153 miliardy euro w dwa i pół roku. Raport Komisji Europejskiej o realizacji planu odbudowy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
153 miliardy euro w dwa i pół roku. Raport o KE o realizacji planu odbudowy
153 miliardy euro w dwa i pół roku. Raport o KE o realizacji planu odbudowy
Joanna Stempień/Fakty o Świecie TVN24 BiS
153 miliardy euro w dwa i pół roku. Raport o KE o realizacji planu odbudowyJoanna Stempień/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Część państw europejskich już wydaje unijne pieniądze z popandemicznego planu odbudowy na poprawę jakości życia swoich obywateli. A Polska? W raporcie Komisji Europejskiej na temat spożytkowanych i pobranych środków przy naszym kraju pojawia się jedna cyfra - zero.

Z Brukseli do europejskich stolic pieniądze płyną szerokim, regularnym strumieniem. Realizacja popandemicznego planu odbudowy trwa już dwa i pół roku. W unijnym budżecie na pożyczki i granty przeznaczono 723 miliardy euro. Dotychczas do państw członkowskich trafiły 153 miliardy z tej kwoty.

Ursula von der Leyen objechała już większość europejskich stolic, gdzie wręczała pozytywną ocenę krajowych planów odbudowy. Zdecydowanie najwięcej pieniędzy dostaną Włochy, bo aż 191 miliardów euro. Dalej są Hiszpania i Francja. Pod względem wysokości zawnioskowanych kwot polski plan odbudowy znajduje się obecnie na czwartym miejscu.

Najszybciej kamienie milowe wypełniają Hiszpanie i dzięki temu, jako jedyni, już dostali cztery przelewy - zaliczkę i trzy transze. Zaliczkę i dwie transze otrzymali Portugalczycy, Grecy, Słowacy, Włosi i Chorwaci.

ZOBACZ TAKŻE: Usługi dla obywateli, rozwój przedsiębiorstw, poprawa bezpieczeństwa. Tak kraje południa inwestują unijne miliardy

Komisja Europejska jest generalnie zadowolona z dotychczasowego postępu prac, które podsumowuje w swoim raporcie. Pierwsze pozytywne efekty już widać. Bruksela wylicza, że dzięki pieniądzom z planu odbudowy tylko do końca 2022 roku w skali całej Unii udało się zaoszczędzić 22 miliony megawatogodzin energii. Przeszkolono cztery miliony osób, a pomoc finansową lub rzeczową otrzymało prawie półtora miliona firm.

- To jest Europa w swoim najlepszym wydaniu - mówi szefowa Komisji Europejskiej, zadowolona z postępów w realizacji Funduszu Odbudowy, dodając, że projekt, nazywany w Brukseli oficjalnie Unią Nowej Generacji, jest na dobrej drodze, by osiągnąć swoje cele w terminie, czyli do 2026 roku. - Jednocześnie raport Komisji zaznacza, że kolejne trzy lata to okres jeszcze trudniejszej i intensywnej pracy, by zrealizować wszystkie kamienie milowe - informuje Maciej Sokołowski, korespondent TVN24 i TVN24 BiS w Brukseli.

Samorządowcy czekają na unijne środki na KPO. " Inaczej nie damy sobie rady"
Samorządowcy czekają na unijne środki na KPO. " Inaczej nie damy sobie rady"Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Polska wciąż bez unijnych środków

Włosi budują 450 kilometrów tras dla kolei dużych prędkości, Hiszpanie wymieniają w szpitalach sprzęt diagnostyczny starszy niż 12 lat, na Słowacji przeprowadzona zostanie termomodernizacja prywatnych domów, w Grecji dwóm tysiącom osób z niepełnosprawnościami zapewniono codzienną pomoc osobistych asystentów, na Litwie wybudowano farmę ogromnych baterii, które zabezpieczają energetycznie cały kraj - to tylko kilka zrealizowanych inwestycji, ale lista jest bardzo długa.

CZYTAJ WIĘCEJ: Tak Hiszpania modernizuje kraj dzięki środkom z unijnego funduszu odbudowy

- Powiedziałbym, że realizacja planu odbudowy na Litwie postępuje dobrze. To bardzo ważne, żeby zaplanowane reformy i inwestycje były realizowane, żeby wzmocnić litewską gospodarkę. Obecnie prowadzimy rozmowy o reformie podatkowej, która jest następnym kamieniem milowym. Jej przeprowadzenie umożliwi uruchomienie kolejnych środków - przekazał Valdis Dombrovski, wiceprzewodniczący Kosmisji Europejskiej, komisarz ds. handlu.

Termomodernizacja, nowa autostrada, kolejne stacje metra. Litwa, Słowacja, Rumunia i Bułgaria inwestują środki z Funduszu Odbudowy

Plany odbudowy to nie tylko fizyczne inwestycje, ale też ważne reformy. Oto kilka przykładów chwalonych przez Komisję Europejską: w ramach wyrównywania zawodowych szans Chorwacja wprowadziła elastyczne godziny pracy dla rodziców, a Hiszpania prawnie ustanowiła równość płac dla kobiet i mężczyzn wykonujących tę samą pracę. By wspierać rozwój przyszłych pokoleń, Bułgaria wprowadziła obowiązek przedszkolny dla dzieci od 4. roku życia. Tych inicjatyw jest mnóstwo i można je znaleźć na specjalnej mapie. Tylko na terenie Polski jest pusto.

- O ile do tej pory czekaliśmy na 36 miliardów euro, to teraz kwota zapisana w KPO sięga 60 miliardów. Polska przesłała aktualizację swoich planów i wystąpiła o dodatkowe pożyczki w wysokości 23 miliardów euro. Ale pieniądze wciąż nie płyną, bo polski rząd nie może wysłać pierwszego wniosku o płatność - ten uzależniony jest od kamieni milowych dotyczących sądownictwa, czyli wejścia w życie uzgodnionej z Komisją nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Bez ustawy nie będzie wniosku, bez wniosku nie będzie pieniędzy i jedyne, co się zmienia, to że nie będzie ich jeszcze więcej - wskazuje korespondent TVN24 i TVN24 BiS w Brukseli.

Raport Komisji Europejskiej wylicza postępy, omawia szczególnie udane projekty, ale przykładów z Polski brak. W aneksie do raportu możemy przeczytać, że realizacja planu odbudowy w Polsce jest znacząco opóźniona, a żadne wypłaty nie zostały dokonane. Warszawa późno złożyła swój plan i dlatego nie otrzymała nawet zaliczki. Kolejny już raz Komisja podkreśla, że wzmocnienie niezależności i bezstronności sądów to warunek wstępny do jakichkolwiek wypłat.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Słowo "bezpieczeństwo" odmieniali w czwartek przez wszystkie przypadki wszyscy prowadzący kampanię wyborczą. W drugim zdaniu dodając, że trzeba tonować emocje i unikać agresywnego języka. Jednocześnie Prawo i Sprawiedliwość i Platforma Obywatelska opublikowały internetowe spoty podgrzewając nastroje.

Z jednej strony wzajemne oskarżenia, z drugiej apele o tonowanie emocji. "Ludzie nie chcą tej polsko-polskiej wojny"

Z jednej strony wzajemne oskarżenia, z drugiej apele o tonowanie emocji. "Ludzie nie chcą tej polsko-polskiej wojny"

Źródło:
Fakty TVN

Władimir Putin jest ścigany przez Międzynarodowy Trybunał Karny za zbrodnie wojenne. W Chinach podejmowany jest jednak jak światowy przywódca i słyszy, że oba państwa to "dobrzy sąsiedzi, przyjaciele i partnerzy". Na froncie w Ukrainie Rosjanie atakują. Ukraińcy są w defensywie.

Władimir Putin z wizytą w Chinach. "Sytuacja strategiczna Rosji byłaby dużo trudniejsza, gdyby nie Chiny"

Władimir Putin z wizytą w Chinach. "Sytuacja strategiczna Rosji byłaby dużo trudniejsza, gdyby nie Chiny"

Źródło:
Fakty TVN

Przed nim są jeszcze tysiące kilometrów przez całą Europę. Z namiotem, na pożyczonym rowerze, jedzie do Lizbony. Cel to zebranie pieniędzy - 330 tysięcy złotych - na operację starszego brata.

Maciej Pelc jedzie pożyczonym rowerem do Lizbony, by zebrać pieniądze na operację brata

Maciej Pelc jedzie pożyczonym rowerem do Lizbony, by zebrać pieniądze na operację brata

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kupcy oceniają straty po pożarze w kompleksie handlowym przy Marywilskiej 44 w Warszawie. Są zrozpaczeni, bo z dorobku ich życia nic nie zostało. Firma, do której należy hala, zamierza ją odbudować.

Pożar hali Marywilska 44 to dramat dla kupców i ich rodzin. "Firma budowana od 20 lat poszła z dymem"

Pożar hali Marywilska 44 to dramat dla kupców i ich rodzin. "Firma budowana od 20 lat poszła z dymem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Można powiedzieć, że Mateusz Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury, podpisując decyzję, na którą wydano dziesiątki milionów złotych, bez jakiejkolwiek podstawy prawnej - mówił szef KPRM Jan Grabiec o zgodzie byłego premiera na przeprowadzenie wyborów kopertowych. Skomentował też najnowszy spot Platformy Obywatelskiej, który wzbudził w czwartek wiele kontrowersji.

"Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury"

"Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury"

Źródło:
TVN24, PAP

- To jest zawsze to pytanie: kto miałby w tym interes? - zastanawiał się w "Faktach po Faktach" były sekretarz stanu w MON Janusz Zemke, odnosząc się do ataku na premiera Słowacji Roberta Ficę. Prezes Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego Jerzy Marek Nowakowski zwracał uwagę, że "polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami".

Echa zamachu na Roberta Ficę. "Polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami"

Echa zamachu na Roberta Ficę. "Polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami"

Źródło:
TVN24

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Było kilka minut przed 15, gdy w mediach pojawiły się pierwsze informacje o zamachu na szefa słowackiego rządu. - Premier upadł obok barierek. To koszmar. To niemożliwe, że doszło do tego na Słowacji - powiedziała dziennikarzom świadek zdarzenia. - Wydarzyło się coś, z czego nie zdajemy sobie jeszcze sprawy. Fizyczny atak na premiera jest także atakiem na demokrację - mówi prezydent Słowacji Zuzana Czaputova i apeluje o powstrzymanie nienawistnej retoryki.

"Premier upadł obok barierek. To koszmar. Nigdy się z tego nie przebudzę"

"Premier upadł obok barierek. To koszmar. Nigdy się z tego nie przebudzę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ranni bojownicy Hamasu leczą się w tureckich szpitalach, jak sam przyznał prezydent Turcji. To tylko potwierdza zdanie Białego Domu, że izraelska ofensywa nie zniszczy grupy. Premier Izraela idzie jednak w zaparte, nie dając nadziei na wstrzymanie ofensywy w Rafah. - Albo my, Izrael, albo oni, potwory z Hamasu - stwierdził Benjamin Netanjahu.

Bojownicy Hamasu leczą się w Turcji. Erdogan: nigdy nie postrzegałem Hamasu jako organizacji terrorystycznej

Bojownicy Hamasu leczą się w Turcji. Erdogan: nigdy nie postrzegałem Hamasu jako organizacji terrorystycznej

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS