Premier Węgier o niesuwerennej Ukrainie, europoseł PiS o "kolonizatorach" z Brukseli. Kontrowersyjne wypowiedzi na konferencji prawicy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Ukraina nie jest już suwerennym państwem, jest jedynie protektoratem Zachodu" - te skandaliczne słowa wypowiedział Viktor Orban w Brukseli na konferencji liderów narodowych konserwatystów, czyli liderów prawicowych i skrajnie prawicowych partii z Europy, Stanów Zjednoczonych i Izraela. W spotkaniu uczestniczył również były premier Mateusz Morawiecki, który słowa Orbana skrytykował dopiero po powrocie do Warszawy.

Viktor Orban pozostaje w centrum uwagi. Premier Węgier o Ukrainie w Brukseli mówił niczym Putin. - Ukraina nie jest już suwerennym państwem, jest obecnie jedynie protektoratem Zachodu. Bez pieniędzy i broni od Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych Ukraina jako państwo przestałaby istnieć - powiedział Orban .

Na konferencji nikt nie skrytykował Orbana za skandaliczne słowa o Ukrainie

Te słowa padły na konferencji NatCon w Brukseli, na którą zjechali prawicowi i skrajnie prawicowi politycy z Europy, Izraela i Stanów Zjednoczonych, nazywający samych siebie narodowymi konserwatystami. Orbana za skandaliczne wypowiedzi o Ukrainie nie skrytykował nikt. Nawet goście z Polski. Były premier Mateusz Morawiecki w swoim przemówieniu podkreślał znaczenie wolności słowa. - Wolność słowa jest podstawowym prawem człowieka, z którego należy korzystać bez obawy przed odwetem i cenzurą - powiedział Morawiecki. Do słów swojego politycznego przyjaciela odniósł się dopiero w Polsce, odpowiadając na pytanie zadane przez dziennikarkę TVN24. - Z pierwszą częścią pytania pani redaktor się fundamentalnie i całkowicie nie zgadzam. Ukraina jest nie tylko suwerennym państwem, Ukraina zaciekle walczy o swoją suwerenność, ale także o nasze bezpieczeństwo. Co do drugiej części pytania, można się zgodzić niestety. Bez pomocy Stanów Zjednoczonych, bez pomocy Zachodu, prawdopodobnie w bardzo krótkich kilku miesiącach duża część Ukrainy byłaby opanowana przez armię rosyjską - stwierdził Morawiecki.

Wypowiedzi europosłów PiS na NatCon

Na brukselskiej konferencji przemówienia wygłosili też europosłowie Prawa i Sprawiedliwości - Ryszard Legutko i Jacek Saryusz-Wolski. Zamiast o rosyjskim imperializmie, mówili o rzekomej dominacji Francji i Niemiec oraz o "kolonizatorach" z Brukseli, którzy próbują podbić Europę Środkowo-Wschodnią. - Kolonizatorzy rezydujący w biurokratycznych strukturach Brukseli, Paryża, Strasburga, Luksemburga czy innych wielkich centrach władzy, na szczęście nie mają tak łatwego zadania jak początkowo myśleli - mówił Ryszard Legutko, Europoseł z Prawa i Sprawiedliwości.

ZOBACZ TEŻ: Orban: Ukraina nie jest już suwerennym państwem

- Gdyby sytuację z Europy przenieść do Ameryki, to Stany Zjednoczone byłyby rządzone przez Teksas i Kalifornię, a pozostałe stany nie miałyby nic do powiedzenia. Duet Francji i Niemiec jest właśnie w taki sposób uprzywilejowany przez system głosowania w Unii - podkreślał Jacek Saryusz-Wolski, Europoseł z Prawa i Sprawiedliwości.

Konferencja się odbyła, prawica mówi o cenzurze

Konferencja prawicy zyskała nieoczekiwany rozgłos po tym, jak burmistrz brukselskiej dzielnicy Saint-Josse zdecydował o przerwaniu imprezy z powodów bezpieczeństwa. Jak twierdził, w obawie przed wtargnięciem na nią antyfaszystów. O tej decyzji poinformował organizatorów patrol policji, więc politycy momentalnie przedstawili to jako dowód, że są prześladowani. - Policja jest zachęcana do przyjazdu i zamknięcia tej konferencji. Lokalne władze rozmawiały nawet z firmami cateringowymi, więc nie dotarło jedzenie, nie dotarły talerze. Co najgorsze, nie dotarły też drinki - żartował Niger Farage, były lider partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa.

ZOBACZ TEŻ: Andrzej Duda w rozmowie z reporterem "Faktów" TVN o spotkaniu z Donaldem Trumpem. "To było bardzo miłe"

Prezydent o rozmowie z Donaldem Trumpem, o pomocy dla Ukrainy
Prezydent o rozmowie z Donaldem Trumpem, o pomocy dla UkrainyTVN24

Konferencja doszła jednak do skutku, bo decyzję burmistrza unieważniła Belgijska Rada Stanu - najwyższa instancja sądowa w sprawach administracyjnych. Liberalny premier Belgii, Alexander De Croo, któremu wyjątkowo daleko do skrajnej prawicy, napisał: "Zakaz spotkań politycznych jest niezgodny z konstytucją. Kropka".

Ale prawica nadal mówi o cenzurze. - Próby radykalnej lewicy, by powstrzymać tę konferencję, czynią nasze spotkanie tym ważniejszym i tym bardziej satysfakcjonującym - mówiła Suella Braverman, była minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii. Najgłośniej o wolności mówił Viktor Orban, atakując jednocześnie Ukrainę. Według premiera Węgier nigdy nie wolno pozwolić jej na członkostwo w Unii Europejskiej lub NATO.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS