Jest porozumienie w sprawie ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej. Już kilka osób podaje się za ojców tego sukcesu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Jest porozumienie ws. ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej. Już kilka osób podaje się za ojców tego sukcesu
Jest porozumienie ws. ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej. Już kilka osób podaje się za ojców tego sukcesu
Ewa Koziak/Fakty po Południu TVN24
Jest porozumienie ws. ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej. Już kilka osób podaje się za ojców tego sukcesuEwa Koziak/Fakty po Południu TVN24

Nie będzie przeszkód do przeprowadzenia ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej na terytorium Ukrainy. Polska od lat domagała się od władz w Kijowie zmiany stanowiska w tej sprawie. Teraz, jak informuje minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski po spotkaniu ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Andrijem Sybihą, zostało to zapisane we wspólnie uzgodnionym oświadczeniu.

Wizyta szefa ukraińskiej dyplomacji w Warszawie przyniosła deklarację, na którą polskie władze czekały od lat.

- Ukraina potwierdza, że nie ma żadnych przeszkód do prowadzenia przez polskie instytucje państwowe i podmioty prywatne we współpracy z właściwymi instytucjami ukraińskimi prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na terytorium Ukrainy - przekazał minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Usłyszeliśmy, że Polska i Ukraina nie chcą między sobą żadnych nieporozumień. Od lat ich źródłem jest zbrodnia wołyńska. Według strony polskiej to było ludobójstwo na około stu tysiącach Polaków. Zbrodni dopuściła się nacjonalistyczna Ukraińska Powstańcza Armia w latach 1943-45.

Tusk: to klucz do pełnego pojednania narodu polskiego i ukraińskiego

- Każda rodzina ma prawo na godne uhonorowanie pamięci swoich przodków - powiedział Andrij Sybiha, minister spraw zagranicznych Ukrainy. Nie było to możliwe od 2017 roku, kiedy Kijów wstrzymał możliwość poszukiwania i ekshumacji ofiar zbrodni wołyńskiej.

- O sukcesie można będzie mówić wtedy, kiedy proces ekshumacji i poszukiwawczy rzeczywiście się rozpocznie - skomentował prezydent Andrzej Duda.

Szefowie polskiej i ukraińskiej dyplomacji o ekshumacjach. "Nie ma żadnych przeszkód"
Szefowie polskiej i ukraińskiej dyplomacji o ekshumacjach. "Nie ma żadnych przeszkód"TVN24

- Nie mam żadnych wątpliwości, że deklaracje strony ukraińskiej są rzetelne - powiedział Andrzej Szejna, wiceminister spraw zagranicznych z Lewicy.

Premier Donald Tusk napisał w internecie, że ministrowie pracują nad szczegółami, a rozliczenie rzezi wołyńskiej to klucz do pełnego pojednania narodów polskiego i ukraińskiego.

- Myślę, że dotarło do strony ukraińskiej, że pewne wzmożenie narodowe, które jest rzeczą normalną w czasie konfliktu wojennego, jednak Ukrainie w relacjach z Polską nie służy - skomentował były prezydent Bronisław Komorowski.

Sukces ma wielu ojców

Do ewentualnego sukcesu już przyznaje się co najmniej kilku ojców. - Bez robienia wokół tego wielkiej wrzawy medialnej rozmawiam na ten temat przede wszystkim z prezydentem Wołodomyrem Zełenskim - powiedział Andrzej Duda.

- To sprawa, którą ja się zajmuję od samego początku, cieszę się, że w rządzie udało się zbudować zrozumienie - powiedział wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Temat upamiętnienia ofiar zbrodni ukraińskich nacjonalistów stał się już tematem prekampanii prezydenckiej.

CZYTAJ TAKŻE: Najważniejsze tematy kampanii prezydenckiej. Sondaż 

- Wielokrotnie, jeszcze miesiąc temu, rozmawiałem o tym specjalnie z przewodniczącym Werchownej Rady Rusłanem Stefanczukiem - zaznacza marszałek Sejmu i kandydat na prezydenta Szymon Hołownia.

Karol Nawrocki sam jest gotów jechać do Ukrainy, żeby dopracować szczegóły.

- Nasze Biuro Poszukiwań i Identyfikacji jest gotowe w ciągu 24 godzin podjąć się realnych poszukiwań na Wołyniu - przekazał Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej i kandydat na prezydenta.

Na przeszkodzie nie stoi nawet wojna. - Instytut Pamięci Narodowej działa już od 25 lat, więc poradzi sobie z takim zadaniem, jak zapewnienie bezpieczeństwa naszym pracownikom - zapewnił Karol Nawrocki.

"Potrzebujemy zgody narodowej, nastąpił przełom"

Główny rywal Karola Nawrockiego - prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski - chce godnie upamiętnić ofiary zbrodni.

"Jako prezydent Warszawy deklaruję już dziś: cmentarz na Powązkach jest gotowy, by stać się godnym miejscem ich spoczynku" - napisał Rafał Trzaskowski.

W tej sprawie - przynajmniej na razie - jest szansa na działanie ponad politycznymi podziałami.

- Jeśli rząd będzie domagał się ekshumacji, to my jako opozycja będziemy również te działania popierać - zapowiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości Marcin Przydacz. - Ja uważam, że w tej sprawie potrzebujemy zgody narodowej, ale właśnie nastąpił przełom i ja to bardzo doceniam - skomentował wiceminister obrony narodowej z Koalicji Obywatelskiej Cezary Tomczyk.

ZOBACZ TEŻ: Tomczyk: mam prawo wiedzieć, co się stało z moim pradziadkiem

Polskie Stronnictwo Ludowe stawia na szali możliwość przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej.

- Nie będzie zgody PSL-u w tym wypadku na przystąpienie Ukrainy do Unii Europejskiej, jeśli sprawa ekshumacji i upamiętnienia ofiar rzezi na Wołyniu nie będzie rozstrzygnięta - ostrzegł prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Zgodnie z zapowiedziami pierwsze ekshumacje będą mogły się rozpocząć wiosną przyszłego roku.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Hirek Wrona, dziennikarz muzyczny, na czas wykrył u siebie raka prostaty, badając PSA, co lekarze zalecają każdemu mężczyźnie. Plan rządu jest taki, by rozszerzyć badania medycyny pracy między innymi o PSA. Ma to się stać w pierwszym półroczu 2025 roku.

Badania medycyny pracy mają być rozszerzone między innymi o PSA - żeby wykrywać raka prostaty

Badania medycyny pracy mają być rozszerzone między innymi o PSA - żeby wykrywać raka prostaty

Źródło:
Fakty TVN

To nie będzie kampania na tematy światopoglądowe. Wyniki sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24 nie pozostawiają wątpliwości - dla wyborców najważniejsze dziś są bezpieczeństwo, ochrona zdrowia i gospodarka. Liberalizacja aborcji czy związki partnerskie schodzą w wyborach prezydenckich na dalszy plan.

Najważniejsze tematy kampanii prezydenckiej. Sondaż 

Najważniejsze tematy kampanii prezydenckiej. Sondaż 

Źródło:
Fakty TVN

Jest projekt raportu końcowego komisji śledczej ds. afery wizowej i zapowiedź 11 zawiadomień do prokuratury. Dotyczą one między innymi Mateusza Morawieckiego, Zbigniewa Raua czy Mariusza Kamińskiego. Komisja swoje prace rozpoczęła w lutym. Zapytaliśmy Polaków, czy popierają działania rządzącej koalicji w sprawie rozliczania nieprawidłowości z czasów rządów PiS. 50 procent respondentów na to pytanie odpowiedziało twierdząco.

Rozliczanie nieprawidłowości z czasów PiS. Sondaż w sprawie działań rządzących

Rozliczanie nieprawidłowości z czasów PiS. Sondaż w sprawie działań rządzących

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy czas do końca roku, by postawić na kandydata czy kandydatkę, który naszym zdaniem będzie najlepszy - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat. - Będziemy na ten start przygotowani - zapewniła.

"Mnóstwo faworytów" i "niełatwy wybór" Lewicy. Biejat: mamy czas do końca roku

"Mnóstwo faworytów" i "niełatwy wybór" Lewicy. Biejat: mamy czas do końca roku

Źródło:
tvn24.pl

- Jest bardzo wielu wyborców i wyborczyń, którzy głosują na Prawo i Sprawiedliwość niezależnie od tego, kto będzie ich kandydatem - mówiła w "Faktach po Faktach" Dorota Łoboda (PO). Paweł Śliz (Polska 2050) stwierdził, że wystawienie prezesa IPN Karola Nawrockiego przez PiS i przekonywanie, że to kandydat "obywatelski" to "zaklinanie rzeczywistości".

"To ukrycie szyldu, bo wiedzą, że szyld PiS nie jest dobrą reklamą"

"To ukrycie szyldu, bo wiedzą, że szyld PiS nie jest dobrą reklamą"

Źródło:
TVN24

To jedna ze sztandarowych zapowiedzi Donalda Trumpa z kampanii wyborczej - wysokie cła, w pierwszej kolejności na produkty z Chin oraz Kanady i Meksyku. W przypadku krajów sąsiednich Donald Trump chce wymusić na nich uszczelnienie granic, aby zatrzymać napływ narkotyków i nielegalnych migrantów. A co ciekawe, choć Amerykanie wiedzą, że przez cła w górę mogą pójść ceny, to wielu popiera takie kroki przyszłego prezydenta.

Amerykanie wiedzą, że cła zapowiadane przez Donalda Trumpa zwiększą ceny, ale i tak je popierają

Amerykanie wiedzą, że cła zapowiadane przez Donalda Trumpa zwiększą ceny, ale i tak je popierają

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Po prawie dwóch miesiącach wojny pomiędzy Izraelem a Hezbollahem w Libanie lada moment zawarty ma być rozejm. Oba kraje zgodziły się na amerykańską propozycję zawieszenia broni. Mają wstrzymać walki na 60 dni. Z południa Libanu ma się wycofać zarówno armia Izraela, jak i Hezbollah. Wkroczy tam armia libańska. Wojna w Strefie Gazy trwa nadal.

Domagały się tego USA, UE, a nawet Iran. Izrael zgodził się na zawieszenie broni z Hezbollahem

Domagały się tego USA, UE, a nawet Iran. Izrael zgodził się na zawieszenie broni z Hezbollahem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS