Badania medycyny pracy mają być rozszerzone między innymi o PSA - żeby wykrywać raka prostaty

Źródło:
Fakty TVN
Badania medycyny pracy mają być rozszerzone między innymi o PSA - żeby wykrywać raka prostaty
Badania medycyny pracy mają być rozszerzone między innymi o PSA - żeby wykrywać raka prostaty
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Badania medycyny pracy mają być rozszerzone między innymi o PSA - żeby wykrywać raka prostatyAdrianna Otręba/Fakty TVN

Hirek Wrona, dziennikarz muzyczny, na czas wykrył u siebie raka prostaty, badając PSA, co lekarze zalecają każdemu mężczyźnie. Plan rządu jest taki, by rozszerzyć badania medycyny pracy między innymi o PSA. Ma to się stać w pierwszym półroczu 2025 roku.

W muzyce, którą Hirek Wrona tak kocha, ważna jest harmonia. Połączenie dobrego tekstu z pięknymi dźwiękami. Kilka miesięcy temu dziennikarz muzyczny dostał wyniki badań, które jednoznacznie mówiły, że coś u niego nie gra.

- W grudniu ubiegłego roku robiłem sobie tradycyjnie PSA, było wszystko w porządku. W czerwcu okazało się, że nagle wystrzeliło w kosmos - opowiada Hirek Wrona.

Dalej wszystko potoczyło się szybko. Kolejne badania i diagnoza. W lipcu przeszedł operację raka prostaty. O swoich przejściach dziennikarz opowiedział w programie "Blizny. Onkologia" w TVN24 GO. Rzucił palenie i namawia innych mężczyzn do badania poziomu PSA - bardzo ważnego w przypadku wykrywania raka prostaty.

CZYTAJ TAKŻE: "Przeszedłem udaną operację raka prostaty". Hirek Wrona zachęca do badań

Zachęty do badania zawsze się przydadzą - nie tylko dla mężczyzn, ale też dla kobiet. Tylko nieco ponad 30 procent uprawnionych pań zgłasza się na profilaktyczne badania mammograficzne.

Badania w ramach medycyny pracy mogą być rozszerzone

Jest szansa na poprawę sytuacji: rozszerzenie badań medycyny pracy o mammografię, cytologię czy poziom PSA. - Kierunek jest bardzo dobry, natomiast wszystko tkwi w szczegółach - wskazuje Joanna Frątczak-Kazana z Fundacji Onkologicznej "Alivia".

Plan jest taki: o ile w badaniach medycyny pracy glukoza, indeks masy ciała czy lipidogram będą obowiązkowe dla wszystkich, o tyle mammografia, cytologia czy PSA - już nie. Pacjenci sami zdecydują, czy chcą z nich skorzystać. Ich wynik nie wpłynie na dopuszczenie do pracy.

- Lekarze i pielęgniarki będą zachęcali osoby, które powinny poddać się tym badaniom - zapowiada Jakub Gołąb, rzecznik Ministerstwa Zdrowia. - Należałoby również pacjentkom udostępnić możliwość rejestracji od razu na takiej wizycie - wskazuje Joanna Frątczak-Kazana.

Badania medycyny pracyTVN24

Kiedy Ministerstwo Zdrowia rozszerzy badania?

Jeszcze w lipcu ministra zdrowia Izabela Leszczyna (KO) była pytana o datę rozszerzenia badań medycyny pracy, między innymi o mammografię. - Chciałabym, żeby stało się to od 1 stycznia 2025 roku - odpowiedziała.

Teraz rzecznik Jakub Gołab mówi już o pierwszym półroczu i zaznacza, że Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzić także inny program, z którego skorzystają również ci bez umów o pracę.

- Od stycznia będziemy rozwijać program w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Tam osoby 18 plus będą mogły skorzystać z poszerzonych badań, między innymi w celu wykrycia nowotworów - przekazał Jakub Gołąb.

Do końca roku działa jeszcze program "Profilaktyka 40 plus". W pakiecie jest między innym badanie PSA. - Dbajmy o swoje zdrowie, bo to zdrowie to są piękne chwile w życiu - apeluje Hirek Wrona.

Rusza akcja "Movember". Panowie zachęcają do badania się
Rusza akcja "Movember". Panowie zachęcają do badania sięAdrianna Otręba/Fakty TVN

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W tej historii obywatele stanęli na wysokości zadania i obezwładnili złodzieja w Poznaniu. Policjanci, którzy znajdowali się w pobliżu, stali akurat w kolejce po kebab i nie pomogli. Uwierzyć w to nie mogą nawet ich koledzy po fachu, więc jest wewnętrzne postępowanie.

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Źródło:
Fakty TVN

Ukraina ma metale ziem rzadkich, zawierające pierwiastki takie jak lantan, cer, erb i lit, jak i inne cenne surowce, w tym grafit. Jednak metali ziem rzadkich Ukraina nie wydobywa ze względów technologicznych i ekonomicznych. Nie zraża to Donalda Trumpa, który chce, aby Ukraina dopuściła amerykański kapitał w celu wydobycia cennych rud.

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Źródło:
Fakty TVN

Jest pierwszą Polką w historii i jedną z niewielu kobiet na świecie, które zdobyły Koronę Himalajów i Karakorum, co oznacza, że wspięła się na wszystkie 14 ośmiotysięczników. Nie miała żadnego wsparcia od sponsorów. Dorota Rasińska-Samoćko zrobiła to wszystko w zaledwie 3 lata. Niedawno odebrała Kolosa - najważniejszą polską nagrodę przyznawaną podróżnikom, żeglarzom i alpinistom.

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedszkolny plac zabaw, boisko i drzewa - tak wygląda dzisiaj samo centrum Łodzi. Urzędnicy chcą to zmienić i w tym miejscu zbudować łącznik między dwiema ulicami, by zapewnić łatwiejszy dostęp z parkingu do reprezentacyjnej części miasta. Rodzice mówią: nie kosztem dzieci.

Dzieci z przedszkola w Łodzi mogą stracić plac zabaw i boisko. Urząd chce zbudować przejście łączące ulice

Dzieci z przedszkola w Łodzi mogą stracić plac zabaw i boisko. Urząd chce zbudować przejście łączące ulice

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nasze stanowisko wobec ochrony życia nienarodzonego jest jasne. My zawsze staliśmy na stanowisku ochrony każdego życia nienarodzonego - powiedziała w "Faktach po Faktach" Anna Bryłka, europosłanka Konfederacji. Jak stwierdziła, w Polsce kwestia aborcji ciąży poczętej w wyniku gwałtu to "sprawa marginalna". Posłanka Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Kot mówiła, że argumenty Konfederacji "pomijają podmiotowość kobiety".

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Źródło:
TVN24

Będę prosił w najbliższych dniach na piśmie, aby pan prezydent już zechciał się wstrzymać od realizacji moich wniosków w sprawie ambasadorów - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Źródło:
TVN24

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy przyleciała do Izraela na konferencję o przeciwdziałaniu antysemityzmowi. Kongresowi przewodniczy premier Benjamin Netanjahu, a francuskiej delegacji Jordan Bardella, przewodniczący Zjednoczenia Narodowego. Nie wszystkim środowiskom żydowskim taka forma pracy u podstaw się podoba.

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Blisko dwa tysiące osób trafiło w ręce policji w związku z antyrządowymi protestami w Turcji. Wśród zatrzymanych są dziennikarze. Jeden z korespondentów BBC został oskarżony o "stanowienie zagrożenia dla porządku publicznego". Mark Lowen został deportowany do Wielkiej Brytanii. Władze uderzają też w lokalne media. Czterech nadawców za relacjonowanie protestów zostało ukaranych grzywnami.

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS