Badania medycyny pracy mają być rozszerzone między innymi o PSA - żeby wykrywać raka prostaty

Źródło:
Fakty TVN
Badania medycyny pracy mają być rozszerzone między innymi o PSA - żeby wykrywać raka prostaty
Badania medycyny pracy mają być rozszerzone między innymi o PSA - żeby wykrywać raka prostaty
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Badania medycyny pracy mają być rozszerzone między innymi o PSA - żeby wykrywać raka prostatyAdrianna Otręba/Fakty TVN

Hirek Wrona, dziennikarz muzyczny, na czas wykrył u siebie raka prostaty, badając PSA, co lekarze zalecają każdemu mężczyźnie. Plan rządu jest taki, by rozszerzyć badania medycyny pracy między innymi o PSA. Ma to się stać w pierwszym półroczu 2025 roku.

W muzyce, którą Hirek Wrona tak kocha, ważna jest harmonia. Połączenie dobrego tekstu z pięknymi dźwiękami. Kilka miesięcy temu dziennikarz muzyczny dostał wyniki badań, które jednoznacznie mówiły, że coś u niego nie gra.

- W grudniu ubiegłego roku robiłem sobie tradycyjnie PSA, było wszystko w porządku. W czerwcu okazało się, że nagle wystrzeliło w kosmos - opowiada Hirek Wrona.

Dalej wszystko potoczyło się szybko. Kolejne badania i diagnoza. W lipcu przeszedł operację raka prostaty. O swoich przejściach dziennikarz opowiedział w programie "Blizny. Onkologia" w TVN24 GO. Rzucił palenie i namawia innych mężczyzn do badania poziomu PSA - bardzo ważnego w przypadku wykrywania raka prostaty.

CZYTAJ TAKŻE: "Przeszedłem udaną operację raka prostaty". Hirek Wrona zachęca do badań

Zachęty do badania zawsze się przydadzą - nie tylko dla mężczyzn, ale też dla kobiet. Tylko nieco ponad 30 procent uprawnionych pań zgłasza się na profilaktyczne badania mammograficzne.

Badania w ramach medycyny pracy mogą być rozszerzone

Jest szansa na poprawę sytuacji: rozszerzenie badań medycyny pracy o mammografię, cytologię czy poziom PSA. - Kierunek jest bardzo dobry, natomiast wszystko tkwi w szczegółach - wskazuje Joanna Frątczak-Kazana z Fundacji Onkologicznej "Alivia".

Plan jest taki: o ile w badaniach medycyny pracy glukoza, indeks masy ciała czy lipidogram będą obowiązkowe dla wszystkich, o tyle mammografia, cytologia czy PSA - już nie. Pacjenci sami zdecydują, czy chcą z nich skorzystać. Ich wynik nie wpłynie na dopuszczenie do pracy.

- Lekarze i pielęgniarki będą zachęcali osoby, które powinny poddać się tym badaniom - zapowiada Jakub Gołąb, rzecznik Ministerstwa Zdrowia. - Należałoby również pacjentkom udostępnić możliwość rejestracji od razu na takiej wizycie - wskazuje Joanna Frątczak-Kazana.

Badania medycyny pracyTVN24

Kiedy Ministerstwo Zdrowia rozszerzy badania?

Jeszcze w lipcu ministra zdrowia Izabela Leszczyna (KO) była pytana o datę rozszerzenia badań medycyny pracy, między innymi o mammografię. - Chciałabym, żeby stało się to od 1 stycznia 2025 roku - odpowiedziała.

Teraz rzecznik Jakub Gołab mówi już o pierwszym półroczu i zaznacza, że Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzić także inny program, z którego skorzystają również ci bez umów o pracę.

- Od stycznia będziemy rozwijać program w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Tam osoby 18 plus będą mogły skorzystać z poszerzonych badań, między innymi w celu wykrycia nowotworów - przekazał Jakub Gołąb.

Do końca roku działa jeszcze program "Profilaktyka 40 plus". W pakiecie jest między innym badanie PSA. - Dbajmy o swoje zdrowie, bo to zdrowie to są piękne chwile w życiu - apeluje Hirek Wrona.

Rusza akcja "Movember". Panowie zachęcają do badania się
Rusza akcja "Movember". Panowie zachęcają do badania sięAdrianna Otręba/Fakty TVN

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Różdżki z imieniem i nazwiskiem wojewody warmińsko-mazurskiego zostały rozdane samorządowcom jako symbol dofinansowania na budowy i remonty dróg. Nietypowy sposób wręczenia dofinansowań stał się też przedmiotem korespondencji i sporu z Polską Agencją Prasową.

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Źródło:
Fakty TVN

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez obecności Amerykanów nie da się skutecznie przeprowadzić operacji dotyczącej zagwarantowania bezpieczeństwa w Ukrainie. Ona nie może być strefą neutralną, zdemilitaryzowaną, musi mieć swoje wojsko - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Źródło:
TVN24

- Od wielu wielu miesięcy uważam, że początek obniżek stóp procentowych w Polsce, to mógłby być przełom pierwszego i drugiego półrocza - stwierdził w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 ekonomista Marek Zuber.

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

Źródło:
tvn24.pl

Żyjemy w coraz bardziej niebezpiecznym świecie, dlatego trzeba być coraz lepiej przygotowanym. Chodzi nie tylko o zagrożenie ze strony Rosji, ale i ze strony cyberprzestępców oraz z powodu gwałtownych skutków zmian klimatu czy możliwych pandemii. Z tego założenia wychodzi Unia Europejska i promuje hasło "Gotowi na wszystko". Bruksela chce, by państwa członkowskie opracowały plany, które pozwolą ich obywatelom przetrwać 72 godziny. Chodzi na przykład o zestawy przetrwania.

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Według 84 procent Polaków nasz kraj skorzystał na wejściu do Unii Europejskiej. To wynik bezprecedensowy. Ponadto 44 procent respondentów chce, by Wspólnota wzmocniła swoją rolę w ochronie obywateli przed kryzysami i zagrożeniami dla bezpieczeństwa - tak wynika z badania Eurobarometru. Wdzięczność i potencjał Unii w tak trudnym czasie da się dostrzec nie tylko w sąsiadującej z Rosją Polsce.

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS