Polska coraz lepiej radzi sobie ze smogiem, ale wciąż jest wiele do zrobienia. "Do czystego powietrza droga daleka"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Polska coraz lepiej radzi sobie ze smogiem, ale wciąż jest wiele do zrobienia. "Do czystego powietrza droga daleka"
Polska coraz lepiej radzi sobie ze smogiem, ale wciąż jest wiele do zrobienia. "Do czystego powietrza droga daleka"
Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24
Polska coraz lepiej radzi sobie ze smogiem, ale wciąż jest wiele do zrobienia. "Do czystego powietrza droga daleka"Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24

Smogowy problem co roku powraca jak bumerang. Skalę tego doskonale pokazują światowe rankingi miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Są jednak miasta, które ze smogiem skutecznie walczą. Wymiana kopciuchów to tylko pierwszy krok.

Swąd smogu na dobre jeszcze nie okadza polskich miast i wsi, ale już wiadomo, że zbliżający się sezon grzewczy będzie kolejnym z serii zanieczyszczonych. - Choć smog mniejszy, to do czystego powietrza droga daleka - podkreśla Patryk Białas, aktywista antysmogowy, radny miasta Katowice.

Polski Alarm Smogowy opublikował już dziewiąty raport obejmujący miejscowości z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Polsce. Zestawienie sporządzono na podstawie danych pomiarowych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska za 2023 rok. Kolejny raz w niechlubnym rankingu najgorzej wypadła dolnośląska Nowa Ruda, Sucha Beskidzka w Małopolsce i Nowy Targ.

ZOBACZ TEŻ: Jakość powietrza na świecie 2023. Zdrowym powietrzem oddychają mieszkańcy tylko siedmiu państw

- Ranking powinien wyglądać tak, że żadna z gmin nie przekracza dopuszczalnych norm pyłu PM10 i to już dzisiaj prawie mamy, natomiast w dalszym ciągu mamy rekordzistów na skalę co najmniej europejską, jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza rakotwórczym benzoapirenem - wskazuje Patryk Białas.

Wyniki rankingu Polskiego Alarmu Smogowegopolskialarmsmogowy.pl

Są też pozytywne dane

Gdyby tylko widok z góry w Suchej Beskidzkiej był tak przejrzysty przez cały sezon grzewczy, nie byłoby mowy o przekroczeniach. Niestety - miejscowość odnotowała 600 procent dopuszczalnej normy.

Nowa Ruda, która wciąż przoduje w rankingu, zmniejszyła stężenia rakotwórczego pyłu aż czterokrotnie. Główne miasta na Śląsku, jak Rybnik czy Katowice, spadły z czołówki niechlubnego rankingu na 81. miejsce. Mieszkańcy mogą odetchnąć z ulgą i przyznają, że różnicę da się dosłownie wyczuć.

- Dużo lepiej jest. Ja pamiętam jak było 40-50 lat temu i więcej, a w tej chwili naprawdę jest bardzo dobrze - przyznaje pani Jadwiga, mieszkanka Piekar Śląskich. - Na pewno jest lepiej, ja odczuwam to zdecydowanie - mówi pani Bogusława, mieszkanka Katowic.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Koniec luzu dla kopcących mieszkańców. Miasto rusza z kontrolami, zapowiada kary

Są też przykłady na to, że walkę ze smogiem w miastach można wygrywać długofalowo. Rybnik nie jest jeszcze oazą czystego powietrza, ale liczba dni z przekroczeniami trujących pyłów w mieście spadła niemal trzykrotnie. - Jeszcze długa droga przed nami, żeby to powietrze w Rybniku było jeszcze lepsze - nie ukrywa Adrian Strzelczyk z Urzędu Miasta w Rybniku.

Adrian Strzelczyk wskazuje, że Rybnik poprawił jakość powietrza między innymi dzięki dofinansowaniom różnego rodzaju do wymiany źródeł ciepła. - Było to promowane i były prowadzone akcje edukacyjne i chyba od tej edukacji trzeba byłoby zacząć, bo to było najistotniejsze, żeby zmienić tok myślenia mieszkańców Rybnika, że to nie węgiel, a inne źrodła ciepła mogą poprawić jakość powietrza - mówi urzędnik.

Pokrzepiające efekty pięcioletniej walki ze smogiem
Pokrzepiające efekty pięcioletniej walki ze smogiemTVN24

Pomogła wymiana kopciuchów

Zdecydowana większość mieszkańców Rybnika przeszła na ogrzewanie gazowe lub inne alternatywne źródła. Z 14 tysięcy kotłów w mieście pozostało do wymiany mniej niż 5 tysięcy. - To po prostu pokazuje, że wymiana kopciuchów i realizacja przepisów antysmogowych przynosi efekty, natomiast w dalszym ciągu mamy w Polsce dwa miliony kopciuchów do wymiany, to pokazuje, że tę walkę musimy kontynuować - zwraca uwagę Patryk Białas.

CZYTAJ TEŻ: Ludzka psychika różnie reaguje na zanieczyszczone powietrze   

Smog powoduje szereg chorób - między innymi astmę, nowotwory, zawał serca czy udar mózgu. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce z powodu oddychania zanieczyszczonym powietrzem przedwcześnie umiera 50 tysięcy osób. Dlatego ogólnopolska walka ze smogiem trwa. 

Od stycznia tego roku połowa kraju jest objęta zakazem palenia w kopciuchach. Szczecin przykłada do tego szczególną uwagę i specjalnym antysmogowym dronem sprawdza jakość spalin w kominach mieszkańców.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

To Mateusz M. prowadził tira, który staranował 20 samochodów na drodze S7. W karambolu zginęło czworo dzieci - brat z siostrą i dwóch kolegów. Kierowca rozmawiał z reporterką "Faktów" TVN Renatą Kijowską. Opowiedział, co zapamiętał, i ze łzami w oczach prosił o wybaczenie. 

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Źródło:
Fakty TVN

Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras wierzy, że w Polsce można zorganizować igrzyska olimpijskie. Podkreśla, że to wielki projekt i zaprasza do niego wszystkich - nie tylko znanych, nie tylko sportowców, także zwykłych ludzi i polityków każdej opcji.

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Źródło:
Fakty TVN

Wracają dawno zapomniane choroby. Rok do roku gwałtownie wzrosła liczba chorych na odrę, krztusiec czy szkarlatynę. Lekarze tłumaczą, że najlepszym sposobem na uniknięcie choroby są szczepienia, ale coraz częściej ludzie specjalnie się nie szczepią.

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Ta sprawa pokazuje, że jest koniec z aresztami wydobywczymi. Z tą niechlubną PiS-owską praktyką - mówiła w "Faktach po Faktach" europosłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO), komentując opuszczenie aresztu przez księdza Michała O., podejrzanego w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050) oceniła, iż dowody w tej sprawie są "na tyle jednoznaczne, że można pozwolić sobie na to, żeby ten areszt został przerwany".

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

Źródło:
TVN24

Wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat wraz z grupą polityczek opuściła partię Razem. W "Faktach po Faktach" w TVN24 mówiła, że kiedy wstępowała do tego ugrupowania, to była partia o "zmianie świata na lepsze". - Dzisiaj ta droga do zmiany świata na lepsze nie wiedzie przez wieczne krytykowanie wszystkich naokoło - stwierdziła i dodała, że w partii widać "fundamentalny podział".

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

Źródło:
TVN24

Prawo do aborcji to temat, który może przesądzić o wyniku wyborów w USA. 50 procent głosujących twierdzi, że to będzie dla nich czynnik decydujący o wyborze kandydata. To za prezydentury Donalda Trumpa naruszony został kompromis aborcyjny. Od tego czasu konserwatywne władze niektórych stanów zaczęły ograniczać dostęp do aborcji. Demokraci chcą te zmiany zablokować.

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Czy Viktor Orban może stracić władzę? Na kilkanaście miesięcy przed wyborami opozycyjne ugrupowanie po raz pierwszy od 14 lat wychodzi w sondażach na prowadzenie. Dominuje w stolicy i zyskuje poparcie w dużych miastach.

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS