Historyczna chwila dla Meksyku. Claudia Sheinbaum została zaprzysiężona na prezydenta 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Historyczna chwila dla Meksyku. Claudia Sheinbaum została zaprzysiężona na prezydenta 
Historyczna chwila dla Meksyku. Claudia Sheinbaum została zaprzysiężona na prezydenta 
Justyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Historyczna chwila dla Meksyku. Claudia Sheinbaum została zaprzysiężona na prezydenta Justyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Meksyk ma pierwszą w historii kobietę prezydent. To Claudia Sheinbaum, spadkobierczyni polityki swego poprzednika Manuela Lopeza Obradora. Rządziła już miastem Meksyk, które jest jedną z największych światowych metropolii. Teraz jednak będzie musiała stawić czoła znacznie większym wyzwaniom. W tym potężnym i brutalnym kartelom narkotykowym.

Po raz pierwszy od 200 lat, od czasu uzyskania niepodległości przez Meksyk, członkowie Kongresu użyli formy żeńskiej, bo od tego momentu Meksyk ma prezydentkę. - Jestem matką, babcią, naukowczynią, kobietą wiary i od dzisiaj, z woli narodu Meksyku, konstytucyjną prezydent Meksykańskich Stanów Zjednoczonych - mówiła Claudia Sheinbaum.

62-letnia naukowczyni i była burmistrz miasta Meksyk będzie pełniła swoją kadencję przez sześć lat - do 2030 roku. Claudia Sheinbaum złożyła przysięgę w obecności gości z całego świata - prezydentów, premierów, a także amerykańskiej pierwszej damy Jill Biden. - Gdy tylko wylądowałam, poczułam to podekscytowanie, że zobaczę inaugurację pierwszej kobiety prezydent Meksyku. Jak sama powiedziała, "nie dotarłam do tego historycznego momentu sama". Powiedziała: "dotarłyśmy tu razem z naszymi przodkami, matkami, córkami, wnuczkami" - podkreśliła pierwsza dama USA.

CZYTAJ WIĘCEJ: W czasie kampanii wzięła ślub i została babcią. Kim jest nowa prezydent Meksyku

Sheinbaum, po oficjalnej inauguracji, przejęła symbolicznie pałeczkę władzy od rdzennych mieszkanek kraju. Sama jest imigrantką - jej ojciec w latach dwudziestych XX wieku przybył do Meksyku z Litwy. Matka uciekła przed prześladowaniami z Bułgarii w latach czterdziestych XX wieku.

W swoim przemówieniu zobowiązała się do utrzymania Meksyku na drodze do osiągnięcia statusu państwa bezpiecznego dla inwestycji zagranicznych, w którym przestrzegane są praw człowieka i umacniane prawa kobiet, co - w kraju z silnie zakorzenioną kulturą macho - wymaga pracy od samych podstaw. - Prawo będzie stanowiło, że agresor będzie musiał opuścić dom, tak aby to agresor musiał uciekać, a nie kobieta i dzieci - zapewniła Claudia Sheinbaum.

Ceremonia przekazania pałeczki władzy przez rdzenne mieszkanki krajuPAP/EPA/ISAAC ESQUIVEL

Wyzwania przed nową prezydent

Komentatorzy podkreślają, że przed nową prezydentką stoją bardzo poważne wyzwania: próba poradzenia sobie z wysokimi wskaźnikami brutalnej przestępczości związanej z kartelami narkotykowymi czy największy od ponad 40 lat deficyt budżetowy. Sheinbaum ma już duże doświadczenie - jako pierwsza w historii kobieta kierowała wcześniej prawie 9-milionowym miastem. Zanim wkroczyła do polityki, zdobyła doktorat z inżynierii energetycznej i zasiadała w panelu klimatologów ONZ.

CZYTAJ TEŻ: Ich ciała znaleziono w studni. Bliscy wspominają zamordowanych surferów

W czerwcowych wyborach zdeklasowała swoich rywali - poparło ją 60 procent głosujących. - Zrobiliśmy ważny krok, aby zbliżyć się do Meksyku, jakiego pragniemy. Wolnego Meksyku, Meksyku dla osób starszych, kobiet, osób z niepełnosprawnościami i dla gejów. Dla wszystkich - mówi Marcos Alejandro, wyborca Claudii Sheinbaum.

Najważniejsza polityczka w Meksyku ubiegała się o urząd w ramach koalicji ugrupowań lewicowych pod nazwą Razem Tworzymy Historię. Przed zaprzysiężeniem pytana była o scenariusz, w którym to w sąsiednim kraju - Stanach Zjednoczonych - stanowisko prezydenta również zostałoby powierzone kobiecie.

- Oczywiście jako kobiety zawsze cieszymy się, gdy kobiety ubiegają się o urząd, ale w tym przypadku musimy zachować się bardzo odpowiedzialnie i tak mówi nasza konstytucja. Będziemy wspierać każdego, kogo wybiorą obywatele Stanów Zjednoczonych - zapewniła prezydentka Meksyku. Powrót Donalda Trumpa do Białego Domu mógłby być dla niej sporym wyzwaniem. Były prezydent, wbrew obowiązującym umowom, zapowiada nałożenie stuprocentowych ceł na pojazdy wyprodukowane w Meksyku. W kampanii obiecuje też masowe deportacje obywateli tego kraju. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/ISAAC ESQUIVEL

Pozostałe wiadomości

Kożuchy i sanki - dawno poszły w kąt. Śniegu u nas jak na lekarstwo. Siarczysty mróz to też rzadkość. Zima - taka z prawdziwego zdarzenia - zdarza się, ale niemal wyłącznie na południu kraju. W pozostałych regionach są raczej zimowe epizody. Klimat się zmienia - na naszych oczach i na naszą niekorzyść.

"Na Boże Narodzenie u moich rodziców zakwitły róże w ogródku". Roślinom w Polsce brakuje śniegu

"Na Boże Narodzenie u moich rodziców zakwitły róże w ogródku". Roślinom w Polsce brakuje śniegu

Źródło:
Fakty TVN

Kiedy domem jest szpitalny oddział, a mamę zastępuje pielęgniarka, to życie składa się głównie z czekania - na adopcję, na rodzinę zastępczą, albo chociaż na ustalenie opiekuna. Maluchy porzucone w szpitalach to problem, który coraz bardziej widać, ale jakoś nie słychać o lepszym wyjściu.

Rośnie liczba dzieci porzucanych w szpitalach po urodzeniu. Eksperci: to najlepsza decyzja dla dziecka

Rośnie liczba dzieci porzucanych w szpitalach po urodzeniu. Eksperci: to najlepsza decyzja dla dziecka

Smog wrócił nad Polskę. W ciągu ostatnich dni codziennie mieszkańcy niektórych zachodnich i południowych powiatów kraju dostawali ostrzeżenia, by nie wychodzić na zewnątrz. W piątek we Wrocławiu normy powietrza zostały przekroczone o nawet 900 procent. Samorządowcy chcą, żeby natychmiast przywrócić program "Czyste Powietrze", który został niespodziewanie zawieszony pod koniec listopada.

Wrócił problem smogu, wróciły pytania o program "Czyste Powietrze"

Wrócił problem smogu, wróciły pytania o program "Czyste Powietrze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wielka Orkiestra Świąteczna grała w Polsce i na świecie, teraz zagra w kosmosie. Złote serduszko, które będzie licytowane podczas 33. Finału trafi na orbitę. 

Serduszko Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wyruszy w misję kosmiczną

Serduszko Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wyruszy w misję kosmiczną

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Marcin Romanowski dał dyla. Na państwo narzeka, z drugiej strony kasę bierze - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 senator Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Kwiatkowski, odnosząc się do pobytu Marcina Romanowskiego na Węgrzech. Łukasz Schreiber z PiS przyznał, że on nie podjąłby takiej decyzji jak były wiceminister sprawiedliwości, ale - jego zdaniem - w tej sytuacji mamy do czynienia "ze ściganiem z powodów politycznych".

Romanowski "na państwo narzeka, ale kasę bierze"

Romanowski "na państwo narzeka, ale kasę bierze"

Źródło:
TVN24

Stoimy przed bardzo poważnym kryzysem konstytucyjnym - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego, odnosząc się do tego, że nieuznawana Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego ma orzekać o ważności wyborów prezydenckich. Stwierdził, że do tego czasu musi zostać przyjęta nowa ustawa w tej sprawie. Dodał, że jeżeli Andrzej Duda by jej nie podpisał, to w przyszłości mógłby stanąć przed Trybunałem Stanu.

"Możemy mieć sytuację, że osoba wybrana nie będzie mogła objąć urzędu"

"Możemy mieć sytuację, że osoba wybrana nie będzie mogła objąć urzędu"

Źródło:
TVN24

W najbliższą niedzielę Chorwaci pójdą do urn, by wybierać prezydenta kraju. To kolejne głosowanie, które przyciąga spore zainteresowanie z uwagi na otoczenie, w jakim się odbywa, oraz postać faworyta. Ubiegający się o reelekcję Zoran Milanović nie jest zwolennikiem pomagania Ukrainie, z czym stoi w kontrze do rządu. A przedstawiciele rządzącej koalicji nieraz wprost już wyrażają obawy, że i w te wybory będzie zaangażowana Rosja.

W niedzielę Chorwaci będą wybierać swojego prezydenta. To kolejne wybory, które wywołują spore zainteresowanie

W niedzielę Chorwaci będą wybierać swojego prezydenta. To kolejne wybory, które wywołują spore zainteresowanie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS