Waży się przyszłość Ukrainy. Co na to kandydaci?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Waży się przyszłość Ukrainy. Co na to kandydaci?
Waży się przyszłość Ukrainy. Co na to kandydaci?
Ewa Koziak/Fakty po Południu
Waży się przyszłość Ukrainy. Co na to kandydaci?Ewa Koziak/Fakty po Południu

"Sytuacja międzynarodowa jest na tyle poważna, że nie możemy sobie pozwolić na kłótnie w kraju" - napisał premier, apelując, by politycy zawiesili spory "na temat wojny i pokoju w Ukrainie i jedności wobec zagrożeń ze Wschodu". Czy odpowiedź na to wezwanie widać i słychać w kampanii kandydatów na prezydenta?

"Sytuacja międzynarodowa jest na tyle poważna, że nie możemy sobie pozwolić na kłótnie w kraju w sprawie naszego bezpieczeństwa. Wzywam wszystkie siły polityczne i liderów do zawieszenia sporów na temat wojny i pokoju w Ukrainie i jedności wobec zagrożeń ze Wschodu. Polska, Europa i cały Zachód potrzebują dziś pełnej współpracy i solidarności" - napisał w czwartek w serwisie X premier Donald Tusk.

- Nie wyobrażam sobie, żeby jakiekolwiek porozumienia zapadały ponad głowami Ukraińców - powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy i kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Ta deklaracja padła na Lubelszczyźnie, blisko polsko-ukraińskiej granicy.

To, co powiedział Trzaskowski, słychać od wielu europejskich polityków. Wszystko po rozmowie prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem. Obaj uzgodnili natychmiastowe rozpoczęcie negocjacji pokojowych.

Trzaskowski, Nawrocki i Zandberg o polityce USA

Prezydent Donald Trump zadzwonił do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego już po rozmowie z Putinem. W czasie spotkania z dziennikarzami w Białym Domu amerykański przywódca uznał za mało prawdopodobne odzyskanie przez Ukrainę wszystkich swoich ziem. Co więcej, Trump przyznał, że w praktyce nie widzi Kijowa w strukturach NATO.

- Wszyscy musimy być jako NATO i Unia Europejska w ten proces włączeni, bo razem powinniśmy jako świat Zachodu zapewnić bezpieczeństwo Ukrainie - ocenił Rafał Trzaskowski.

OGLĄDAJ W TVN24 GO: Trzaskowski: mam pomysł, żeby stworzyć centrum drugiej misji

- Od samego początku mówiłem, że w stanie wojny Ukraina nie może wejść do NATO - komentował w rozmowie z dziennikarzami Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej i kandydat PiS na prezydenta.

Wiele wskazuje na to, że Trump nie miał na myśli przyjmowania do NATO Ukrainy w czasie wojny, a w ogóle. Członkostwo Kijowa w sojuszu - jako wynik rozmów pokojowych - wykluczył amerykański sekretarz obrony Pete Hegseth.

- Ja nie jestem od tego, aby komentować słowa amerykańskiego ministra obrony narodowej. Ameryka prowadzi swoją politykę - mówił o tym wątku Nawrocki.

Dotychczas polityka Donalda Trumpa była bliska zarówno Prawu i Sprawiedliwości, jak i Karolowi Nawrockiemu.

Nawrocki: w stanie wojny Ukraina nie może wejść do NATO
Nawrocki: w stanie wojny Ukraina nie może wejść do NATOTVN24

- Musimy zacieśnić współpracę obronną w Europie. Nie ma co liczyć na to, że zawsze wszystkie kwestie związane z bezpieczeństwem załatwią za Europę Amerykanie - ocenił natomiast Adrian Zandberg, kandydat partii Razem na prezydenta.

Według kandydata partii Razem na prezydenta, w sprawie Ukrainy Polska powinna działać wspólnie z innymi krajami europejskimi, w ramach Unii Europejskiej i NATO. - Nie pchać się do działań samodzielnych, nie pchać się w tej sprawie do pierwszego szeregu z oczywistych względów. Ze względu na nasze położenie, ze względu na nasze bezpieczeństwo - mówił Zandberg.

Kandydaci na kampanijnym szlaku

Chociaż pytań o bezpieczeństwo do kandydatów na prezydenta było dużo, to kampania nie skupiała się tylko na Ukrainie.

Adrian Zandberg wezwał zarząd Poczty Polskiej do poważnych rozmów o przyszłości firmy. - Pracownicy chcą rozmawiać o tym, żeby był nowy układ zbiorowy. Chcą rozmawiać o tym, żeby pocztę postawić na nogi - zaznaczył Zandberg. Kandydat partii Razem spotkał się z pracownikami, którzy okupują siedzibę spółki.

ZOBACZ TEŻ: "Oficjalny debiut" żony Karola Nawrockiego

Kandydat Prawa i Sprawiedliwości z kolei podpisał umowę programową z przewodniczącym NSZZ "Solidarność" Piotrem Dudą. - Ta ręka nie podpisze podwyższenia wieku emerytalnego dla kobiet i dla mężczyzn - obiecywał Nawrocki.

- Jeśli nie chcesz pracować do śmierci, głosuj na Karola Nawrockiego - wzywał Duda.

"IPN wypuszczał spot, który miał tak naprawdę bronić interesy Karola Nawrockiego"

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, jako kandydat, był na Pomorzu, a w Warszawie, w Instytucie, konferencję zorganizowali jego zastępcy. - Instytut Pamięci Narodowej jest wciągany, pomimo że nie jest uczestnikiem kampanii wyborczej, w rozgrywkę polityczną sił, które są wrogie Instytutowi - oświadczył Karol Polejowski, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.

CZYTAJ TAKŻE: Morawiecki o krytyce kolegów z partii. "Jeden wpis czytałem, ale już zapomniałem"

W czasie konferencji pracownicy IPN przedstawili spot, którego głównym bohaterem był Karol Nawrocki. - Instytut Pamięci Narodowej, szczególnie w ostatnich latach, dbał o polską pamięć - przekonywał Andrzej Śliwka, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

- IPN wypuszczał spot, który miał tak naprawdę chronić, bronić interesy Karola Nawrockiego. Robią politykę, a potem wychodzą na konferencję i mówią, że są apolityczni. To się kupy nie trzyma - podsumował Adrian Witczak, poseł Koalicji Obywatelskiej.

W Instytucie Pamięci Narodowej od połowy stycznia trwa kontrola NIK-u. Zeszłoroczna kontrola wykazała, że co czwarta złotówka z półmiliardowego budżetu została wydana niegospodarnie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości

W Ukrainie rozpoczęły się pierwsze od lat prace związane z ekshumacją ofiar rzezi wołyńskiej. To efekt zabiegów polskiej dyplomacji. Chodzi o prawdę historyczną i godny pochówek.

W Ukrainie, w Puźnikach, rozpoczęły się prace przed ekshumacją ofiar rzezi wołyńskiej

W Ukrainie, w Puźnikach, rozpoczęły się prace przed ekshumacją ofiar rzezi wołyńskiej

Źródło:
Fakty TVN

Ministerstwo Kultury wzywa ojca Tadeusza Rydzyka, by albo zwrócił 210 milinów złotych, albo przekazał państwu prywatną działkę w Toruniu, na której za państwowe pieniądze zbudował Muzeum Pamięć i Tożsamość. Pieniądze przyznał Fundacji Lux Veritatis poprzedni minister kultury. Jego następczyni uznała, że wydawanie milionów na budowę na prywatnej działce to niegospodarność. Dlatego grozi sądem.

Ministerstwo Kultury domaga się od fundacji ojca Rydzyka zwrotu 210 milionów złotych albo działki

Ministerstwo Kultury domaga się od fundacji ojca Rydzyka zwrotu 210 milionów złotych albo działki

Źródło:
Fakty TVN

Badania przesiewowe w Polsce są coraz bardziej popularne - na przykład w kierunku wykrywania nowotworów piersi, szyjki macicy czy prostaty. Są też badania, o których prawie nikt nie wie, że można się na nie zgłosić, albo nawet przetestować się samemu - dotyczą problemów psychicznych.

Obecne czasy nie sprzyjają zdrowiu psychicznemu. Dlatego warto badać się pod tym kątem

Obecne czasy nie sprzyjają zdrowiu psychicznemu. Dlatego warto badać się pod tym kątem

Źródło:
Fakty TVN

Ministerstwo Obrony Narodowej wróciło z projektem dobrowolnych i bezpłatnych szkoleń wojskowych "Trenuj z wojskiem". W sobotę ochotnicy ćwiczyli w różnych jednostkach w kraju, w tym w Opolu i we Wrocławiu. Zainteresowanie było tak duże, że potrzebna była lista rezerwowa.

"Trenuj z wojskiem". Chętnych na szkolenia wojskowe jest więcej niż miejsc. Także kobiety są zainteresowane

"Trenuj z wojskiem". Chętnych na szkolenia wojskowe jest więcej niż miejsc. Także kobiety są zainteresowane

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Marcin Romanowski został pozbawiony uposażenia posła po ucieczce na Węgry. Teraz ma nową pracę. Postawiono go na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności. To znak, że premier Węgier Viktor Orban nie tylko udzielił azylu posłowi PiS, ale chce go wykorzystać. Polscy politycy komentują tę sytuację. Piotr Kaleta, również poseł PiS zasugerował nawet, że były wiceminister sprawiedliwości może utworzyć polski rząd na uchodźstwie. Politycy koalicji rządzącej uważają, że premier Węgier wykorzystuje Marcina Romanowskiego do swoich celów.

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Źródło:
Fakty TVN

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS