniosek o wydanie takiego zaświadczenia można złożyć w dowolnym urzędzie gminy. Nie trzeba tego robić osobiście. Zaświadczenie składa się na wniosku z własnym podpisem. Podobnie jak upoważnienie.

Rośnie niepokój wśród Polaków, którzy chcą głosować za granicą
Rośnie niepokój wśród Polaków, którzy chcą głosować za granicąMaciej Woroch/Fakty TVN

Zmiana miejsca głosowania - kto może wnioskować?

O zmianę miejsca głosowania starać się mogą wszyscy wyborcy. Taki dokument upoważnia do głosowania gdziekolwiek, ale jeśli w ostatniej chwili zmienimy zdanie i zdecydujemy, żeby zagłosować w dotychczasowym miejscu głosowania - też to będzie z tym zaświadczeniem możliwe. Nowością jest to, że zaświadczenie może pobrać osoba, która nie jest nigdzie zameldowana i czasowo przebywa na terenie danej gminy. - Sprawdzamy tylko wtedy w Centralnym Rejestrze Wyborców, czy taka osoba posiada prawa wyborcze. Jeśli tak, jest wydawane zaświadczenie, system pokazuje, że wydano zaświadczenie, pomimo tego, że zainteresowany nie był wpisany do obwodu głosowania - wyjaśnia Katarzyna Korowczyk, pełnomocniczka prezydenta Łodzi do spraw wyborów. Na zaświadczeniu znajdują się dane wyborcy. Oznaczone ono jest specjalnym hologramem. Ważne jest, żeby takiego zaświadczenie nie zgubić. Jeśli to zrobimy - to nie ma możliwości otrzymania duplikatu. Pobierając takie zaświadczenie - musimy go pilnować, bo inaczej nie będziemy mogli oddać głosu.

ZOBACZ WIĘCEJ: Pytania o głosowanie za granicą. "Każdy prawidłowo oddany w wyborach głos powinien się liczyć

Ci, którzy wiedzą już, gdzie będą w dniu głosowania, mogą skorzystać też z opcji dopisania do listy wyborców. Mogą to zrobić zarówno w urzędzie gminy, w której chcą głosować, jak i przez internet za pośrednictwem strony gov.pl. - Składamy wniosek i wybieramy sobie komisję, w której chcemy głosować. Usługa jest powiązana z ePUAP-em. Możemy wypełnić wniosek właśnie przez stronę ePUAP-u lub popisem osobistym, dowodem osobistym lub przez mObywatel - informuje Ewa Kacprzyk z Wydziału Spraw Obywatelskich i Komunikacji Urzędu Miasta Łodzi.

Polacy na stałe mieszkający za granicą, ale chcący głosować w ojczyźnie, powinni złożyć odpowiedni wniosek w gminie lub przez internet. Mogą to też zrobić dzięki dokumentowi wystawionemu przez konsula lub gminę. Urzędnicy zachęcają wyborców, aby formalności dopełnili jak najszybciej. Zapewniają zarazem, że będą gotowi na wzmożone zainteresowanie tuż przed upływem terminu składania wniosków.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu

Pozostałe wiadomości

To opowieść o najstarszej pracującej osobie w Polsce, i to z najdłuższym, bo 84-letnim stażem. Pan Wacław ma 98 lat. To były mistrz Polski w wyścigach motocyklowych, który prowadzi warsztat mechaniczny w Poznaniu. Jego największym marzeniem jest pracować dalej, ile tylko sił wystarczy, co najmniej do setki. Historia samego warsztatu sięga 1945 roku.

Pan Wacław Milewski ma 98 lat i pracuje od 84 lat. "Dziadek jest ekstra, generalnie rzecz biorąc"

Pan Wacław Milewski ma 98 lat i pracuje od 84 lat. "Dziadek jest ekstra, generalnie rzecz biorąc"

Źródło:
Fakty TVN

Odra nie tylko wróciła, ale rozlewa się szeroką falą. Najwięcej dzieci choruje w Warszawie i we Wrocławiu, ale wszędzie grupa ryzyka jest taka sama - to osoby niezaszczepione.

Ostrzeżenia WHO właśnie stały się faktem. Liczba zachorowań na odrę rośnie lawinowo

Ostrzeżenia WHO właśnie stały się faktem. Liczba zachorowań na odrę rośnie lawinowo

Źródło:
Fakty TVN

Tomasz Szmydt jest podejrzany o szpiegostwo, grozi mu nawet dożywocie. Były już sędzia jest na Białorusi, gdzie poprosił o azyl. Jego zatrzymanie i przekazanie Polsce wydaje się zatem dość mało prawdopodobne. Dlaczego polski kontrwywiad nie wykrył działalności Szmydta? - Służby nie dotykały Szmydta, ponieważ traktowały go jako człowieka Ziobry i człowieka Piebiaka, czyli element układu politycznego - uważa Michał Szczerba, poseł Koalicji Obywatelskiej.

"Służby nie dotykały Szmydta, ponieważ traktowały go jako człowieka Ziobry"

"Służby nie dotykały Szmydta, ponieważ traktowały go jako człowieka Ziobry"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Znikające ampułki z lekami narkotycznymi i lekarz, który przyjmował kroplówkę w czasie pracy. Jest zwrot w sprawie bulwersującej sytuacji na SOR-ze w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie. Lekarz złożył wypowiedzenie i nie pracuje już w placówce. Sprawą zajmuje się prokuratura. Były już przeszukania w szpitalu i w mieszkaniu "osoby, która występuje w tej sprawie". Zabezpieczono dokumentację, wzywani są świadkowie. 

Lekarz ze Szpitala Żeromskiego w Krakowie, który mógł przyjmować fentanyl, złożył wypowiedzenie

Lekarz ze Szpitala Żeromskiego w Krakowie, który mógł przyjmować fentanyl, złożył wypowiedzenie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Najbardziej zawinili politycy, którzy zaniedbali priorytet wschodni w służbach specjalnych, w kontrwywiadzie wojskowym i cywilnym. Dla nich priorytetem była opozycja demokratyczna - mówił w "Faktach po Faktach" o sprawie Tomasza Szmydta generał Krzysztof Bondaryk, dyrektor biura szefa MSWiA, były szef ABW.

W sprawie Tomasza Szmydta "najbardziej zawinili politycy"

W sprawie Tomasza Szmydta "najbardziej zawinili politycy"

Źródło:
TVN24

Mur przy granicy z Białorusią ma zostać, ale zakładamy też, że każdy mur bywa nieszczelny - mówiła w "Faktach po Faktach" Anna Maria Żukowska o słowach premiera Donalda Tuska, że istnieje "potrzeba wzmocnienia granicy". Michał Kobosko stwierdził, że "bezpieczeństwo granic nie może wykluczać człowieczeństwa".

"Podstawą absolutną funkcjonowania każdego państwa jest zapewnienie bezpiecznych granic"

"Podstawą absolutną funkcjonowania każdego państwa jest zapewnienie bezpiecznych granic"

Źródło:
TVN24

Amerykański Departament Stanu zna sprawę polskiego sędziego, który uciekł na Białoruś - mówi w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Marcinem Wroną Mark Toner z Departamentu Stanu USA. Toner dodaje, że Stany Zjednoczone są świadome wyzwań wschodniej flanki NATO, które stwarza agresywna postawa Rosji i wojna w Ukrainie oraz robią wszystko, by wspierać w nich Polskę i innych sojuszników. Był też pytany o sprawę polskiego sędziego Tomasza Szmydta, który uciekł na Białoruś. Przekazał, że Departament Stanu zdaje sobie sprawę z tego, co się wydarzyło. - Ale jest to wewnętrzna kwestia rządu polskiego - dodał.

Mark Toner: Będzie to długa wojna. Wszyscy musimy się przygotować

Mark Toner: Będzie to długa wojna. Wszyscy musimy się przygotować

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wywołała trzęsienie ziemi w Seattle, a teraz zatrzęsie fanami w Europie. Taylor Swift rozpoczęła trasę koncertową, w której zawita także w Polsce. Co ciekawe, za artystką podążają nie tylko miliony jej fanów, ale też charakterystyczny dla gwiazd tego kalibru efekty. Tam, gdzie się pojawia Swift - ceny wynajmu krótkoterminowego gwałtownie rosną o kilkaset procent, co ma wyraźny wpływ na inflację.

Taylor Swift z koncertami w Europie. "To naprawdę niesamowite show"

Taylor Swift z koncertami w Europie. "To naprawdę niesamowite show"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Jak sztuczna inteligencja zmieni gospodarkę, której filarami nadal są surowce? Na ten temat Jan Niedziałek rozmawiał z Amitem Joshim, szwajcarskim naukowcem i ekspertem w dziedzinie sztucznej inteligencji.

Jak sztuczna inteligencja zmieni gospodarkę? Rozmowa z Amitem Joshim

Jak sztuczna inteligencja zmieni gospodarkę? Rozmowa z Amitem Joshim

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS