Jest porozumienie w sprawie ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej. Już kilka osób podaje się za ojców tego sukcesu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Jest porozumienie ws. ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej. Już kilka osób podaje się za ojców tego sukcesu
Jest porozumienie ws. ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej. Już kilka osób podaje się za ojców tego sukcesu
Ewa Koziak/Fakty po Południu TVN24
Jest porozumienie ws. ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej. Już kilka osób podaje się za ojców tego sukcesuEwa Koziak/Fakty po Południu TVN24

Nie będzie przeszkód do przeprowadzenia ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej na terytorium Ukrainy. Polska od lat domagała się od władz w Kijowie zmiany stanowiska w tej sprawie. Teraz, jak informuje minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski po spotkaniu ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Andrijem Sybihą, zostało to zapisane we wspólnie uzgodnionym oświadczeniu.

Wizyta szefa ukraińskiej dyplomacji w Warszawie przyniosła deklarację, na którą polskie władze czekały od lat.

- Ukraina potwierdza, że nie ma żadnych przeszkód do prowadzenia przez polskie instytucje państwowe i podmioty prywatne we współpracy z właściwymi instytucjami ukraińskimi prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na terytorium Ukrainy - przekazał minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Usłyszeliśmy, że Polska i Ukraina nie chcą między sobą żadnych nieporozumień. Od lat ich źródłem jest zbrodnia wołyńska. Według strony polskiej to było ludobójstwo na około stu tysiącach Polaków. Zbrodni dopuściła się nacjonalistyczna Ukraińska Powstańcza Armia w latach 1943-45.

Tusk: to klucz do pełnego pojednania narodu polskiego i ukraińskiego

- Każda rodzina ma prawo na godne uhonorowanie pamięci swoich przodków - powiedział Andrij Sybiha, minister spraw zagranicznych Ukrainy. Nie było to możliwe od 2017 roku, kiedy Kijów wstrzymał możliwość poszukiwania i ekshumacji ofiar zbrodni wołyńskiej.

- O sukcesie można będzie mówić wtedy, kiedy proces ekshumacji i poszukiwawczy rzeczywiście się rozpocznie - skomentował prezydent Andrzej Duda.

Szefowie polskiej i ukraińskiej dyplomacji o ekshumacjach. "Nie ma żadnych przeszkód"
Szefowie polskiej i ukraińskiej dyplomacji o ekshumacjach. "Nie ma żadnych przeszkód"TVN24

- Nie mam żadnych wątpliwości, że deklaracje strony ukraińskiej są rzetelne - powiedział Andrzej Szejna, wiceminister spraw zagranicznych z Lewicy.

Premier Donald Tusk napisał w internecie, że ministrowie pracują nad szczegółami, a rozliczenie rzezi wołyńskiej to klucz do pełnego pojednania narodów polskiego i ukraińskiego.

- Myślę, że dotarło do strony ukraińskiej, że pewne wzmożenie narodowe, które jest rzeczą normalną w czasie konfliktu wojennego, jednak Ukrainie w relacjach z Polską nie służy - skomentował były prezydent Bronisław Komorowski.

Sukces ma wielu ojców

Do ewentualnego sukcesu już przyznaje się co najmniej kilku ojców. - Bez robienia wokół tego wielkiej wrzawy medialnej rozmawiam na ten temat przede wszystkim z prezydentem Wołodomyrem Zełenskim - powiedział Andrzej Duda.

- To sprawa, którą ja się zajmuję od samego początku, cieszę się, że w rządzie udało się zbudować zrozumienie - powiedział wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Temat upamiętnienia ofiar zbrodni ukraińskich nacjonalistów stał się już tematem prekampanii prezydenckiej.

CZYTAJ TAKŻE: Najważniejsze tematy kampanii prezydenckiej. Sondaż 

- Wielokrotnie, jeszcze miesiąc temu, rozmawiałem o tym specjalnie z przewodniczącym Werchownej Rady Rusłanem Stefanczukiem - zaznacza marszałek Sejmu i kandydat na prezydenta Szymon Hołownia.

Karol Nawrocki sam jest gotów jechać do Ukrainy, żeby dopracować szczegóły.

- Nasze Biuro Poszukiwań i Identyfikacji jest gotowe w ciągu 24 godzin podjąć się realnych poszukiwań na Wołyniu - przekazał Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej i kandydat na prezydenta.

Na przeszkodzie nie stoi nawet wojna. - Instytut Pamięci Narodowej działa już od 25 lat, więc poradzi sobie z takim zadaniem, jak zapewnienie bezpieczeństwa naszym pracownikom - zapewnił Karol Nawrocki.

"Potrzebujemy zgody narodowej, nastąpił przełom"

Główny rywal Karola Nawrockiego - prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski - chce godnie upamiętnić ofiary zbrodni.

"Jako prezydent Warszawy deklaruję już dziś: cmentarz na Powązkach jest gotowy, by stać się godnym miejscem ich spoczynku" - napisał Rafał Trzaskowski.

W tej sprawie - przynajmniej na razie - jest szansa na działanie ponad politycznymi podziałami.

- Jeśli rząd będzie domagał się ekshumacji, to my jako opozycja będziemy również te działania popierać - zapowiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości Marcin Przydacz. - Ja uważam, że w tej sprawie potrzebujemy zgody narodowej, ale właśnie nastąpił przełom i ja to bardzo doceniam - skomentował wiceminister obrony narodowej z Koalicji Obywatelskiej Cezary Tomczyk.

ZOBACZ TEŻ: Tomczyk: mam prawo wiedzieć, co się stało z moim pradziadkiem

Polskie Stronnictwo Ludowe stawia na szali możliwość przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej.

- Nie będzie zgody PSL-u w tym wypadku na przystąpienie Ukrainy do Unii Europejskiej, jeśli sprawa ekshumacji i upamiętnienia ofiar rzezi na Wołyniu nie będzie rozstrzygnięta - ostrzegł prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Zgodnie z zapowiedziami pierwsze ekshumacje będą mogły się rozpocząć wiosną przyszłego roku.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS