Co dalej z KPO? Nowy rząd może mieć związane ręce, Komisja Europejska nie zmienia stanowiska

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Co dalej z unijnymi pieniędzmi? Nowy rząd może mieć związane ręce
Co dalej z unijnymi pieniędzmi? Nowy rząd może mieć związane ręce
Maciej Sokołowski/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Co dalej z unijnymi pieniędzmi? Nowy rząd może mieć związane ręce Maciej Sokołowski/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wiele wskazuje na to, że władzę w Polsce przejmie dotychczasowa opozycja. Kiedy to nastąpi - nie wiadomo. Wiadomo za to, że wśród priorytetów nowej władzy będzie uruchomienie środków na Krajowy Plan Odbudowy. Co musi się stać, by do tego doszło?

Niemal 60 miliardów euro na KPO oraz 75 miliardów euro w ramach funduszy spójności - to wszystko środki, które do naszego kraju nie popłyną, dopóki nie nastąpią zmiany w polskim sądownictwie. W przypadku funduszu odbudowy polski rząd nie może wysłać nawet wniosku o pierwszą transzę, bo ta uzależniona jest od spełnienia warunków, do czego rząd Mateusza Morawieckiego sam się zobowiązał, ale do dziś tego nie zrealizował.

- Na stole jest plan przygotowany przez polskie władze, było wiele etapów negocjacji w ramach tego procesu i w tym momencie nic się nie zmienia w związku z wynikiem wyborów w Polsce - informuje Eric Mamer, rzecznik Komisji Europejskiej.

Tak zwane "superkamienie milowe", bez których żadne wypłaty nie ruszą, dotyczą zmian w regulacjach dotyczących systemu dyscyplinarnego polskich sędziów. Przed rokiem, gdy nowym ministrem do spraw europejskich został Szymon Szynkowski vel Sęk, jego zadaniem było wypracowanie takiej ustawy, która z jednej strony zyska akceptację Sejmu, a z drugiej pozwoli Komisji Europejskiej dać zielone światło dla wypłat z funduszu odbudowy. Po kilku tygodniach rozmów ustawa była gotowa, ale prezydent wysłał ją do Trybunału Konstytucyjnego, gdzie utknęła na wiele miesięcy, a sędziowie pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej nawet nie są w stanie się zebrać, by zająć się sprawą. Tak jak Polska czeka na pieniądze, tak Bruksela czeka na ruch Warszawy.

- Mogę potwierdzić, że przekazaliśmy polskim władzom, że ta ustawa może rozwiązać problem, (...) ale teraz nie mamy innego wyboru, jak czekać na decyzję Trybunału Konstytucyjnego - mówiła w lipcu Vera Jourova, wiceszefowa Komisji Europejskiej.

Polska wciąż nie ma pieniędzy na KPO. Czeka na nas 270 miliardów złotych
Polska wciąż nie ma pieniędzy na KPO. Czeka na nas 270 miliardów złotychJustyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nowa ustawa może nie załatwić sprawy

Nowy rząd, nawet jeśli powstanie szybko, to nie ma instrumentów, by przyspieszyć prace skłóconego Trybunału. Pierwsza możliwość zmiany sędziów pojawi się dopiero w grudniu 2024 roku, gdy dobiegną końca kadencje trójki sędziów, w tym Julii Przyłębskiej.

Nowy Sejm może też ominąć problem, przygotowując nową ustawę o Sądzie Najwyższym, która wypełni kamienie milowe, ale i ta ustawa trafi na biurko tego samego prezydenta, który ponownie może ją odesłać do tego samego Trybunału - i tak koło się zamyka.

Czytaj także: Samorządy czekają na środki na KPO. Ochrona zdrowia dostałaby prawie 20 miliardów złotych

O ile na środki z funduszy spójności można jeszcze poczekać, to sięgnięcie po wszystkie pieniądze z funduszu odbudowy staje się coraz mniej realne, bo z każdym miesiącem coraz trudniej zrealizować reformy i inwestycje przewidziane do 2026 roku, a które większość państw realizuje już od dwóch lat.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Gdy PKP Cargo wchodziło na giełdę, akcje spółki kosztowały 70 złotych. Prezes Prawa i Sprawiedliwości mówił wtedy, że to mało. Po ośmiu latach rządów PiS akcje są po 14 złotych. PKP Cargo straciło niemal połowę rynku, a pieniędzy nie ma nawet na wypłaty dla załogi.

PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"

PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"

Źródło:
Fakty TVN

Był czas, że TVN potrzebował wsparcia i zawsze będziemy wdzięczni, że mogliśmy na nie liczyć ze strony widzów i innych mediów, czasem tych wielkich, a czasem tych mniejszych. I zwłaszcza ze strony lokalnych mediów wymagało to wielkiej odwagi. Dziś to oni, choć już z innych powodów, potrzebują pomocy.

Patrzą władzy na ręce, opisują problemy mieszkańców. Lokalne media mogą nie przetrwać bez wsparcia

Patrzą władzy na ręce, opisują problemy mieszkańców. Lokalne media mogą nie przetrwać bez wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińskie miasto Wowczańsk ginie. Rosjanie posuwają się w nim krok po kroku i zostawiają za sobą tylko zgliszcza. Atakują też Charków. Ukraińcy odpowiadają natomiast atakiem na rosyjską flotę na Morzu Czarnym, gdzie mają coraz większe sukcesy. Mija pięć lat kadencji prezydenta Zełenskiego. W kraju pogrążonym w wojnie nie ma jednak jak zorganizować wyborów.

To obecnie najcięższy odcinek frontu. "Gorzej niż piekło"

To obecnie najcięższy odcinek frontu. "Gorzej niż piekło"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dwie studentki - położnictwa oraz pielęgniarstwa - wyruszą na Wybrzeże Kości Słoniowej w ramach misji medycznej organizowanej przez Fundację Salvatti.pl. Warunki panujące w szpitalu, do którego jadą, są bardzo trudne - brakuje tam niemal wszystkiego. Dlatego studentki chcą zabrać jak najwięcej sprzętu medycznego i w tym celu organizują zbiórkę. Pomóc może każdy.

Chcą pomóc tam, gdzie brakuje lekarzy i sprzętu medycznego. Dwie studentki polecą z misją do Afryki

Chcą pomóc tam, gdzie brakuje lekarzy i sprzętu medycznego. Dwie studentki polecą z misją do Afryki

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rzeczą najważniejszą jest pełne odzyskanie kontroli nad tym, co się dzieje na terytorium państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" premier Donald Tusk, pytany o informacje na temat sabotaży i prowokacji na terenie Polski. Poinformował, że mamy "aresztowanych dziewięciu podejrzanych z postawionymi zarzutami, którzy zaangażowali się bezpośrednio na zlecenie rosyjskich służb w akty sabotażu w Polsce". W kontekście badania rosyjskich wpływów wymienił nazwisko byłego szefa MON. - Pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza - powiedział.  

Tusk: pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza

Tusk: pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza

Źródło:
TVN24

Jestem wstrząśnięty wystąpieniem Jarosława Kaczyńskiego - powiedział w niedzielę w "Faktach po Faktach" w TVN24 Bartosz Arłukowicz. - To jest już taki odlot i taki brak szacunku dla ludzi, że naprawdę mnie to dzisiaj poraziło - przyznał polityk Koalicji Obywatelskiej.

Arłukowicz: To jest odlot i brak szacunku dla ludzi

Arłukowicz: To jest odlot i brak szacunku dla ludzi

Źródło:
TVN24

W dniach 6-9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Mogą się okazać jednymi z najważniejszych w historii. To od ich wyników zależy, czy najsilniejszy głos w Europie będzie należeć do partii demokratycznych, czy do skrajnie prawicowych. Te ostatnie, zwłaszcza we Francji, zaczynają bardzo zyskiwać w sondażach, a ich liderzy już stoją na czele rządów we Włoszech czy na Węgrzech.

Przeciwnicy prawicy z całej Europy protestowali w Madrycie. "Trzeba się zmobilizować, nie dać wygrać faszystom, ocalić demokrację"

Przeciwnicy prawicy z całej Europy protestowali w Madrycie. "Trzeba się zmobilizować, nie dać wygrać faszystom, ocalić demokrację"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy PKP Cargo wchodziło na giełdę, akcje spółki kosztowały 70 złotych. Prezes Prawa i Sprawiedliwości mówił wtedy, że to mało. Po ośmiu latach rządów PiS akcje są po 14 złotych. PKP Cargo straciło niemal połowę rynku, a pieniędzy nie ma nawet na wypłaty dla załogi.

PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"

PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"

Źródło:
Fakty TVN