Produkowali narkotyki na podlaskiej wsi. "Pochodzili oni ze stanu Sinaloa"

Źródło:
Fakty TVN
Produkowali narkotyki na podlaskiej wsi. "Pochodzili oni ze stanu Sinaloa"
Produkowali narkotyki na podlaskiej wsi. "Pochodzili oni ze stanu Sinaloa"
Jarosław Kostkowski/Fakty TVN
Produkowali narkotyki na podlaskiej wsi. "Pochodzili oni ze stanu Sinaloa"Jarosław Kostkowski/Fakty TVN

Fabryka narkotyków w cichej wsi na Podlasiu. Czterech obywateli Meksyku produkowało tam metamfetaminę. To, co policjanci znaleźli na miejscu, warte jest ponad siedem milionów złotych.

Budynki, które miały nie rzucać się w oczy, zamieniono na laboratorium do produkcji narkotyków. Można nimi było odurzyć niejedno miasto. Produkcją zajmowało się czterech Meksykanów. Mieszkańcy wsi są w szoku - po sąsiedzku rozwinął skrzydła międzynarodowy kartel.

- Trendem, jeżeli chodzi o rynek narkotykowy światowy, jest to, że widzimy dużą ekspansję karteli narkotykowych z Meksyku, które produkują właśnie metamfetaminę na całym świecie. Podobnego typu laboratoria były likwidowane w niedawnym okresie między innymi w Republice Południowej Afryki, gdzie również obywatele Meksyku produkowali metamfetaminę - zauważa podinspektor Michał Aleksandrowicz, naczelnik Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Narkotykowej Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP).

W sielankowej scenerii pełną parą wytwarzano narkotyki. Meksykanie prowadzili biznes wyjęty spod prawa. - Pochodzili oni ze stanu Sinaloa. Na tę chwilę jesteśmy w stanie ustalania pozostałych członków grupy - mówi anonimowo oficer CBŚP.

W całym kraju policja rozbiła już 47 podobnych fabryk

Peryferia podlaskiej wsi okazały się wymarzonym miejscem.

- Wcale mnie to nie dziwi, dlatego że już kilka lat temu meksykański kartel narkotykowy Las Zetas wysłał swoich kurierów, którzy mieli szukać odpowiednich miejsc na terenie Europy - komentuje Andrzej Mroczek, były policjant, ekspert do spraw przestępczości z Collegium Civitas.

Zabezpieczono 120 litrów płynnego narkotyku - jego wartość na czarnym rynku to ponad siedem milionów złotych.

CZYTAJ TAKŻE: Laboratorium metamfetaminy na obrzeżach podlaskiej wsi. Policja zatrzymała czterech Meksykanów 

Powiat bielski. Laboratorium metamfetaminy zlikwidowane. Policja zatrzymała czterech Meksykanów 
Powiat bielski. Laboratorium metamfetaminy zlikwidowane. Policja zatrzymała czterech Meksykanów CBŚP

Od początku roku w całym kraju policja rozbiła już 47 podobnych fabryk. - Już przejęto blisko 900 kilogramów narkotyków z grupy amfetaminy, metamfetaminy - informuje podkomisarz Paweł Żukiewicz z CBŚP.

Wytwarzane w nielegalnych fabrykach substancje mogą być śmiertelnie niebezpieczne.

- Wpadamy w jakiś szał, wpadamy w furię. Nie kontrolujemy się zupełnie. Nie do końca wiemy, co zażywamy, co zawiera ten środek. I dlatego też efekty, które obserwujemy, będą zupełnie inne niż te, które spodziewaliśmy się. Wieloskładnikowość, zanieczyszczenie - mówi o tak produkowanych narkotykach Eryk Matuszewski, toksykolog ze Szpitala Miejskiego imienia Franciszka Raszei w Poznaniu.

Meksykanie zostali aresztowani. Grozi im do 20 lat więzienia. - Prokurator przedstawił im zarzuty udziału oraz kierowania zorganizowaną grupą przestępczą - informuje Łukasz Janyst z Prokuratury Okręgowej w Białymstoku.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: CBŚP

Pozostałe wiadomości

Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego pokazuje raport, ale sam się nie pokazuje i do dziennikarzy wysyła swoich ludzi. W sierpniu minister sportu zażądał od Polskiego Komitetu Olimpijskiego rozliczenia pieniędzy wydanych na igrzyska w Paryżu. W raporcie nie ma rachunków, choć są duże liczby. Czy jest to zatem rozliczenie?

Komentarze po raporcie PKOl. "Dużo pohukiwań, mało woli do transparentności"

Komentarze po raporcie PKOl. "Dużo pohukiwań, mało woli do transparentności"

Źródło:
Fakty TVN

Odbudować co da się odbudować, uprzątnąć góry śmieci, przywrócić w pełni dostawy mediów. Każdy dzień na terenach zalanych przez powódź dopisuje do listy potrzeb kolejne pozycje. Minister finansów zapewnia: budżet jest przygotowany do finansowania odbudowy i usuwania skutków powodzi. Przypomina, że są jeszcze pieniądze unijne oraz środki z projektu z udziałem Banku Światowego. Pytanie tylko - wobec ogromu zniszczeń - na ile to wszystko wystarczy.

Czy państwo ma wystarczające środki na odbudowę zniszczonych przez powódź terenów?

Czy państwo ma wystarczające środki na odbudowę zniszczonych przez powódź terenów?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Każdy kolejny dzień pokazuje, jakie spustoszenie poczyniła powódź. Jej niszczycielska siła zabrała wielu ludziom wszystko - domy, miejsca pracy, gospodarstwa. Niektórzy powodzianie muszą mierzyć się ze skutkami żywiołu podobnie jak w 1997 roku. Pomagają sobie nawzajem, pomagają im inni.

"Rok czasu będziemy to wszystko osuszali". Niektórzy powodzianie drugi raz usuwają skutki wielkiej wody

"Rok czasu będziemy to wszystko osuszali". Niektórzy powodzianie drugi raz usuwają skutki wielkiej wody

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Decyzja w sprawie naszego kandydata lub kandydatki na prezydenta prawdopodobnie zapadnie pod koniec roku. Wtedy zaczniemy kampanię - powiedział w poniedziałek w "Faktach po faktach" prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Dopytywany o swój start stwierdził, że "jest to prawdopodobny scenariusz".

Wybory prezydenckie. Trzaskowski o "prawdopodobnym scenariuszu". "Decyzja prawdopodobnie pod koniec roku"

Wybory prezydenckie. Trzaskowski o "prawdopodobnym scenariuszu". "Decyzja prawdopodobnie pod koniec roku"

Źródło:
TVN24

Budżet państwa jest przygotowany do tego, aby finansować odbudowę i usuwanie skutków powodzi - zapewnił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister finansów Andrzej Domański. Mówił, że podczas sobotniego posiedzenia rządu zdecydowano o czterech zmianach w projekcie budżetu na przyszły rok. Jako "najważniejszą" określił tę dotyczącą zwiększenia rezerwy na przeciwdziałanie i usuwanie klęsk skutków klęsk żywiołowych.

Cztery zmiany, w tym ta "najważniejsza". Minister finansów o budżecie na 2025 rok

Cztery zmiany, w tym ta "najważniejsza". Minister finansów o budżecie na 2025 rok

Źródło:
TVN24

Europejska skrajna prawica ma powody do świętowania. Wolnościowa Partia Austrii wygrała wybory parlamentarne, zdobywając prawie 29 procent głosów i to przy wysokiej frekwencji. Teraz pytanie brzmi, czy utworzy rząd. Objęciu stanowiska kanclerza przez lidera partii, Herberta Kickla, mocno kibicują jego sąsiedzi i przyjaciele z Węgier i Czech - Viktor Orban i Andrej Babisz.

Co po wyborach w Austrii? "Należy się spodziewać bardzo skomplikowanej fazy"

Co po wyborach w Austrii? "Należy się spodziewać bardzo skomplikowanej fazy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS