Jedzenie psów i bezdzietne kociary. To ona ma podsuwać republikanom teorie spiskowe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Najpierw jego potencjalny zastępca obrażał niezamężne kobiety, nazywając je bezdzietnymi kociarami, teraz on sam straszy mieszkańców Ohio przed migrantami, którzy jedzą koty. Jak to się stało, że w kampanii republikanów politycy sięgają po hejt i fake newsy rodem ze skrajnie prawicowych, niszowych otchłani internetu? W grze o stawkę, jaką jest prezydentura, nic nie jest przypadkowe. To nie algorytmy podsuwają Donaldowi Trumpowi teorie spiskowe, tylko ludzie w jego otoczeniu. Jedną z tych osób jest Laura Loomer.

Jeszcze kilka dni przed wtorkowym starciem Kamali Harris z Donaldem Trumpem republikanin domagał się, by nie była to ostatnia debata, a demokratka takiemu pomysłowi była niechętna. Po wtorkowym pojedynku obydwoje zmienili zdanie.

- Uważam, że jesteśmy winni wyborcom kolejną debatę - stwierdziła wiceprezydent USA Kamala Harris. - Ponieważ przeprowadziliśmy już dwie debaty, nie będzie trzeciej - oznajmił republikański kandydat na prezydenta Donald Trump, licząc swoją ostatnią debatę z Joe Bidenem.

Donald Trump twierdzi, że wygrał debatę z Kamalą Harris

Donald Trump podczas wiecu w Arizonie po raz kolejny powtórzył to, w co zdaniem niektórych komentatorów sam nie wierzy.

- Kiedy zawodnik przegrywa walkę, pierwsze słowa, jakie mówi to: chcę rewanżu. I ona właśnie to powiedziała, bo sondaże pokazują, że wygrałem debatę z towarzyszką Kamalą - powiedział Donald Trump. Przeczy tym słowom nie tylko sondaż przeprowadzony tuż po wtorkowej debacie sondaż dla CNN, ale także najnowsze badanie Ipsos i agencji Reuters. Po debacie Kamala Harris powiększyła swoją przewagę nad byłym prezydentem.

- Odnieśliśmy spektakularne zwycięstwo nad towarzyszką Kamalą Harris - powtarza niczym mantrę Donald Trump.

Wielu ekspertów zwraca uwagę, że były prezydent, który zwykle nie potrafi się oprzeć medialnym występom, tym razem chce zmniejszyć ryzyko, że kolejne starcie z demokratyczną rywalką znowu wytrąci go z równowagi. To mógłby przypłacić utratą głosów niezdecydowanych wyborców.

CZYTAJ TAKŻE: JD Vance ujawnił plan Trumpa na zakończenie wojny w Ukrainie

- Sondaże pokazują duży kontrast między Kamalą, a jej konkurentem. Wyraźnie mówią, że to ona wypadła podczas ostatniej debaty jak prawdziwy lider, a Trump nie - przekazał prezes Ipsos do spraw publicznych USA Clifford Young.

Między innymi przez powielanie teorii spiskowych o Haitańczykach jedzących domowe zwierzęta Amerykanów w Springfield w Ohio. - Te plotki są po prostu nieprawdziwe. Springfield to piękne miejsce, a wasze zwierzęta są tu bezpieczne - powiedział Rob Rue, burmistrz Springfield w Ohio.

Donald Trump nie wycofał swoich słów. - Podczas rozmów z policją mieszkańcy zgłaszają, że migranci zabierają miejskie gęsi. Zabierają też ich psy. To może się zdarzyć - powtarzał Donald Trump.

Laura Loomer w otoczeniu Donalda Trumpa

Wielu republikanów - w nieoficjalnych rozmowach - przyznaje, że są zaskoczeni taką retoryką Trumpa, choć teorie spiskowe powiela on od dawna. Media zwróciły jednak uwagę, że w ostatnim czasie w jego najbliższym kręgu znalazła się kobieta, przez którą może intensyfikować się szerzenie nieprawdy.

Laura Loomer jest znaną w Stanach propagatorką teorii spiskowych - także tej o Haitańczykach jedzących domowe zwierza, choć największy rozgłos w prawicowych środowiskach przyniosła jej antymuzułmańska retoryka i utrzymywanie, że ataki z 11 września były "wewnętrznym działaniem" amerykańskiego rządu.

Ostatnio kobietę można było spotkać u boku Donalda Trumpa podczas obchodów rocznicy zamachu z 11 września. - Żaden przywódca nie powinien pokazywać się z kimś, kto szerzy tego rodzaju rasistowską truciznę, i kto nadal podsyca tego rodzaju niebezpieczne i obraźliwe teorie spiskowe, że tragiczne ataki z 11 września były wewnętrznym działaniem - powiedziała Karine Jean-Pierre, rzeczniczka Białego Domu.

Laura Loomer w mediach społecznościowych zaatakowała nawet samą rzeczniczkę Białego Domu. Napisała, że plotka głosi, że Karine Jean-Pierre je kocięta.

Retoryka Laury Loomer i ewentualny wpływ, jaki może ona mieć na Donalda Trumpa, spotyka się z rosnącym oburzeniem niektórych republikanów.

- Nie jestem zaangażowana w ich rozmowy. Ale wiem jedno: jej słowa i ton nie pasują do republikanów, całkowicie je potępiam - odpowiedziała Marjorie Taylor Greene, republikańska kongresmenka zapytana, czy Laura Loomer udziela złych rad Donaldowi Trumpowi. Greene sama też zasłynęła z powielania teorii spiskowych.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: SARAH YENESEL/PAP/EPA

Pozostałe wiadomości

Ostatni raz widziano je w 1943 roku. To najsłynniejsze dzieło utracone na Śląsku w czasie II wojny światowej. Niemcy wywozili wtedy dzieła sztuki z okupowanych Katowic. Dobra wiadomość jest taka, że teraz będzie można je oglądać w Muzeum Śląskim. Obraz Józefa Brandta wrócił na swoje miejsce.

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Źródło:
Fakty TVN

53-letniej kobiecie w Nowym Jorku przeszczepiono nerkę świni, wcześniej zmodyfikowaną genetycznie. Przeszczep przeprowadzono w listopadzie i na razie wszystko jest w porządku. 53-letnia kobieta nie miała innego wyjścia. Cieszy się, że żyje.

53-latce przeszczepiono nerkę świni. Nie było innego wyjścia

53-latce przeszczepiono nerkę świni. Nie było innego wyjścia

Źródło:
Fakty TVN

Odbudowa południowo-zachodniej Polski po powodzi postępuje. Jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia. Jednym z najważniejszych działań jest odbudowa zniszczonych mostów. W piątek w Krapkowicach w województwie opolskim odbyły się próby obciążeniowe kolejnego mostu postawionego przez żołnierzy. W najbliższym czasie powinien już służyć mieszkańcom.

Żołnierze stawiają kolejne mosty tymczasowe. Nowa przeprawa w Krapkowicach ma zostać wkrótce otwarta

Żołnierze stawiają kolejne mosty tymczasowe. Nowa przeprawa w Krapkowicach ma zostać wkrótce otwarta

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ubrań najlepiej nie wyrzucać, tylko je segregować. Od 1 stycznia 2025 roku będzie to obowiązek. Miasta będą musiały wdrożyć selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To może nas zmotywować, by niepotrzebnym rzeczom nadać drugie życie.

Kolejny rodzaj śmieci do segregacji. Wchodzą nowe przepisy

Kolejny rodzaj śmieci do segregacji. Wchodzą nowe przepisy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

- Dziś Budapeszt, jutro Moskwa. Wiadomo, gdzie dziś są Węgry na mapie politycznej Europy - powiedział w "Faktach po Faktach" minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak, odnosząc się do udzielenia byłemu wiceministrowi sprawiedliwości w rządzie PiS Marcinowi Romanowskiemu ochrony międzynarodowej przez rząd Viktora Orbana. - Węgry mają tak fatalną reputację, jeśli chodzi o stan demokracji, o stan praworządności, że azyl na Węgrzech to jak azyl na Białorusi - ocenił.

Siemoniak o Romanowskim i ochronie międzynarodowej na Węgrzech. "Dziś Budapeszt, jutro Moskwa"

Siemoniak o Romanowskim i ochronie międzynarodowej na Węgrzech. "Dziś Budapeszt, jutro Moskwa"

Źródło:
TVN24

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS