Co po wyborach w Austrii? "Należy się spodziewać bardzo skomplikowanej fazy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Co po wyborach w Austrii? "Należy się spodziewać bardzo skomplikowanej fazy"
Co po wyborach w Austrii? "Należy się spodziewać bardzo skomplikowanej fazy"
Justyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Co po wyborach w Austrii? "Należy się spodziewać bardzo skomplikowanej fazy"Justyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Europejska skrajna prawica ma powody do świętowania. Wolnościowa Partia Austrii wygrała wybory parlamentarne, zdobywając prawie 29 procent głosów i to przy wysokiej frekwencji. Teraz pytanie brzmi, czy utworzy rząd. Objęciu stanowiska kanclerza przez lidera partii, Herberta Kickla, mocno kibicują jego sąsiedzi i przyjaciele z Węgier i Czech - Viktor Orban i Andrej Babisz.

To dzień zwycięstwa dla całej skrajnej prawicy w Europie. - Otworzyliśmy drzwi do nowej ery. Teraz wspólnie napiszemy ten nowy rozdział w historii Austrii - zapowiada lider Wolnościowej Partii Austrii Herbert Kickl.

"Kolejne zwycięstwo patriotów: zwycięstwo Wolnościowej Partii Austrii! Gratulacje dla Herberta Kickla!" - czytamy we wpisie premiera Węgier Viktora Orbana.

Partia została założona przez byłych członków SS

Radość Viktora Orbana nie dziwi. Przy 78-procentowej frekwencji jego austriacki sojusznik zdobył największe poparcie społeczne w wyborach do parlamentu, osiągając niemal 29 procent głosów. Na drugim miejscu znalazła się obecnie rządząca centroprawicowa Partia Ludowa. Trzecie miejsce zajęła centrolewica.

- To historyczny wynik. Po pierwsze nigdy wcześniej w historii nie zdarzyło się, by Wolnościowa Partia była pierwsza. Po drugie dwie tradycyjnie największe partie - Socjaldemokraci i Partia Ludowa - nie zdobyły nawet 50 procent głosów - komentuje Thomas Hofer, analityk polityczny.

CZYTAJ TAKŻE: Austriacy zdecydowali. Możliwe "pyrrusowe zwycięstwo"

Skrajnie prawicowa Partia Wolności wygrała wybory w Austrii
Skrajnie prawicowa Partia Wolności wygrała wybory w AustriiMonika Krajewska/Fakty TVN

Przyjazna Rosji, nacjonalistyczna Wolnościowa Partia Austrii została założona w latach 50. przez byłych członków SS. Obecnie na jej czele stoi Herbert Kickl, który zasiadał już w rządzie Sebastiana Kurza w latach 2017-2019, jako minister spraw wewnętrznych.

Kickl obiecuje między innymi zreformować Unię Europejską. Ma tego dokonać wraz z węgierskim Fideszem i czeskim ruchem ANO byłego premiera Andreja Babisza. W czerwcu ci trzej politycy założyli sojusz w Parlamencie Europejskim pod nazwą Patrioci dla Europy.

Sojusz Babisza, Orbana i Kickla coraz silniejszy

"Gratulacje dla Herberta Kickla i Wolnościowej Partii Austrii za wygranie wyborów parlamentarnych! Viktor Orban słusznie zauważył, że Patrioci dla Europy z dnia na dzień stają się coraz silniejsi" - napisał na platformie X były premier Czech Andrej Babisz.

Jedną ważniejszych obietnic wyborczych Kickla jest ograniczenie migracji i zachowanie neutralności militarnej kraju, czyli nieprzystępowanie choćby do NATO. Wśród postulatów było też utrzymanie dostaw rosyjskiego gazu, od którego Austria jest niemal całkowicie uzależniona.

- Mam nadzieję, że Wolnościowa Partia Austrii weźmie na siebie odpowiedzialność i pokaże, że może spełnić to, co obiecała przed wyborami - komentuje Peter Goldgruber, wyborca Wolnościowej Partii.

Pytanie, czy będzie w ogóle na to szansa. Kickl nie ma większości, by rządzić samodzielnie, a koalicja z centroprawicą - przynajmniej na tym etapie - wydaje się mało realna.

- Myślę, że należy się spodziewać bardzo skomplikowanej fazy tworzenia koalicji. Z jednej strony logiczne byłoby, aby Partia Ludowa połączyła siły z Wolnościową Partią Austrii. Ludowcy musieliby jednak zgodzić się na ich kanclerza, a tego z pewnością chcą uniknąć - ocenia Thomas Hofer.

Scenariusz polski

Prawdopodobny jest scenariusz polski, a więc taki, w którym zwycięska partia pozostanie w opozycji.

- To nie jest dobre dla Austrii i mam nadzieję, że Kickl nie zostanie kanclerzem i że pewnego dnia po prostu zniknie - mówi Irene Kaniz, mieszkanka Wiednia.

- Koalicje dwupartyjne nigdy tak naprawdę nie działały. Trójstronna koalicja w ogóle się nie sprawdza, czego przykładem są Niemcy. Jeśli nic się nie zmieni, następnym razem przesunięcie w prawo w Austrii będzie jeszcze bardziej zauważalne - komentuje Karin Grobert, mieszkanka Wiednia.

Kickl jest świadomy tego, że kolejne pięć lat w opozycji może mu dać jeszcze większe zwycięstwo. - Przestrzegałbym przed ignorowaniem woli narodu - powiedział w powyborczej dyskusji w austriackiej telewizji z liderami innych partii.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego pokazuje raport, ale sam się nie pokazuje i do dziennikarzy wysyła swoich ludzi. W sierpniu minister sportu zażądał od Polskiego Komitetu Olimpijskiego rozliczenia pieniędzy wydanych na igrzyska w Paryżu. W raporcie nie ma rachunków, choć są duże liczby. Czy jest to zatem rozliczenie?

Komentarze po raporcie PKOl. "Dużo pohukiwań, mało woli do transparentności"

Komentarze po raporcie PKOl. "Dużo pohukiwań, mało woli do transparentności"

Źródło:
Fakty TVN

Fabryka narkotyków w cichej wsi na Podlasiu. Czterech obywateli Meksyku produkowało tam metamfetaminę. To, co policjanci znaleźli na miejscu, warte jest ponad siedem milionów złotych.

Produkowali narkotyki na podlaskiej wsi. "Pochodzili oni ze stanu Sinaloa"

Produkowali narkotyki na podlaskiej wsi. "Pochodzili oni ze stanu Sinaloa"

Źródło:
Fakty TVN

Odbudować co da się odbudować, uprzątnąć góry śmieci, przywrócić w pełni dostawy mediów. Każdy dzień na terenach zalanych przez powódź dopisuje do listy potrzeb kolejne pozycje. Minister finansów zapewnia: budżet jest przygotowany do finansowania odbudowy i usuwania skutków powodzi. Przypomina, że są jeszcze pieniądze unijne oraz środki z projektu z udziałem Banku Światowego. Pytanie tylko - wobec ogromu zniszczeń - na ile to wszystko wystarczy.

Czy państwo ma wystarczające środki na odbudowę zniszczonych przez powódź terenów?

Czy państwo ma wystarczające środki na odbudowę zniszczonych przez powódź terenów?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Każdy kolejny dzień pokazuje, jakie spustoszenie poczyniła powódź. Jej niszczycielska siła zabrała wielu ludziom wszystko - domy, miejsca pracy, gospodarstwa. Niektórzy powodzianie muszą mierzyć się ze skutkami żywiołu podobnie jak w 1997 roku. Pomagają sobie nawzajem, pomagają im inni.

"Rok czasu będziemy to wszystko osuszali". Niektórzy powodzianie drugi raz usuwają skutki wielkiej wody

"Rok czasu będziemy to wszystko osuszali". Niektórzy powodzianie drugi raz usuwają skutki wielkiej wody

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Decyzja w sprawie naszego kandydata lub kandydatki na prezydenta prawdopodobnie zapadnie pod koniec roku. Wtedy zaczniemy kampanię - powiedział w poniedziałek w "Faktach po faktach" prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Dopytywany o swój start stwierdził, że "jest to prawdopodobny scenariusz".

Wybory prezydenckie. Trzaskowski o "prawdopodobnym scenariuszu". "Decyzja prawdopodobnie pod koniec roku"

Wybory prezydenckie. Trzaskowski o "prawdopodobnym scenariuszu". "Decyzja prawdopodobnie pod koniec roku"

Źródło:
TVN24

Budżet państwa jest przygotowany do tego, aby finansować odbudowę i usuwanie skutków powodzi - zapewnił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister finansów Andrzej Domański. Mówił, że podczas sobotniego posiedzenia rządu zdecydowano o czterech zmianach w projekcie budżetu na przyszły rok. Jako "najważniejszą" określił tę dotyczącą zwiększenia rezerwy na przeciwdziałanie i usuwanie klęsk skutków klęsk żywiołowych.

Cztery zmiany, w tym ta "najważniejsza". Minister finansów o budżecie na 2025 rok

Cztery zmiany, w tym ta "najważniejsza". Minister finansów o budżecie na 2025 rok

Źródło:
TVN24