Słowacja w gronie eurosceptyków, Polska - euroentuzjastów. Przetasowania na politycznej mapie Europy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Entuzjastyczne przyjęcie polskiego premiera w Brukseli to nie tylko efekt dawnych znajomości Tuska. To wyraz nadziei, że centrowe rządy - oparte na poszanowaniu prawa - mogą przemóc falę populizmu i eurosceptyzmu także w innych unijnych państwach.

Przez trzy dni w Brukseli Donald Tusk na każdym kroku słyszał ciepłe słowa i wyrazy wyjątkowej sympatii. Pytanie, czy brukselskim dziennikarzom i politykom bardziej brakowało samego Tuska, czy może proeuropejskiej Polski? - Polska jest z powrotem w Europie. To jest najważniejsza chwila w moim życiu politycznym - mówił zagranicznym korespondentom w Brukseli Tusk. Ta wypowiedź została zauważona w wielu europejskich stolicach. Tak o Polsce w niemieckim Bundestagu mówił kanclerz Olaf Scholz: - Donald Tusk powiedział, że Polska znowu będzie w sercu Unii Europejskiej. To właśnie jest miejsce Polski. Jest nieodłączną częścią naszej wspólnej Unii. Rola Polski w Europie jest dziś większa niż kiedykolwiek. Znaczący jest wkład Polski w bezpieczeństwo, w świetle rosyjskiej wojny na wschodzie naszego kontynentu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Spotkanie Tuska z von der Leyen. "Musimy nadrobić stracony czas. Liczę na ścisłą współpracę"

Zmiana władzy w Polsce daje siłom proeuropejskim nadzieję. Kilkanaście dni temu portal Politico przyznał Donaldowi Tuskowi tytuł osoby, która będzie w nadchodzącym roku najbardziej wpływowa w Europie. W uzasadnieniu można było przeczytać, że "proeuropejski rząd to promyk nadziei dla centrystów na całym kontynencie, którzy z rozpaczą patrzą, jak populistyczne siły przenoszą się z peryferii polityki do rządów: Giorgia Meloni jest u władzy we Włoszech, kumpel Putina Robert Fico wraca na Słowacji, skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec zyskuje w sondażach, a prawicowa partia Fidesz premiera Węgier Viktora Orbana wygląda na silniejszą niż kiedykolwiek". - Tusk przyjeżdża i podtrzymuje pewien nastrój. Taką zapowiada pozytywną zmianę wektorów politycznych w Europie w sensie tłumienia populizmu i rangi partii prawicowych czy skrajnie prawicowych. Ale to jest Tusk, to jest Polska. A co z całą Europą? - pyta Marek Ostrowski, dziennikarz "Polityki".

Spotkanie premiera Tuska i szefowej Komisji Europejskiej
Spotkanie premiera Tuska i szefowej Komisji EuropejskiejTVN24

Europejskie podziały

- Mamy za zaledwie sześć miesięcy wybory do Parlamentu Europejskiego i większość sił w Europie twierdzi, że Parlament Europejski będzie już zupełnie inny po czerwcu, że te wybory mogą przechylić szalę w stronę tych sił, które tak proeuropejskie nie są - zaznacza profesor Katarzyna Pisarska, przewodnicząca Rady Fundacji Kazimierza Pułaskiego. Polityczna mapa Europy ciągle ewoluuje. Do grona krajów "euroentuzjastycznych" wróciła Polska, ale wypadła niedawno Słowacja, którą znowu rządzi proputinowski Robert Fico. Nie wiadomo, w którą stronę skręci Holandia. Wybory wygrała tam skrajna prawica Geerta Wildersa, ale może ona nie znaleźć chętnych do współrządzenia.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Tusk w Brukseli. Negocjacje w sprawie unijnych środków

Poprawa relacji Warszawy z Paryżem i Berlinem najpewniej zaowocuje reaktywacją Trójkąta Weimarskiego. Grupa Wyszehradzka, na którą stawiały rządy PiS, jest dziś podzielona na pół. Z jednej strony znajdują się Czechy i Polska, a z drugiej Węgry i Słowacja. - Dla mnie wielkim znakiem zapytania jest w tej chwili jak odnowić, czy w ogóle jest dzisiaj szansa, na realne odnowienie Grupy Wyszehradzkiej jako silnej grupy regionalnej tutaj w Unii Europejskiej. No bo różnice w sprawie polityki rosyjskiej, ukraińskiej, ale też podejścia do Europy jako całości, one są bardzo duże - stwierdził Tusk.

Zmiana stylu

Na razie w oczy rzuca się zmiana stylu uprawiania polityki, a ten jest kluczowy w Unii, która jest zbudowana na niezliczonych kompromisach między państwami członkowskimi. - Jest to na pewno radykalna zmiana, jeśli chodzi o sposób uprawiania naszej dyplomacji. Jest na pewno symbolicznym także przełomem, jesli chodzi o to, jak będziemy rozmawiać. Będziemy nastawieni na konstruktywną rozmowę, przyjazną i pełną zrozumienia dla naszych partnerów i zrozumienia partnerów dla nas - zaznacza Karolina Zbytniewska, redaktorka naczelna euroactiv.pl.

Rolę Polski na unijnej arenie wzmacnia też to, że dzięki powrotowi Tuska na fotel premiera - Polska jest obecnie największym krajem, na którego czele stoi polityk największej europejskiej partii - Europejskiej Partii Ludowej.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Kto potwierdzi ważność wyboru prezydenta? Kto zatwierdzi w Polsce wynik wyborów? Powinna to zrobić Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, tyle że - zgodnie z orzeczeniami europejskich trybunałów - ta izba nie jest sądem. Co może się zatem wydarzyć tuż po tym, jak Polacy pójdą na wybory?

Nieuznawana izba a wybory prezydenckie. Pojawiło się "rozwiązanie, które można rozważyć"

Nieuznawana izba a wybory prezydenckie. Pojawiło się "rozwiązanie, które można rozważyć"

Źródło:
Fakty TVN

W minionym roku na krztusiec zachorowało ponad 32 tysiące osób w Polsce. W 2023 nie było nawet tysiąca zachorowań. To oznacza 35-krotny wzrost liczby chorych. Lekarze mówią o epidemii krztuśca, ale dodają, że łatwo się przed tym ochronić - wystarczy się zaszczepić.

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

Źródło:
Fakty TVN

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Los Angeles wciąż szaleją pożary. Ci, których domy nie spłonęły, pomagają tym, którzy zostali bez niczego. W akcjach pomocy biorą udział Polacy, organizują zbiórki i przekazują dary.

W pożarach stracili dorobek swojego życia, ale nie zostali bez pomocy. Polacy mobilizują się dla rodaków

W pożarach stracili dorobek swojego życia, ale nie zostali bez pomocy. Polacy mobilizują się dla rodaków

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

O tym, co wynika z ustaleń zespołu badającego nieprawidłowości w prokuratorskich śledztwach z czasów rządów Zjednoczonej Prawicy, mówił w "Faktach po Faktach" jeden z audytorów, prokurator Jarosław Onyszczuk. Wspominając na przykład sprawę "dwóch wież", podkreślił, że "nikt nigdy nie dokonał pełnej oceny tego, co było przedmiotem zawiadomienia". Onyszczuk poinformował też, że "są rekomendacje dotyczące odpowiedzialności karnej i dyscyplinarnej w 35 sprawach".

"Pierwszy krok, aby rozliczyć prokuratorów, którzy dopuszczali się łamania prawa"

"Pierwszy krok, aby rozliczyć prokuratorów, którzy dopuszczali się łamania prawa"

Źródło:
TVN24

- Polska jest bezpieczna - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 ambasador USA w Warszawie Mark Brzezinski. Wspominał, że kiedy rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę, w pewnym momencie było w Polsce 13,5 tysiąca żołnierzy amerykańskich. Jak powiedział, "Rosjanie trzymają się z dala od Polski". - To jest olbrzymi sukces - ocenił.

Ambasador Brzezinski: Polska podjęła ryzyko

Ambasador Brzezinski: Polska podjęła ryzyko

Źródło:
TVN24

Ostatnie dni w Kalifornii to nie tylko walka z ogniem, ale i walka polityczna. Amerykańska prawica, w tym Donald Trump i jego stronnicy, mocno uderza we władze stanu i miasta Los Angeles, twierdząc, że ogromna skala żywiołu to też efekt ich niekompetencji oraz fatalnych priorytetów.

Szukają odpowiedzialnych za pożary. Trump wini gubernatora

Szukają odpowiedzialnych za pożary. Trump wini gubernatora

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Już za tydzień Donald Trump ponownie zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych. W tym świetle niebywale istotne są wszystkie wypowiedzi jednego z jego najbliższych stronników. Elon Musk, najbogatszy człowiek świata, tym razem obiera za cel nie konkretne europejska państwa, ale cały kontynent. 

"Musk i Putin próbują zmieść międzynarodowy ład". Miliarder przejął slogan węgierskiej prezydencji

"Musk i Putin próbują zmieść międzynarodowy ład". Miliarder przejął slogan węgierskiej prezydencji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS