Epidemia wyzwaniem dla Kościoła. Zdjęcie biskupów wzbudziło wiele wątpliwości

Epidemia wyzwaniem dla Kościoła. Zdjęcie biskupów wzbudziło wiele wątpliwości
Epidemia wyzwaniem dla Kościoła. Zdjęcie biskupów wzbudziło wiele wątpliwości
Fakty po południu
Epidemia wyzwaniem dla Kościoła. Zdjęcie biskupów wzbudziło wiele wątpliwościFakty po południu

Zakażony koronawirusem przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski dziękuje lekarzom za ofiarną pracę. Arcybiskup Stanisław Gądecki jest kolejnym hierarchą z pozytywnym testem. W kościołach nie odbyło się w niedzielę tradycyjne liczenie wiernych, cześć duchownych już teraz apeluje o indywidualne odwiedzanie cmentarzy i rozkładanie w czasie odwiedzin grobów swoich bliskich.

Wiernych w kościołach jest mniej, bo to pierwsza taka niedziela po wprowadzeniu rządowych obostrzeń. W kościele w czerwonych strefach może być jedna osoba na siedem metrów kwadratowych. W żółtych - jedna na cztery. Nie wszyscy się zmieszczą. - Dla mnie wiara jest na tyle ważna, że wolę przyjść, pomodlić się - mówi jeden z wiernych. Episkopat apeluje o cierpliwość. Chorzy, czy opiekujący się chorymi, nie muszą uczestniczyć we mszy. Również kolejni biskupi udzielają dyspensy. "Wiernym przypominam, że skorzystanie z dyspensy oznacza, iż nieobecność na mszy świętej nie jest grzechem" - brzmi komunikat. W katedrze na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu limit wiernych nie stanowi problemu. Gorzej jest w małych parafiach, gdzie do środka może wejść tylko 10 osób. - Albo wcześniej parafianie muszą zadeklarować, na którą godzinę chcą przyjść i prowadzi się swoistego rodzaju zapisy, albo odprawia się więcej mszy świętych - wyjaśnia ksiądz doktor Rafał Kowalski z archidiecezji wrocławskiej.

"Nieuzasadnione ryzyko"

Epidemia to wyzwanie również dla Kościoła. Arcybiskup Gądecki dziękuje lekarzom za ich ofiarną pracę. W liście do medyków prosi, żeby nie ustawali w realizowaniu swojego powołania. "Jest to posługa niezwykle stresująca. Dobro czasem bywa niedostrzegane" - brzmi fragment listu arcybiskupa Gądeckiego. Te słowa brzmią szczególnie, bo właśnie u przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski potwierdzono też obecność koronawirusa. - Czuje się dosyć dobrze, tak jak mówię. Pracuje normalnie, jest lekko osłabiony. Trochę pokasłuje, ale nie ma jakiś takich szczególne mocnych, typowych objawów dla choroby COVID-19 - przekazuje ksiądz Leszek Gęsiak, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. Wątpliwości od 6 października budzi zdjęcie z zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Duchowni byli bardzo blisko siebie, nie mieli też zasłoniętych twarzy. Teraz wiadomo, że oprócz siedzącego w pierwszym rzędzie arcybiskupa Gądeckiego, co najmniej sześciu hierarchów jest zakażonych. Wątpliwości jest więcej, bo jeden z nich udzielił bierzmowania kilkuset opolskim licealistom. - W czasie robienia zdjęcia fotograf poprosił, by księża-biskupi ściągnęli te maseczki na sam moment zrobienia zdjęcia. Było to na wolnym powietrzu, było to na zewnątrz, więc wydawało się, że być może oni nie wpadną na to, że to może stanowić jakiś problem - mówi ksiądz Leszek Gęsiak. - Nieuzasadnione ryzyko. Nie wiem, czy akurat w tym momencie ten wirus zadziałał i przeniósł z jednego biskupa na innych, ale czas jest trudny i powinniśmy uważać - uważa Artur Sporniak, publicysta "Tygodnika Powszechnego". Episkopat tłumaczył, że w czasie zebrania zachowane były wszystkie możliwie środki bezpieczeństwa - maseczki, dezynfekcja czy zachowanie dystansu. Patrząc na zdjęcia, zamieszczone właśnie na stronie Episkopatu, każdy może to ocenić sam.

Wpis Biura Prasowego KEP na Twitterzehttps://twitter.com/EpiskopatNews

Co ze Wszystkich Świętych?

W trudnych czasach epidemii, wielu szukając wsparcia, patrzy właśnie na duchownych. Szczególnie, że przed wiernymi pojawia się kolejny dylemat - czy we Wszystkich Świętych iść na cmentarz? - Jeśli są wierzący, to wierzą, że osoby, które odwiedzają, są naprawdę gdzie indziej. No nie tam, gdzie są ich groby. Upieranie się, że muszę w tym dniu pójść na grób, bo inaczej nie będę świętował, to już jest magia - mówi ksiądz Jacek Prusak, publicysta, teolog i psycholog. Wyjścia na cmentarze mogą oznaczać ryzykowną podróż zatłoczoną komunikacją miejską albo spotkanie z przyjezdną rodziną. - Odpust zupełny za zmarłych możemy uzyskać każdego dnia od 1 do 8 listopada nawiedzając cmentarz i modląc się za tych, którzy odeszli - przypomina ksiądz doktor Rafał Kowalski. Jest więc trochę czasu, żeby w bezpieczny sposób odwiedzić groby bliskich.

Autor: Aleksandra Kąkol / Źródło: Fakty po południu

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS