Zatrzymania i zarzuty po bójce pseudokibiców w Kędzierzynie-Koźlu

Zatrzymania i zarzuty po bójce pseudokibiców w Kędzierzynie-Koźlu
Zatrzymania i zarzuty po bójce pseudokibiców w Kędzierzynie-Koźlu
Marta Warchoł | Fakty po południu
Zatrzymania i zarzuty po bójce pseudokibiców w Kędzierzynie-KoźluMarta Warchoł | Fakty po południu

Po starciu kilkudziesięciu pseudokibiców w Kędzierzynie-Koźlu osiem osób jest podejrzanych o udział w bójce o charakterze chuligańskim. Oprócz tego jeden z mężczyzn ma odpowiadać także za czynną napaść na funkcjonariuszy. Policja nie wyklucza kolejnych zatrzymań.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW PO POŁUDNIU" W TVN24GO

W sobotnie popołudnie w Kędzierzynie-Koźlu kilkudziesięciu pseudokibiców starło się między sobą w biały dzień, nieopodal stadionu, na którym właśnie trwał mecz miejscowego Chemika.

- Na tę konfrontacje od razu zareagowali policjanci. Funkcjonariusze wkroczyli do działań i zapobiegli dalszej eskalacji agresywnych i niebezpiecznych zachowań - poinformowała nadkom. Magdalena Nakoneczna z Komendy Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu.

Łącznie na moście w Kędzierzynie-Koźlu starły się trzy grupy pseudokibiców. Oprócz miejscowej miejscowych pseudokibiców Chemika, wspartych przez grupę pseudokibiców Rakowa Częstochowa, w mieście pojawili się też kibole Odry Opole. Jedna z grup biła się bez koszulek, by odróżnić sprzymierzeńca od rywala. Cała bójka trwała parę minut.

- Pseudokibice zaczęli uciekać. Jeden pojazd, którym uciekało trzech młodych mężczyzn, w tym 21-letni kierowca, staranował policyjny radiowóz - powiedziała nadkom. Magdalena Nakoneczna.

Za ten czyn 21-latek usłyszał zarzut czynnej napaści na funkcjonariusza, obecnie przebywa w areszcie. Grozi mu nawet do dziesięciu lat więzienia.

- W stosunku do pozostałych osób, siedmiu, prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji oraz zakazu opuszczania miejsca zamieszkania na czas dłuższy niż 7 dni - poinformował Włodzimierz Chłap z Prokuratury Rejonowej w Kędzierzynie-Koźlu.

Walka o wpływy i okazja do wykazania się

Zatrzymani to kibole z Opola, niektórzy są jeszcze nastolatkami. Mimo długoletniej walki policji z środowiskami pseudokibicowskimi, ich liczba wcale nie maleje. Jak podkreśla były rzecznik policji, środowiska kibicowskie stają się coraz bardziej hermetyczne i coraz trudniej przewidzieć ich ruch.

- W policji stworzono specjalne grupy, które zajmują się przestępczością pseudokibiców, specjalne grupy, które mają zbierać informacje, co dzieje się w takich środowiskach. Policjanci pracują z anonimowymi źródłami informacji - zdradza były rzecznik policji Mariusz Sokołowski.

Tego typu starcia jak to w Kędzierzynie-Koźlu to według policji nie tylko walka pomiędzy kibicami klubów piłkarskich, ale też walka o wpływy, bo środowiska pseudokibicowskie często zajmują się także handlem narkotykami. Takie pole bitwy to także egzamin dla tych, którzy do grupy chcą dołączyć.

- Bardzo często ustawki są tym miejscem, gdzie sprawdza się żołnierzy grup przestępczych, gdzie oni mają się wykazać lojalnością wobec tych, którzy nimi dowodzą - tłumaczy Sokołowski.

Policja z Kędzierzyna-Koźla nie wyklucza kolejnych zatrzymań. Na podstawie nagrań wideo z miejsca bójki funkcjonariusze rozpoznają kolejnych uczestników ustawki.

- Będziemy także dążyć do identyfikacji pozostałych osób, które uczestniczyły w tym zdarzeniu, aby nikt nie uniknął odpowiedzialności - przekonuje nadkom. Magdalena Nakoneczna.

Autor: Marta Warchoł / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: kk24.pl

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS