Słowacja w gronie eurosceptyków, Polska - euroentuzjastów. Przetasowania na politycznej mapie Europy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Entuzjastyczne przyjęcie polskiego premiera w Brukseli to nie tylko efekt dawnych znajomości Tuska. To wyraz nadziei, że centrowe rządy - oparte na poszanowaniu prawa - mogą przemóc falę populizmu i eurosceptyzmu także w innych unijnych państwach.

Przez trzy dni w Brukseli Donald Tusk na każdym kroku słyszał ciepłe słowa i wyrazy wyjątkowej sympatii. Pytanie, czy brukselskim dziennikarzom i politykom bardziej brakowało samego Tuska, czy może proeuropejskiej Polski? - Polska jest z powrotem w Europie. To jest najważniejsza chwila w moim życiu politycznym - mówił zagranicznym korespondentom w Brukseli Tusk. Ta wypowiedź została zauważona w wielu europejskich stolicach. Tak o Polsce w niemieckim Bundestagu mówił kanclerz Olaf Scholz: - Donald Tusk powiedział, że Polska znowu będzie w sercu Unii Europejskiej. To właśnie jest miejsce Polski. Jest nieodłączną częścią naszej wspólnej Unii. Rola Polski w Europie jest dziś większa niż kiedykolwiek. Znaczący jest wkład Polski w bezpieczeństwo, w świetle rosyjskiej wojny na wschodzie naszego kontynentu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Spotkanie Tuska z von der Leyen. "Musimy nadrobić stracony czas. Liczę na ścisłą współpracę"

Zmiana władzy w Polsce daje siłom proeuropejskim nadzieję. Kilkanaście dni temu portal Politico przyznał Donaldowi Tuskowi tytuł osoby, która będzie w nadchodzącym roku najbardziej wpływowa w Europie. W uzasadnieniu można było przeczytać, że "proeuropejski rząd to promyk nadziei dla centrystów na całym kontynencie, którzy z rozpaczą patrzą, jak populistyczne siły przenoszą się z peryferii polityki do rządów: Giorgia Meloni jest u władzy we Włoszech, kumpel Putina Robert Fico wraca na Słowacji, skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec zyskuje w sondażach, a prawicowa partia Fidesz premiera Węgier Viktora Orbana wygląda na silniejszą niż kiedykolwiek". - Tusk przyjeżdża i podtrzymuje pewien nastrój. Taką zapowiada pozytywną zmianę wektorów politycznych w Europie w sensie tłumienia populizmu i rangi partii prawicowych czy skrajnie prawicowych. Ale to jest Tusk, to jest Polska. A co z całą Europą? - pyta Marek Ostrowski, dziennikarz "Polityki".

Spotkanie premiera Tuska i szefowej Komisji Europejskiej
Spotkanie premiera Tuska i szefowej Komisji EuropejskiejTVN24

Europejskie podziały

- Mamy za zaledwie sześć miesięcy wybory do Parlamentu Europejskiego i większość sił w Europie twierdzi, że Parlament Europejski będzie już zupełnie inny po czerwcu, że te wybory mogą przechylić szalę w stronę tych sił, które tak proeuropejskie nie są - zaznacza profesor Katarzyna Pisarska, przewodnicząca Rady Fundacji Kazimierza Pułaskiego. Polityczna mapa Europy ciągle ewoluuje. Do grona krajów "euroentuzjastycznych" wróciła Polska, ale wypadła niedawno Słowacja, którą znowu rządzi proputinowski Robert Fico. Nie wiadomo, w którą stronę skręci Holandia. Wybory wygrała tam skrajna prawica Geerta Wildersa, ale może ona nie znaleźć chętnych do współrządzenia.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Tusk w Brukseli. Negocjacje w sprawie unijnych środków

Poprawa relacji Warszawy z Paryżem i Berlinem najpewniej zaowocuje reaktywacją Trójkąta Weimarskiego. Grupa Wyszehradzka, na którą stawiały rządy PiS, jest dziś podzielona na pół. Z jednej strony znajdują się Czechy i Polska, a z drugiej Węgry i Słowacja. - Dla mnie wielkim znakiem zapytania jest w tej chwili jak odnowić, czy w ogóle jest dzisiaj szansa, na realne odnowienie Grupy Wyszehradzkiej jako silnej grupy regionalnej tutaj w Unii Europejskiej. No bo różnice w sprawie polityki rosyjskiej, ukraińskiej, ale też podejścia do Europy jako całości, one są bardzo duże - stwierdził Tusk.

Zmiana stylu

Na razie w oczy rzuca się zmiana stylu uprawiania polityki, a ten jest kluczowy w Unii, która jest zbudowana na niezliczonych kompromisach między państwami członkowskimi. - Jest to na pewno radykalna zmiana, jeśli chodzi o sposób uprawiania naszej dyplomacji. Jest na pewno symbolicznym także przełomem, jesli chodzi o to, jak będziemy rozmawiać. Będziemy nastawieni na konstruktywną rozmowę, przyjazną i pełną zrozumienia dla naszych partnerów i zrozumienia partnerów dla nas - zaznacza Karolina Zbytniewska, redaktorka naczelna euroactiv.pl.

Rolę Polski na unijnej arenie wzmacnia też to, że dzięki powrotowi Tuska na fotel premiera - Polska jest obecnie największym krajem, na którego czele stoi polityk największej europejskiej partii - Europejskiej Partii Ludowej.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publikacja wyników "wielkiego sondażu" właściwie niczego nie zmienia w podejściu kandydatów na kandydata Koalicji Obywatelskiej. I Rafał Trzaskowski, i Radosław Sikorski wciąż walczą o uwagę oraz o poparcie. Głosowanie w piątek. Wyniki w sobotę. Jak przebiega wybór kandydatów na prezydenta w innych partiach?

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS