Co dalej z KPO? Nowy rząd może mieć związane ręce, Komisja Europejska nie zmienia stanowiska

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Co dalej z unijnymi pieniędzmi? Nowy rząd może mieć związane ręce
Co dalej z unijnymi pieniędzmi? Nowy rząd może mieć związane ręce
Maciej Sokołowski/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Co dalej z unijnymi pieniędzmi? Nowy rząd może mieć związane ręce Maciej Sokołowski/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wiele wskazuje na to, że władzę w Polsce przejmie dotychczasowa opozycja. Kiedy to nastąpi - nie wiadomo. Wiadomo za to, że wśród priorytetów nowej władzy będzie uruchomienie środków na Krajowy Plan Odbudowy. Co musi się stać, by do tego doszło?

Niemal 60 miliardów euro na KPO oraz 75 miliardów euro w ramach funduszy spójności - to wszystko środki, które do naszego kraju nie popłyną, dopóki nie nastąpią zmiany w polskim sądownictwie. W przypadku funduszu odbudowy polski rząd nie może wysłać nawet wniosku o pierwszą transzę, bo ta uzależniona jest od spełnienia warunków, do czego rząd Mateusza Morawieckiego sam się zobowiązał, ale do dziś tego nie zrealizował.

- Na stole jest plan przygotowany przez polskie władze, było wiele etapów negocjacji w ramach tego procesu i w tym momencie nic się nie zmienia w związku z wynikiem wyborów w Polsce - informuje Eric Mamer, rzecznik Komisji Europejskiej.

Tak zwane "superkamienie milowe", bez których żadne wypłaty nie ruszą, dotyczą zmian w regulacjach dotyczących systemu dyscyplinarnego polskich sędziów. Przed rokiem, gdy nowym ministrem do spraw europejskich został Szymon Szynkowski vel Sęk, jego zadaniem było wypracowanie takiej ustawy, która z jednej strony zyska akceptację Sejmu, a z drugiej pozwoli Komisji Europejskiej dać zielone światło dla wypłat z funduszu odbudowy. Po kilku tygodniach rozmów ustawa była gotowa, ale prezydent wysłał ją do Trybunału Konstytucyjnego, gdzie utknęła na wiele miesięcy, a sędziowie pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej nawet nie są w stanie się zebrać, by zająć się sprawą. Tak jak Polska czeka na pieniądze, tak Bruksela czeka na ruch Warszawy.

- Mogę potwierdzić, że przekazaliśmy polskim władzom, że ta ustawa może rozwiązać problem, (...) ale teraz nie mamy innego wyboru, jak czekać na decyzję Trybunału Konstytucyjnego - mówiła w lipcu Vera Jourova, wiceszefowa Komisji Europejskiej.

Polska wciąż nie ma pieniędzy na KPO. Czeka na nas 270 miliardów złotych
Polska wciąż nie ma pieniędzy na KPO. Czeka na nas 270 miliardów złotychJustyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nowa ustawa może nie załatwić sprawy

Nowy rząd, nawet jeśli powstanie szybko, to nie ma instrumentów, by przyspieszyć prace skłóconego Trybunału. Pierwsza możliwość zmiany sędziów pojawi się dopiero w grudniu 2024 roku, gdy dobiegną końca kadencje trójki sędziów, w tym Julii Przyłębskiej.

Nowy Sejm może też ominąć problem, przygotowując nową ustawę o Sądzie Najwyższym, która wypełni kamienie milowe, ale i ta ustawa trafi na biurko tego samego prezydenta, który ponownie może ją odesłać do tego samego Trybunału - i tak koło się zamyka.

Czytaj także: Samorządy czekają na środki na KPO. Ochrona zdrowia dostałaby prawie 20 miliardów złotych

O ile na środki z funduszy spójności można jeszcze poczekać, to sięgnięcie po wszystkie pieniądze z funduszu odbudowy staje się coraz mniej realne, bo z każdym miesiącem coraz trudniej zrealizować reformy i inwestycje przewidziane do 2026 roku, a które większość państw realizuje już od dwóch lat.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS