Termomodernizacja, nowa autostrada, kolejne stacje metra. Litwa, Słowacja, Rumunia i Bułgaria inwestują środki z Funduszu Odbudowy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Termomodernizacja, nowa autostrada, kolejne stacje metra. Litwa, Słowacja, Rumunia i Bułgaria inwestują środki z Funduszu Odbudowy
Termomodernizacja, nowa autostrada, kolejne stacje metra. Litwa, Słowacja, Rumunia i Bułgaria inwestują środki z Funduszu Odbudowy
Joanna Stempień/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Termomodernizacja, nowa autostrada, kolejne stacje metra. Tak pozwala rozwijać się Fundusz OdbudowyJoanna Stempień/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rumunia i Bułgaria już inwestują pieniądze, o które zawnioskowały w ramach unijnego Funduszu Odbudowy. Słowacja też, a postarała się o podobną kwotę - w przeliczeniu na PKB - do tej, którą dostałaby Polska, gdyby nie spór z Brukselą w sprawie praworządności.

Gospodarki Litwy, Słowacji, Rumunii i Bułgarii są wielokrotnie mniejsze od gospodarki Polski. Pieniądze, o które te kraje zawnioskowały, też są dużo niższe od kwoty, na którą czekają Polacy. Gdy jednak zastosować właściwe proporcje, to widać, że środki z europejskiego Funduszu Odbudowy są dla Litwinów, Słowaków, Rumunów i Bułgarów tak samo ważne jak dla nas.

Środki na KPO mają stanowić 6,1 procent polskiego PKB. To mniej więcej tyle samo, co w przypadku Słowacji. Bratysława złożyła wniosek tylko o granty w wysokości prawie sześciu i pół miliarda euro. I już dostała trzy przelewy: zaliczkę i dwie transze. Łącznie prawie dwa miliardy euro, co stanowi 30 procent całej wnioskowanej kwoty.

ZOBACZ TEŻ: Zawnioskowali o najwięcej środków w ramach Funduszy Odbudowy. Tak Włochy korzystają z pieniędzy na KPO

Jednym z najważniejszych projektów w ramach słowackiego KPO jest termomodernizacja trzydziestu tysięcy prywatnych domów. Przeznaczone na to będzie pół miliarda euro. Dzięki wymianie okien, dachu i dociepleniu ścian w każdym takim domu zużycie energii ma zmaleć o co najmniej 30 procent. Właśnie trwa nabór wniosków.

Słowacy dofinansują też swoje parki narodowe - przeznaczą 17 milionów euro na rozwój ekologicznej, tak zwanej miękkiej turystyki. Wnioski już zostały zaakceptowane, trwa podział środków.

Co z KPO? Marcin Horała: po wyborach sprawy ulegną przyspieszeniu. Opozycja w te zapewnienia nie wierzy
Co z KPO? Marcin Horała: po wyborach sprawy ulegną przyspieszeniu. Opozycja w te zapewnienia nie wierzyMichał Tracz/Fakty TVN

Szereg inwestycji

Jeszcze więcej niż Słowacy, procentowo, dostali już Litwini. Wnioskowali o granty w wysokości dwóch miliardów dwustu milionów euro, co stanowi 4 procent ich PKB. Z Brukseli do Wilna doszły na razie dwa przelewy: zaliczka i pierwsza transza, które łącznie stanowią 37 procent wnioskowanej kwoty. Pieniądze Litwini już zainwestowali. Flagowym projektem zrealizowanym przy wsparciu unijnego Funduszu Odbudowy jest farma gigantycznych baterii, w których zmagazynowano energię elektryczną. Dzięki tej inwestycji cały kraj został zabezpieczony na wypadek przerwy w dostawie prądu. - Powiedziałbym, że realizacja planu odbudowy na Litwie postępuje dobrze. To bardzo ważne, żeby zaplanowane reformy i inwestycje były realizowane, żeby wzmocnić litewską gospodarkę. Obecnie prowadzimy rozmowy o reformie podatkowej, która jest następnym kamieniem milowym. Jej przeprowadzenie umożliwi uruchomienie kolejnych środków - mówi Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej do spraw handlu.

CZYTAJ WIĘCEJ: Tak Hiszpania modernizuje kraj dzięki środkom z unijnego funduszu odbudowy

Na pieniądze z unijnego Funduszu Odbudowy bardzo liczą Rumuni, którzy w grantach i pożyczkach zawnioskowali o 29 miliardów euro, co ma stanowić aż 12 procent ich PKB. Dotychczas dostali dwie zaliczki i pierwszą transzę wypłat. Rumuni wybudują nową autostradę na wschodzie kraju. Część umów z wykonawcami poszczególnych odcinków już została podpisana.

Powoli, ale naprzód, idzie realizacja planu odbudowy w Bułgarii. Sofia dostała na razie tylko jeden przelew, który stanowi 22 procent całej wnioskowanej kwoty. Za unijne środki Bułgarzy chcą między innymi wybudować w stolicy kilka nowych stacji metra. 245 milionów euro przeznaczą na cyfryzację szkół i rozwój klas do nauki przedmiotów ścisłych. Powstanie 2200 laboratoriów i nowoczesnych klas. Chętne szkoły już się zgłosiły, teraz trwa wyłanianie wykonawców.

ZOBACZ TEŻ: Inwestycje w transformację energetyczną, cyfryzację i ochronę zdrowia. Sąsiedzi Polski już korzystają z Funduszu Odbudowy

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS