Niepełnosprawne dzieci bez nauczania w szkołach? Nowe przepisy wprowadziły zamieszanie

Aktualizacja:
Niepełnosprawne dzieci bez nauczania w szkołach? Nowe przepisy wprowadziły zamieszanie
Niepełnosprawne dzieci bez nauczania w szkołach? Nowe przepisy wprowadziły zamieszanie
Sylwia Piestrzyńska | Fakty po południu
Niepełnosprawne dzieci bez nauczania w szkołach? Nowe przepisy wprowadziły zamieszanieSylwia Piestrzyńska | Fakty po południu

Nauczanie indywidualne - w szkole czy poza nią? Nowe przepisy dla wielu nie są do końca jasne. Minister edukacji przekonuje, że żadne dziecko nie będzie skazane na siedzenie w domu, ale rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej.

Mateusz z Sosnowca ma 18 lat, zespół Aspergera i chorobę dwubiegunową. Uwielbia robić fotoreportaże o strażakach. Chciałby pochwalić się nimi w szkole. Ale nie może. - Miałem dobre oceny, uczyłem się, miałem chęć do życia. A teraz? Szkoda słów - mówi. - Pozbawiając syna kontaktów z rówieśnikami, szkołą, przyjaciółmi, zabrali mu tak naprawdę życie - dodaje jego matka.

Chłopak chodził do technikum hotelarskiego. Przez nowe przepisy lekcje może mieć tylko w domu. Szkoła miała związane ręce. Rodzice też.

Mateusz jako osoba niepełnosprawna został objęty kształceniem specjalnym. Zgodnie z nowymi przepisami szkoła musiała stworzyć dla niego Indywidualny Program Edukacyjno-Terapeutyczny. Program, który - jak przekonuje minister edukacji - wcale nie zamyka dzieci w domach.

Jednak w rzeczywistość w Sosnowcu wygląda inaczej. - Dostaliśmy (ze szkoły - przyp. red.) odmowę. Motywowali to tym, że dziecko, które ma orzeczenie o kształceniu specjalnym nie kwalifikuje się do nauczania indywidualnego w szkole - mówi mama Mateusza.

Przepisy ministerstwa edukacji nie są precyzyjne. A jeden z nich mówi wprost o tym, że indywidualnej ścieżki nauczania nie prowadzi się dla uczniów z kształceniem specjalnym.

Apele o zmianę przepisów

Minister Anna Zalewska zapowiedziała, że zajmie się przypadkiem Mateusza z Sosnowca. Ale jego matka mówi, że lepiej byłoby zmienić przepisy. - Jeśli pani chce pomóc, proszę pomóc wszystkim tym dzieciom - apeluje.

Wcześniej Mateusz miał nauczanie indywidualne. Uczył się w domu, ale chodził też do szkoły na zajęcia. Ministerstwo Edukacji rozdzieliło nauczanie indywidualne od kształcenia specjalnego. Nauczanie indywidualne przeznaczone jest dla dzieci, które tylko przez pewien czas nie mogą chodzić do szkoły np. ze względu na złamaną nogę.

- Bardzo bym chciał, żeby zmieniono zdanie i żeby nam, uczniom chorym i cierpiącym pozwolono pójść do szkoły - mówi Mateusz.

Sytuację w szkołach utrudniają też przepisy dotyczące zatrudniania terapeutów, których szkoła musi zapewnić dla dzieci niepełnosprawnych. Teraz musi też zatrudniać ich na etatach. Przez małą liczbę chorych - na etatach niepełnych. Terapeuci zmuszeni są rezygnować, bo żeby się utrzymać, pracowali dotąd w kilku szkołach jednocześnie.

Rodzice niepełnosprawnych dzieci zbierają podpisy pod petycją do Ministerstwa Edukacji z prośbą o zmianę przepisów. Akcję wspiera Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Autor: Sylwia Piestrzyńska / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Szymon Hołownia wygrywa ze Sławomirem Mentzenem w sądzie w trybie wyborczym. Jest wyrok i Mentzen musi sprostować nieprawdziwe informacje, które powiedział z mównicy sejmowej, a które dotyczyły zaproszenia migrantów na sejmową wigilię. To pierwsze sądowe starcie kandydatów w tej kampanii.

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Źródło:
Fakty TVN

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS