Co po wyborach w Austrii? "Należy się spodziewać bardzo skomplikowanej fazy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Co po wyborach w Austrii? "Należy się spodziewać bardzo skomplikowanej fazy"
Co po wyborach w Austrii? "Należy się spodziewać bardzo skomplikowanej fazy"
Justyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Co po wyborach w Austrii? "Należy się spodziewać bardzo skomplikowanej fazy"Justyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Europejska skrajna prawica ma powody do świętowania. Wolnościowa Partia Austrii wygrała wybory parlamentarne, zdobywając prawie 29 procent głosów i to przy wysokiej frekwencji. Teraz pytanie brzmi, czy utworzy rząd. Objęciu stanowiska kanclerza przez lidera partii, Herberta Kickla, mocno kibicują jego sąsiedzi i przyjaciele z Węgier i Czech - Viktor Orban i Andrej Babisz.

To dzień zwycięstwa dla całej skrajnej prawicy w Europie. - Otworzyliśmy drzwi do nowej ery. Teraz wspólnie napiszemy ten nowy rozdział w historii Austrii - zapowiada lider Wolnościowej Partii Austrii Herbert Kickl.

"Kolejne zwycięstwo patriotów: zwycięstwo Wolnościowej Partii Austrii! Gratulacje dla Herberta Kickla!" - czytamy we wpisie premiera Węgier Viktora Orbana.

Partia została założona przez byłych członków SS

Radość Viktora Orbana nie dziwi. Przy 78-procentowej frekwencji jego austriacki sojusznik zdobył największe poparcie społeczne w wyborach do parlamentu, osiągając niemal 29 procent głosów. Na drugim miejscu znalazła się obecnie rządząca centroprawicowa Partia Ludowa. Trzecie miejsce zajęła centrolewica.

- To historyczny wynik. Po pierwsze nigdy wcześniej w historii nie zdarzyło się, by Wolnościowa Partia była pierwsza. Po drugie dwie tradycyjnie największe partie - Socjaldemokraci i Partia Ludowa - nie zdobyły nawet 50 procent głosów - komentuje Thomas Hofer, analityk polityczny.

CZYTAJ TAKŻE: Austriacy zdecydowali. Możliwe "pyrrusowe zwycięstwo"

Przyjazna Rosji, nacjonalistyczna Wolnościowa Partia Austrii została założona w latach 50. przez byłych członków SS. Obecnie na jej czele stoi Herbert Kickl, który zasiadał już w rządzie Sebastiana Kurza w latach 2017-2019, jako minister spraw wewnętrznych.

Kickl obiecuje między innymi zreformować Unię Europejską. Ma tego dokonać wraz z węgierskim Fideszem i czeskim ruchem ANO byłego premiera Andreja Babisza. W czerwcu ci trzej politycy założyli sojusz w Parlamencie Europejskim pod nazwą Patrioci dla Europy.

Sojusz Babisza, Orbana i Kickla coraz silniejszy

"Gratulacje dla Herberta Kickla i Wolnościowej Partii Austrii za wygranie wyborów parlamentarnych! Viktor Orban słusznie zauważył, że Patrioci dla Europy z dnia na dzień stają się coraz silniejsi" - napisał na platformie X były premier Czech Andrej Babisz.

Jedną ważniejszych obietnic wyborczych Kickla jest ograniczenie migracji i zachowanie neutralności militarnej kraju, czyli nieprzystępowanie choćby do NATO. Wśród postulatów było też utrzymanie dostaw rosyjskiego gazu, od którego Austria jest niemal całkowicie uzależniona.

- Mam nadzieję, że Wolnościowa Partia Austrii weźmie na siebie odpowiedzialność i pokaże, że może spełnić to, co obiecała przed wyborami - komentuje Peter Goldgruber, wyborca Wolnościowej Partii.

Pytanie, czy będzie w ogóle na to szansa. Kickl nie ma większości, by rządzić samodzielnie, a koalicja z centroprawicą - przynajmniej na tym etapie - wydaje się mało realna.

- Myślę, że należy się spodziewać bardzo skomplikowanej fazy tworzenia koalicji. Z jednej strony logiczne byłoby, aby Partia Ludowa połączyła siły z Wolnościową Partią Austrii. Ludowcy musieliby jednak zgodzić się na ich kanclerza, a tego z pewnością chcą uniknąć - ocenia Thomas Hofer.

Scenariusz polski

Prawdopodobny jest scenariusz polski, a więc taki, w którym zwycięska partia pozostanie w opozycji.

- To nie jest dobre dla Austrii i mam nadzieję, że Kickl nie zostanie kanclerzem i że pewnego dnia po prostu zniknie - mówi Irene Kaniz, mieszkanka Wiednia.

- Koalicje dwupartyjne nigdy tak naprawdę nie działały. Trójstronna koalicja w ogóle się nie sprawdza, czego przykładem są Niemcy. Jeśli nic się nie zmieni, następnym razem przesunięcie w prawo w Austrii będzie jeszcze bardziej zauważalne - komentuje Karin Grobert, mieszkanka Wiednia.

Kickl jest świadomy tego, że kolejne pięć lat w opozycji może mu dać jeszcze większe zwycięstwo. - Przestrzegałbym przed ignorowaniem woli narodu - powiedział w powyborczej dyskusji w austriackiej telewizji z liderami innych partii.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

Ostatni raz widziano je w 1943 roku. To najsłynniejsze dzieło utracone na Śląsku w czasie II wojny światowej. Niemcy wywozili wtedy dzieła sztuki z okupowanych Katowic. Dobra wiadomość jest taka, że teraz będzie można je oglądać w Muzeum Śląskim. Obraz Józefa Brandta wrócił na swoje miejsce.

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Źródło:
Fakty TVN

53-letniej kobiecie w Nowym Jorku przeszczepiono nerkę świni, wcześniej zmodyfikowaną genetycznie. Przeszczep przeprowadzono w listopadzie i na razie wszystko jest w porządku. 53-letnia kobieta nie miała innego wyjścia. Cieszy się, że żyje.

53-latce przeszczepiono nerkę świni. Nie było innego wyjścia

53-latce przeszczepiono nerkę świni. Nie było innego wyjścia

Źródło:
Fakty TVN

Odbudowa południowo-zachodniej Polski po powodzi postępuje. Jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia. Jednym z najważniejszych działań jest odbudowa zniszczonych mostów. W piątek w Krapkowicach w województwie opolskim odbyły się próby obciążeniowe kolejnego mostu postawionego przez żołnierzy. W najbliższym czasie powinien już służyć mieszkańcom.

Żołnierze stawiają kolejne mosty tymczasowe. Nowa przeprawa w Krapkowicach ma zostać wkrótce otwarta

Żołnierze stawiają kolejne mosty tymczasowe. Nowa przeprawa w Krapkowicach ma zostać wkrótce otwarta

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ubrań najlepiej nie wyrzucać, tylko je segregować. Od 1 stycznia 2025 roku będzie to obowiązek. Miasta będą musiały wdrożyć selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To może nas zmotywować, by niepotrzebnym rzeczom nadać drugie życie.

Kolejny rodzaj śmieci do segregacji. Wchodzą nowe przepisy

Kolejny rodzaj śmieci do segregacji. Wchodzą nowe przepisy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

- Dziś Budapeszt, jutro Moskwa. Wiadomo, gdzie dziś są Węgry na mapie politycznej Europy - powiedział w "Faktach po Faktach" minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak, odnosząc się do udzielenia byłemu wiceministrowi sprawiedliwości w rządzie PiS Marcinowi Romanowskiemu ochrony międzynarodowej przez rząd Viktora Orbana. - Węgry mają tak fatalną reputację, jeśli chodzi o stan demokracji, o stan praworządności, że azyl na Węgrzech to jak azyl na Białorusi - ocenił.

Siemoniak o Romanowskim i ochronie międzynarodowej na Węgrzech. "Dziś Budapeszt, jutro Moskwa"

Siemoniak o Romanowskim i ochronie międzynarodowej na Węgrzech. "Dziś Budapeszt, jutro Moskwa"

Źródło:
TVN24

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS