Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf ostrzega, że nowe przepisy dotyczące sędziów to atak na władzę sądowniczą. Jej słowa odbiły się echem nie tylko w kraju. O przyszłości Polski w europejskiej wspólnocie piszą brytyjskie, francuskie czy amerykańskie media.
Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 18:30 i 20:20 w TVN24 BiS.
- To najniebezpieczniejszy projekt dla naszego kraju, z jakim mieliśmy do czynienia w latach rządu PiS-u. Może doprowadzić szybko do tego, że znajdziemy się poza Unią - mówiła we wtorek "Kropce nad i" pierwsza prezes Sądu Najwyższego, profesor Małgorzata Gersdorf.
Jej słowa dotyczyły projektu nowelizacji ustaw o ustroju sądów powszechnych, o Sądzie Najwyższym i innych ustaw, który w zeszły czwartek złożyli w Sejmie posłowie klubu PiS. Nowelizacja przewiduje między innymi "możliwość złożenia z urzędu takich sędziów, którzy domniemywaliby sobie możliwość podważania Krajowej Rady Sądownictwa". Projekt zakazuje też samorządom sędziowskim "podejmowania uchwał wyrażających wrogość wobec innych władz".
Słowa profesor Gersdorf na temat likwidacji niezależnego sądownictwa odbiły się szerokim echem nie tylko w Polsce.
Brytyjski dziennik "Financial Times" pisze, że "ostrzeżenie ze strony Gersdorf to ostatnia salwa w zażartej walce o praworządność w Polsce, (...) walce, która znowu nasiliła się po wygranych przez partię Jarosława Kaczyńskiego październikowych wyborach".
Natomiast stacja BBC zwraca uwagę na to, że według Sądu Najwyższego "Polska może będzie musiała opuścić Unię Europejską".
Podobne komentarze można przeczytać we francuskiej prasie. Dziennik "Le Figaro" zwraca uwagę, że przez projekt ustawy Polska ryzykuje wyjściem z Unii Europejskiej, a dziennik "Le Monde" twierdzi, że Prawo i Sprawiedliwość chce wprowadzić wobec sędziów represyjne środki o niespotykanej skali. Francuscy dziennikarze dodają, że władza boi się ogólnej niesubordynacji sędziów i w ten sposób chcą zniechęcić ich do oceny zgodności reform z polską konstytucją i prawem unijnym.
"Polska stoi w obliczu konfliktu konstytucyjnego"
O sytuacji w Polsce napisała także agencja prasowa Associated Press, a w ślad za nią poszły najważniejsze amerykańskie media.
W dzienniku "The New York Times" można przeczytać, że "nowe prawo, jeśli przejdzie, da rządowi możliwość zwalniania lub karania sędziów, którzy będą wydawać wyroki niezgodne z oczekiwaniami władzy".
Głos w sprawie zabrały także niemiecka prasa. Tygodnik "Der Spiegel" ocenia, że "Polska stoi w obliczu konfliktu konstytucyjnego" i zastanawia się "czy orzecznictwo będzie nadal funkcjonować, czy sądownictwo upadnie".
Jednocześnie dziennikarze tygodnika próbują tłumaczyć, dlaczego pomysły Prawa i Sprawiedliwości mają poparcie tak sporej części polskiego społeczeństwa. W ich ocenie "system sądownictwa rzeczywiście ma słabości: słabo opłacani sędziowie mają zbyt wiele spraw, ich decyzje często trudno zrozumieć, zdarzały się przypadki sprzeniewierzeń".
Autor: Jakub Loska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS