Samorządowcy ruszają na pomoc przedsiębiorcom. "Sytuacja jest wyjątkowa"

Samorządowcy ruszają na pomoc przedsiębiorcom. "Sytuacja jest wyjątkowa"
Samorządowcy ruszają na pomoc przedsiębiorcom. "Sytuacja jest wyjątkowa"
Marta Balukiewicz | Fakty po południu
Samorządowcy ruszają na pomoc przedsiębiorcom. "Sytuacja jest wyjątkowa"Marta Balukiewicz | Fakty po południu

Samorządy nie czekają na wsparcie z rządu i idą na wojnę ze skutkami kryzysu wywołanego epidemią SARS-CoV-2. Działają na własną rękę, bo wielu ludzi wsparcia potrzebuje w trybie pilnym. Wrocław ma swój pakiet pomocowy, Kraków szykuje ulgi podatkowe dla branży hotelarskiej, a Oleśnica proponuje zwolnienie z czynszu.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

W Lewinie Kłodzkim służby do rozsądku mieszkańców przemawiają głośno i wyraźnie - przez głośniki wozu strażackiego. Apel jest jasny: zostańcie w domach.

- Jeździmy raz dziennie o różnych porach dnia. W ten sposób przekazujemy jasny i zrozumiały komunikat - opowiada Artur Gajewski, naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Lewinie Kłodzkim.

Takich oddolnych inicjatyw jest więcej. W podwarszawskiej gminie Jabłonna wójt zorganizował akcję informacyjną. Na pytania mieszkańców odpowiadał zaproszony specjalista wirusolog.

Od wsi, gmin i miasteczek po duże miasta i metropolie, samorządy próbują sprostać nowej rzeczywistości. Działają, bo najbardziej dotknięci kryzysem są lokalni przedsiębiorcy, którzy już teraz stoją na skraju bankructwa. W Krakowie władze miasta wprowadzają ulgi podatkowe. Głównie dla firm z branży turystycznej.

- Jest chociażby podatek od nieruchomości. Tu jest taka możliwość, że będziemy ten podatek przesunąć. Jest też, bo prawo na to zezwala, możliwość chociażby umorzenia tego podatku - tłumaczy Dariusz Nowak z Urzędu Miasta w Krakowie.

Czynsz za złotówkę

Oleśnica na Dolnym Śląsku obniża czynsze za lokale użytkowe do symbolicznej złotówki.

- To są te działania, które uważamy, że dają szansę i możliwość wesprzeć szczególnie tych najmniejszych przedsiębiorców, którzy ze względu na najmniejsze zasoby finansowe najbardziej narażeni są na skutki kryzysu - mówi burmistrz Oleśnicy Jan Bronś.

Na zniżkę może liczyć ponad 200 lokali, które należą do miejskiej spółki. Dla lokalnego budżetu to aż 300 tysięcy złotych straty miesięcznie.

Apel samorządów

Prezydenci 12 największych polskich miast apelują do rządu o jak najszybsze działania. Przede wszystkim chcą uruchomienia dodatkowych środków.

"Miasta ponoszą wysokie koszty ekonomiczne i społeczne związane z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Skutki te, w połączeniu z już i tak trudną sytuacją finansową samorządów, mogą doprowadzić do utraty płynności finansowej" - brzmi fragment apelu.

- Rząd musi dokonać szybkiej rewizji i korekty pewnych przepisów. Po to, żebyśmy my mogli tutaj w samorządzie szybciej i efektywniej zadziałać na rzecz przedsiębiorców - mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Stolica Dolnego Śląska uruchamia wrocławski pakiet pomocowy. Skierowany jest do wszystkich lokalnych przedsiębiorców, których dotknął koronawirus SARS-CoV-2.

- Będę rozkładał na raty albo będę przesuwał terminy płatności za czynsze w lokalach komunalnych, gdzie jest prowadzona przez przedsiębiorców działalność gospodarcza. Sytuacja jest wyjątkowa - tłumaczy Jacek Sutryk.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TV24 GO

Autor: Marta Balukiewicz / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN