Fundacja SEXEDPL rusza z nowym projektem. "Lekcje bez tabu" poruszają tematy ciała, emocji i relacji

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Fundacja SEXEDPL rusza z nowym projektem. "Lekcje bez tabu" poruszają tematy ciała, emocji i relacji
Fundacja SEXEDPL rusza z nowym projektem. "Lekcje bez tabu" poruszają tematy ciała, emocji i relacji
Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24
Fundacja SEXEDPL rusza z nowym projektem. "Lekcje bez tabu" poruszają tematy ciała, emocji i relacjiStefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Fundacja SEXEDPL we współpracy z Konsorcjum Filantropijnym rozpoczyna projekt "Lekcje bez tabu". To aż 70 gotowych scenariuszy przygotowanych przez ekspertów. Materiały poruszają tematy związane między innymi z dojrzewaniem, zdrowiem intymnym, emocjami czy hejtem. Projekt powstał z myślą o wypełnieniu luki w systemie edukacji. Materiały są dostępne dla każdego na stronie fundacji.

Edukacja seksualna wciąż jest nieobowiązkowa w polskich szkołach i to budzi kontrowersje. - Edukacja seksualna ma za zadanie tłumaczyć, co z tego. Co z tego, że mamy ograniczony dostęp do profilaktyki zdrowotnej, co z tego, że mało wiemy o swoich ciałach. Co z tego, że wiemy, albo nie wiemy, jak rozpoznawać fake newsy dotyczące naszego bezpieczeństwa. Ten ostatni obszar jest obecnie gigantycznym problemem w kwestii właśnie dbania o swoje zdrowie, bezpieczeństwo. Swoje, dorosłych, ale przede wszystkim dzieci, których nie potrafimy nawigować, bo sami nie odebraliśmy tej edukacji - podkreśla Martyna Wyrzykowska, dyrektorka Fundacji SEXEDPL.

CZYTAJ TAKŻE: Nie chodzi tylko o seks. Dlaczego (niektórzy) Polacy boją się edukacji zdrowotnej

To, że nie mówimy o seksualności, nie oznacza, że temat nie istnieje. Brak rzetelnej wiedzy na temat ciała, emocji, zdrowia intymnego czy bezpieczeństwa w sieci często sprawia, że nastolatkowie czerpią wiedzę z niesprawdzonych źródeł w internecie. 

- Dla mnie to powinien być taki komfort psychiczny, szczególnie przez nauczyciela dawany, żeby było takie otwarte miejsce i każdy mógł podzielić się tym, co uważa - słyszymy o jednej z uczennic w kampanii Fundacji SEXEDPL.

To miała być jedna ze sztandarowych zmian w szkolnictwie. Jednak edukacja zdrowotna nie będzie obowiązkowa
To miała być jedna ze sztandarowych zmian w szkolnictwie. Jednak edukacja zdrowotna nie będzie obowiązkowaAdrianna Otręba/Fakty TVN

Projekt "Lekcje bez tabu"

Nastolatkowie chcą rozmawiać, są ciekawi jak ich ciało się zmienia. Dlatego tak ważna jest bezpieczna przestrzeń do rozmowy.

- Czasem tak wzdychamy: och, czemu nas tego w szkole nie nauczyli. I to właśnie są takie tematy, które nam się potem w życiu przydają, bo wchodzimy w relacje, musimy dbać o swoje zdrowie, albo w ogóle trudno jest nam rozmawiać o seksualności, bo gdzieś tam w naszym domu było to tabu i nie wiemy jak, więc to są naprawdę takie umiejętności, które są bardzo potrzebne, po to, żebyśmy wchodzili w fajne, satysfakcjonujące relacje, i żebyśmy mogli dbać o swoje zdrowie w dorosłym życiu - zaznacza Tosia Kopyt, psycholożka, nauczycielka, autorka scenariuszy. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Dzieci nie poradzą sobie z depresją bez wsparcia. Gdański szpital edukuje, jak rozpoznać, że go potrzebują

Projekt "Lekcje bez tabu" to program dla nauczycieli i rodziców przygotowany przez ekspertów z dziedziny psychologii, ginekologii, seksuologii i prawa. To aż 70 gotowych scenariuszy zajęć dla klas 4-6 oraz 7-8, a także uczniów szkół ponadpodstawowych. 

- Nam bardzo zależało, żeby te scenariusze były w takiej formie warsztatowej, żeby tam była dyskusja, debata. Dajemy tam taką przestrzeń, gdzie nauczyciele mogą w sposób wrażliwy i z taką uważnością podejść do pewnych tematów - zapewnia Hubert Pajączkowski z Fundacji SEXEDPL, autor scenariuszy. 

Jak pomóc nastolatkowi uporać się z lękiem?
Jak pomóc nastolatkowi uporać się z lękiem?22.09 | - Nie traćmy z oczu dzieci, nawet jeśli one nie sygnalizują wprost, że się boją. To że nie pytają nie znaczy, że się nie boją - mówi Marta Bąkowska, dziecięca psycholożka kliniczna. Ekspertka na antenie TVN24 radziła, co możemy zrobić, gdy nasze dzieci zmagają się z lękiem. TVN24

Kilkanaście lekcji na różne tematy

Treści odnoszą się do całościowej edukacji seksualnej. Dotyczą ciała, dojrzewania, nawiązywania relacji, różnorodności czy bezpieczeństwa w internecie. 

- Tutaj też mam taki scenariusz ze sobą: źródła wiedzy o seksualności. To jest materiał, który pozwala odróżnić to, co jest opinią, od faktu. Mówi też o dezinformacji, której jest bardzo dużo wokół tych tematów - opisuje Hubert Pajączkowski.

- Bardzo dużo mówimy, w jaki sposób budować zdrowe i bezpieczne relacje. Mamy do czynienia z kryzysem samotności. Gdzie poznać inne zaufane osoby? Jak radzić sobie z tym, kiedy te osoby nas odrzucają? Tutaj wchodzi też temat chociażby hejtu w sieci. Te scenariusze pomagają odpowiadać na takie pytania, ale dają też nauczycielom taki pierwszy punkt do zaczepienia tematu z uczniami, żeby dać im sygnał: jeśli mierzysz się z takim problemem, to ja jestem osobą, do której możesz się zwrócić i jakoś sobie z tym wspólnie poradzimy - mówi Martyna Wyrzykowska, dyrektorka Fundacji SEXEDPL.

ZOBACZ TEŻ: Polska najgorszym krajem w Europie, jeśli chodzi o dostęp do antykoncepcji. Jest ustawa, ale w "zamrażarce"

To właśnie silne wsparcie emocjonalne i zrozumienie pozwalają młodemu człowiekowi lepiej sobie radzić z trudnościami typowymi dla okresu dojrzewania. 

- Ważne jest to, żeby dzieciaki miały właśnie takiego zaufanego dorosłego, z którym mogą porozmawiać. Idealnie jest, gdy jest to rodzic, ale ważne jest, żeby to był ktokolwiek, a w ogóle najlepiej by było, żeby to były różne osoby. Chodzi, żeby dać to wsparcie do takich dobrych, wspierających dorosłych, młodym ludziom w takim trudnym momencie, jakim jest dojrzewanie - uważa Tosia Kopyt, psycholożka, nauczycielka, autorka scenariuszy. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS