Produkowali narkotyki na podlaskiej wsi. "Pochodzili oni ze stanu Sinaloa"

Źródło:
Fakty TVN
Produkowali narkotyki na podlaskiej wsi. "Pochodzili oni ze stanu Sinaloa"
Produkowali narkotyki na podlaskiej wsi. "Pochodzili oni ze stanu Sinaloa"
Jarosław Kostkowski/Fakty TVN
Produkowali narkotyki na podlaskiej wsi. "Pochodzili oni ze stanu Sinaloa"Jarosław Kostkowski/Fakty TVN

Fabryka narkotyków w cichej wsi na Podlasiu. Czterech obywateli Meksyku produkowało tam metamfetaminę. To, co policjanci znaleźli na miejscu, warte jest ponad siedem milionów złotych.

Budynki, które miały nie rzucać się w oczy, zamieniono na laboratorium do produkcji narkotyków. Można nimi było odurzyć niejedno miasto. Produkcją zajmowało się czterech Meksykanów. Mieszkańcy wsi są w szoku - po sąsiedzku rozwinął skrzydła międzynarodowy kartel.

- Trendem, jeżeli chodzi o rynek narkotykowy światowy, jest to, że widzimy dużą ekspansję karteli narkotykowych z Meksyku, które produkują właśnie metamfetaminę na całym świecie. Podobnego typu laboratoria były likwidowane w niedawnym okresie między innymi w Republice Południowej Afryki, gdzie również obywatele Meksyku produkowali metamfetaminę - zauważa podinspektor Michał Aleksandrowicz, naczelnik Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Narkotykowej Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP).

W sielankowej scenerii pełną parą wytwarzano narkotyki. Meksykanie prowadzili biznes wyjęty spod prawa. - Pochodzili oni ze stanu Sinaloa. Na tę chwilę jesteśmy w trakcie ustalania pozostałych członków grupy - mówi anonimowo oficer CBŚP.

W całym kraju policja rozbiła już 47 podobnych fabryk

Peryferia podlaskiej wsi okazały się wymarzonym miejscem.

- Wcale mnie to nie dziwi, dlatego że już kilka lat temu meksykański kartel narkotykowy Las Zetas wysłał swoich kurierów, którzy mieli szukać odpowiednich miejsc na terenie Europy - komentuje Andrzej Mroczek, były policjant, ekspert do spraw przestępczości z Collegium Civitas.

Zabezpieczono 120 litrów płynnego narkotyku - jego wartość na czarnym rynku to ponad siedem milionów złotych.

CZYTAJ TAKŻE: Laboratorium metamfetaminy na obrzeżach podlaskiej wsi. Policja zatrzymała czterech Meksykanów 

Powiat bielski. Laboratorium metamfetaminy zlikwidowane. Policja zatrzymała czterech Meksykanów 
Powiat bielski. Laboratorium metamfetaminy zlikwidowane. Policja zatrzymała czterech Meksykanów CBŚP

Od początku roku w całym kraju policja rozbiła już 47 podobnych fabryk. - Już przejęto blisko 900 kilogramów narkotyków z grupy amfetaminy, metamfetaminy - informuje podkomisarz Paweł Żukiewicz z CBŚP.

Wytwarzane w nielegalnych fabrykach substancje mogą być śmiertelnie niebezpieczne.

- Wpadamy w jakiś szał, wpadamy w furię. Nie kontrolujemy się zupełnie. Nie do końca wiemy, co zażywamy, co zawiera ten środek. I dlatego też efekty, które obserwujemy, będą zupełnie inne niż te, które spodziewaliśmy się. Wieloskładnikowość, zanieczyszczenie - mówi o tak produkowanych narkotykach Eryk Matuszewski, toksykolog ze Szpitala Miejskiego imienia Franciszka Raszei w Poznaniu.

Meksykanie zostali aresztowani. Grozi im do 20 lat więzienia. - Prokurator przedstawił im zarzuty udziału oraz kierowania zorganizowaną grupą przestępczą - informuje Łukasz Janyst z Prokuratury Okręgowej w Białymstoku.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: CBŚP

Pozostałe wiadomości

Marcin Romanowski został pozbawiony uposażenia posła po ucieczce na Węgry. Teraz ma nową pracę. Postawiono go na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności. To znak, że premier Węgier Viktor Orban nie tylko udzielił azylu posłowi PiS, ale chce go wykorzystać. Polscy politycy komentują tę sytuację. Piotr Kaleta, również poseł PiS zasugerował nawet, że były wiceminister sprawiedliwości może utworzyć polski rząd na uchodźstwie. Politycy koalicji rządzącej uważają, że premier Węgier wykorzystuje Marcina Romanowskiego do swoich celów.

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Źródło:
Fakty TVN

To był wspólny gest serca, nadziei i solidarności. W szkole muzycznej w Łodzi odbył się koncert charytatywny, z którego cały dochód zostanie przekazany na leczenie Krzysia Zawady. Chłopiec cierpi na nieuleczalną chorobę - dystrofią mięśniową Duchenne’a. Nadzieją na zatrzymanie postępu choroby jest terapia genowa w USA. Czasu jest niewiele, a koszt leczenia to ponad 17 milionów złotych.

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS