Mówią, że są pełni energii i mają więcej odwagi. Co oferują młodzi kandydaci do Sejmu?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Mówią, że są pełni energii i mają więcej odwagi. Co oferują młodzi kandydaci do Sejmu?
Mówią, że są pełni energii i mają więcej odwagi. Co oferują młodzi kandydaci do Sejmu?
Tomasz Pupiec/Fakty po Południu TVN24
Mówią, że są pełni energii i mają więcej odwagi. Co oferują młodzi kandydaci do Sejmu? Tomasz Pupiec/Fakty po Południu TVN24

Nowe standardy polityki obiecują najmłodsi kandydaci do parlamentu. Twierdzą, że gdy zastąpią tzw. dziadersów, do Sejmu wniosą energię, entuzjazm i świeżość. - Mamy więcej energii. Wierzymy, że jesteśmy w stanie dokonać niemożliwego - mówi Jakub Traczyk, kandydat Koalicji Obywatelskiej.

Adam Legawski to najmłodszy ze wszystkich kandydatów do Sejmu. Wymagane 21 lat skończy zaledwie trzy dni przed wyborami parlamentarnymi. - Ja się z moją koleżanką, która ma urodziny tydzień po mnie, założyliśmy, kto z nas będzie najmłodszym kandydatem w Polsce - mówi kandydat Lewicy na posła z okręgu gdańskiego.

Legawski deklaruje, że chce zasiąść w sejmowej ławie, żeby walczyć ze zmianami klimatycznymi, o lepszą edukację czy dostęp do mieszkań dla młodych, ale z jego ust pada również postulat, który w debacie publicznej pojawia się są stosunkowo rzadko. - Żeby do każdego powiatu dojeżdżał pociąg, żeby do każdej gminy dojeżdżał autobus. Żeby ludzie w moim wieku nie byli uwięzieni w swoich małych miejscowościach - mówi kandydat Lewicy.

Jeśli wsłuchać się w głosy innych młodych kandydatów, to kwestia publicznego transportu zbiorowego jest jedną z najważniejszych dla młodych wyborców. Potwierdza to między innymi 22-letni kandydat Koalicji Obywatelskiej z okręgu kalisko-leszczyńskiego. - Sam pochodzę z miejscowości, która jest wykluczona komunikacyjnie. Kilkanaście milionów Polaków nie ma dostępu do publicznego transportu zbiorowego - nie mogą dotrzeć do lekarza, do szkoły czy do pracy - wskazuje Jakub Szczygieł.

CZYTAJ TAKŻE: Młodzi debiutanci chcą zostać parlamentarzystami. "Partie polityczne muszą pomagać nowym twarzom"

Wszyscy zgodnie deklarują, że chcą zostać posłankami i posłami, żeby właśnie takie problemy - najważniejsze dla ich rówieśników - w końcu wybrzmiały w Sejmie, w którym w obecnej kadencji 53 procent parlamentarzystów skończyło już 50 lat.

- Z pewnością jest to wyzwanie, ponieważ stale musimy udowadniać, że jesteśmy kompetentni. Udowadniać nasze umiejętności, ale też wiarygodność, która z uwagi na nasz wiek jest stale kwestionowana - zwraca uwagę Olivia Aziz, kandydatka Koalicji Obywatelskiej z okręgu warszawskiego.

Chcą nowych standardów polityki

Młode kandydatki i kandydaci nie znaleźliby się na listach największych partii, gdyby nie pragmatyczne decyzje ich już nie najmłodszych liderów. - Mamy więcej energii. Wierzymy, że jesteśmy w stanie dokonać niemożliwego - mówi Jakub Traczyk, kandydat Koalicji Obywatelskiej.

Jak tłumaczy profesor Małgorzata Myśliwiec, to również element gry o jak największą liczbę głosów - a tych należących do wyborców między 18. a 30. rokiem życia do zgarnięcia będzie ponad trzy miliony.

- Bardzo prawdopodobne, że oni w polskich realiach, na samym początku, będą głównie szablami do głosownia, ale wcale niewykluczone, że to właśnie w szeregach tych najmłodszych pojawi nam się ktoś, kto za kilka lat będzie miał szansę stać się realnym liderem na polskiej scenie politycznej - sugeruje Myśliwiec.

Poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba jako przykład wskazuje samego siebie. - Ja również, cztery kadencje temu, jako 20-latek, startowałem do Sejmu - jako radny warszawski, radny Dzielnicy Wola. Miałem wtedy 26. miejsce na liście i nikt nie dawał mi żadnych szans - wspomina Szczerba, który dzisiaj jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i zarazem aktywnych posłów opozycji.

"Czas Decyzji: DEBATA". Wśród tematów emerytury, prawa kobiet i osób LGBT, zabezpieczenie spółek Skarbu Państwa

Eksperci zwracają też uwagę, że młodzi politycy często mocnej angażują się w kampanię, co często przekłada się na większe poparcie dla całej listy wyborczej. - Jako lokalna aktywistka jestem raczej przyzwyczajona do działania niż do pięknych słów. Złożę jedną obietnicę: my jako młodzi ludzie mamy taki cel w polityce, żeby pokazać naszym sąsiadom z Wiejskiej, że politykę da się robić uczciwie - mówi jedna z aktywistek.

Większość młodych kandydatów na razie podchodzi z respektem do polityki określanej mianem "tej dużej", bo to często wręcz ich pierwsze takie publiczne wystąpienia, ale niektórzy już teraz zapewniają, że jeśli odbiorą poselską legitymację, to starsi parlamentarzyści nie mogą liczyć na taryfę ulgową.

- Pan minister Czarnek i jego spółka są do wyrzucenia, do wywalenia. My, młodzi, musimy się pozbyć dziadersów z polityki i musimy wprowadzić nowe standardy polityki - deklaruje Wiktoria Grelewicz, kandydatka Lewicy z okręgu sosnowieckiego.

ZOBACZ MATERIAŁ "FAKTÓW PO POŁUDNIU": Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Co zrobić, by wziąć udział w wyborach?

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Ostatnie dni kampanii wyborczej zdominowały sprzeczne wersje kandydata Karola Nawrockiego i jego sztabu w sprawie jego mieszkań. Kandydat PiS na prezydenta najpierw powiedział, że ma tylko jedno mieszkanie. Dziennikarze to sprawdzili - i tak wybuchła afera związana z mieszkaniem w Gdańsku, które Karol Nawrocki w niejasny sposób przejął od starszego, schorowanego mężczyzny. Teraz dziennikarze Interii dotarli do umowy, w której Karol Nawrocki zobowiązał się opiekować panem Jerzym. Wiadomo, że tego nie robił.

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Źródło:
Fakty TVN

Eksperymenty rodem z polskich szkół zostaną wykonane przez polskiego astronautę na orbicie, w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nauka sięga gwiazd - to wiemy od dawna - ale tym razem to pomysły polskich uczniów okazują się nieziemskie.

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Źródło:
Fakty TVN

Kosmos 482, czyli radziecka jeszcze sonda kosmiczna, która według wstępnych prognoz miała wejść w atmosferę nad terytorium Polski, ostatecznie ominęła nasz kraj. Rosjanie poinformowali, że jej części spadły do Oceanu Indyjskiego.

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ta zbrodnia była szokiem, a teraz szokujące jest wszystko, czego się dowiadujemy o zabójstwie na Uniwersytecie Warszawskim. Napastnik, 22-letni Mieszko, student wydziału prawa, został aresztowany przez sąd na trzy miesiące. Ma przejść badania stanu psychicznego. Pani Małgorzata, portierka, była przypadkową ofiarą.

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

Źródło:
Fakty TVN

Gdy zaczynało się konklawe, niewielu wymieniało kardynała Roberta Prevosta w gronie faworytów na papieża. Nawet teraz publicyści zajmujący się tematyką kościelną mówią wprost, że "przeciętny Amerykanin nigdy w życiu nie słyszał nazwiska Prevost". Jednocześnie media w Stanach Zjednoczonych przywołują słowa jego brata. Twierdzi on, że gdy Robert był kilkuletnim dzieckiem, jedna z sąsiadek powiedziała o nim, że zostanie on pierwszym amerykańskim papieżem. Brat zresztą czuł podobnie.

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS