Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień
Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień
Tomasz Wesołowski/Fakty po Południu TVN24
Wracają zapomniane choroby zakaźne. Lekarze wskazują na dwie główne przyczyny takiego stanuTomasz Wesołowski/Fakty po Południu TVN24

Wracają dawno zapomniane choroby. Rok do roku gwałtownie wzrosła liczba chorych na odrę, krztusiec czy szkarlatynę. Lekarze tłumaczą, że najlepszym sposobem na uniknięcie choroby są szczepienia, ale coraz częściej ludzie specjalnie się nie szczepią.

Krztusiec, odra czy szkarlatyna - do polskich domów wracają niebezpieczne choroby zakaźne. - Widzimy duży wzrost krztuśca, to jest w tym momencie 20 tysięcy przypadków, to jest ponad 20-krotny wzrost w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku - informuje Marek Waszczewski, rzecznik prasowy Głównego Inspektora Sanitarnego.

W porównaniu z ubiegłym rokiem znacząco wzrosła liczba zakażeń wirusami - na przykład krztuścem, RSV czy szkarlatyną. W przypadku odry wzrost jest dziesięciokrotny. Zakażonych RSV było ponad 22 razy więcej. - One budzą oczywiście niepokój, ponieważ myśleliśmy, że część z tych chorób zakaźnych przestały być groźne, że już ich nie ma. One, niestety, znowu wracają - przyznaje Marek Waszczewski.

ZOBACZ TAKŻE: "Epidemia wyrównawcza" krztuśca. Coraz więcej odmów szczepień

Wzrost liczby zakażeń, na przykład krztuścem, jest widoczny między innymi na oddziałach dziecięcych. Dr Ewelina Gowin z Wielkopolskiego Centrum Pandemii tłumaczy, że większa zachorowalność ma kilka powodów. - Pierwszy to efekt pandemii, wzrost zachorowań jest spowodowany przerwą, jaką wywołała pandemia w krążeniu wirusów - twierdzi.

Drugi powód to lepsza wykrywalność wirusów. Lekarze, tak jak w przypadku RSV, mają lepsze narzędzia do diagnozowania chorób, co widać w statystykach.

Jednak część wirusów wraca z powodu spadającego poziomu wyszczepienia. Niebezpieczny trend utrzymuje się od blisko dziesięciu lat. Nawrotu wielu chorób, jak na przykład odry, można byłoby uniknąć, gdyby nie uchylanie się od obowiązkowych szczepień.

Wirus RSV krąży, dzieci po przeszczepach powinny dostać drogi lek. Czemu nie jest refundowany dla wszystkich?
Wirus RSV krąży, dzieci po przeszczepach powinny dostać drogi lek. Czemu nie jest refundowany dla wszystkich?Marek Nowicki/Fakty TVN

Apel o szczepienia

Lekarzy niepokoi najbardziej wzrost zachorowań na odrę. W przypadku tego wirusa konieczne jest wyszczepienie przynajmniej 95 procent populacji. - Wyszczepialność odry to jest 81, 82, 83 procent - zwraca uwagę dr n. med. Izabela Banaś z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Wraz z wzrostem liczby zakażeń w najbliższych latach lekarze spodziewają się powrotu niebezpiecznych powikłań. - Spodziewamy się tego, że za kilka lat będziemy mogli obserwować te najgroźniejsze powikłania, przechorowania odry, a mianowicie podostre twardniejące zapalenie mózgu, czyli takie powikłanie, które jest śmiertelne - ostrzega dr Ewelina Gowin.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: "Bardzo wysokie prawdopodobieństwo" zakażenia gorączką Zachodniego Nilu w Polsce

Również w przypadku krztuśca najlepszym sposobem na uniknięcie zakażenia jest szczepienie. Dla dzieci przyjęcie pięciu dawek jest obowiązkowe. Dorośli powinni przyjmować dawkę przypominającą co dziesięć lat. Od połowy października za darmo mogą zaszczepić się kobiety w ciąży. - Powyżej 27. tygodnia ciąży każda kobieta może zadzwonić do swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i umówić się na takie szczepienie - informuje rzecznik prasowy Głównego Inspektora Sanitarnego.

Krztusiec jest bardzo zaraźliwy - jedna chora osoba może zarazić od 15 do 17 kolejnych. Aby uniknąć choroby, lekarze apelują między innymi o higienę - na przykład częste mycie rąk. Ważne jest, żeby w przypadku chorób zakaźnych zakażeni się izolowali. - Ja jestem studentem i zauważyłem, że wielu ludzi przychodzi na uczelnię, będąc podziębionym. To na pewno im nie pomaga i na pewno nie pomaga nam, jako zdrowym ludziom - mówi jeden ze studentów.

Autorka/Autor:Tomasz Wesołowski

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

To Mateusz M. prowadził tira, który staranował 20 samochodów na drodze S7. W karambolu zginęło czworo dzieci - brat z siostrą i dwóch kolegów. Kierowca rozmawiał z reporterką "Faktów" TVN Renatą Kijowską. Opowiedział, co zapamiętał, i ze łzami w oczach prosił o wybaczenie. 

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Źródło:
Fakty TVN

Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras wierzy, że w Polsce można zorganizować igrzyska olimpijskie. Podkreśla, że to wielki projekt i zaprasza do niego wszystkich - nie tylko znanych, nie tylko sportowców, także zwykłych ludzi i polityków każdej opcji.

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Źródło:
Fakty TVN

Przez trzy lata Dariusz Matecki, obecnie poseł PiS, miał się pojawić zaledwie pięć razy w pracy w siedzibie Lasów Państwowych w Warszawie. Zarobił blisko pół miliona złotych. Ponadto jego nazwisko pojawia się w aferze Funduszu Sprawiedliwości. Dwie fundacje, z którymi jest powiązany, miały dostać łącznie 17 milionów złotych. - To jest młody człowiek, przyszłość polskiego parlamentaryzmu, a te wszystkie historie on wielokrotnie wyjaśniał. To są historie, że się tak wyrażę, dęte - twierdzi poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kuźmiuk.

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Ta sprawa pokazuje, że jest koniec z aresztami wydobywczymi. Z tą niechlubną PiS-owską praktyką - mówiła w "Faktach po Faktach" europosłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO), komentując opuszczenie aresztu przez księdza Michała O., podejrzanego w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050) oceniła, iż dowody w tej sprawie są "na tyle jednoznaczne, że można pozwolić sobie na to, żeby ten areszt został przerwany".

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

Źródło:
TVN24

Wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat wraz z grupą polityczek opuściła partię Razem. W "Faktach po Faktach" w TVN24 mówiła, że kiedy wstępowała do tego ugrupowania, to była partia o "zmianie świata na lepsze". - Dzisiaj ta droga do zmiany świata na lepsze nie wiedzie przez wieczne krytykowanie wszystkich naokoło - stwierdziła i dodała, że w partii widać "fundamentalny podział".

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

Źródło:
TVN24

Prawo do aborcji to temat, który może przesądzić o wyniku wyborów w USA. 50 procent głosujących twierdzi, że to będzie dla nich czynnik decydujący o wyborze kandydata. To za prezydentury Donalda Trumpa naruszony został kompromis aborcyjny. Od tego czasu konserwatywne władze niektórych stanów zaczęły ograniczać dostęp do aborcji. Demokraci chcą te zmiany zablokować.

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Czy Viktor Orban może stracić władzę? Na kilkanaście miesięcy przed wyborami opozycyjne ugrupowanie po raz pierwszy od 14 lat wychodzi w sondażach na prowadzenie. Dominuje w stolicy i zyskuje poparcie w dużych miastach.

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS