Badania medycyny pracy mają być rozszerzone między innymi o PSA - żeby wykrywać raka prostaty

Źródło:
Fakty TVN
Badania medycyny pracy mają być rozszerzone między innymi o PSA - żeby wykrywać raka prostaty
Badania medycyny pracy mają być rozszerzone między innymi o PSA - żeby wykrywać raka prostaty
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Badania medycyny pracy mają być rozszerzone między innymi o PSA - żeby wykrywać raka prostatyAdrianna Otręba/Fakty TVN

Hirek Wrona, dziennikarz muzyczny, na czas wykrył u siebie raka prostaty, badając PSA, co lekarze zalecają każdemu mężczyźnie. Plan rządu jest taki, by rozszerzyć badania medycyny pracy między innymi o PSA. Ma to się stać w pierwszym półroczu 2025 roku.

W muzyce, którą Hirek Wrona tak kocha, ważna jest harmonia. Połączenie dobrego tekstu z pięknymi dźwiękami. Kilka miesięcy temu dziennikarz muzyczny dostał wyniki badań, które jednoznacznie mówiły, że coś u niego nie gra.

- W grudniu ubiegłego roku robiłem sobie tradycyjnie PSA, było wszystko w porządku. W czerwcu okazało się, że nagle wystrzeliło w kosmos - opowiada Hirek Wrona.

Dalej wszystko potoczyło się szybko. Kolejne badania i diagnoza. W lipcu przeszedł operację raka prostaty. O swoich przejściach dziennikarz opowiedział w programie "Blizny. Onkologia" w TVN24 GO. Rzucił palenie i namawia innych mężczyzn do badania poziomu PSA - bardzo ważnego w przypadku wykrywania raka prostaty.

CZYTAJ TAKŻE: "Przeszedłem udaną operację raka prostaty". Hirek Wrona zachęca do badań

Zachęty do badania zawsze się przydadzą - nie tylko dla mężczyzn, ale też dla kobiet. Tylko nieco ponad 30 procent uprawnionych pań zgłasza się na profilaktyczne badania mammograficzne.

Badania w ramach medycyny pracy mogą być rozszerzone

Jest szansa na poprawę sytuacji: rozszerzenie badań medycyny pracy o mammografię, cytologię czy poziom PSA. - Kierunek jest bardzo dobry, natomiast wszystko tkwi w szczegółach - wskazuje Joanna Frątczak-Kazana z Fundacji Onkologicznej "Alivia".

Plan jest taki: o ile w badaniach medycyny pracy glukoza, indeks masy ciała czy lipidogram będą obowiązkowe dla wszystkich, o tyle mammografia, cytologia czy PSA - już nie. Pacjenci sami zdecydują, czy chcą z nich skorzystać. Ich wynik nie wpłynie na dopuszczenie do pracy.

- Lekarze i pielęgniarki będą zachęcali osoby, które powinny poddać się tym badaniom - zapowiada Jakub Gołąb, rzecznik Ministerstwa Zdrowia. - Należałoby również pacjentkom udostępnić możliwość rejestracji od razu na takiej wizycie - wskazuje Joanna Frątczak-Kazana.

Badania medycyny pracyTVN24

Kiedy Ministerstwo Zdrowia rozszerzy badania?

Jeszcze w lipcu ministra zdrowia Izabela Leszczyna (KO) była pytana o datę rozszerzenia badań medycyny pracy, między innymi o mammografię. - Chciałabym, żeby stało się to od 1 stycznia 2025 roku - odpowiedziała.

Teraz rzecznik Jakub Gołab mówi już o pierwszym półroczu i zaznacza, że Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzić także inny program, z którego skorzystają również ci bez umów o pracę.

- Od stycznia będziemy rozwijać program w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Tam osoby 18 plus będą mogły skorzystać z poszerzonych badań, między innymi w celu wykrycia nowotworów - przekazał Jakub Gołąb.

Do końca roku działa jeszcze program "Profilaktyka 40 plus". W pakiecie jest między innym badanie PSA. - Dbajmy o swoje zdrowie, bo to zdrowie to są piękne chwile w życiu - apeluje Hirek Wrona.

Rusza akcja "Movember". Panowie zachęcają do badania się
Rusza akcja "Movember". Panowie zachęcają do badania sięAdrianna Otręba/Fakty TVN

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24