Osoby, u których zdiagnozowano raka, często nie wiedzą, co mają robić dalej. Powstał specjalny serwis

Źródło:
Fakty TVN
Osoby, u których zdiagnozowano raka, często nie wiedzą, co mają robić dalej. Powstał specjalny serwis
Osoby, u których zdiagnozowano raka, często nie wiedzą, co mają robić dalej. Powstał specjalny serwis
Marek Nowicki/Fakty TVN
Osoby, u których zdiagnozowano raka, często nie wiedzą, co mają robić dalej. Powstał specjalny serwisMarek Nowicki/Fakty TVN

Dla wielu pacjentów onkologicznych system ochrony zdrowia jest najgorszym wrogiem. Szukając ratunku, błądzą, a kiedy na barki spada diagnoza, to na walkę z kolejnym przeciwnikiem brakuje już sił. Dlatego dzięki Onkofundacji Alivia powstała specjalna platforma dla chorych na raka, a Narodowy Instytut Onkologii przygotował specjalny film.

Pani Paulina Krasnopolska od czterech lat walczy z rakiem szyjki macicy. Kobieta nagrała film, kiedy zaczęły jej wypadać włosy po pierwszej chemioterapii, ale - jak przyznaje - w tym wszystkim najbardziej koszmarna okazała się sama walka z wielkim, obcym systemem ochrony zdrowia. W pierwszym roku leczenia na badania i leki nierefundowane wydała 80 tysięcy złotych. Do pewnego momentu było ją na to stać, ale gdy okazało się, że kolejny lek też jest nierefundowany i bardzo drogi, musiała zacząć zbierać pieniądze przez internet.

- To był dla mnie ogromny wstyd, naprawdę ogromny wstyd, założenie takiej skarbonki, proszenie ludzi o pieniądze - wspomina pani Paulina.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wychodzą ze szpitali, muszą zdobyć pieniądze na leczenie. "To jest koszt około od 12 do 15 tysięcy miesięcznie"

Pani Monika Dembek walczy z nowotworem piersi i przerzutami. Za rekonstrukcję piersi, wykonaną w tym samym czasie co mastektomia, musiała zapłacić. W szybkim wykonaniu badania PET pomógł znajomy. - Przez znajomego dopiero załatwiłam badanie w Łodzi, (….) po prostu ktoś miał swoją klinikę i mnie na to badanie zapisał - opowiada kobieta.

Ścięli swoje włosy, by powstały z nich peruki dla walczących z rakiem. Akcja włocławskiego aeroklubu
Ścięli swoje włosy, by powstały z nich peruki dla walczących z rakiem. Akcja włocławskiego aeroklubuJarosław Kostkowski/Fakty TVN

Platforma online dla chorych na raka

Pani Marii Lizak, która walczy z czerniakiem, pomogła za to koleżanka. Pacjentka musiała tylko przenieść się z leczeniem z Krakowa do Warszawy do profesora Piotra Rutkowskiego, kierownika Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w Narodowym Instytucie Onkologii. Dzięki temu weszła do badania klinicznego.

W piątek w Centrum Onkologii profesor Rutkowski zaprezentował film pilotażowy dla pacjentów zagubionych w tym wielkim szpitalu. - Prezentujemy ścieżkę pacjenta chorego na czerniaka w Narodowym Instytucie Onkologii od wejścia, od rozpoznania, od pierwszej rozmowy do wdrożenia właściwego leczenia - tłumaczy profesor.

ZOBACZ TEŻ: Czerniak. Jak go leczą w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie

Wiedza, gdzie będziemy się leczyć, kto nas będzie leczył i jak, potrzebna jest każdemu choremu. Dlatego właśnie w skali całego kraju Onkofundacja Alivia uruchomiła platformę online dla chorych na raka. Zagubieni znajdą tam nie tylko informacje o dostępnym leczeniu, ale także opiekuna. - To bardzo często jest osoba, która bierze sprawy w swoje ręce i prowadzi tego chorego po kolei - wyjaśnia Anna Zachara-Widła z Onkofundacji Alivia.

ZOBACZ WIĘCEJ: Serwis Onkofundacji Alivia dla pacjentów onkologicznych

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Na dziś jest remis - średnia z ostatnich sondaży daje obu kandydatom na prezydenta Stanów Zjednoczonych po 46 procent poparcia. Stan gry zmieni się po pierwszej debacie, gdy Joe Biden i Donald Trump staną do telewizyjnego pojedynku twarzą w twarz, a to już 27 czerwca. Debata odbędzie się w siedzibie telewizji CNN w Atlancie. Ile potrwa debata i jakie będą jej reguły?

Zbliża się pierwsze starcie Bidena z Trumpem. Czego możemy się spodziewać?

Zbliża się pierwsze starcie Bidena z Trumpem. Czego możemy się spodziewać?

Źródło:
Fakty TVN

Brytyjscy posłowie Partii Konserwatywnej znali datę przedterminowych wyborów zanim zostały ogłoszone. Poszli więc do bukmachera i obstawili ten termin, by nieco się wzbogacić. Jeszcze ciekawszy jest przypadek polityka Partii Pracy, który obstawił własną przegraną. Wszystkimi zajmie się teraz Komisja ds. Gier Hazardowych.

Kolejna afera z udziałem polityków w Wielkiej Brytanii. Czy torysów czeka największa w historii wyborcza porażka?

Kolejna afera z udziałem polityków w Wielkiej Brytanii. Czy torysów czeka największa w historii wyborcza porażka?

Źródło:
Fakty TVN

Sąd aresztował mężczyznę znanego jako "Duch Żuromina", podejrzanego o handel narkotykami, w tym fentanylem. Bliscy nastolatek zmarłych po zażyciu fentanylu alarmują, że w Polsce nikt nie kontroluje wydawania recept na opioidy, a to ma tragiczne skutki.

Fentanyl to problem, który nie dotyczy już tylko USA. "Obawiamy się fali fentanylowej"

Fentanyl to problem, który nie dotyczy już tylko USA. "Obawiamy się fali fentanylowej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od 1 lipca wchodzą w życie nowe stawki za prąd. Niektórzy odbiorcy prognozowane rachunki otrzymali już i są one zdecydowanie wyższe, niż wcześniej zapowiadano. Ministra środowiska i klimatu Paulina Hennig-Kloska zapewniała w Sejmie, że prognozy będą korygowane. 

Nowe stawki za prąd wyższe niż zapowiadano? Ministra klimatu i środowiska: prognozy będą korygowane

Nowe stawki za prąd wyższe niż zapowiadano? Ministra klimatu i środowiska: prognozy będą korygowane

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy i wiceszef Platformy Obywatelskiej, odnosząc się w "Faktach po Faktach" w TVN24 do nowej koncepcji CPK, ocenił, że to jest plan, który "wydaje się możliwy do zrealizowania, który ma modernizować całą Polskę". - Prowadzimy rozmowy, w jaki sposób Okęcie dalej mogłoby służyć Warszawie. Uważam, że część ruchu pasażerskiego mogłaby być obsługiwana z tego lotniska - powiedział.

Trzaskowski o CPK: mamy plan możliwy do zrealizowania

Trzaskowski o CPK: mamy plan możliwy do zrealizowania

Źródło:
TVN24

- To jest tak naprawdę bardzo niedobra wiadomość dla Joe Bidena - tak Jerzy Marek Nowakowski, były ambasador RP w Łotwie i Armenii, komentował w "Faktach po Faktach" wizytę Andrzeja Dudy w Pekinie. Przekonywał, że prezydent USA chce mieć wsparcie ze strony sojuszników z NATO, jeśli chodzi o relacje z Chinami. Politolożka, profesor Katarzyna Pisarska wskazywała, że w Polsce nie dyskutuje się o tym, czy Chiny są "naszym przyjacielem", czy "przyszłym poważnym konkurentem".

"Dwie interpretacje" wizyty Dudy. Jedna to "naprawdę niedobra wiadomość" dla Bidena

"Dwie interpretacje" wizyty Dudy. Jedna to "naprawdę niedobra wiadomość" dla Bidena

Źródło:
TVN24

Każdy jedzie tam w jednym celu: by wygrać, by zdobyć złoty medal, by bić rekordy, ale na to wszystko trzeba mieć energię, a żeby mieć energię - trzeba jeść. Dzięki CNN możemy zobaczyć miejsca, gdzie dostęp mają tylko najwybitniejsi sportowcy - na stołówkę wioski olimpijskiej.

Co będą jeść sportowcy podczas igrzysk? Kucharze przygotowali aż 500 różnych dań

Co będą jeść sportowcy podczas igrzysk? Kucharze przygotowali aż 500 różnych dań

Źródło:
CNN

"Zawsze ubrany w doskonałe garnitury i z fantastyczną fryzurą, zbudował wokół siebie całą społeczność, która na jego widok skanduje jego imię" - pisze "Politico". Jest bogiem TikToka, idealnie trafia z żartami i świetnie wypada w mediach tradycyjnych. Jordan Bardella ma 28 lat, ale w oczach zwolenników jest tym, na kogo czekali. Młody polityk jest formalnym liderem Zjednoczenia Narodowego i ma duże szanse, żeby zostać premierem Francji.

Francuska skrajna prawica ma już twarz nie tylko Marine Le Pen. Kim jest Jordan Bardella?

Francuska skrajna prawica ma już twarz nie tylko Marine Le Pen. Kim jest Jordan Bardella?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS