Co po wydarzeniach z Białegostoku? "Państwo pod tymi rządami nie daje sobie rady"

22.07.2019 | Co po wydarzeniach z Białegostoku? "Państwo pod tymi rządami nie daje sobie rady"
22.07.2019 | Co po wydarzeniach z Białegostoku? "Państwo pod tymi rządami nie daje sobie rady"
Maciej Knapik | Fakty TVN
22.07.2019 | Co po wydarzeniach z Białegostoku? "Państwo pod tymi rządami nie daje sobie rady"Maciej Knapik | Fakty TVN

Po atakach w Białymstoku policjanci zatrzymali 28 osób. Większość dostała mandaty. Kolejnych kilkudziesięciu agresorów jest zidentyfikowanych i też mają zostać ukarani. Ponieważ to nie pierwsza taka sprawa, to warto prześledzić, jakie w podobnych sytuacjach są kary i jak szybko zostają one wymierzane.

Minister spraw wewnętrznych i administracji dekorowała wyróżniających się policjantów. W kontekście ostatniej zadymy, wywołanej przez kiboli podczas białostockiej Parady Równości, mówiła z cala mocą.

- Nie ma, nie było i nie będzie zgody na to, żeby atakować kogokolwiek. Bez względu na to, jakie ma poglądy, czy jakie ma przekonania - mówi Elżbieta Witek, minister spraw wewnętrznych i administracji.

Te słowa i zapewnienia weryfikuje czas, wiec cofnijmy się do Marszu Niepodległości w 2017 roku. Sytuacja wyglądała bardzo podobnie. Bicie, kopanie, szarpanie i poszkodowane kobiety z pikiety antyfaszystowskiej. Jak zakończyła się tamta sprawa? - Teraz nie odpowiem panu na to pytanie - odpowiada Łukasz Łapczyński z Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Tak właśnie prokuratura odnosi się do całej sytuacji rok i osiem miesięcy od wydarzeń z Marszu Niepodległości. Nie ma winnych, nie ma nawet podejrzanych. W sierpniu 2018 roku sprawa została umorzona. W uzasadnieniu można przeczytać, że kobiety były rzeczywiście kopane i uderzane kijem od flagi, ale zamiarem atakujących nie było pobicie, tylko okazanie niezadowolenia.

Sąd 13 lutego nakazał prokuraturze postępowanie wznowić. Jednak w lipcu, po pięciu miesiącach od sądowego nakazu, prokurator nie chciał rozmawiać o postępach w śledztwie. Mówił, że wypowiada się w tylko w sprawie zamordowanego pięciolatka.

"Niech nikt nie czuje się bezkarny"

- Państwo pod tymi rządami nie daje sobie rady ze zwykłą bandyterką, albo wręcz traktuje tych bandytów, jak swoje narzędzie - uważa Sławomir Neumann z PO.

Stanowisko policji jest jednak twarde. - Niech nikt nie czuje się bezkarny. Do każdego dotrzemy - zapewnia inspektor generalny Jarosław Szymczyk.

A co ze sprawą z Katowic, kiedy na szubienicach zostały powieszone portrety europosłów? Organy ścigania docierają do sprawców już ponad półtora roku. Dwukrotnie przedłużano śledztwo. W końcu sąd orzekł przewlekłość postępowania.

- Prokurator winien więc natychmiast podjąć czynności zmierzające do zakończenia śledztwa w tym zakresie - uważa Robert Kirejew z Sądu Apelacyjnego w Katowicach.

To o tyle proste, że organizatorzy nienawistnej pikiety chętnie udzielali wywiadów i wcale się nie kryli. Co więcej, jeden z nich kandydował bez powodzenia w wyborach europejskich. Wyraźnie czuł się jednak bezkarny. Teraz śledztwo przedłużone zostało do listopada.

Nacjonaliści pod ochroną PiS-u?

- Chciałoby się, żeby kara była taka, aby ta osoba drugi raz tego czynu po prostu nie popełniła - mówi Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku, miasta, które z ekscesami antysemickimi i homofobicznymi boryka się od lat.

W kwietniu 2016 roku odbył się marsz narodowców. Podczas niego dało się zobaczyć i usłyszeć antysemickie hasła. Między innymi okrzyki o syjonistach, którzy mieliby wisieć na drzewach zamiast liści. Zdaniem prokuratury - całej sytuacji nie było. Oględziny nagrań nie potwierdziły, by słowa o liściach i syjonistach w ogóle padały - można przeczytać na stronie Prokuratury Okręgowej w Białymstoku. Prokuratura, już bez przewlekania, po kilku miesiącach sprawę umorzyła.

- Prokuratura nie słyszała. Myśmy się dwukrotnie odwoływali i dwukrotnie sprawa została oddalona - tłumaczy Paula Sawicka ze Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita.

- Wszyscy ci, którzy próbują atakować innych, spotkają się z surowymi konsekwencjami - zapewnia Elżbieta Witek.

Opozycja twierdzi, że środowiska nacjonalistyczne, a także grupy pseudokibiców, są pod specjalną ochroną polityków PiS.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN