W niedzielę Chorwaci będą wybierać swojego prezydenta. To kolejne wybory, które wywołują spore zainteresowanie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
W niedzielę Chorwaci będą wybierać swojego prezydenta. To kolejne wybory, które wywołują spore zainteresowanie
W niedzielę Chorwaci będą wybierać swojego prezydenta. To kolejne wybory, które wywołują spore zainteresowanie
Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS
W niedzielę Chorwaci będą wybierać swojego prezydenta. To kolejne wybory, które wywołują spore zainteresowanieJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

W najbliższą niedzielę Chorwaci pójdą do urn, by wybierać prezydenta kraju. To kolejne głosowanie, które przyciąga spore zainteresowanie z uwagi na otoczenie, w jakim się odbywa, oraz postać faworyta. Ubiegający się o reelekcję Zoran Milanović nie jest zwolennikiem pomagania Ukrainie, z czym stoi w kontrze do rządu. A przedstawiciele rządzącej koalicji nieraz wprost już wyrażają obawy, że i w te wybory będzie zaangażowana Rosja.

Wybory prezydenckie w Chorwacji pod jednym względem bardzo przypominają inne tegoroczne głosowania w Europie. Oś sporu to znowu wojna w Ukrainie i to, czy nadal pomagać ofierze w walce z rosyjskim agresorem.

Przeciwny temu jest "chorwacki Trump" - tak nazywany jest przez prasę urzędujący prezydent Zoran Milanović. W walce o reelekcję zaczął sięgać po hasła prokremlowskie i antyukraińskie.

- Jestem za pomaganiem, jestem za solidarnością, ale jestem też za chłodną oceną tego, co leży w chorwackim interesie narodowym, tego, co Chorwacja może zrobić, a od czego powinna trzymać się z daleka. Krwawa wojna, która toczy się w Ukrainie, to nie jest chorwacka sprawa i nie będzie chorwacką sprawą - mówi ubiegający się o reelekcję prezydent Chorwacji.

Zoran Milanović przez lata uchodził za polityka umiarkowanego. Kiedy w 2013 roku Chorwacja wstępowała do Unii Europejskiej - był szefem rządu. Ale tuż przed napaścią Rosji na Ukrainę nazywał protesty na kijowskim Majdanie "zamachem stanu".

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier (materiał z 20.12.2024 r.)
Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec WęgierJustyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Co mówią sondaże?

Dziś Chorwacja należy nie tylko do Unii, ale i strefy euro. Od 15 lat jest członkiem NATO. Tym bardziej szokuje to, że na podatny grunt trafiają w niej antyzachodnie i prorosyjskie hasła prezydenta. Zoran Milanović prowadzi w sondażach, ale zwycięzcę wyłoni prawdopodobnie dopiero druga tura wyborów.

- Najbardziej prawdopodobnymi kandydatami w drugiej turze są obecny prezydent Milanović i kandydat partii HDZ Dragan Primorac. Pozostali kandydaci znacznie od nich odstają - wskazuje prof. Rivan Rimac z Uniwersytetu w Zagrzebiu.

CZYTAJ TAKŻE: Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Primorac to kandydat niezależny, startujący z poparciem rządzącej Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej. Jest zwolennikiem umacniania roli Chorwacji w ramach Unii Europejskiej i NATO.

- Mamy prezydenta, dla którego nic nie jest święte. Nie są dla niego święte ojczyzna czy praca. On wstaje o 11:30, nie szanuje chorwackich świąt, jest kłótliwy. Nie wie, że istnieją ludzie z czystą duszą i czystymi rękami, którzy naprawdę kochają swoją ojczyznę. On tego nie ma i dlatego musi odejść - przekonuje Dragan Primorac, kandydat na prezydenta Chorwacji.

- Nadszedł czas, by do władzy w Chorwacji doszli ludzie poważni, gotowi ciężko walczyć o ten kraj, pracować z jakością i zaangażowaniem. Nadszedł czas na świeżość w chorwackiej przestrzeni politycznej - ocenia Marija Selak Raspudic, niezależna kandydatka na prezydenta Chorwacji.

Niemcy popadają w coraz większe kłopoty
Niemcy popadają w coraz większe kłopotyJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Superwyborczy" rok dla Chorwatów

Prezydent ma w Chorwacji ograniczone uprawnienia, choć formalnie jest głową państwa i zwierzchnikiem sił zbrojnych. Realną władzę ma rząd, na którego czele stoi premier Andrej Plenković.

Prezydent i premier, delikatnie mówiąc, nie przepadają za sobą. O tym, jak trudna jest kohabitacja w chorwackim wydaniu, świadczą obelgi, którymi regularnie obrzucają się obaj politycy. Najłagodniejsze określenie to "drań".

- Walka będzie zacięta i brudna. Z drugiej strony pojawią się oszczerstwa. Na przestrzeni lat w chorwackim dyskursie politycznym widzieliśmy już wszystko. Standardy coraz bardziej się obniżają - przewiduje Zoran Milanović.

2024 rok w Chorwacji przechodzi do historii jako superwyborczy. Chorwaci najpierw wybierali posłów, potem europosłów, teraz prezydenta. Druga tura wyborów prezydenckich, jeśli będzie potrzebna, zaplanowana jest na 12 stycznia.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS