Skrajna prawica w Portugalii rośnie w siłę. Ma szansę wejść w skład koalicji rządzącej

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Partia Chega podczas przyspieszonych wyborów parlamentarnych ma szanse przemeblować portugalską scenę polityczną. Krytycy mówią, że to ugrupowanie skrajnie prawicowe, które do politycznego mainstreamu wpuściło treści "toksycznie rasistowskie". Oni sami nazywają siebie populistami, którzy - jak twierdzą - jako jedyni mogą uratować kraj przed upadkiem.

Chega to po portugalsku "dosyć". Partia Chega mówi dosyć społeczności LGBTQ, zacieśnianiu integracji europejskiej, imigrantom. Według Chegi Portugalczycy o arabskim czy afrykańskim pochodzeniu powinni udowadniać swoją portugalskość.

- Lizbona, Porto i inne miasta są jak petardy, które w każdej chwili mogą wybuchnąć przez nielegalną lub nawet legalną imigrację. Nie chcemy, żeby było u nas jak w Belgii i Francji - mówi Andre Ventura, lider partii Chega.

Hasła Chegi są niczym metodą kopiuj-wklej przeniesione z manifestów innych skrajnie prawicowych partii w Europie, ale portugalscy populiści stawiają wyjątkowo mocny akcent na hasła walki z korupcją i nepotyzmem, bo to główny temat kampanii przed przyspieszonymi wyborami parlamentarnymi. Zostały ogłoszone w listopadzie po tym, jak wieloletni premier Antonio Costa został objęty śledztwem w sprawie korupcji i nadużyć władzy.

Czytaj też: Wielotysięczne manifestacje po ujawnieniu informacji o tajnej naradzie skrajnej prawicy. "Teraz jest czas, żeby zareagować"

- Ludzie są wściekli na cały system. W tym kraju nic się nie zmienia. W siłę rosną bandyci, rośnie korupcja. Głosowanie na skrajną prawicę to przejaw buntu - mówi Mario Goncalves, wyborca skrajnej prawicy.

Chega może wejść do rządu

Skrajna prawica wyborów nie wygra, sondaże dają jej trzecie miejsce, ale niewykluczone, że jej poparcie może okazać się niezbędne do utworzenia koalicji rządowej. Byłby to przewrót niemal kopernikański, bo po rewolucji goździków z 1974 roku, która zakończyła ponad 40-letnią dyktaturę António Salazara, prawica w Portugalii została zepchnięta na margines. Chega dziś liczy nawet na 20 procent poparcia i głosy wyborców również skrajnie lewicowych, w tym komunistów.

- W tym nie ma żadnej logiki. Wyborcy lewicy nagle zaczynają głosować na Chegę. Nie rozumiem tej mentalności. Jak klasa pracująca może nagle popierać skrajną prawicę? - pyta Joao Martins, wyborca partii komunistycznej.

W niewielkiej gminie Sao Vicente, tuż przy granicy z Hiszpanią, na skrajną prawicę chce głosować nawet co trzeci mieszkaniec. Lokalne władze tłumaczą, że to głos buntu. - Głos na nich to przede wszystkim sprzeciw wobec rządu centralnego. W naszej gminie nie ma rasizmu, ludzie są bardzo gościnni i przyjaźni. Nie widzę u nas radykalnych postaw - podkreśla Joao Charruadas, wójt gminy Sao Vicente e Ventosa.

Kto stoi na czele partii?

Błyskawiczna kariera Chegi rozpoczęła się ledwie 5 lat temu. Jej szef, André Ventura, jest prawnikiem i byłym komentatorem piłkarskim. W polityce zaczynał jako działacz centroprawicy, dopiero potem zradykalizował się. Dwa lata temu startował w wyborach pod hasłem: "Bóg, ojczyzna, rodzina i praca".

Zobacz też: Skrajna prawica chce referendum w sprawie wyjścia Niemiec z UE

- Skrajna lewica, kiedy brakuje jej argumentów, zaczyna oskarżać o faszyzm. Jeśli powiesz: musimy walczyć z korupcją, jesteś faszystą, jeśli mówisz: musimy kontrolować imigrację, jesteś ksenofobem, jeśli mówisz: musisz walczyć z korupcją, mówią, że jesteś radykałem. Jeśli powiesz, że trzeba obciąć bezużyteczne etaty w niektórych urzędach, to powiedzą, że jesteś populistą - mówi Ventura.

Polityków Chegi określa się jako populistów również na arenie europejskiej. Jej polityczni sojusznicy w europarlamencie to Francuzka Marine Le Pen, Włoch Matteo Salvini i Alternatywa dla Niemiec.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: CHEGA TV

Pozostałe wiadomości

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego. Ocenił też, że Adam Bodnar "nie powinien się w nią włączać".

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS