Francja i Niemcy chcą pozwolić Ukrainie na ataki na terenie Rosji. Nie zgadzają się na to jednak inni sojusznicy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

- Ukraina powinna mieć prawo atakować cele w Rosji, które wykorzystywane są do atakowania Ukrainy - stwierdził prezydent Francji. Podobnego zdania jest kanclerz Niemiec. Jednak w tej sprawie na Zachodzie nie ma jednomyślności. Przeciwko są choćby Amerykanie. Istnieje obawa, że taka zgoda dla Kijowa mogłaby grozić eskalacją, rozlaniem się konfliktu poza Ukrainę. Właśnie tym straszy Moskwa. 

Przez długi czas Niemcy stawiały Ukrainie warunek: dostarczymy wam broń, jeśli nie będzie ona używana do ataków na cele leżące w Rosji. Teraz kanclerz Olaf Scholz łagodzi stanowisko. Razem z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem zgodnie mówią: zachodnia broń może niszczyć rozmieszczone w Rosji wyrzutnie rakiet, jeśli wystrzeliwane z nich pociski uderzają w ukraińskie miasta.

- Ukraina została zaatakowana i ma prawo się bronić. Dziwię się, gdy niektórzy twierdzą, że nie należy pozwalać jej na obronę i używanie środków, które się do niej nadają - mówi Olaf Scholz. - Jak mamy wyjaśnić Ukraińcom, że będziemy chronić ich miasta, w tym również Charków, jeśli powiemy im jednocześnie, że nie wolno im atakować miejsc, z których wystrzeliwane są rakiety. Mówimy im: "dostarczamy wam broń, ale nie możecie się bronić" - przekonuje prezydent Francji.

CZYTAJ TEŻ: Europejscy przywódcy w Pradze: potrzebne coraz większe wsparcie Ukrainy

Obaj przywódcy precyzują, że Ukraina nadal powinna powstrzymywać się od atakowania zachodnią bronią innych celów na rosyjskim terytorium, ale w tej kwestii już rysuje się na Zachodzie wyraźna linia podziału. O zezwolenie Ukrainie na atakowanie celów w głębi Rosji apelują szef unijnej dyplomacji Josep Borrell i szef NATO Jens Stoltenberg. Nie zgadzają się na to między innymi Włochy i Stany Zjednoczone.

- Na tę chwilę nie ma żadnych zmian w naszej polityce. Nie zachęcamy ani nie zezwalamy na użycie dostarczonej przez nas broni do ataków na terytorium Rosji - przekazał rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.

We wtorek Władimir Putin stwierdził, że "Zachód igra z ogniem", bo ataki z użyciem zachodniej broni na cele położone w Rosji rzekomo grożą wybuchem globalnego konfliktu.

Władimir Putin chce pokazać, że wygrywa wojnę z Ukrainą, ale i także wojnę nerwów z Zachodem
Władimir Putin chce pokazać, że wygrywa wojnę z Ukrainą, ale i także wojnę nerwów z ZachodemJacek Tacik/Fakty TVN

Węgry przeciwko pomaganiu Ukrainie

Równolegle europejscy sojusznicy Putina nadal próbują torpedować dostawy broni dla Kijowa. Podczas poniedziałkowego spotkania ministrów spraw zagranicznych państw unijnych pod ostrzałem miał znaleźć się szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto, blokujący wsparcie dla Ukrainy finansowane z Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju. Wspólny front przeciwko Węgrom mieli stworzyć szefowie dyplomacji Polski, Niemiec, Estonii i Litwy.

- Musimy być transparentni w kwestii postępowania Węgier. Przyjrzeliśmy się mu, sprawa po sprawie. Okazało się, że 41 procent unijnych rezolucji w sprawie Ukrainy został zablokowanych przez Węgry - podkreśla Gabrielius Landsbergis, minister spraw zagranicznych Litwy.

CZYTAJ TEŻ: Premier Węgier o niesuwerennej Ukrainie, europoseł PiS o "kolonizatorach" z Brukseli. Kontrowersyjne wypowiedzi na konferencji prawicy

W komentarzu redakcyjnym niemiecka gazeta "Frankfurter Allgemeine Zeitung" o Węgrzech i ich premierze napisała: "Orban zachowuje się w Brukseli jak rosyjski agent. Nie da się już w pełni wyjaśnić tej ciągłej obstrukcji motywami wewnątrzpolitycznymi, widać tu pewien światopogląd. Orban dokonał wyboru pomiędzy napadniętą demokracją, która na pewno nie jest bez skazy, ale jest zorientowana na Europę a agresywną, imperialistyczną autokracją".

Węgierskie władze raczej nie przejęły się tą krytyką. Prawa ręka Orbana, Peter Szijjarto, pojawił się w Mińsku. Ogłosił przyjęcie węgiersko-białoruskiej umowy o współpracy w zakresie energii jądrowej. Wyraził też oburzenie, kiedy został zapytany o możliwość szkolenia ukraińskich oddziałów przez żołnierzy z krajów NATO. - Jestem zniesmaczony oświadczeniami, które mówią, że kraje Unii i NATO miałyby wysłać żołnierzy do Ukrainy - powiedział szef węgierskiej dyplomacji.

Ta wizyta po raz kolejny każe głośno pytać, dlaczego ktokolwiek w Europie Zachodniej, w tym w Polsce, chce jeszcze współpracować z rządem w Budapeszcie.

Prof. Timothy Garton Ash: mieliśmy do czynienia z procesem orbanizacji, teraz jest deorbanizacja
Prof. Timothy Garton Ash: mieliśmy do czynienia z procesem orbanizacji, teraz jest deorbanizacjaTVN24

Rosja mogła zyskać wpływ na całą scenę polityczną Austrii 

Według brukselskiego "Politico" macki Kremla w Europie Środkowej sięgają też do sąsiada Węgier - Austrii. Portal opublikował obszerny tekst, z którego wynika, że Rosja mogła zyskać wpływ na całą scenę polityczną tego kraju, infiltrując sześć lat temu austriacki kontrwywiad. Ważnym narzędziem w rękach Kremla była skrajnie prawicowa, prorosyjska Wolnościowa Partia Austrii - obecnie numer jeden w sondażach.

- Wiemy, że Rosja dosyć szczodrze rozdawała pieniądze na wsparcie dla różnego rodzaju politycznych formacji ultraprawicowych, od Marine Le Pen zaczynając. (...) Tak naprawdę to oni mają długi na Kremlu i muszą wykonywać polecenia, żeby te długi nie były windykowane - wskazuje Piotr Niemczyk, były dyrektor Biura Analiz i Informacji Urzędu Ochrony Państwa.

W głośnym śledztwie dotyczącym rosyjskich wpływów i korupcji w europarlamencie policja przeszukała w środę biura w Brukseli i Strasburgu. Nieoficjalnie chodzi o kilku pracowników Maximilliana Kraha, polityka AfD. Kilka tygodni temu jeden z jego asystentów został już oskarżony o szpiegostwo na rzecz Chin.

ZOBACZ TEŻ: W AfD i w jej otoczeniu są agenci Rosji i Chin. Oskarżenia się mnożą. "Nasi ludzie są bombardowani"

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/CLEMENS BILAN

Pozostałe wiadomości

Kiedy Polska nie była w Unii Europejskiej, trzeba było płacić cła i stać na granicy. Nikt nie słyszał wtedy o fotowoltaice, ale o pompie ciepła - już tak. Jednym z pionierów był pan Leonard spod Warszawy, który w 2002 roku zainstalował panele słoneczne na swoim domu. Po ponad 20 latach sprawdzamy, czy wciąż działają.

Był polskim pionierem odnawialnych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda

Był polskim pionierem odnawialnych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda

Źródło:
Fakty TVN

Czy za kampanijne grzechy Zjednoczonej Prawicy rachunek wystawi Państwowa Komisja Wyborcza? Miliony z lasów państwowych, dziesiątki milionów z Funduszu Sprawiedliwości. Pod lupą są wydatki Rządowego Centrum Legislacji. Nad Prawem i Sprawiedliwością zawisło widmo wyjątkowo dotkliwej kary.

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

Źródło:
Fakty TVN

Jedno referendum w sprawie migrantów już było - w 2023 roku w czasie wyborów parlamentarnych - i zakończyło się fiaskiem, ale PiS chce powtórki. We wrześniu PiS ma zacząć zbierać podpisy pod referendum w sprawie paktu migracyjnego. Rząd Donalda Tuska był przeciw i namawiał do głosowania przeciw, ale pakt został przyjęty przez kraje UE. Jego treść powstawała, kiedy rządziła Zjednoczona Prawica - rząd Mateusza Morawieckiego "zawalił" negocjacje, jak określił to Andrzej Szejna, wiceminister spraw zagranicznych. Teraz nowy rząd musi przekuć porażkę w sukces - Donald Tusk obiecuje, że mimo wszystko Polska będzie beneficjentem paktu.

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Łazik marsjański Kalman z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej okazał się najlepszy na świecie. Polski zespół zwyciężył w prestiżowych zawodach University Rover Challenge 2024, pokonując aż 102 zespoły z całego świata. Drużyny konkurowały w czterech misjach, w warunkach jak najbardziej zbliżonych do kosmicznych.

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trening crossfit od lat zyskuje na popularności. Ma też swoich miłośników wśród osób z niepełnosprawnościami. Crossfit to, wbrew pozorom, aktywność ponad barierami. To świetna forma rehabilitacji i pracy nad własnymi słabościami. 22 czerwca w Krakowie odbyły się zawody, które łamały wszystkie stereotypy.

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Nie mam innej opcji, niż zapytać prezydenta o zgodę - powiedział w "Faktach po Faktach" Adam Bodnar, szef resortu sprawiedliwości i prokurator generalny. Mówił o odwołaniu prokuratora Tomasza Janeczka. Wskazywał, że powodem, dla którego do tego nie doszło, jest "zabetonowana ustawa o prokuraturze", która wymaga zgody głowy państwa. - Nawet dzisiaj dostałem pismo od prezydenta w tej sprawie - przyznał. Szef MS powiedział, że w liście jest jednak "cała lista pytań".

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

Źródło:
TVN24

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego jest mało przekonująca, mało porywająca - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do planów prezesa PiS dotyczących przeprowadzenia referendum w sprawie wypowiedzenia paktu migracyjnego. - Kaczyński cały czas myśli: "jeszcze więcej tego samego i to pozwoli mi odnieść zwycięstwo". Wątpię w to - ocenił z kolei profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

Źródło:
TVN24

Wojna w Strefie Gazy, Izraelu i na Zachodnim Brzegu odcisnęła już potworne piętno na dzieciach, u których jednym z najpoważniejszych problemów jest niedożywienie. Tysiące dzieci zostało zabitych, kolejne tysiące cierpią z powodu głodu i chorób.

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wizyta polskiego prezydenta w Chinach przyniosła wymierne efekty - kilka porozumień w sferze gospodarki, nauki i technologii. Prezydent Duda rozmawiał z Xi Jinpingiem w cztery oczy przez około godzinę - po spotkaniu wyraził nadzieję, że Chiny będą wspierać pokojowe zakończenie wojny w Ukrainie. Rząd w Pekinie zdecydował o jednostronnym zniesieniu wiz krótkoterminowych dla Polaków.

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS