Blokada serwerów i kłopoty z "tarczą". Przedsiębiorcy wściekli: "zostałem oszukany przez państwo"

Blokada serwerów i kłopoty z "tarczą". Przedsiębiorcy wściekli: "zostałem oszukany przez państwo"
Blokada serwerów i kłopoty z "tarczą". Przedsiębiorcy wściekli: "zostałem oszukany przez państwo"
Jacek Tacik | Fakty po południu
Blokada serwerów i kłopoty z "tarczą". Przedsiębiorcy wściekli: "zostałem oszukany przez państwo"Jacek Tacik | Fakty po południu

Polscy przedsiębiorcy są coraz częściej zrezygnowani i rozgoryczeni. Zwłaszcza ci, którzy próbują składać wnioski o wsparcie z tarcz antykryzysowych. W kolejnych województwach środki rozchodzą się migiem.

To, czy polska gospodarka poradzi sobie z pandemią, zależy w dużej mierze od rządu.

- Będziemy współpracować, żeby eliminować z naszych rynków firmy, które są nieuczciwe - mówi Tadeusz Kościński, minister finansów.

Deficyt budżetowy na 2020 rok to ponad sto miliardów złotych. Jak przekonuje PiS - jest tak źle, żeby przedsiębiorcom było dobrze, bo to oni dostają pieniądze z tarczy antykryzysowej, czyli ze środków publicznych.

- Mamy też takie przypadki, kiedy firmy dostają, a tak naprawdę tych pieniędzy nie potrzebują, ponieważ ich przepływy finansowe są na plusie. Oni po prostu dzisiaj gotówkę mają pomimo spadku obrotów - przekonuje Marek Zuber, ekonomista.

Zablokowane serwery

Jacek Skopiński, który handluje telefonami komórkowymi, próbował złożyć wniosek o środki z kapitału obrotowego, który jest częścią tarczy antykryzysowej. W przybliżeniu to kwota 7800 złotych. System jednak nie zadziałał. Serwery się zablokowały. Chwilowy brak środków to - jak tłumaczą urzędnicy - decyzja przemyślana, bo blokada serwerów mogła nie być przypadkowa.

- Ponad 58 tysięcy logowań na jedną sekundę do serwera. Było logowanie z różnych urządzeń. Mamy pewne podejrzenia o ingerencji z zewnątrz - mówi Łukasz Stajuda z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.

Przedsiębiorcy, którzy mówią, że mają finansowy "nóż na gardle", nie mogą już czekać, a nawet nie wiedzą, ile ta blokada miałaby potrwać.

- Te pieniądze są nam naprawdę potrzebne. Pamiętajmy, że jesteśmy ostatnim województwem, dla którego te pieniądze zostały uruchomione. W Łodzi, w województwie naszym, tak samo są przedsiębiorcy, którzy potrzebują tego wsparcia - opowiada Marek Spiżewski, członek zarządu Klubu 500 Łódź.

W Poznaniu również pojawił się problem z zalogowaniem się i wprowadzeniem wniosku do systemu. - Dwie sekundy po godzinie dziewiątej okazało się, że 110 milionów zostało już upłynnionych i zostałem oszukany przez państwo - mówi profesor Piotr Walla z Ośrodka Pax-Cogito w Nowym Tomyślu.

- Nie możemy inaczej zareagować, jak po prostu zarządzić postępowanie kontrolne. Pan marszałek dzisiaj podjął taką decyzję, zdecydował się na audyt - tłumaczy Anna Parzańska-Paschke, rzeczniczka prasowa marszałka województwa wielkopolskiego.

Autor: Jacek Tacik / Źródło: Fakty po południu

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Pracowali przy jednej z z flagowych inwestycji Orlenu i zostali bez pieniędzy, bez ubezpieczenia, bez dokumentów i bez pozwolenia na pracę. Libin i Balu - dwaj pracownicy z Indii - opowiedzieli, jak wyglądało ich zatrudnienie przy budowie zakładu petrochemicznego za 25 miliardów złotych.

Pracownicy z Indii byli nieludzko traktowani na budowie kompleksu Orlenu. "Nie mieści się w głowie"

Pracownicy z Indii byli nieludzko traktowani na budowie kompleksu Orlenu. "Nie mieści się w głowie"

Źródło:
Fakty TVN

Polska Straż Graniczna rozbiła międzynarodową grupę przestępczą, zajmującą się organizowaniem przerzutu ludzi z Syrii i Iraku do Białorusi, a potem do Polski. Szef gangu, Ahmad R., został właśnie zatrzymany w Niemczech. Jak wykazało śledztwo, ogromne środki były dzielone nie tylko pomiędzy członów grupy, ale wysyłane na konta dobrze znanych organizacji terrorystycznych.

Zatrzymano Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Zatrzymano Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Źródło:
Fakty TVN

Śmierć 8-letniego Kamilka wstrząsnęła nie tylko mieszkańcami Częstochowy, ale całą Polską. Rok po tej tragedii wracają pytania o rozliczenie odpowiedzialnych i o to, co zmieniło się w systemie opieki nad dziećmi. W środę pamięć skatowanego chłopca uczcili mieszkańcy Częstochowy, którzy przeszli ulicami miasta.

Pierwsza rocznica śmierci skatowanego Kamilka. W Częstochowie odbył się marsz, działa już ustawa

Pierwsza rocznica śmierci skatowanego Kamilka. W Częstochowie odbył się marsz, działa już ustawa

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli mamy mieć kandydata na to stanowisko z Polski, to uważam, że Radosław Sikorski jest wyjątkowo dobrym - powiedziała w "Faktach po Faktach" europosłanka Ewa Kopacz (PO) o funkcji unijnego komisarza do spraw obronności. Chęć powołania takiego stanowiska ogłosiła szefowa Komisji Europejskiej.

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Źródło:
TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Polski sędzia zbiegł na Białoruś - tak brzmią nagłówki w czołowych światowych mediach o sprawie Tomasza Szmydta. Te zachodnie podkreślają, że to ucieczka do kraju autokratycznego, któremu blisko do Putina. Przekazują, że to zachowanie w Polsce jest odbierane jako zdrada. Wschodnie media z kolei skupiają się na słowach sędziego i sugerują, że w Polsce nie mógł swobodnie wypowiadać się o sytuacji w swoim kraju.

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Źródło:
Fakty  o Świecie TVN24 BiS

Nie można brać demokracji za pewnik - to jedna z rad, ktore seniorzy zdecydowali się przekazać młodemu pokoleniu. W spocie Parlamentu Europejskiego zachęcającym do wzięcia udziału w wyborach seniorzy przypomnieli o tym, jak wygląda rzeczywistość bez wolności politycznej.

Seniorzy zachęcają do głosowania w eurowyborach

Seniorzy zachęcają do głosowania w eurowyborach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS