Morawiecki o krytyce kolegów z partii. "Jeden wpis czytałem, ale już zapomniałem"

Źródło:
Fakty TVN
Morawiecki reaguje na krytykę kolegów z partii. "Jeden wpis czytałem, ale już zapomniałem"
Morawiecki reaguje na krytykę kolegów z partii. "Jeden wpis czytałem, ale już zapomniałem"
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Morawiecki reaguje na krytykę kolegów z partii. "Jeden wpis czytałem, ale już zapomniałem"Arleta Zalewska/Fakty TVN

Donald Tusk prosi Rafała Brzoskę o pomoc, a Mateusz Morawiecki deklaruje współpracę. Zachowanie byłego premiera w Prawie i Sprawiedliwości wzbudziło sprzeciw, zaskoczenie i krytykę. Głos w tej sprawie zabrali też kandydaci na prezydenta. 

Tuż po tym, jak premier Donald Tusk zaprosił do współpracy na temat deregulacji przedstawiciela polskiego biznesu Rafała Brzoskę, Mateusz Morawiecki pozytywnie odniósł się do inicjatywy i zadeklarował gotowość do dyskusji. 

"Panie Rafale, cieszę się, że w polskim biznesie są liderzy, którzy nie tylko diagnozują problemy, ale także biorą odpowiedzialność za szukanie rozwiązań. (…) Z przyjemnością się spotkam ze środowiskiem biznesowym i dołączę do tej inicjatywy"- zadeklarował w mediach społecznościowych Mateusz Morawiecki. 

Politycy PiS krytykują Morawieckiego

W nieoficjalnych rozmowach część polityków PiS-u przekonuje, że włączenie się wiceprezesa PiS w akcję premiera Donalda Tuska i jego rządu to polityczny błąd. 

- My go oskarżamy o "zamach stanu", a nasz wiceprezes się z nim brata? Przecież to się kupy nie trzyma - mówi jeden z nich. - Czy on oszalał? To była moja pierwsza myśl - dodaje polityk z otoczenia Jarosława Kaczyńskiego.

Gdy dopytujemy, co go tak wzburzyło, słyszymy, że Morawiecki swoją deklaracją nie tylko uwiarygodnił Donalda Tuska, poważnie traktując jego inicjatywę, ale i pokrzyżował plany sztabu. Politycy PiS, zgodnie z przekazem partii, w swoich wpisach mieli wyśmiewać plan gospodarczy Tuska jako niewiarygodny i bez konkretów.

- To był po prostu kapiszon - ocenia Maria Koc, posłanka PiS. - To koło ratunkowe rzucone swojemu zastępcy Rafałowi Trzaskowskiemu - uważa Karol Nawrocki, kandydat PiS w wyborach prezydenckich.

Inicjatywę Mateusza Morawieckiego najostrzej skrytykował Janusz Kowalski. "Zwracam uwagę, że ktoś nieżyczliwy mógłby odczytać Twoją deklarację jako poparcie inicjatywy Donalda Tuska" - napisał poseł PiS w mediach społecznościowych. 

- Jeden wpis mojego takiego nadpobudliwego kolegi czytałem, ale już zapomniałem - komentuje Mateusz Morawiecki.

"Newsweek" pisał, że podobno krytyka innych posłów dotarła nawet do Jarosława Kaczyńskiego. Jednocześnie były premier twierdzi, że żaden z kolegów z partii nie zgłaszał się bezpośrednio do niego z tymi zastrzeżeniami. - A w ogóle nawet jak były, to się nimi w ogóle nie przejmuję. Bardzo dobry wpis - mówi Mateusz Morawiecki.

Gdy dopytujemy polityków z władz Prawa i Sprawiedliwości, czy byłego premiera mogą spotkać gromy od Jarosława Kaczyńskiego, słyszymy, że Morawiecki ma "certyfikat" na wszelkie kontakty z biznesem. Opowiadają, że były premier wielokrotnie na zamkniętych naradach partii miał powtarzać, że PiS miałby dużo lepsze kontakty z ludźmi biznesu, gdyby nie utrudniające im życie regulacje i zmiany w wymiarze sprawiedliwości - za ich rządów.

ZOBACZ TEŻ: Brzoska odpowiada premierowi. "Jedno mogę powiedzieć"

Donald Tusk przedstawił "przełomowy" plan gospodarczy
Donald Tusk przedstawił "przełomowy" plan gospodarczyJacek Tacik/Fakty TVN

Walka o głosy przedsiębiorców trwa

Przedsiębiorcy to jedna z kluczowych grup wyborców, o których walczą kandydaci do Pałacu Prezydenckiego. W środę Rafał Trzaskowski spotkał się z przedstawicielami firmy przetwarzającej owoce i warzywa w województwie lubelskim. Wcześniej był na przykład w zakładzie produkującym mydło albo w firmie meblarskiej. 

- Co do planów pana premiera, to ja się z tego bardzo cieszę. Dlatego że dzisiaj inwestycje są nam bardzo, ale to bardzo potrzebne. Potrzebna nam jest również rozmowa z przedsiębiorcami. Ja taką rozmowę prowadzę od wielu, wielu miesięcy - mówił na jednym ze spotkań Trzaskowski. 

CZYTAJ TEŻ: Najważniejsze tematy kampanii prezydenckiej. Sondaż

Strategia kandydata PiS w tych wyborach to z kolei szukanie głosu wśród przedsiębiorców rozczarowanych rządami koalicji oraz walka o poparcie przede wszystkim rolników. - Rząd Prawa i Sprawiedliwości wprowadzał tarczę. My spotykaliśmy się z przedsiębiorcami. Wszystko jest odnotowane - przypomina poseł PiS Mariusz Gosek, ale również dodaje, że zdarzały się pomyłki. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Supernak/PAP

Pozostałe wiadomości

Środowisko PiS coraz dalej posuwa się w politycznym wykorzystywaniu śmierci współpracowniczki prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Teraz wiąże ją ze Smoleńskiem. Coraz dalej też posuwa się w atakach na prokurator Ewę Wrzosek. 

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

Źródło:
Fakty TVN

Podwodna flota pod biało-czerwoną banderą z unijnym wsparciem to może być całkiem realna wizja. Miliardy na obronność Polska ma wykorzystać na zakup okrętów podwodnych. Jeden jedyny, jaki w tej chwili mamy, to 40-letni Orzeł. Będzie mógł przejść na zasłużoną emeryturę. 

Polska może uzyskać nowe okręty podwodne dzięki wydatkom UE na zbrojenia. Na Bałtyku są przydatne

Polska może uzyskać nowe okręty podwodne dzięki wydatkom UE na zbrojenia. Na Bałtyku są przydatne

Źródło:
Fakty TVN

Przydrożna kapliczka stoi w Studzionce koło Pszczyny od 200 lat. Ten upływ czasu był już na niej widoczny. Widocznie nie wszystkim się to podobało, bo znalazł się konserwator amator, który zakasał rękawy i kapliczkę odnowił. Teraz komisja konserwatorska oceni, czy to tylko uszkodzenie czy wręcz zniszczenie zabytku.

"Odnowił" 200-letnią kapliczkę. Teraz może mieć poważne kłopoty

"Odnowił" 200-letnią kapliczkę. Teraz może mieć poważne kłopoty

Źródło:
Fakty TVN

To był jeden z największych ataków dronów, jakie Rosjanie przeprowadzili na Ukrainę od początku wojny. Minionej nocy wystrzelili 214 bezzałgowców. Wybuchy nastąpiły między innymi w Odessie i Kramatorsku. W tym samym niemal czasie prezydent Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone niebawem podpiszą umowę surowcową z Ukrainą.

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sąd ogłosił wyroki wobec 29 członków tzw. mafii śmieciowej. Najsurowsza kara to osiem lat pozbawienia wolności. Działali co najmniej od 2017 roku. Na terenie całego kraju śledczy zlokalizowali 11 nielegalnych składowisk, na których znajdowały się między innymi metalowe beczki i plastikowe pojemniki, wypełnione chemikaliami. Łącznie zgromadzili aż 4000 ton toksycznych odpadów. Wyrok jest nieprawomocny.

Zarabiali miliony na nielegalnych składowiskach niebezpiecznych odpadów. Dziś usłyszeli wyroki

Zarabiali miliony na nielegalnych składowiskach niebezpiecznych odpadów. Dziś usłyszeli wyroki

Źródło:
Fakty po Południu TVN

- Są rzeczy, w których fundamentalnie działamy razem, idziemy do przodu, ale są rzeczy, w których podejmujemy spór, tak żeby ukuć najlepszą politykę - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, odnosząc się do tarć w koalicji rządzącej. Odniosła się między innymi do różnicy zdań pomiędzy koalicjantami w kwestii obniżenia składki zdrowotnej czy ustawy o budownictwie społecznym.

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Źródło:
TVN24

Generał Mieczysław Bieniek ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że dołączenie Szwecji i Finlandii do NATO było "bardzo dużym wzmocnieniem systemu obronnego" Sojuszu. Doradca ministra obrony nakreślił obraz bezpieczeństwa wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego w obliczu zagrożenia ze strony Rosji.

Generał o potencjale militarnym wschodniej flanki NATO

Generał o potencjale militarnym wschodniej flanki NATO

Źródło:
TVN24

- Kanada to najbardziej europejski z pozaeuropejskich krajów - powiedział nowy premier Kanady, który w pierwszym tygodniu urzędowania odwiedził Londyn i Paryż. W "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były wicepremier prowincji Alberta Thomas Lukaszuk był pytany o relacje Kanady z USA i Europą. Jego zdaniem Kanada będzie rozwijać współpracę z Europą, jednocześnie starając się normalizować relacje z USA. Donald Trump nakłada cła na kanadyjskie towary i głośno mówi o tym, że chciałby, aby Kanada stała się częścią USA.

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Odkąd Donald Trump wrócił do władzy, dużo się zmieniło w relacjach USA z Europą. Komentarze Amerykanina na temat Ukrainy, relacji handlowych z Unią czy na temat zbrojeń sprawiają, że liderzy państw europejskich odczuwają coraz większy niepokój i konieczność pilnych działań w trosce o bezpieczeństwo kontynentu. Po drugiej stronie są europejscy populiści. Orban, Salvini, Le Pen - oni są zachwyceni Trumpem i okazją do realizacji własnej agendy.

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS