Profilaktyka ratuje życie. Przekonały się o tym dwie pacjentki onkologiczne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Profilaktyka ratuje życie. Przekonały się o tym dwie pacjentki onkologiczne
Profilaktyka ratuje życie. Przekonały się o tym dwie pacjentki onkologiczne
Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24
Profilaktyka ratuje życie. Przekonały się o tym dwie pacjentki onkologiczneMarta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24

Lekarze nie mają wątpliwości, że profilaktyka to klucz do zdrowia. Wczesne wykrycie choroby znacząco zwiększa szanse na skuteczne leczenie. Tak było w przypadku dwóch pacjentek. U jednej z nich w lutym zdiagnozowano guza jajnika, który w ciągu pół roku urósł do blisko 80 centymetrów, a kiedy został wycięty - ważył 30 kilogramów. Druga z pacjentek przeszła zabieg endoskopowego usunięcia złośliwego guza piersi. Był to pierwszy taki zabieg w Polsce.

139 szwów na brzuchu to już tylko pamiątka po wycięciu guza jajnika. u pani Anny - Muszę przyznać, że to pierwszy tak - chciałem powiedzieć duży - ale ogromny guz, jaki kiedykolwiek widziałem u pacjentki - mówi profesor Maciej W. Socha, kierownik Oddziału Położniczo-Ginekologicznego Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku.

Guz miał blisko 80 centymetrów. Sięgał od spojenia łonowego aż do klatki piersiowej. Pacjentka miała problemy z oddychaniem, chodzeniem i codziennym funkcjonowaniem. - To był koszmar. To była taka duszność wysiłkowa, że ja już nie dawałam rady - mówi pani Anna, pacjentka.

Co ważne - kobieta badała się regularnie. Pierwszą diagnozę usłyszała w lutym. Od tego czasu czekała na kolejne badania i wizyty. - Tu się czeka dwa tygodnie, tu się czeka dwa miesiące, znowu dwa miesiące, a mi za każdym razem brzuch rósł w tym rekordowym tempie - opowiada pani Anna.

ZOBACZ TEŻ: Osoby, u których zdiagnozowano raka, często nie wiedzą, co mają robić dalej. Powstał specjalny serwis

W końcu pacjentka została skierowana do profesora Sochy. Guz w tym czasie urósł do ogromnych rozmiarów. Dla zespołu lekarzy ze Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku zabieg okazał się równie ogromnym wyzwaniem. - Rozwiązania były, przyznam szczerze, niestandardowe, natomiast adekwatne do sytuacji - komentuje lekarz Karol Szleper-Fadrowski, stażysta Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku.

Zabieg usunięcia guza u pani AnnySzpital św. Wojciecha w Gdańsku

Lekarze po wycięciu zmiany musieli umieścić guz na specjalnym wózku, bo unieść 30 kilogramów nie było łatwo. - To trudny zabieg logistycznie, technicznie i wreszcie niezwykły, bo jeszcze raz powtórzę: z tego co wiem nie zdarzył się większy guz w Polsce - informuje Maciej W. Socha.

Pacjentka dzisiaj czuje się świetnie i powoli wraca do zdrowia. Guz okazał się łagodny. - Sama nie może uwierzyć, że ma nagle płaski brzuch - mówi Maciej Socha.

Immunoterapia przedoperacyjna. Nowa terapia okazuje się bardzo skuteczna w leczeniu czerniaka
Immunoterapia przedoperacyjna. Nowa terapia okazuje się bardzo skuteczna w leczeniu czerniakaMarek Nowicki/Fakty TVN

Pierwszy zabieg endoskopowego wycięcia guza piersi

O tym, jak ważna są profilaktyczne badania, przekonała się też pani Anna Witczak z Łodzi. - Zrobiłam w kwietniu badanie mammograficzne i na tym właśnie badaniu mammograficznym wyszły zmiany - wspomina pacjentka.

Kobieta w Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polk w ubiegłym tygodniu przeszła zabieg usunięcia złośliwego guza piersi. - Zgodnie z moją wiedzą, jest to pierwszy zabieg endoskopowego wycięcia guza i tak naprawdę wykonania zabiegu oszczędzającego pierś u chorej na raka piersi właśnie z wykorzystaniem endoskopu, czyli tej techniki minimalnie inwazyjnej - przekazuje profesor Piotr Pluta z Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Chorób Piersi Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polski.

CZYTAJ TAKŻE: Immunoterapia przedoperacyjna. Nowa terapia okazuje się bardzo skuteczna w leczeniu czerniaka

Endkospowe operacje są coraz częściej stosowane, choć nie zawsze możliwe. Zabieg pani Anny trwał kilka godzin i był bardzo skomplikowany. Guz szczęśliwie został usunięty w całości, a zastosowana technika daje Pani Annie nie tylko szansę na zachowanie kobiecości, ale i szybsze dochodzenie do zdrowia. Kluczowe tu jednak okazały się badania i szybkie podjęcie leczenia.

- Dzięki temu właśnie, że badam się profilaktycznie co roku, to ta zmiana została wykryta we wczesnym stadium i to przede wszystkim daje mi nadzieję - mówi pani Anna Witczak.

Onkolog: co roku na raka, z tego powodu, że przede wszystkim został zbyt późno rozpoznany, umiera 100 tysięcy ludzi
Onkolog: co roku na raka, z tego powodu, że przede wszystkim został zbyt późno rozpoznany, umiera 100 tysięcy ludziTVN24

W ciągu ostatnich 20 lat podwoiła się liczba zachorowań na raka piersi

Co roku w Polsce na nowotwory piersi zapada ponad 25 tysięcy kobiet. Niemal jedna trzecia zostaje zdiagnozowana zbyt późno. Na przestrzeni ostatnich 20 lat niemal podwoiła się liczba przypadków raka piersi. Specjaliści i nie tylko podkreślają, jak ważna jest profilaktyka.

- Daje właściwie szanse stuprocentowego wyleczenia i tak też liczę, że będzie w moim przypadku - mówi pani Anna Witczak. - Kontrole kontrole i jeszcze raz kontrole - podkreśla pani Anna.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: W walce z rakiem "ponad 50 procent szans zależy od nas". Najważniejsza jest profilaktyka

Cytologia i mammografia - obowiązkowo raz w roku. Do tego samobadanie co najmniej raz w miesiącu, o tym powinna pamiętać każda kobieta. Zwłaszcza, jeśli w rodzinie występowały wcześniej nowotwory, powinna się nam zapalić czerwona lampka.

- Inny charakter guzów jest u młodszych kobiet, a inny będzie u pań gdzieś tam po 40., jeszcze inny po 50., jeszcze inny po 60. Natomiast, jeśli chodzi o badania profilaktyczne, to każdą pacjentkę, niezależnie od wieku, należy zachęcać tak samo - zaznacza doktor Tomasz Fuchs, kierownik Katedry Ginekologii i Położnictwa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Szpital św. Wojciecha w Gdańsku

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS