W Strzelnie chcą rozbudować szkołę, a w Krakowie wybudować metro. Bez KPO to jednak niewykonalne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
W Strzelnie chcą rozbudować szkołę, a w Krakowie wybudować metro. Bez KPO to jednak niewykonalne
W Strzelnie chcą rozbudować szkołę, a w Krakowie wybudować metro. Bez KPO to jednak niewykonalne
Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24
W Strzelnie chcą rozbudować szkołę, a w Krakowie wybudować metro. Bez KPO to jednak niewykonalneStefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Elektryczne autobusy, termomodernizacje, nowe szkoły, sale gimnastyczne, linie tramwajowe, a w Krakowie - metro. Jest wiele potrzeb, dziesiątki projektów i wciąż zero euro na KPO. Na pieniądze czekają mieszkańcy i samorządowcy.

W Strzelnie (woj. pomorskie), małej wsi na Kaszubach, dzieciom, rodzicom oraz lokalnym władzom marzy się rozbudowa szkoły podstawowej. Pani Katarzyna Rudecka, dyrektorka szkoły w Strzelnie, przyznaje, że w kierowanej przez nią placówce najbardziej brakuje sali sportowej. Dodatkowo - za mało jest samych sal lekcyjnych. Dzieci i nauczyciele czekają na remont. Trudno jest ułożyć plan lekcji dla wszystkich. W szkole uczy się ponad setka dzieci. Zajęcia prowadzone są w dwóch budynkach. W szkole uczy się osiem oddziałów dzieci, jest tam też oddział przedszkolny. - Naprawdę przydałoby się dofinansowanie, żeby tę salę zrobić i żeby te dzieci miały jakieś warunki - mówi mama jednego z uczniów. Projekt jest, a nawet jest też pozwolenie na budowę. Jest i plan wymarzonej sali gimnastycznej. Gmina niestety nie ma na to pieniędzy. - To ma kosztować 23 miliony złotych brutto. Takich środków nie mamy - wyjaśnia Tadeusz Puszkarczuk, wójt gminy Puck.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Finanse samorządów w ciągu ostatnich dwóch lat legły w gruzach"

Gmina czeka na unijne środki na KPO. Niestety bez nich nie jest w stanie zrealizować inwestycji. Przebudowa szkoły nie jest jedyną potrzebą. - Przybyło nam 10 tysięcy mieszkańców, w związku z tym czeka to na urbanizację też tych terenów. Tych zadań jest bardzo dużo. Dzisiaj drogi, szkoły, oświata to są rzeczy, które są priorytetem - wylicza Tadeusz Puszkarczuk.

CZYTAJ WIĘCEJ: Miasto czeka na pieniądze z KPO. "Dla samorządów to jest ogromna tragedia"

Samorządowcy mówią wprost, że bez środków na KPO nie zrealizują większości z planowanych inwestycji. - Mam nadzieję, że coś się zmieni, bo to podejście i ta rezygnacja z takich ogromnych środków dla każdego z naszych samorządów to jest tragedia - zapewnia Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna.

Cieszyn ma gotowe 32 projekty. Dotyczą między innymi montażu fotowoltaiki, zakupu elektrycznych autobusów, modernizacji oczyszczalni ścieków czy budowy szkolnej sali gimnastycznej. - Chodziło o to, żebyśmy wszyscy mogli dostać taki zastrzyk nowej energii do tego, żeby rozwijać nasze miasta. Przed miastami są postawione nowe wyzwania, choćby środowiskowe - tłumaczy Gabriela Staszkiewicz.

Cieszyn bez pieniędzy z KPO
Cieszyn bez pieniędzy z KPOTVN24

Szereg potrzeb

W przypadku KPO mowa jest o 260 miliardach złotych przeznaczonych na inwestycje w całym kraju. W Krakowie - tak jak i w innych miastach - są plany, zakończone konsultacje społeczne, ale nie ma pieniędzy. - Miasto zgłosiło projektów na 10 miliardów złotych. Rzeczywiście metro to jeden z tych sztandarowych projektów, który miastu by się bardzo przydał, dlatego że szczególnie centrum się dusi - przyznaje Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa.

Kraków od lat zajmuje miejsce w czołówce najbardziej zakorkowanych miast Polski. Metro to inwestycja, na którą potrzeba 6 miliardów złotych. Jako projekt ekologiczny ma szanse na finansowanie z KPO aż w 90 procentach. - Nie ukrywam, że sama budowa to już kwoty, których my z budżetu miasta nie pokryjemy, dlatego że potrzeb lokalnych, związanych choćby ze szkołami, przedszkolami, chodnikami, jest tak dużo, że na pewno byśmy nie wynaleźli środków z tego budżetu na realizację metra - dodaje Andrzej Kulig.

Czasu jest niewiele. Środki z KPO należy wykorzystać do końca 2026 roku.

Autorka/Autor:Stefania Kulik

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS