Zapisy na szczepienia i testy przesiewowe. Poniedziałek to ważny dzień dla nauczycieli

Zapisy na szczepienia i testy przesiewowe. Poniedziałek to ważny dzień dla nauczycieli
Zapisy na szczepienia i testy przesiewowe. Poniedziałek to ważny dzień dla nauczycieli
Maria Bilińska | Fakty po południu
Zapisy na szczepienia i testy przesiewowe. Poniedziałek to ważny dzień dla nauczycieliMaria Bilińska | Fakty po południu

W poniedziałek rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla nauczycieli. Najpierw zostaną zaszczepieni ci nauczyciele, którzy uczą stacjonarnie najmłodszych uczniów. Dostaną szczepionkę firmy AstraZeneca. Tego samego dnia rozpoczną się testy przesiewowe dla nauczycieli z klas 1-3 szkół podstawowych.

W przyszłym tygodniu ruszają ponowne testy przesiewowe dla nauczycieli z klas 1-3 szkół podstawowych. Rząd chce przebadać tych samych nauczycieli, których badał w połowie stycznia, na chwilę przed ich powrotem do szkół. Chodzi o to, żeby sprawdzić, jak przejście na naukę stacjonarną wpłynęło na ewentualne zakażenia.

Testy potrwają do piątku. Jeżeli wyniki będą dobre, to jest szansa, że do szkół wrócą też starsze dzieci. Koalicja Obywatelska taki mechanizm chwali, ale dodaje, że testów powinno być jeszcze więcej.

Czytaj więcej: Szczepienia na COVID-19 - raport tvn24.pl

- My powinniśmy testować nauczycieli (...) regularnie, tak jak medyków. (...) Na przykład co tydzień, żeby się ten wirus po prostu nie roznosił, bo po co testujemy? Po to testujemy, żeby wyizolować osoby zakażone - przekonuje Izabela Leszczyna, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

W poniedziałek także ruszą zapisy na szczepienia. - W pierwszej kolejności w przyszłym tygodniu chcemy kierować ofertę szczepień dla tych nauczycieli, którzy dziś pracują już w trybie nauki stacjonarnej - zapowiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Dotyczy to tylko nauczycieli z trzech pierwszych klas podstawówki.

- Szkoły zapisują się, dyrektorzy sporządzają listę nauczycieli chętnych, będzie się na pewno wypełniało takie ankiety, które będą dotyczyły między innymi sytuacji zdrowotnej - tłumaczy Mirosława Chodubska, prezes Okręgu Dolnośląskiego ZNP.

Szczepienia nauczycieli mają rozpocząć się w piątek. Pierwotnie nauczyciele mieli być szczepieni dopiero po seniorach i po przewlekle chorych, ale do zmiany planów zmusiły cechy nowej szczepionki.

Kwestia szczepionki

Preparat firmy AstraZeneca, chociaż jest przebadany, bezpieczny i skuteczny, to jednak nie będzie stosowany u osób po 60. roku życia i u osób chorych. Po prostu w tych grupach było za mało badań. Dlatego - żeby wykorzystać te szczepionki - rząd postanowił zaszczepić następnych z listy, czyli właśnie nauczycieli.

W pierwszej chwili szef Związku Nauczycielstwa Polskiego zareagował z oburzeniem. "Żądamy skutecznej szczepionki, a nie eksperymentowania na nauczycielach i pracownikach oświaty! Którą szczepionką szczepił się rząd?" - napisał na Twitterze Sławomir Broniarz.

Ale zarówno rząd, jak i opozycja rozwiewają te wątpliwości. - Nie ma lepszych i gorszych szczepionek, wszystkie szczepionki, które zostały dopuszczone do użytku na terenie Unii Europejskiej, są w stu procentach bezpiecznymi szczepionkami - oświadczył szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

- Jeśli szczepionka AstraZeneki została dopuszczona, to znaczy, że jest dobrą szczepionką, i gdybym mogła się nią zaszczepić, zaszczepiłabym się choćby jutro, ale będę czekała cierpliwie, z pokorą, na swoją kolejkę - mówi posłanka Izabela Leszczyna z KO.

Co z nauczycielami po 60. roku życia? Wiadomo, że mogą być szczepieni preparatem albo firmy Pfizer, albo firmy Moderna. Do końca marca na wszystkie dostawy tych szczepionek są już pozapisywani seniorzy po 70. roku życia. Szansą byłyby jedynie dodatkowe dostawy od tych producentów.

- Wtedy na pewno w pierwszej kolejności będziemy traktowali nauczycieli powyżej 60. roku życia, ale szczepionką, która jest dla nich przeznaczona - poinformował Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Jeżeli dodatkowych dostaw nie będzie, to nieco starsi nauczyciele będą musieli czekać.

Do niedzieli w Polsce wykonano ponad milion 600 tysięcy szczepień. Obydwie dawki dostało już ponad 440 tysięcy osób. Przyrosty nie są duże, bo chociaż rząd zapewnia, że szczepić mógłby o wiele szybciej, to sprawa nieustająco rozbija się o niewystarczające dostawy samych szczepionek.

Autor: Maria Bilińska / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS