Waży się przyszłość Ukrainy. Co na to kandydaci?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Waży się przyszłość Ukrainy. Co na to kandydaci?
Waży się przyszłość Ukrainy. Co na to kandydaci?
Ewa Koziak/Fakty po Południu
Waży się przyszłość Ukrainy. Co na to kandydaci?Ewa Koziak/Fakty po Południu

"Sytuacja międzynarodowa jest na tyle poważna, że nie możemy sobie pozwolić na kłótnie w kraju" - napisał premier, apelując, by politycy zawiesili spory "na temat wojny i pokoju w Ukrainie i jedności wobec zagrożeń ze Wschodu". Czy odpowiedź na to wezwanie widać i słychać w kampanii kandydatów na prezydenta?

"Sytuacja międzynarodowa jest na tyle poważna, że nie możemy sobie pozwolić na kłótnie w kraju w sprawie naszego bezpieczeństwa. Wzywam wszystkie siły polityczne i liderów do zawieszenia sporów na temat wojny i pokoju w Ukrainie i jedności wobec zagrożeń ze Wschodu. Polska, Europa i cały Zachód potrzebują dziś pełnej współpracy i solidarności" - napisał w czwartek w serwisie X premier Donald Tusk.

- Nie wyobrażam sobie, żeby jakiekolwiek porozumienia zapadały ponad głowami Ukraińców - powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy i kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Ta deklaracja padła na Lubelszczyźnie, blisko polsko-ukraińskiej granicy.

To, co powiedział Trzaskowski, słychać od wielu europejskich polityków. Wszystko po rozmowie prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem. Obaj uzgodnili natychmiastowe rozpoczęcie negocjacji pokojowych.

Trzaskowski, Nawrocki i Zandberg o polityce USA

Prezydent Donald Trump zadzwonił do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego już po rozmowie z Putinem. W czasie spotkania z dziennikarzami w Białym Domu amerykański przywódca uznał za mało prawdopodobne odzyskanie przez Ukrainę wszystkich swoich ziem. Co więcej, Trump przyznał, że w praktyce nie widzi Kijowa w strukturach NATO.

- Wszyscy musimy być jako NATO i Unia Europejska w ten proces włączeni, bo razem powinniśmy jako świat Zachodu zapewnić bezpieczeństwo Ukrainie - ocenił Rafał Trzaskowski.

OGLĄDAJ W TVN24 GO: Trzaskowski: mam pomysł, żeby stworzyć centrum drugiej misji

- Od samego początku mówiłem, że w stanie wojny Ukraina nie może wejść do NATO - komentował w rozmowie z dziennikarzami Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej i kandydat PiS na prezydenta.

Wiele wskazuje na to, że Trump nie miał na myśli przyjmowania do NATO Ukrainy w czasie wojny, a w ogóle. Członkostwo Kijowa w sojuszu - jako wynik rozmów pokojowych - wykluczył amerykański sekretarz obrony Pete Hegseth.

- Ja nie jestem od tego, aby komentować słowa amerykańskiego ministra obrony narodowej. Ameryka prowadzi swoją politykę - mówił o tym wątku Nawrocki.

Dotychczas polityka Donalda Trumpa była bliska zarówno Prawu i Sprawiedliwości, jak i Karolowi Nawrockiemu.

Nawrocki: w stanie wojny Ukraina nie może wejść do NATO
Nawrocki: w stanie wojny Ukraina nie może wejść do NATOTVN24

- Musimy zacieśnić współpracę obronną w Europie. Nie ma co liczyć na to, że zawsze wszystkie kwestie związane z bezpieczeństwem załatwią za Europę Amerykanie - ocenił natomiast Adrian Zandberg, kandydat partii Razem na prezydenta.

Według kandydata partii Razem na prezydenta, w sprawie Ukrainy Polska powinna działać wspólnie z innymi krajami europejskimi, w ramach Unii Europejskiej i NATO. - Nie pchać się do działań samodzielnych, nie pchać się w tej sprawie do pierwszego szeregu z oczywistych względów. Ze względu na nasze położenie, ze względu na nasze bezpieczeństwo - mówił Zandberg.

Kandydaci na kampanijnym szlaku

Chociaż pytań o bezpieczeństwo do kandydatów na prezydenta było dużo, to kampania nie skupiała się tylko na Ukrainie.

Adrian Zandberg wezwał zarząd Poczty Polskiej do poważnych rozmów o przyszłości firmy. - Pracownicy chcą rozmawiać o tym, żeby był nowy układ zbiorowy. Chcą rozmawiać o tym, żeby pocztę postawić na nogi - zaznaczył Zandberg. Kandydat partii Razem spotkał się z pracownikami, którzy okupują siedzibę spółki.

ZOBACZ TEŻ: "Oficjalny debiut" żony Karola Nawrockiego

Kandydat Prawa i Sprawiedliwości z kolei podpisał umowę programową z przewodniczącym NSZZ "Solidarność" Piotrem Dudą. - Ta ręka nie podpisze podwyższenia wieku emerytalnego dla kobiet i dla mężczyzn - obiecywał Nawrocki.

- Jeśli nie chcesz pracować do śmierci, głosuj na Karola Nawrockiego - wzywał Duda.

"IPN wypuszczał spot, który miał tak naprawdę bronić interesy Karola Nawrockiego"

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, jako kandydat, był na Pomorzu, a w Warszawie, w Instytucie, konferencję zorganizowali jego zastępcy. - Instytut Pamięci Narodowej jest wciągany, pomimo że nie jest uczestnikiem kampanii wyborczej, w rozgrywkę polityczną sił, które są wrogie Instytutowi - oświadczył Karol Polejowski, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.

CZYTAJ TAKŻE: Morawiecki o krytyce kolegów z partii. "Jeden wpis czytałem, ale już zapomniałem"

W czasie konferencji pracownicy IPN przedstawili spot, którego głównym bohaterem był Karol Nawrocki. - Instytut Pamięci Narodowej, szczególnie w ostatnich latach, dbał o polską pamięć - przekonywał Andrzej Śliwka, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

- IPN wypuszczał spot, który miał tak naprawdę chronić, bronić interesy Karola Nawrockiego. Robią politykę, a potem wychodzą na konferencję i mówią, że są apolityczni. To się kupy nie trzyma - podsumował Adrian Witczak, poseł Koalicji Obywatelskiej.

W Instytucie Pamięci Narodowej od połowy stycznia trwa kontrola NIK-u. Zeszłoroczna kontrola wykazała, że co czwarta złotówka z półmiliardowego budżetu została wydana niegospodarnie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości

Środowisko PiS coraz dalej posuwa się w politycznym wykorzystywaniu śmierci współpracowniczki prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Teraz wiąże ją ze Smoleńskiem. Coraz dalej też posuwa się w atakach na prokurator Ewę Wrzosek. 

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

Źródło:
Fakty TVN

Podwodna flota pod biało-czerwoną banderą z unijnym wsparciem to może być całkiem realna wizja. Miliardy na obronność Polska ma wykorzystać na zakup okrętów podwodnych. Jeden jedyny, jaki w tej chwili mamy, to 40-letni Orzeł. Będzie mógł przejść na zasłużoną emeryturę. 

Polska może uzyskać nowe okręty podwodne dzięki wydatkom UE na zbrojenia. Na Bałtyku są przydatne

Polska może uzyskać nowe okręty podwodne dzięki wydatkom UE na zbrojenia. Na Bałtyku są przydatne

Źródło:
Fakty TVN

Przydrożna kapliczka stoi w Studzionce koło Pszczyny od 200 lat. Ten upływ czasu był już na niej widoczny. Widocznie nie wszystkim się to podobało, bo znalazł się konserwator amator, który zakasał rękawy i kapliczkę odnowił. Teraz komisja konserwatorska oceni, czy to tylko uszkodzenie czy wręcz zniszczenie zabytku.

"Odnowił" 200-letnią kapliczkę. Teraz może mieć poważne kłopoty

"Odnowił" 200-letnią kapliczkę. Teraz może mieć poważne kłopoty

Źródło:
Fakty TVN

To był jeden z największych ataków dronów, jakie Rosjanie przeprowadzili na Ukrainę od początku wojny. Minionej nocy wystrzelili 214 bezzałgowców. Wybuchy nastąpiły między innymi w Odessie i Kramatorsku. W tym samym niemal czasie prezydent Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone niebawem podpiszą umowę surowcową z Ukrainą.

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sąd ogłosił wyroki wobec 29 członków tzw. mafii śmieciowej. Najsurowsza kara to osiem lat pozbawienia wolności. Działali co najmniej od 2017 roku. Na terenie całego kraju śledczy zlokalizowali 11 nielegalnych składowisk, na których znajdowały się między innymi metalowe beczki i plastikowe pojemniki, wypełnione chemikaliami. Łącznie zgromadzili aż 4000 ton toksycznych odpadów. Wyrok jest nieprawomocny.

Zarabiali miliony na nielegalnych składowiskach niebezpiecznych odpadów. Dziś usłyszeli wyroki

Zarabiali miliony na nielegalnych składowiskach niebezpiecznych odpadów. Dziś usłyszeli wyroki

Źródło:
Fakty po Południu TVN

- Są rzeczy, w których fundamentalnie działamy razem, idziemy do przodu, ale są rzeczy, w których podejmujemy spór, tak żeby ukuć najlepszą politykę - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, odnosząc się do tarć w koalicji rządzącej. Odniosła się między innymi do różnicy zdań pomiędzy koalicjantami w kwestii obniżenia składki zdrowotnej czy ustawy o budownictwie społecznym.

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Źródło:
TVN24

Generał Mieczysław Bieniek ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że dołączenie Szwecji i Finlandii do NATO było "bardzo dużym wzmocnieniem systemu obronnego" Sojuszu. Doradca ministra obrony nakreślił obraz bezpieczeństwa wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego w obliczu zagrożenia ze strony Rosji.

Generał o potencjale militarnym wschodniej flanki NATO

Generał o potencjale militarnym wschodniej flanki NATO

Źródło:
TVN24

- Kanada to najbardziej europejski z pozaeuropejskich krajów - powiedział nowy premier Kanady, który w pierwszym tygodniu urzędowania odwiedził Londyn i Paryż. W "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były wicepremier prowincji Alberta Thomas Lukaszuk był pytany o relacje Kanady z USA i Europą. Jego zdaniem Kanada będzie rozwijać współpracę z Europą, jednocześnie starając się normalizować relacje z USA. Donald Trump nakłada cła na kanadyjskie towary i głośno mówi o tym, że chciałby, aby Kanada stała się częścią USA.

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Odkąd Donald Trump wrócił do władzy, dużo się zmieniło w relacjach USA z Europą. Komentarze Amerykanina na temat Ukrainy, relacji handlowych z Unią czy na temat zbrojeń sprawiają, że liderzy państw europejskich odczuwają coraz większy niepokój i konieczność pilnych działań w trosce o bezpieczeństwo kontynentu. Po drugiej stronie są europejscy populiści. Orban, Salvini, Le Pen - oni są zachwyceni Trumpem i okazją do realizacji własnej agendy.

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS