Fundacja SEXEDPL rusza z nowym projektem. "Lekcje bez tabu" poruszają tematy ciała, emocji i relacji

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Fundacja SEXEDPL rusza z nowym projektem. "Lekcje bez tabu" poruszają tematy ciała, emocji i relacji
Fundacja SEXEDPL rusza z nowym projektem. "Lekcje bez tabu" poruszają tematy ciała, emocji i relacji
Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24
Fundacja SEXEDPL rusza z nowym projektem. "Lekcje bez tabu" poruszają tematy ciała, emocji i relacjiStefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Fundacja SEXEDPL we współpracy z Konsorcjum Filantropijnym rozpoczyna projekt "Lekcje bez tabu". To aż 70 gotowych scenariuszy przygotowanych przez ekspertów. Materiały poruszają tematy związane między innymi z dojrzewaniem, zdrowiem intymnym, emocjami czy hejtem. Projekt powstał z myślą o wypełnieniu luki w systemie edukacji. Materiały są dostępne dla każdego na stronie fundacji.

Edukacja seksualna wciąż jest nieobowiązkowa w polskich szkołach i to budzi kontrowersje. - Edukacja seksualna ma za zadanie tłumaczyć, co z tego. Co z tego, że mamy ograniczony dostęp do profilaktyki zdrowotnej, co z tego, że mało wiemy o swoich ciałach. Co z tego, że wiemy, albo nie wiemy, jak rozpoznawać fake newsy dotyczące naszego bezpieczeństwa. Ten ostatni obszar jest obecnie gigantycznym problemem w kwestii właśnie dbania o swoje zdrowie, bezpieczeństwo. Swoje, dorosłych, ale przede wszystkim dzieci, których nie potrafimy nawigować, bo sami nie odebraliśmy tej edukacji - podkreśla Martyna Wyrzykowska, dyrektorka Fundacji SEXEDPL.

CZYTAJ TAKŻE: Nie chodzi tylko o seks. Dlaczego (niektórzy) Polacy boją się edukacji zdrowotnej

To, że nie mówimy o seksualności, nie oznacza, że temat nie istnieje. Brak rzetelnej wiedzy na temat ciała, emocji, zdrowia intymnego czy bezpieczeństwa w sieci często sprawia, że nastolatkowie czerpią wiedzę z niesprawdzonych źródeł w internecie. 

- Dla mnie to powinien być taki komfort psychiczny, szczególnie przez nauczyciela dawany, żeby było takie otwarte miejsce i każdy mógł podzielić się tym, co uważa - słyszymy o jednej z uczennic w kampanii Fundacji SEXEDPL.

To miała być jedna ze sztandarowych zmian w szkolnictwie. Jednak edukacja zdrowotna nie będzie obowiązkowa
To miała być jedna ze sztandarowych zmian w szkolnictwie. Jednak edukacja zdrowotna nie będzie obowiązkowaAdrianna Otręba/Fakty TVN

Projekt "Lekcje bez tabu"

Nastolatkowie chcą rozmawiać, są ciekawi jak ich ciało się zmienia. Dlatego tak ważna jest bezpieczna przestrzeń do rozmowy.

- Czasem tak wzdychamy: och, czemu nas tego w szkole nie nauczyli. I to właśnie są takie tematy, które nam się potem w życiu przydają, bo wchodzimy w relacje, musimy dbać o swoje zdrowie, albo w ogóle trudno jest nam rozmawiać o seksualności, bo gdzieś tam w naszym domu było to tabu i nie wiemy jak, więc to są naprawdę takie umiejętności, które są bardzo potrzebne, po to, żebyśmy wchodzili w fajne, satysfakcjonujące relacje, i żebyśmy mogli dbać o swoje zdrowie w dorosłym życiu - zaznacza Tosia Kopyt, psycholożka, nauczycielka, autorka scenariuszy. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Dzieci nie poradzą sobie z depresją bez wsparcia. Gdański szpital edukuje, jak rozpoznać, że go potrzebują

Projekt "Lekcje bez tabu" to program dla nauczycieli i rodziców przygotowany przez ekspertów z dziedziny psychologii, ginekologii, seksuologii i prawa. To aż 70 gotowych scenariuszy zajęć dla klas 4-6 oraz 7-8, a także uczniów szkół ponadpodstawowych. 

- Nam bardzo zależało, żeby te scenariusze były w takiej formie warsztatowej, żeby tam była dyskusja, debata. Dajemy tam taką przestrzeń, gdzie nauczyciele mogą w sposób wrażliwy i z taką uważnością podejść do pewnych tematów - zapewnia Hubert Pajączkowski z Fundacji SEXEDPL, autor scenariuszy. 

Jak pomóc nastolatkowi uporać się z lękiem?
Jak pomóc nastolatkowi uporać się z lękiem?22.09 | - Nie traćmy z oczu dzieci, nawet jeśli one nie sygnalizują wprost, że się boją. To że nie pytają nie znaczy, że się nie boją - mówi Marta Bąkowska, dziecięca psycholożka kliniczna. Ekspertka na antenie TVN24 radziła, co możemy zrobić, gdy nasze dzieci zmagają się z lękiem. TVN24

Kilkanaście lekcji na różne tematy

Treści odnoszą się do całościowej edukacji seksualnej. Dotyczą ciała, dojrzewania, nawiązywania relacji, różnorodności czy bezpieczeństwa w internecie. 

- Tutaj też mam taki scenariusz ze sobą: źródła wiedzy o seksualności. To jest materiał, który pozwala odróżnić to, co jest opinią, od faktu. Mówi też o dezinformacji, której jest bardzo dużo wokół tych tematów - opisuje Hubert Pajączkowski.

- Bardzo dużo mówimy, w jaki sposób budować zdrowe i bezpieczne relacje. Mamy do czynienia z kryzysem samotności. Gdzie poznać inne zaufane osoby? Jak radzić sobie z tym, kiedy te osoby nas odrzucają? Tutaj wchodzi też temat chociażby hejtu w sieci. Te scenariusze pomagają odpowiadać na takie pytania, ale dają też nauczycielom taki pierwszy punkt do zaczepienia tematu z uczniami, żeby dać im sygnał: jeśli mierzysz się z takim problemem, to ja jestem osobą, do której możesz się zwrócić i jakoś sobie z tym wspólnie poradzimy - mówi Martyna Wyrzykowska, dyrektorka Fundacji SEXEDPL.

ZOBACZ TEŻ: Polska najgorszym krajem w Europie, jeśli chodzi o dostęp do antykoncepcji. Jest ustawa, ale w "zamrażarce"

To właśnie silne wsparcie emocjonalne i zrozumienie pozwalają młodemu człowiekowi lepiej sobie radzić z trudnościami typowymi dla okresu dojrzewania. 

- Ważne jest to, żeby dzieciaki miały właśnie takiego zaufanego dorosłego, z którym mogą porozmawiać. Idealnie jest, gdy jest to rodzic, ale ważne jest, żeby to był ktokolwiek, a w ogóle najlepiej by było, żeby to były różne osoby. Chodzi, żeby dać to wsparcie do takich dobrych, wspierających dorosłych, młodym ludziom w takim trudnym momencie, jakim jest dojrzewanie - uważa Tosia Kopyt, psycholożka, nauczycielka, autorka scenariuszy. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Wracamy do poruszającej historii małej Zuzi. Ośmiomiesięczna dziewczynka od urodzenia przebywała w szpitalu i czekała na rodzinę. Rodzina się znalazła, ale Zuzią zająć się nie mogła, bo nie była rodziną specjalistyczną. Był szok, były łzy. Teraz jest zwrot w akcji, który daje nadzieję na szczęśliwe zakończenie.

Ośmiomiesięczna Zuzia jednak trafiła do rodziny, która ją kocha. "Są w tej chwili specjalistyczną rodziną zastępczą"

Ośmiomiesięczna Zuzia jednak trafiła do rodziny, która ją kocha. "Są w tej chwili specjalistyczną rodziną zastępczą"

Źródło:
Fakty TVN

Po raz pierwszy w polskiej Olimpiadzie Matematycznej wygrała dziewczyna: 17-letnia Magdalena Pudełko z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Oprócz niej pierwszą nagrodę odebrał również Mateusz Wawrzyniak, który uzyskał tę samą liczbę punktów.

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Źródło:
Fakty TVN

Amerykański sekretarz stanu nie przyleci do Londynu na kolejne rozmowy w sprawie zakończenia wojny Rosji z Ukrainą. Zastąpi go generał Keith Kellogg. W spotkaniu wezmą udział szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Ukrainy. Tymczasem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę. Zginęło dziewięć osób, ponad 30 zostało rannych. 

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co można powiedzieć na temat trwających negocjacji pokojowych? - Nie ma profesjonalizmu, a jest dużo chęci załatwienia tego szybko - ocenił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Ostro punktował działania Stanów Zjednoczonych.

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Źródło:
TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS