"Zażarta walka o praworządność". Światowe media piszą o projekcie PiS

"Zażarta walka o praworządność". Światowe media piszą o projekcie PiS
"Zażarta walka o praworządność". Światowe media piszą o projekcie PiS
Jakub Loska | Fakty o Świecie TVN24 BiS
"Zażarta walka o praworządność". Światowe media piszą o projekcie PiSJakub Loska | Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf ostrzega, że nowe przepisy dotyczące sędziów to atak na władzę sądowniczą. Jej słowa odbiły się echem nie tylko w kraju. O przyszłości Polski w europejskiej wspólnocie piszą brytyjskie, francuskie czy amerykańskie media.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 18:30 i 20:20 w TVN24 BiS.

- To najniebezpieczniejszy projekt dla naszego kraju, z jakim mieliśmy do czynienia w latach rządu PiS-u. Może doprowadzić szybko do tego, że znajdziemy się poza Unią - mówiła we wtorek "Kropce nad i" pierwsza prezes Sądu Najwyższego, profesor Małgorzata Gersdorf.

Jej słowa dotyczyły projektu nowelizacji ustaw o ustroju sądów powszechnych, o Sądzie Najwyższym i innych ustaw, który w zeszły czwartek złożyli w Sejmie posłowie klubu PiS. Nowelizacja przewiduje między innymi "możliwość złożenia z urzędu takich sędziów, którzy domniemywaliby sobie możliwość podważania Krajowej Rady Sądownictwa". Projekt zakazuje też samorządom sędziowskim "podejmowania uchwał wyrażających wrogość wobec innych władz".

ZOBACZ SZCZEGÓŁY PROPONOWANYCH ZMIAN

Słowa profesor Gersdorf na temat likwidacji niezależnego sądownictwa odbiły się szerokim echem nie tylko w Polsce.

Brytyjski dziennik "Financial Times" pisze, że "ostrzeżenie ze strony Gersdorf to ostatnia salwa w zażartej walce o praworządność w Polsce, (...) walce, która znowu nasiliła się po wygranych przez partię Jarosława Kaczyńskiego październikowych wyborach".

Natomiast stacja BBC zwraca uwagę na to, że według Sądu Najwyższego "Polska może będzie musiała opuścić Unię Europejską".

Podobne komentarze można przeczytać we francuskiej prasie. Dziennik "Le Figaro" zwraca uwagę, że przez projekt ustawy Polska ryzykuje wyjściem z Unii Europejskiej, a dziennik "Le Monde" twierdzi, że Prawo i Sprawiedliwość chce wprowadzić wobec sędziów represyjne środki o niespotykanej skali. Francuscy dziennikarze dodają, że władza boi się ogólnej niesubordynacji sędziów i w ten sposób chcą zniechęcić ich do oceny zgodności reform z polską konstytucją i prawem unijnym.

"Polska stoi w obliczu konfliktu konstytucyjnego"

O sytuacji w Polsce napisała także agencja prasowa Associated Press, a w ślad za nią poszły najważniejsze amerykańskie media.

W dzienniku "The New York Times" można przeczytać, że "nowe prawo, jeśli przejdzie, da rządowi możliwość zwalniania lub karania sędziów, którzy będą wydawać wyroki niezgodne z oczekiwaniami władzy".

Głos w sprawie zabrały także niemiecka prasa. Tygodnik "Der Spiegel" ocenia, że "Polska stoi w obliczu konfliktu konstytucyjnego" i zastanawia się "czy orzecznictwo będzie nadal funkcjonować, czy sądownictwo upadnie".

Jednocześnie dziennikarze tygodnika próbują tłumaczyć, dlaczego pomysły Prawa i Sprawiedliwości mają poparcie tak sporej części polskiego społeczeństwa. W ich ocenie "system sądownictwa rzeczywiście ma słabości: słabo opłacani sędziowie mają zbyt wiele spraw, ich decyzje często trudno zrozumieć, zdarzały się przypadki sprzeniewierzeń".

Autor: Jakub Loska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Już nie ma porodówki w szpitalu w Żorach. Miasto ma 60 tysięcy mieszkańców, ale rodzi się tam tak mało dzieci, że oddział trzeba było zamknąć. To nie jest problem tylko tego miasta. To problem całej Polski.

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Źródło:
Fakty TVN

Mężczyzna napisał do 68-letniej kobiety z Łomży, że chętnie ją odwiedzi i że potrzebuje tylko pieniędzy na bilet do Polski. Później miał jeszcze inne potrzeby. Kobieta przelała mu w sumie 150 tysięcy złotych.

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Źródło:
Fakty TVN

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Sejm to miejsce sporu i debaty, czasami kłótni, ale nie mowy nienawiści - mówiła w "Faktach po Faktach" wicemarszałkini Izby Monika Wielichowska, odnosząc się do środowej awantury na sali plenarnej. Poseł PiS Michał Wójcik zapytany o to, co robił wtedy w Sejmie, odparł, że siedział i nic nie krzyczał. Wyświetlone mu nagranie z tego dnia pokazało jednak coś innego.

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Źródło:
TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS