Gabriel Attal stanął na czele francuskiego rządu. "Macron przygotowuje swoje wojska do bitwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Francja ma nowego premiera. To 34-letni Gabriel Attal. Tym samym jest to najmłodszy premier w historii kraju, a uwagę rodaków zwraca też jego życie prywatne. Gabriel Attal uznawany jest za wschodzącą gwiazdę francuskiej polityki. Stoi przed nim trudne zadanie - ma tchnąć nowe życie i nową energię w polityczny projekt prezydenta Macrona, czyli swojego mentora.

Gabriel Attal ma 34 lata. Jest najmłodszym premierem w historii Francji i jednocześnie pierwszym szefem francuskiego rządu otwarcie deklarującym swoją orientację homoseksualną. - Najmłodszy prezydent w historii republiki mianuje najmłodszego premiera w jej historii. Chcę tu widzieć tylko jeden symbol: śmiałości i sprawczości, jak również, a może przede wszystkim, pewności siebie - mówi Gabriel Attal. Mimo młodego wieku premier Attal nie jest człowiekiem znikąd. Zdążył już być między innymi rzecznikiem rządu, ministrem finansów publicznych, ministrem edukacji. Uchodzi za wiernego żołnierza prezydenta Emmanuela Macrona.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: 34-latek premierem Francji. Kim jest Gabriel Attal

- Na pewno nie jest za młody. Jeśli ktoś jest efektywny, to wiek nie gra roli. Przeraża mnie to, że on jest mini-Macronem - podkreśla Arthur Blot, mieszkaniec Paryża. - I tak o wszystkim decyduje Macron. Oczywiste jest, że Gabriel Attal jest idealny, bo jest młody i jest całkowicie oddany swojemu prezydentowi. Co zmienia dla nas przetasowanie? Osobiście niewiele - dodaje Sophie Varillon, mieszkanka Paryża.

Gabriel Attal zastąpił na stanowisku premiera Elisabeth Borne. W poniedziałek podała się do dymisji. Firmowała między innymi wyjątkowo niepopularną reformę emerytalną czy nowe prawo uderzające w imigrantów. O nominacji Attala zdecydował sam Emmanuel Macron. Ten ruch ma odświeżyć wizerunek władzy w roku igrzysk olimpijskich w Paryżu i eurowyborów. Numerem jeden w sondażach są Marine Le Pen i jej skrajnie prawicowe Zjednoczenie Narodowe.

Zagranie taktyczne?

- Macron przygotowuje swoje wojska do bitwy. Wybory europejskie za pięć miesięcy, a skrajna prawica rośnie w siłę. Macron traci do Le Pen osiem punktów. To ogromna strata. On potrzebuje kogoś, kto będzie w stanie wyruszyć na bitwę, kto będzie występować w porannych audycjach radiowych i debatować ze wschodzącą gwiazdą skrajnej prawicy Jordanem Bardellą - podkreśla korespondent polityczny Michel Rose. Wspomniany Jordan Bardella to szef Zjednoczenia Narodowego. Jest jeszcze młodszy od nowego premiera - ma 28 lat. Obaj politycy mają korzenie w Afryce Północnej - Bardella w Algierii, Attal w Tunezji.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Dymisja szefowej francuskiego rządu Elisabeth Borne

Nowy premier uchodzi za człowieka, który wymyka się klasycznemu podziałowi na lewicę i prawicę. Wywodzi się z Partii Socjalistycznej, ale jako minister edukacji podjął kilka decyzji dobrze przyjętych przez konserwatystów. Wprowadził w państwowych szkołach zakaz zakładania abaji, czyli długich sukni noszonych tradycyjnie przez muzułmanki. Opowiedział się za pilotażowym programem obowiązkowych szkolnych mundurków. - Attal to cudowne dziecko polityki. Bardzo dobrze się komunikuje, ma dopiero 34 lata i otwarcie mówi o swojej homoseksualności. Wnosi dużo dynamiki do klasy politycznej. Macron chciał kogoś, kto pochodzi z lewicy, ale jednocześnie przemawia też do konserwatywnych wyborców - dodaje Michel Rose. W liberalnej obyczajowo Francji konserwatystom nie przeszkadza życie prywatne nowego premiera - jego partnerem jest Stéphane Séjourné, były doradca prezydenta Macrona, przewodniczący frakcji Odnówmy Europę w europarlamencie. Otoczenie francuskiego prezydenta mówi, że Attal ma powtórzyć efekt Macrona z 2017 roku. Kiedy obecny prezydent obejmował urząd, miał 39 lat.

Autorka/Autor:Jakub Loska

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Polska Straż Graniczna rozbiła międzynarodową grupę przestępczą, zajmującą się organizowaniem przerzutu ludzi z Syrii i Iraku do Białorusi, a potem do Polski. Szef gangu, Ahmad R., został właśnie zatrzymany w Niemczech. Jak wykazało śledztwo, ogromne środki były dzielone nie tylko pomiędzy członów grupy, ale wysyłane na konta dobrze znanych organizacji terrorystycznych.

Policja zatrzymała Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Policja zatrzymała Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Źródło:
Fakty TVN

"Skoczysz mi po ampułeczki?" - tak mówił lekarz do koleżanki lekarki w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. W tych "ampułeczkach" miał być fentanyl, który lekarz miał sobie podawać w kroplówce podczas przyjmowania pacjentów na oddziale ratunkowym. Świadkowie twierdzą, że dyrektor szpitala doskonale o wszystkim wiedział.

Lekarz zażywał fentanyl na dyżurze, a dyrektor szpitala miał o tym wiedzieć. Ukarał ratowniczki-sygnalistki

Lekarz zażywał fentanyl na dyżurze, a dyrektor szpitala miał o tym wiedzieć. Ukarał ratowniczki-sygnalistki

Źródło:
Fakty TVN

Gotowanie na kuchence gazowej może skończyć się astmą. Takie są wnioski z najnowszych badań amerykańskich naukowców. Kuchenki gazowe wydzielają wszystko to, co znaleźć można w dymie smogowym.

Amerykańscy naukowcy biją na alarm. Gotowanie na kuchenkach gazowych szkodzi zdrowiu

Amerykańscy naukowcy biją na alarm. Gotowanie na kuchenkach gazowych szkodzi zdrowiu

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli mamy mieć kandydata na to stanowisko z Polski, to uważam, że Radosław Sikorski jest wyjątkowo dobrym - powiedziała w "Faktach po Faktach" europosłanka Ewa Kopacz (PO) o funkcji unijnego komisarza do spraw obronności. Chęć powołania takiego stanowiska ogłosiła szefowa Komisji Europejskiej.

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Źródło:
TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Polski sędzia zbiegł na Białoruś - tak brzmią nagłówki w czołowych światowych mediach o sprawie Tomasza Szmydta. Te zachodnie podkreślają, że to ucieczka do kraju autokratycznego, któremu blisko do Putina. Przekazują, że to zachowanie w Polsce jest odbierane jako zdrada. Wschodnie media z kolei skupiają się na słowach sędziego i sugerują, że w Polsce nie mógł swobodnie wypowiadać się o sytuacji w swoim kraju.

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Źródło:
Fakty  o Świecie TVN24 BiS

Nie można brać demokracji za pewnik - to jedna z rad, ktore seniorzy zdecydowali się przekazać młodemu pokoleniu. W spocie Parlamentu Europejskiego zachęcającym do wzięcia udziału w wyborach seniorzy przypomnieli o tym, jak wygląda rzeczywistość bez wolności politycznej.

Seniorzy zachęcają do głosowania w eurowyborach

Seniorzy zachęcają do głosowania w eurowyborach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS