Jak Polacy oceniają decyzję PKW o odrzuceniu sprawozdania finansowego PiS? Są wyniki sondażu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Jak Polacy oceniają decyzję PKW o odrzuceniu sprawozdania finansowego PiS-u? Są wyniki sondażu
Jak Polacy oceniają decyzję PKW o odrzuceniu sprawozdania finansowego PiS-u? Są wyniki sondażu
Ewa Koziak/Fakty po Południu TVN24
Jak Polacy oceniają decyzję PKW o odrzuceniu sprawozdania finansowego PiS-u? Są wyniki sondażuEwa Koziak/Fakty po Południu TVN24

Z najnowszego sondażu pracowni Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24 wynika, że decyzję PKW o odrzuceniu sprawozdania finansowego Prawa i Sprawiedliwości za ubiegły rok pozytywnie ocenia połowa badanych. Tylko niewiele ponad jedna trzecia (35 proc.) była przeciwnego zdania. Decyzja PKW oznacza możliwość utraty prawa do subwencji na trzy lata, a chodzi o ponad 75 milionów złotych. Wcześniej PKW odrzuciła sprawozdanie komitetu wyborczego partii.

Jest wiele przykładów, w jaki sposób Prawo i Sprawiedliwość wykorzystywało publiczne pieniądze w kampanii wyborczej w 2023 roku. Przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi pikniki wojskowe były areną politycznej agitacji na rzecz PiS.

- Tusk to jest, można powiedzieć, personifikacja zła w Polsce. To jest czyste zło - mówił na jednym z nich w sierpniu 2023 roku prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

To też z tego powodu Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła ostatnio sprawozdanie Prawa i Sprawiedliwości za ubiegły rok. To oznacza możliwość utraty prawa do subwencji na trzy lata, a chodzi o ponad 75 milionów złotych. Wcześniej PKW odrzuciła sprawozdanie komitetu wyborczego partii.

Czy PiS będzie stać na zbliżającą się kampanię prezydencką?

- Zaskakujące dla mnie jest to, że Państwowa Komisja Wyborcza łamie prawo - twierdzi Paweł Szrot, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Zdanie polityków Prawa i Sprawiedliwości podziela jednak tylko jedna trzecia Polaków. Z najnowszego sondażu Opinii 24 dla "Faktów" TVN i TVN24 wynika, że decyzję PKW pozytywnie oceniła połowa badanych. Przeciwnego zdania było 35 procent z nich. 15 procent wybrało odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć".

Jak Polacy oceniają decyzję PKW o odrzuceniu sprawozdania PiS. SondażOpinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24

Badanie zostało wykonane przez "Opinię 24" 25 listopada 2024 roku za pomocą wywiadów telefonicznych CATI na reprezentatywnej próbie 1001 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat.

- Każdy widział, że ewidentnie PiS przewalało państwową kasę na piknikach i różnego rodzaju działaniach - wskazuje Ryszard Petru, poseł Polski 2050-Trzeciej Drogi.

Teraz politycy Prawa i Sprawiedliwości alarmują, że może im zabraknąć pieniędzy na zbliżającą się kampanię prezydencką. - Jedna z głównych partii politycznych, z głównych sił politycznych, jest nielegalnie pozbawiana finansowania - mówi Paweł Szrot.

- Odebrano kiedyś subwencję Lewicy, PSL-owi, Nowoczesnej, potem też PiS-owi. Nie ma równych i równiejszych - zwraca uwagę Ryszard Petru, poseł Polski 2050-Trzeciej Drogi.

"PiS de facto wpadł w pułapkę, którą sam przygotował"

Prawo i Sprawiedliwość zaskarżyło decyzję PKW do Sądu Najwyższego. Pierwsza skarga ma zostać rozpatrzona już 11 grudnia. Pojawia się problem z respektowaniem ewentualnego orzeczenia. Wyrok ma zapaść w kwestionowanej Izbie Kontroli Nadzwyczajnej, w której skład wchodzą neosędziowie.

CZYTAJ TAKŻE: Jak Polacy oceniają podkomisję smoleńską Macierewicza? Sondaż  - Prawo i Sprawiedliwość przez ostatnie lata robiło wszystko, żeby można było w Polsce podważyć każdy wyrok - zwraca uwagę Anita Kucharska-Dziedzic, posłanka Lewicy.

- PiS de facto wpadł w pułapkę, którą sam przygotował - podsumowuje Patryk Jaskulski, poseł Platformy Obywatelskiej.

Prawo i Sprawiedliwość już odczuwa konsekwencje decyzji PKW. Ministerstwo Finansów wstrzymało przelew trzeciej z czterech transz rocznej subwencji. Na konto PiS nie trafiło około sześciu i pół miliona złotych. I wiele wskazuje na to, że minister finansów nie zmieni zdania po ewentualnym orzeczeniu kwestionowanej izby Sądu Najwyższego.

- Decyzje Państwowej Komisji Wyborczej, prawo o partiach politycznych oraz Kodeks wyborczy - to są trzy źródła naszych decyzji - wskazuje minister finansów Andrzej Domański.

Kolejne podejrzenia w sprawie finansowania kampanii przez PiS

W tym samym czasie na jaw wychodzą kolejne podejrzenia w sprawie finansowania kampanii przez Prawo i Sprawiedliwość.

Prokuratura Okręgowa w Legnicy wszczęła śledztwo w sprawie wyrządzenia wielkiej szkody majątkowej w mieniu Fundacji KGHM Polska Miedź. Chodzi o 16 milionów złotych, które miało być wykorzystane na kampanię Prawa i Sprawiedliwości. O sprawie jako pierwsza napisała "Gazeta Wyborcza".

- Dotacje udzielane przez Fundację KGHM Polska Miedź trafiły do kilku organizacji i jednej firmy. Z góry te organizacje wiedziały, że nie wydadzą tego na cele zapisane we wnioskach dotacyjnych - mówi Arkadiusz Gruszczyński, dziennikarz "Gazety Wyborczej".

CZYTAJ TAKŻE: Sondaż prezydencki. Kto zwyciężyłby w pierwszej i drugiej turze? Pieniądze miały trafić na produkcję gadżetów z logiem Prawa i Sprawiedliwości. - To, oczywiście, odpowiedzialność ministra Jacka Sasina, który był ministrem aktywów państwowych i który osobiście, bezpośrednio, nadzorował KGHM Polska Miedź S.A. - wskazuje Arkadiusz Gruszczyński.

Przestępstwo wyrządzenia wielkiej szkody majątkowej zagrożone jest karą do 10 lat więzienia.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Hirek Wrona, dziennikarz muzyczny, na czas wykrył u siebie raka prostaty, badając PSA, co lekarze zalecają każdemu mężczyźnie. Plan rządu jest taki, by rozszerzyć badania medycyny pracy między innymi o PSA. Ma to się stać w pierwszym półroczu 2025 roku.

Badania medycyny pracy mają być rozszerzone między innymi o PSA - żeby wykrywać raka prostaty

Badania medycyny pracy mają być rozszerzone między innymi o PSA - żeby wykrywać raka prostaty

Źródło:
Fakty TVN

To nie będzie kampania na tematy światopoglądowe. Wyniki sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24 nie pozostawiają wątpliwości - dla wyborców najważniejsze dziś są bezpieczeństwo, ochrona zdrowia i gospodarka. Liberalizacja aborcji czy związki partnerskie schodzą w wyborach prezydenckich na dalszy plan.

Najważniejsze tematy kampanii prezydenckiej. Sondaż 

Najważniejsze tematy kampanii prezydenckiej. Sondaż 

Źródło:
Fakty TVN

Nie będzie przeszkód do przeprowadzenia ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej na terytorium Ukrainy. Polska od lat domagała się od władz w Kijowie zmiany stanowiska w tej sprawie. Teraz, jak informuje minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski po spotkaniu ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Andrijem Sybihą, zostało to zapisane we wspólnie uzgodnionym oświadczeniu.

Jest porozumienie w sprawie ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej. Już kilka osób podaje się za ojców tego sukcesu

Jest porozumienie w sprawie ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej. Już kilka osób podaje się za ojców tego sukcesu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy czas do końca roku, by postawić na kandydata czy kandydatkę, który naszym zdaniem będzie najlepszy - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat. - Będziemy na ten start przygotowani - zapewniła.

"Mnóstwo faworytów" i "niełatwy wybór" Lewicy. Biejat: mamy czas do końca roku

"Mnóstwo faworytów" i "niełatwy wybór" Lewicy. Biejat: mamy czas do końca roku

Źródło:
tvn24.pl

- Jest bardzo wielu wyborców i wyborczyń, którzy głosują na Prawo i Sprawiedliwość niezależnie od tego, kto będzie ich kandydatem - mówiła w "Faktach po Faktach" Dorota Łoboda (PO). Paweł Śliz (Polska 2050) stwierdził, że wystawienie prezesa IPN Karola Nawrockiego przez PiS i przekonywanie, że to kandydat "obywatelski" to "zaklinanie rzeczywistości".

"To ukrycie szyldu, bo wiedzą, że szyld PiS nie jest dobrą reklamą"

"To ukrycie szyldu, bo wiedzą, że szyld PiS nie jest dobrą reklamą"

Źródło:
TVN24

Niemcy czterokrotnie powierzali jej rządy krajem i wiele wskazuje na to, że teraz tego żałują. Angela Merkel jednak nie zamierza przepraszać. Właśnie opublikowała wspomnienia. Książkę zatytułowała "Wolność". Złośliwi twierdzą, że trzy lata, odkąd zakończyła karierę polityczną, to za mała przerwa, by oceniać swój dorobek. Za to najwyższy czas, jeśli jest się zmuszonym, by go bronić.

Angela Merkel opublikowała wspomnienia. Szarmanckie gesty Lecha Kaczyńskiego, "prostolinijny" Tusk

Angela Merkel opublikowała wspomnienia. Szarmanckie gesty Lecha Kaczyńskiego, "prostolinijny" Tusk

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To jedna ze sztandarowych zapowiedzi Donalda Trumpa z kampanii wyborczej - wysokie cła, w pierwszej kolejności na produkty z Chin oraz Kanady i Meksyku. W przypadku krajów sąsiednich Donald Trump chce wymusić na nich uszczelnienie granic, aby zatrzymać napływ narkotyków i nielegalnych migrantów. A co ciekawe, choć Amerykanie wiedzą, że przez cła w górę mogą pójść ceny, to wielu popiera takie kroki przyszłego prezydenta.

Amerykanie wiedzą, że cła zapowiadane przez Donalda Trumpa zwiększą ceny, ale i tak je popierają

Amerykanie wiedzą, że cła zapowiadane przez Donalda Trumpa zwiększą ceny, ale i tak je popierają

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS