Zamiast towarzystwa wolą smartfony. Naukowcy stworzyli sylwetkę polskiego "cyberdzieciaka"

Zamiast towarzystwa wolą smartfony. Naukowcy stworzyli sylwetkę polskiego "cyberdzieciaka" tvn24

Godziny spędzane przed komputerem, mało snu, wysyłanie nawet po kilkaset SMS-ów dziennie - taki obraz polskiego nastolatka korzystającego z sieci wyłania się z najnowszych badań. Eksperci podkreślają, że nowe technologie to nowe możliwości, jednak najważniejsze, żeby korzystać z nich z umiarem.

Kuba ma 11 lat. Na czas zabawy na świeżym powietrzy zostawił telefon komórkowy w domu. Choć przyznaje, że stara się mieć go zawsze blisko siebie. - Teraz korzystam, nie wiem, ze dwie godziny dziennie. Czasami nie bez przerwy, tylko rozkładam sobie ta godzina i później też godzina - wyznaje Kuba.

A mama czuwa nad tym, żeby nie przekraczać za bardzo tego czasu. - Ciężko jest całkowicie tego zakazać, natomiast myślę, że rodzice powinni limitować ten czas i proponować jakieś inne aktywności dzieciom - mówi Magdalena Jastrzębska, matka Kuby.

Widok dziecka ze smartfonem w ręku nikogo już nie dziwi. Dzieci często, zamiast rozmowy z kolegami, wolą po prostu przeglądać strony internetowe. Zmieniający się świat nastolatków skłonił grupę polskich badaczy do stworzenia raportu o młodym pokoleniu, które korzysta z nowych technologii cyfrowych.

Pierwsze takie badanie

W badaniu wzięło udział ponad 2 tysiące uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Wyniki pokazują, że w klasach od IV do VI, 97 proc. badanych korzysta codziennie z komputera, a 89 proc. ze smarfona i telefonu komórkowego. Natomiast wszyscy gimnazjaliści codziennie używają swoich telefonów i komputerów.

- Chcieliśmy zbudować coś takiego, jak sylwetkę cyberdzieciaka. Co się okazuje? Bardzo szybko odpowiada na SMS-y, nie zastanawia się, bardzo dużo dzieci wysyła ich po kilkaset. Przebywają w internecie i innych narzędziach cyberprzestrzennych bardzo długo. Śpią coraz krócej - opisuje profesor Mariusz Jędrzejko z Centrum Profilaktyki Społecznej.

Eksperci podkreślają, że nowe technologie mają wiele zalet, jednak najważniejsze jest to, żeby w odpowiedni sposób je wykorzystywać. Dlatego już przed wręczeniem dziecku prezentu, rodzice mają do wykonania ważne zadanie.

- Ustalić reguły korzystania. Na przykład takie, że po godzinie 19 czy 20 telefon jest wyłączany i spoczywa w innym pokoju niż dziecko - radzi doktor Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy.

Możliwości rodzica

Nowe technologie to również nowe możliwości dla rodziców, którzy chcą kontrolować to, co ich dzieci robią w internecie. - Najlepszą jest tryb kontrola rodzicielska w każdym urządzeniu. Takie rozwiązanie gwarantuje w 90% skuteczne działanie, czyli po prostu blokadę treści pornograficznych, treści oznaczonych jako dla dorosłych, brak możliwości zakupu rzeczy w sieci - mówi Przemysław Pająk z Spider's Web.

Oprócz blokady systemowej, rodzice mogą przeglądać historię aplikacji, skorzystać z nakładki na router WiFi, która wyłączy treści nieodpowiednie lub zainstalować specjalne oprogramowanie.

- Mamy prawo, jako rodzice, zaglądać tam, gdzie są dzieci. Tak samo jak zaglądamy do piaskownicy i patrzymy, jak nasz syn bawi się z kolegami i koleżankami w swoim pokoju. To jest taki sam pokój, tylko że elektroniczny - przekonuje profesor Jędrzejko.

Nacisk na edukacje

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało zmiany w nauczaniu informatyki. Od września będzie położony jeszcze większy nacisk na informowanie uczniów o zagrożeniach, które mogą czekać na nich w sieci.

- Do tej pory mieliśmy zajęcia komputerowe w klasach I-III, które odbywały się często na takiej zasadzie, że pani lub pan pokazywali, jak wygląda komputer, gdzie się go włącza. W tej chwili mówimy już o edukacji informatycznej od pierwszej klasy szkoły podstawowej - powiedział Rafał Lew-Starowicz z Ministerstwa Edukacji Narodowej.

A w praktykowaniu zdobytej wiedzy mogą pomóc rodzice. Specjaliści podkreślają, że dzieci, które widzą swoich rodziców z telefonem, chcą ich po prostu naśladować.

Autor: Adrianna Otręba / Źródło: Fakty po południu

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Już nie ma porodówki w szpitalu w Żorach. Miasto ma 60 tysięcy mieszkańców, ale rodzi się tam tak mało dzieci, że oddział trzeba było zamknąć. To nie jest problem tylko tego miasta. To problem całej Polski.

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Źródło:
Fakty TVN

Mężczyzna napisał do 68-letniej kobiety z Łomży, że chętnie ją odwiedzi i że potrzebuje tylko pieniędzy na bilet do Polski. Później miał jeszcze inne potrzeby. Kobieta przelała mu w sumie 150 tysięcy złotych.

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Źródło:
Fakty TVN

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Sejm to miejsce sporu i debaty, czasami kłótni, ale nie mowy nienawiści - mówiła w "Faktach po Faktach" wicemarszałkini Izby Monika Wielichowska, odnosząc się do środowej awantury na sali plenarnej. Poseł PiS Michał Wójcik zapytany o to, co robił wtedy w Sejmie, odparł, że siedział i nic nie krzyczał. Wyświetlone mu nagranie z tego dnia pokazało jednak coś innego.

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Źródło:
TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS