Słowacja w gronie eurosceptyków, Polska - euroentuzjastów. Przetasowania na politycznej mapie Europy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Entuzjastyczne przyjęcie polskiego premiera w Brukseli to nie tylko efekt dawnych znajomości Tuska. To wyraz nadziei, że centrowe rządy - oparte na poszanowaniu prawa - mogą przemóc falę populizmu i eurosceptyzmu także w innych unijnych państwach.

Przez trzy dni w Brukseli Donald Tusk na każdym kroku słyszał ciepłe słowa i wyrazy wyjątkowej sympatii. Pytanie, czy brukselskim dziennikarzom i politykom bardziej brakowało samego Tuska, czy może proeuropejskiej Polski? - Polska jest z powrotem w Europie. To jest najważniejsza chwila w moim życiu politycznym - mówił zagranicznym korespondentom w Brukseli Tusk. Ta wypowiedź została zauważona w wielu europejskich stolicach. Tak o Polsce w niemieckim Bundestagu mówił kanclerz Olaf Scholz: - Donald Tusk powiedział, że Polska znowu będzie w sercu Unii Europejskiej. To właśnie jest miejsce Polski. Jest nieodłączną częścią naszej wspólnej Unii. Rola Polski w Europie jest dziś większa niż kiedykolwiek. Znaczący jest wkład Polski w bezpieczeństwo, w świetle rosyjskiej wojny na wschodzie naszego kontynentu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Spotkanie Tuska z von der Leyen. "Musimy nadrobić stracony czas. Liczę na ścisłą współpracę"

Zmiana władzy w Polsce daje siłom proeuropejskim nadzieję. Kilkanaście dni temu portal Politico przyznał Donaldowi Tuskowi tytuł osoby, która będzie w nadchodzącym roku najbardziej wpływowa w Europie. W uzasadnieniu można było przeczytać, że "proeuropejski rząd to promyk nadziei dla centrystów na całym kontynencie, którzy z rozpaczą patrzą, jak populistyczne siły przenoszą się z peryferii polityki do rządów: Giorgia Meloni jest u władzy we Włoszech, kumpel Putina Robert Fico wraca na Słowacji, skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec zyskuje w sondażach, a prawicowa partia Fidesz premiera Węgier Viktora Orbana wygląda na silniejszą niż kiedykolwiek". - Tusk przyjeżdża i podtrzymuje pewien nastrój. Taką zapowiada pozytywną zmianę wektorów politycznych w Europie w sensie tłumienia populizmu i rangi partii prawicowych czy skrajnie prawicowych. Ale to jest Tusk, to jest Polska. A co z całą Europą? - pyta Marek Ostrowski, dziennikarz "Polityki".

Spotkanie premiera Tuska i szefowej Komisji Europejskiej
Spotkanie premiera Tuska i szefowej Komisji EuropejskiejTVN24

Europejskie podziały

- Mamy za zaledwie sześć miesięcy wybory do Parlamentu Europejskiego i większość sił w Europie twierdzi, że Parlament Europejski będzie już zupełnie inny po czerwcu, że te wybory mogą przechylić szalę w stronę tych sił, które tak proeuropejskie nie są - zaznacza profesor Katarzyna Pisarska, przewodnicząca Rady Fundacji Kazimierza Pułaskiego. Polityczna mapa Europy ciągle ewoluuje. Do grona krajów "euroentuzjastycznych" wróciła Polska, ale wypadła niedawno Słowacja, którą znowu rządzi proputinowski Robert Fico. Nie wiadomo, w którą stronę skręci Holandia. Wybory wygrała tam skrajna prawica Geerta Wildersa, ale może ona nie znaleźć chętnych do współrządzenia.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Tusk w Brukseli. Negocjacje w sprawie unijnych środków

Poprawa relacji Warszawy z Paryżem i Berlinem najpewniej zaowocuje reaktywacją Trójkąta Weimarskiego. Grupa Wyszehradzka, na którą stawiały rządy PiS, jest dziś podzielona na pół. Z jednej strony znajdują się Czechy i Polska, a z drugiej Węgry i Słowacja. - Dla mnie wielkim znakiem zapytania jest w tej chwili jak odnowić, czy w ogóle jest dzisiaj szansa, na realne odnowienie Grupy Wyszehradzkiej jako silnej grupy regionalnej tutaj w Unii Europejskiej. No bo różnice w sprawie polityki rosyjskiej, ukraińskiej, ale też podejścia do Europy jako całości, one są bardzo duże - stwierdził Tusk.

Zmiana stylu

Na razie w oczy rzuca się zmiana stylu uprawiania polityki, a ten jest kluczowy w Unii, która jest zbudowana na niezliczonych kompromisach między państwami członkowskimi. - Jest to na pewno radykalna zmiana, jeśli chodzi o sposób uprawiania naszej dyplomacji. Jest na pewno symbolicznym także przełomem, jesli chodzi o to, jak będziemy rozmawiać. Będziemy nastawieni na konstruktywną rozmowę, przyjazną i pełną zrozumienia dla naszych partnerów i zrozumienia partnerów dla nas - zaznacza Karolina Zbytniewska, redaktorka naczelna euroactiv.pl.

Rolę Polski na unijnej arenie wzmacnia też to, że dzięki powrotowi Tuska na fotel premiera - Polska jest obecnie największym krajem, na którego czele stoi polityk największej europejskiej partii - Europejskiej Partii Ludowej.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS