Epidemia wyzwaniem dla Kościoła. Zdjęcie biskupów wzbudziło wiele wątpliwości

Epidemia wyzwaniem dla Kościoła. Zdjęcie biskupów wzbudziło wiele wątpliwości
Epidemia wyzwaniem dla Kościoła. Zdjęcie biskupów wzbudziło wiele wątpliwości
Fakty po południu
Epidemia wyzwaniem dla Kościoła. Zdjęcie biskupów wzbudziło wiele wątpliwościFakty po południu

Zakażony koronawirusem przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski dziękuje lekarzom za ofiarną pracę. Arcybiskup Stanisław Gądecki jest kolejnym hierarchą z pozytywnym testem. W kościołach nie odbyło się w niedzielę tradycyjne liczenie wiernych, cześć duchownych już teraz apeluje o indywidualne odwiedzanie cmentarzy i rozkładanie w czasie odwiedzin grobów swoich bliskich.

Wiernych w kościołach jest mniej, bo to pierwsza taka niedziela po wprowadzeniu rządowych obostrzeń. W kościele w czerwonych strefach może być jedna osoba na siedem metrów kwadratowych. W żółtych - jedna na cztery. Nie wszyscy się zmieszczą. - Dla mnie wiara jest na tyle ważna, że wolę przyjść, pomodlić się - mówi jeden z wiernych. Episkopat apeluje o cierpliwość. Chorzy, czy opiekujący się chorymi, nie muszą uczestniczyć we mszy. Również kolejni biskupi udzielają dyspensy. "Wiernym przypominam, że skorzystanie z dyspensy oznacza, iż nieobecność na mszy świętej nie jest grzechem" - brzmi komunikat. W katedrze na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu limit wiernych nie stanowi problemu. Gorzej jest w małych parafiach, gdzie do środka może wejść tylko 10 osób. - Albo wcześniej parafianie muszą zadeklarować, na którą godzinę chcą przyjść i prowadzi się swoistego rodzaju zapisy, albo odprawia się więcej mszy świętych - wyjaśnia ksiądz doktor Rafał Kowalski z archidiecezji wrocławskiej.

"Nieuzasadnione ryzyko"

Epidemia to wyzwanie również dla Kościoła. Arcybiskup Gądecki dziękuje lekarzom za ich ofiarną pracę. W liście do medyków prosi, żeby nie ustawali w realizowaniu swojego powołania. "Jest to posługa niezwykle stresująca. Dobro czasem bywa niedostrzegane" - brzmi fragment listu arcybiskupa Gądeckiego. Te słowa brzmią szczególnie, bo właśnie u przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski potwierdzono też obecność koronawirusa. - Czuje się dosyć dobrze, tak jak mówię. Pracuje normalnie, jest lekko osłabiony. Trochę pokasłuje, ale nie ma jakiś takich szczególne mocnych, typowych objawów dla choroby COVID-19 - przekazuje ksiądz Leszek Gęsiak, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. Wątpliwości od 6 października budzi zdjęcie z zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Duchowni byli bardzo blisko siebie, nie mieli też zasłoniętych twarzy. Teraz wiadomo, że oprócz siedzącego w pierwszym rzędzie arcybiskupa Gądeckiego, co najmniej sześciu hierarchów jest zakażonych. Wątpliwości jest więcej, bo jeden z nich udzielił bierzmowania kilkuset opolskim licealistom. - W czasie robienia zdjęcia fotograf poprosił, by księża-biskupi ściągnęli te maseczki na sam moment zrobienia zdjęcia. Było to na wolnym powietrzu, było to na zewnątrz, więc wydawało się, że być może oni nie wpadną na to, że to może stanowić jakiś problem - mówi ksiądz Leszek Gęsiak. - Nieuzasadnione ryzyko. Nie wiem, czy akurat w tym momencie ten wirus zadziałał i przeniósł z jednego biskupa na innych, ale czas jest trudny i powinniśmy uważać - uważa Artur Sporniak, publicysta "Tygodnika Powszechnego". Episkopat tłumaczył, że w czasie zebrania zachowane były wszystkie możliwie środki bezpieczeństwa - maseczki, dezynfekcja czy zachowanie dystansu. Patrząc na zdjęcia, zamieszczone właśnie na stronie Episkopatu, każdy może to ocenić sam.

Wpis Biura Prasowego KEP na Twitterzehttps://twitter.com/EpiskopatNews

Co ze Wszystkich Świętych?

W trudnych czasach epidemii, wielu szukając wsparcia, patrzy właśnie na duchownych. Szczególnie, że przed wiernymi pojawia się kolejny dylemat - czy we Wszystkich Świętych iść na cmentarz? - Jeśli są wierzący, to wierzą, że osoby, które odwiedzają, są naprawdę gdzie indziej. No nie tam, gdzie są ich groby. Upieranie się, że muszę w tym dniu pójść na grób, bo inaczej nie będę świętował, to już jest magia - mówi ksiądz Jacek Prusak, publicysta, teolog i psycholog. Wyjścia na cmentarze mogą oznaczać ryzykowną podróż zatłoczoną komunikacją miejską albo spotkanie z przyjezdną rodziną. - Odpust zupełny za zmarłych możemy uzyskać każdego dnia od 1 do 8 listopada nawiedzając cmentarz i modląc się za tych, którzy odeszli - przypomina ksiądz doktor Rafał Kowalski. Jest więc trochę czasu, żeby w bezpieczny sposób odwiedzić groby bliskich.

Autor: Aleksandra Kąkol / Źródło: Fakty po południu

Pozostałe wiadomości

Już nie ma porodówki w szpitalu w Żorach. Miasto ma 60 tysięcy mieszkańców, ale rodzi się tam tak mało dzieci, że oddział trzeba było zamknąć. To nie jest problem tylko tego miasta. To problem całej Polski.

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Źródło:
Fakty TVN

Mężczyzna napisał do 68-letniej kobiety z Łomży, że chętnie ją odwiedzi i że potrzebuje tylko pieniędzy na bilet do Polski. Później miał jeszcze inne potrzeby. Kobieta przelała mu w sumie 150 tysięcy złotych.

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Źródło:
Fakty TVN

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Sejm to miejsce sporu i debaty, czasami kłótni, ale nie mowy nienawiści - mówiła w "Faktach po Faktach" wicemarszałkini Izby Monika Wielichowska, odnosząc się do środowej awantury na sali plenarnej. Poseł PiS Michał Wójcik zapytany o to, co robił wtedy w Sejmie, odparł, że siedział i nic nie krzyczał. Wyświetlone mu nagranie z tego dnia pokazało jednak coś innego.

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Źródło:
TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS