Gabriel Attal stanął na czele francuskiego rządu. "Macron przygotowuje swoje wojska do bitwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Francja ma nowego premiera. To 34-letni Gabriel Attal. Tym samym jest to najmłodszy premier w historii kraju, a uwagę rodaków zwraca też jego życie prywatne. Gabriel Attal uznawany jest za wschodzącą gwiazdę francuskiej polityki. Stoi przed nim trudne zadanie - ma tchnąć nowe życie i nową energię w polityczny projekt prezydenta Macrona, czyli swojego mentora.

Gabriel Attal ma 34 lata. Jest najmłodszym premierem w historii Francji i jednocześnie pierwszym szefem francuskiego rządu otwarcie deklarującym swoją orientację homoseksualną. - Najmłodszy prezydent w historii republiki mianuje najmłodszego premiera w jej historii. Chcę tu widzieć tylko jeden symbol: śmiałości i sprawczości, jak również, a może przede wszystkim, pewności siebie - mówi Gabriel Attal. Mimo młodego wieku premier Attal nie jest człowiekiem znikąd. Zdążył już być między innymi rzecznikiem rządu, ministrem finansów publicznych, ministrem edukacji. Uchodzi za wiernego żołnierza prezydenta Emmanuela Macrona.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: 34-latek premierem Francji. Kim jest Gabriel Attal

- Na pewno nie jest za młody. Jeśli ktoś jest efektywny, to wiek nie gra roli. Przeraża mnie to, że on jest mini-Macronem - podkreśla Arthur Blot, mieszkaniec Paryża. - I tak o wszystkim decyduje Macron. Oczywiste jest, że Gabriel Attal jest idealny, bo jest młody i jest całkowicie oddany swojemu prezydentowi. Co zmienia dla nas przetasowanie? Osobiście niewiele - dodaje Sophie Varillon, mieszkanka Paryża.

Gabriel Attal zastąpił na stanowisku premiera Elisabeth Borne. W poniedziałek podała się do dymisji. Firmowała między innymi wyjątkowo niepopularną reformę emerytalną czy nowe prawo uderzające w imigrantów. O nominacji Attala zdecydował sam Emmanuel Macron. Ten ruch ma odświeżyć wizerunek władzy w roku igrzysk olimpijskich w Paryżu i eurowyborów. Numerem jeden w sondażach są Marine Le Pen i jej skrajnie prawicowe Zjednoczenie Narodowe.

Zagranie taktyczne?

- Macron przygotowuje swoje wojska do bitwy. Wybory europejskie za pięć miesięcy, a skrajna prawica rośnie w siłę. Macron traci do Le Pen osiem punktów. To ogromna strata. On potrzebuje kogoś, kto będzie w stanie wyruszyć na bitwę, kto będzie występować w porannych audycjach radiowych i debatować ze wschodzącą gwiazdą skrajnej prawicy Jordanem Bardellą - podkreśla korespondent polityczny Michel Rose. Wspomniany Jordan Bardella to szef Zjednoczenia Narodowego. Jest jeszcze młodszy od nowego premiera - ma 28 lat. Obaj politycy mają korzenie w Afryce Północnej - Bardella w Algierii, Attal w Tunezji.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Dymisja szefowej francuskiego rządu Elisabeth Borne

Nowy premier uchodzi za człowieka, który wymyka się klasycznemu podziałowi na lewicę i prawicę. Wywodzi się z Partii Socjalistycznej, ale jako minister edukacji podjął kilka decyzji dobrze przyjętych przez konserwatystów. Wprowadził w państwowych szkołach zakaz zakładania abaji, czyli długich sukni noszonych tradycyjnie przez muzułmanki. Opowiedział się za pilotażowym programem obowiązkowych szkolnych mundurków. - Attal to cudowne dziecko polityki. Bardzo dobrze się komunikuje, ma dopiero 34 lata i otwarcie mówi o swojej homoseksualności. Wnosi dużo dynamiki do klasy politycznej. Macron chciał kogoś, kto pochodzi z lewicy, ale jednocześnie przemawia też do konserwatywnych wyborców - dodaje Michel Rose. W liberalnej obyczajowo Francji konserwatystom nie przeszkadza życie prywatne nowego premiera - jego partnerem jest Stéphane Séjourné, były doradca prezydenta Macrona, przewodniczący frakcji Odnówmy Europę w europarlamencie. Otoczenie francuskiego prezydenta mówi, że Attal ma powtórzyć efekt Macrona z 2017 roku. Kiedy obecny prezydent obejmował urząd, miał 39 lat.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS