- Polska jest silnym krajem, krajem wiodącym, ale dzisiejszy rząd nie jest aktywny na poziomie globalnym - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Manfred Weber, przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej (EPP) w Parlamencie Europejskim.
Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o 19:55 w TVN24 BiS
Weber był pytany, jak ocenia propozycje Komisji Europejskiej w sprawie następnej perspektywy budżetowej dla Unii Europejskiej. Jak podkreślił, propozycje KE w zakresie budżetu na rolnictwo dla EPP "to za mało". - Ale potrzebujemy silnego głosu Polski w tej dyskusji - dodał.
- Polska jest silnym krajem, krajem wiodącym, ale dzisiejszy rząd nie jest aktywny na poziomie globalnym. Potrzebujemy głosu Polski, ale rząd PiS-u nie jest aktywny na arenie europejskiej - podkreślił Weber.
Szef EPP zaznaczył, że zdaje sobie sprawę, iż Polska jako jedyny kraj nie miała kryzysu w strefie euro. Zaapelował jednak do rządu, że jeżeli chcą, żeby Polska cały czas była ważnym graczem na arenie europejskiej, to muszą zagwarantować w Polsce rządy prawa i. tym samym przyśpieszyć sprawę z artykułem 7.
- Widzimy małe, aczkolwiek pozytywne zmiany - dodał.
Manfred Weber zwrócił uwagę na fakt, że Europa nie jest zjednoczona poprzez gospodarkę, ale poprzez praworządność.
"Musimy pokazać solidarność z uchodźcami"
Weber zwrócił uwagę na to, że największym wyzwaniem jakie stoi przez UE jest kwestia polityki spójności. Dodał też, że solidarność nigdy nie jest jednostronna, a więc Polska musi zacząć dostrzegać problemu innych na arenie międzynarodowej.
- Musimy pokazać solidarność z uchodźcami, musimy wobec nich praktykować solidarność - powiedział i zaznaczył, że trzeba usiąść do rozmów i znaleźć rozwiązanie kryzysu emigracyjnego. Dodał też, że imigracja jest jednym z największych wyzwań stojącym przed UE.
- Jeżeli Afryka będzie pogrążona w chaosie, to w Europie też nie będzie spokoju - wskazał gość "Faktów o Świecie.
Na zakończenie rozmowy Manfred Weber zaapelował do rządu PiS, żeby zaprzestali dyskusji ideologicznych i usiedli razem z innymi, aby rozwiązać problem.
Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS