Tak Hiszpania modernizuje kraj dzięki środkom z unijnego funduszu odbudowy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Hiszpania pokazuje, co jest możliwe, gdy władza nie łamie zasad demokratycznych - ani praworządności, ani wartości europejskich. A możliwe jest choćby zbudowanie kilkudziesięciu tysięcy żłobków, które ułatwią życie tamtejszym rodzicom i dzieciom. Chodzi o pieniądze na KPO.

Pandemia COVID-19 mocno uderzyła w Hiszpanię. W 2020 roku PKB zmalało tam aż o 11 procent - głównie dlatego, że całkowicie zamarła turystyka, jeden z najważniejszych sektorów gospodarki. Przez wiele miesięcy hotele i restauracje były zamknięte. Gdy zatem Unia Europejska przygotowała plan odbudowy - Hiszpanie nie zwlekali. Jako jedni z pierwszych zgłosili się po unijne środki.

A ponieważ prawidłowo wypełnili wnioski i zaczęli realizować tak zwane kamienie milowe, pierwsze pieniądze Bruksela wypłaciła im już dwa lata temu - w sierpniu 2021 roku. Dotychczas Hiszpania otrzymała zaliczkę i trzy transze. Łącznie 37 miliardów euro, co stanowi ponad połowę kwoty, o którą wnioskowali.

Madryt zdecydował, że nie będzie korzystać z pożyczek, a jedynie z grantów. Złożył wniosek o w sumie 69 i pół miliarda euro, co stanowi 5,7 procent hiszpańskiego PKB. Hiszpania była pierwszym krajem, który otrzymał środki z Funduszu Odbudowy i jedynym, który odblokował już trzy transze wypłat wyprzedzając w ten sposób inne rządy. Madryt jest liderem w realizacji kolejnych kamieni milowych mimo tegorocznych wyborów i problemów z utworzeniem rządu, ale fundusz nie jest przedmiotem sporu politycznego. To Hiszpania była jednym z jego pomysłodawców, a premier Pedro Sanchez zapowiadał, że to środki, które przyczynią się do największego skoku gospodarczego od czasu wejścia kraju do Unii.

Prezydent Szczecina o braku środków z KPO
Prezydent Szczecina o braku środków z KPOTVN24 BiS

Morze inwestycji

Dzięki unijnym środkom w hiszpańskich szpitalach ma być wymieniony sprzęt starszy niż 12 lat. Chodzi przede wszystkim o specjalistyczne urządzenia diagnostyczne. W 2022 roku Hiszpanie kupili 200 nowych rezonatorów, tomografów czy kamer gamma. W kolejnych latach dostaną jeszcze 650 sztuk takiego sprzętu.

W całym kraju ma powstać 65 tysięcy nowych miejsc w żłobkach dla dzieci do trzeciego roku życia. Już udało się tych nowych miejsc utworzyć ponad 43 tysiące. Tworzone są nowe miejsca na specjalistycznych szkoleniach zawodowych dla bezrobotnych. Dzięki nim nowy zawód i nową pracę zdobędzie 200 tysięcy osób.

W 36 gospodarstwach trwają prace nad tym, by produkcja żywności pochodzenia zwierzęcego była mniej szkodliwa dla klimatu.

Na wykorzystanie środków zostały jeszcze ponad trzy lata, więc w wielu miejscach wciąż trwają procedury przetargowe, budowy i wdrażanie. Oprócz dużych, ogólnokrajowych projektów, Hiszpanie realizują też mniejsze, lokalne inwestycje. W miejscowości Almeria w Andaluzji wyremontowano skrzyżowanie i wybudowano nowy parking. W Madrycie powstał pierwszy czterokilometrowy odcinek nowej ścieżki rowerowej. W Granadzie sztuczna inteligencja wspiera obsługę metra i sieci tramwajowej, by było bezpieczniej i wydajniej.

Inwestycje mają zróżnicowany charakter i cele. Hiszpanie remontują mieszkania komunalne, kupują uczniom tablety, rozbudowują infrastrukturę dla aut elektrycznych, odnawiają zabytki, tworzą systemy oszczędzania i pozyskiwania wody.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS