Do Szczecina w regatach The Tall Ships Races przypłynęło półtora tysiąca żeglarzy z całego świata

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Do Szczecina w regatach The Tall Ships Races przypłynęło półtora tysiąca żeglarzy z całego świata
Do Szczecina w regatach The Tall Ships Races przypłynęło półtora tysiąca żeglarzy z całego świata
Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24
Do Szczecina w regatach The Tall Ships Races przypłynęło półtora tysiąca żeglarzy z całego świataMarta Kolbus/Fakty po Południu TVN24

Rozpoczął się finał regat The Tall Ships Races. To największa taka impreza w Polsce. Na Odrze przy Wałach Chrobrego zacumowało ponad 60 jednostek, w tym 80-metrowy trzymasztowiec "Guayas" z Ekwadoru.

Żeglarze z ORP "Iskra" tak zwaną paradą rejową powitali osoby czekające na lądzie, ale to był dopiero początek wrażeń. Każda kolejna jednostka wpływająca do portu w Szczecinie była tak samo wyczekiwana i wypatrywana przez mieszkańców.

- Jak przypłynęliśmy, to przywitała nas ekipa ludzi z banerami: witamy w Szczecinie - mówi Julia Piołun-Noyszewska, załogantka STS "Fryderyk Chopin".

- Jest przecudnie, w ogóle atmosfera, piękne żagle są i wrażenia niesamowite. Kocham Szczecin - komentuje pani Danuta, turystka z Kołobrzegu.

Szczecin na kilka dni stał się stolicą żeglarstwa

Stolica województwa zachodniopomorskiego na cztery dni stała się stolicą żeglarstwa. Na Odrze przy Wałach Chrobrego zacumowało ponad 60 jednostek. Wśród nich te największe, pływające nie tylko pod biało-czerwoną banderą. Na finał The Tall Ships Races przypłynęło prawie półtora tysiąca żeglarzy z 15 krajów.

- To największa impreza żeglarska w Polsce i w tej części Europy - mówi prezydent Szczecina Piotr Krzystek.

- Po sześciotygodniowych regatach na Bałtyku żaglowce zakończyły swoje zmagania i świętują to zakończenie właśnie w Szczecinie. Po raz czwarty mamy zaszczyt być portem finałowym - mówi Celina Wołosz, przedstawicielka organizatora The Tall Ships Races w Szczecinie.

Zanim zwinęli żagle, rywalizowali ze sobą na pełnym morzu w czterech kategoriach, w zależności od rodzaju i wielkości jednostki. Wystartowali z portu w Kłajpedzie na Litwie. Przepłynęli tysiąc mil morskich. Meta była w Helsinkach - stolicy Finlandii.

- To jest tak, że otwiera się bramka startowa. Wygląda to pięknie, bo wszystkie żaglowce stoją gdzieś obok siebie, także z burty widać naprawdę te giganty wszystkie, które stoją tutaj obok o wschodzie słońca - opisuje Julia Piołun-Noyszewska.

Wiatr nie zawsze sprzyjał

- W każdej klasie, od A do D, wygrały polskie żaglowce - podkreśla Kosma Kulczycki, załogant żaglowca STS "Fryderyk Chopin".

52-osobowa załoga "Chopina", żaglowca, na którym szkoli się młodzież, ma co świętować. Wygrali w kategorii A, czyli największych żaglowców, choć wiatr im nie zawsze sprzyjał.

- Najgorzej było przy Gotlandii, dlatego że tam przywiało bardzo mocno, więc połowa załogi przeżywała to ciężko, ale daliśmy radę - opowiada Julia Piołun-Noyszewska.

CZYTAJ TAKŻE: Przypłynie 70 żaglowców i jachtów

Filmik promujący zbliżający się finał regat TTSR 2024
Filmik promujący zbliżający się finał regat TTSR 2024Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia

- Statek to są ludzie i to ludzie wygrywają regaty, oczywiście, płynąc na statku, ale najmocniejszym i najsłabszym ogniwem jest człowiek - mówi Kosma Kulczycki.

Obecnie wszystkie żaglowce można podziwiać w Szczecinie nie tylko z lądu. Każdy może wejść na pokład i na własne oczy zobaczyć między innymi potężne maszty sięgające nawet 50 metrów, jak te na "Darze Pomorza" .

Największym zainteresowaniem cieszył się żaglowiec z Ekwadoru

- Bardzo duże wrażenie robią te duże żaglowce - mówi pani Barbara, turystka z Leszna. - Coś pięknego. Duże. Jak ktoś nie widział, to warto - wtóruje jej pani Karolina, turystka z Wielkopolski.

Kolejki ustawiały się wszędzie, ale największe były do 80-metrowego trzymasztowca "Guayas", należącego do floty Ekwadoru.

Załoga w rytmach latynoamerykańskich witała mieszkańców Szczecina i turystów. Ekwadorscy marynarze pokonali najdłuższą trasę, żeby dotrzeć do tej części Europy. Na co dzień pływają po oceanach - Spokojnym i Atlantyckim.

- Wszystkie manewry były dla nas trudne, bo były inne. To nasz pierwszy raz na Morzu Bałtyckim i pierwszy raz w Polce. Tak więc tu jest inaczej. To piękne miejsce, które warto odwiedzić. Bardzo piękne - mówi Meoller Vera, załogant żaglowca Guayas z Ekwadoru.

"Jesteśmy potocznie nazywani przyjaznym portem"

Pierwszy finał regat odbył się w 2007 roku. Jest to też doskonała promocja miasta, bo przyjeżdżają do Szczecina turyści z całej Europy.

- Szczecin dzięki tym wydarzeniom staje się coraz bardziej atrakcyjny i może zaistnieć na mapie żeglarskiego świata - mówi pan Andrzej, turysta z Łodzi.

- Moim zdaniem jest fenomenalnie. To jest przede wszystkim reklama dla świata, że coś się tu jednak dzieje. Widziałam tu dużo osób z innych krajów - mówi pani Zofia, mieszkanka Szczecina.

- Prestiżowe wydarzenie, żeglarze z ogromną chęcią wybierają się właśnie do Szczecina. Czekają na ten ostatni port, bo jesteśmy potocznie nazywani przyjaznym portem - mówi Celina Wołosz.

Miasto od rana do nocy tętni życiem. Zwiedzanie żaglowców to największa, ale nie jedyna atrakcja. Są też koncerty. W ten weekend Szczecin może odwiedzić nawet dwa miliony turystów.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Kto potwierdzi ważność wyboru prezydenta? Kto zatwierdzi w Polsce wynik wyborów? Powinna to zrobić Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, tyle że - zgodnie z orzeczeniami europejskich trybunałów - ta izba nie jest sądem. Co może się zatem wydarzyć tuż po tym, jak Polacy pójdą na wybory?

Nieuznawana izba a wybory prezydenckie. Pojawiło się "rozwiązanie, które można rozważyć"

Nieuznawana izba a wybory prezydenckie. Pojawiło się "rozwiązanie, które można rozważyć"

Źródło:
Fakty TVN

W minionym roku na krztusiec zachorowało ponad 32 tysiące osób w Polsce. W 2023 nie było nawet tysiąca zachorowań. To oznacza 35-krotny wzrost liczby chorych. Lekarze mówią o epidemii krztuśca, ale dodają, że łatwo się przed tym ochronić - wystarczy się zaszczepić.

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

Źródło:
Fakty TVN

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Los Angeles wciąż szaleją pożary. Ci, których domy nie spłonęły, pomagają tym, którzy zostali bez niczego. W akcjach pomocy biorą udział Polacy, organizują zbiórki i przekazują dary.

W pożarach stracili dorobek swojego życia, ale nie zostali bez pomocy. Polacy mobilizują się dla rodaków

W pożarach stracili dorobek swojego życia, ale nie zostali bez pomocy. Polacy mobilizują się dla rodaków

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

O tym, co wynika z ustaleń zespołu badającego nieprawidłowości w prokuratorskich śledztwach z czasów rządów Zjednoczonej Prawicy, mówił w "Faktach po Faktach" jeden z audytorów, prokurator Jarosław Onyszczuk. Wspominając na przykład sprawę "dwóch wież", podkreślił, że "nikt nigdy nie dokonał pełnej oceny tego, co było przedmiotem zawiadomienia". Onyszczuk poinformował też, że "są rekomendacje dotyczące odpowiedzialności karnej i dyscyplinarnej w 35 sprawach".

"Pierwszy krok, aby rozliczyć prokuratorów, którzy dopuszczali się łamania prawa"

"Pierwszy krok, aby rozliczyć prokuratorów, którzy dopuszczali się łamania prawa"

Źródło:
TVN24

- Polska jest bezpieczna - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 ambasador USA w Warszawie Mark Brzezinski. Wspominał, że kiedy rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę, w pewnym momencie było w Polsce 13,5 tysiąca żołnierzy amerykańskich. Jak powiedział, "Rosjanie trzymają się z dala od Polski". - To jest olbrzymi sukces - ocenił.

Ambasador Brzezinski: Polska podjęła ryzyko

Ambasador Brzezinski: Polska podjęła ryzyko

Źródło:
TVN24

Ostatnie dni w Kalifornii to nie tylko walka z ogniem, ale i walka polityczna. Amerykańska prawica, w tym Donald Trump i jego stronnicy, mocno uderza we władze stanu i miasta Los Angeles, twierdząc, że ogromna skala żywiołu to też efekt ich niekompetencji oraz fatalnych priorytetów.

Szukają odpowiedzialnych za pożary. Trump wini gubernatora

Szukają odpowiedzialnych za pożary. Trump wini gubernatora

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Już za tydzień Donald Trump ponownie zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych. W tym świetle niebywale istotne są wszystkie wypowiedzi jednego z jego najbliższych stronników. Elon Musk, najbogatszy człowiek świata, tym razem obiera za cel nie konkretne europejska państwa, ale cały kontynent. 

"Musk i Putin próbują zmieść międzynarodowy ład". Miliarder przejął slogan węgierskiej prezydencji

"Musk i Putin próbują zmieść międzynarodowy ład". Miliarder przejął slogan węgierskiej prezydencji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS