Fakty o Świecie

"Przez niegłosowanie mamy teraz ten bałagan". Frekwencja w USA może być rekordowa

Wybory do Kongresu Stanów Zjednoczonych, które odbędą się 6 listopada, mogą być najbardziej przełomowe w tym stuleciu. Chodzi o coś więcej, niż o to, czy Donald Trump będzie miał poparcie w parlamencie. Chodzi o to, czy nowy parlament nie rozpocznie wobec niego procedury impeachmentu. Dlatego mobilizacja wśród polityków i wśród wyborców jest bardzo duża.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS

Ostatnie godziny kampanii wyborczej i starcie gigantów - pojedynek między między Donaldem Trumpem i Barackiem Obamą.

- Te wybory zdecydują, czy dalej będziemy budować wyjątkowy dobrobyt, który stworzyliśmy, czy pozwolimy, by radykalni demokraci wielkim młotem zburzyli naszą gospodarkę i naszą przyszłość - przekonuje Donald Trump.

- Słyszę republikanów chwalących się świetnym stanem gospodarki. Jak myślicie, kiedy to się zaczęło? To dzięki naszej polityce - odpowiadał korespondencyjnie Barack Obama.

Karawana strachu

Najwięcej emocji w Ameryce budzi ostatnio karawana kilku tysięcy imigrantów z Ameryki Środkowej maszerujących w stronę amerykańskiej granicy. Pierwsi z nich dotarli już do stolicy Meksyku.

- Zostanę w Meksyku, jeśli dadzą mi pozwolenie, papiery. Jeśli nie, celem są Stany Zjednoczone - mówi imigrant w Hondurasu, Olvin Colindres.

Władze Meksyku zaoferowały imigrantom z karawany tymczasowe dokumenty i pozwolenie na pracę. Według szacunków organizacji pomocowych do amerykańskiej granicy dotrzeć może około 20 procent z kilku tysięcy maszerujących. Na granicy już czekają na nich żołnierze.

- Zauważyłem, że rozwijany jest ten piękny drut kolczasty. A drut kolczasty - używany właściwie - może stanowić piękny widok. Kobiety chcą bezpieczeństwa dla rodzin, w swojej okolicy, wspaniałych szkół dla swoich dzieci. A brutalni przestępcy, o których mówimy, powinni trafić do więzienia albo zostać wyrzuceni z naszego kraju - uważa Donald Trump.

- Od dwóch tygodni mówią nam, że największym zagrożeniem dla Ameryki jest grupa biednych, nędznych, bez grosza przy duszy, głodnych uchodźców, tysiące mil od nas - kpi Barack Obama.

Wicepremier Włoch: polityka Donalda Trumpa receptą dla Europy

Wicepremier Włoch Luigi Di Maio ocenił w poniedziałek w wywiadzie dla brytyjskiej gazety "Financial Times", że zwiększenie planów wydatkowych przy obniżaniu podatków na wzór polityki gospodarczej prezydenta USA Donalda Trumpa "jest receptą dla...

Szansa na impeachment

I republikanie, i demokraci, mają świadomość, że wybory 6 listopada zdecydują o kształcie Ameryki na najbliższe lata. Przejęcie Izby Reprezentantów dałoby demokratom szansę na blokowanie pomysłów Donalda Trumpa, a przejęcie obu izb dałoby szansę nawet na rozpoczęcie procedury impeachmentu - czyli usunięcia prezydenta ze stanowiska.

W Izbie Reprezentantów do wzięcia są wszystkie 435 miejsc. W Senacie 35 ze 100 miejsc. Obecnie Republikanie kontrolują obie izby i jest mnóstwo skomplikowanych równań, które pokazują, jak demokraci mogliby przejąć kontrolę. Jeśli w Izbie Reprezentantów demokraci zdołają przejąć od republikanów 23 miejsca, to będą kontrolować tę izbę. W Senacie muszą przejąć dwa miejsca, ale to nie jest bardzo prawdopodobne.

Iran mówi o zastraszaniu, Europa ubolewa, Izrael zadowolony. Sankcje USA wróciły

Ze światowych stolic napływają reakcje na przywrócenie przez USA sankcji wobec Iranu, zniesionych w ramach porozumienia z 2015 r. w sprawie irańskiego programu nuklearnego. Od negatywnych reakcji Londynu czy Berlina wyraźnie odróżnia się bardzo...

Będzie rekordowa frekwencja?

Wybory w środku kadencji prezydenta zwykle są referendum na temat polityki urzędującego prezydenta.  A Donald Trump budzi wyjątkowe emocje, stąd po obu stronach politycznego sporu jest poczucie, że to głosowanie jest najważniejszym od lat. Sondaże sprzyjają demokratom.

- Najważniejsze, by głosować poszli młodzi ludzie i kobiety, bo przez niegłosowanie mamy teraz ten bałagan - uważa Stacie Lee Banks, zwolenniczka Partii Demokratycznej.

- Trumpowi na nas zależy, zależy mu na Georgii, zależy mu na wszystkich w Stanach Zjednoczonych. Takiej osoby, takiej polityki, potrzebujemy - uważa Billie Robinson, zwolenniczka Partii Republikańskiej.

Amerykanie zdecydują nie tylko o składzie Kongresu, wybiorą też 39 gubernatorów. Ponad 34 miliony wyborców już zdecydowało, bo w wielu stanach jest wcześniejsze głosowanie.

Autor: Katarzyna Sławińska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Dla nich Zachód to Polska. "Żaden z kandydatów mnie nie przekonuje na 100 procent"

  Dla nich Zachód to Polska. "Żaden z kandydatów mnie nie przekonuje na 100 procent"

  Ukraińcy mieszkający w Polsce pilnie śledzą wybory prezydenckie w ich ojczyźnie. Na kogo oni zagłosują i czym będą się kierować? Dla młodych istotne są trzy kluczowe sprawy: by Ukraina dawała takie możliwości, że można będzie tam wrócić i godnie żyć, by zakończyła się wojna na wschodzie kraju, by dalej zbliżać się do Unii Europejskiej oraz NATO. Wybór mają trudny - z obecnego prezydenta nie są zadowoleni, a czar jego rywala prysł. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • W Irlandii Północnej zginęła dziennikarka. Oto rodzi się "nowa IRA"

  W Irlandii Północnej zginęła dziennikarka. Oto rodzi się "nowa IRA"

  Londonderry to drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Irlandii Północnej. Są w nim bardzo aktywni Republikanie, czyli zwolennicy zjednoczenia Irlandii. Policjanci szukali broni i ładunków wybuchowych w jednym z domów. Zostali zaatakowani petardami i koktajlami Mołotowa. W trakcie zamieszek jeden z zamaskowanych mężczyzn zaczął strzelać - kula trafiła w głowę Lyrę McKee. 29-letnia dziennikarka zmarła w szpitalu. Policja uważa, że za atakiem stoi organizacja określająca się jako Nowa IRA. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Nie potrafimy odpowiedzieć dzieciom, co się z nimi stanie gdy skończą 18 lat". Problem brytyjskich rodzin zastępczych

  "Nie potrafimy odpowiedzieć dzieciom, co się z nimi stanie gdy skończą 18 lat". Problem brytyjskich rodzin zastępczych

  Po brexicie tysiące europejskich dzieci mogą znaleźć się w ogromnych tarapatach. Chodzi o te, które znajdują się w brytyjskim systemie opieki zastępczej - choćby w rodzinach zastępczych - ale nie są obywatelami Wielkiej Brytanii. Istnieje obawa, że z powodu braku odpowiednich dokumentów po brexicie ich status będzie nieokreślony. W efekcie mogą zostać pozbawione prawa dostępu do opieki zdrowotnej lub edukacji. Jedyną receptą może być przyznanie im brytyjskiego obywatelstwa. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Holendrzy chcą zatrudnić wolontariuszy, by chronili tulipany przed turystami

  Holendrzy chcą zatrudnić wolontariuszy, by chronili tulipany przed turystami

  Słynne holenderskie tulipany są zagrożone. Szkodnik ma dwie nogi, dwie ręce i głowę, z której nie korzysta - chodzi bowiem o człowieka, który te piękne kwiaty zadeptuje. Szkodnik pochodzi z zagranicy, bo największe straty powodują turyści. Organizacja zrzeszająca holenderskich rolników poszukuje wolontariuszy do ochrony kwiatów. Ich zadaniem miałoby być informowanie turystów o wyznaczonych ścieżkach i zakazie deptania roślin. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Jan Piekło: Poroszenko był niezłym prezydentem

  Jan Piekło: Poroszenko był niezłym prezydentem

  - Rzeczywiście, to nie jest tak, że Poroszenko przegrał tą debatę. On się dostosował właściwie do warunków Zełenskiego - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Jan Piekło, były ambasador Polski na Ukrainie. - Trzeba powiedzieć zupełnie uczciwie, że prezydentem Poroszenko był niezłym - dodał. Jego zdaniem nie ma odwrotu od zwrotu Ukrainy ku zachodowi.

  czytaj więcej »
 • Przemysław Biskup: napięcie na Wyspach stale eskaluje

  Przemysław Biskup: napięcie na Wyspach stale eskaluje

  - Sytuacja stale eskaluje. Również z powodu, powiedziałbym, pewnej nieudolności polityków amerykańskich, brytyjskich - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Przemysław Biskup, ekspert od spraw związanych z Wielką Brytanią z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Uważa on też, że z powodu napięcia na Wyspach brexit może się jeszcze bardziej skomplikować.

  czytaj więcej »
 • Wyjątkowa kampania na Ukrainie. Urzędujący prezydent kontra prezydent z serialu

  Wyjątkowa kampania na Ukrainie. Urzędujący prezydent kontra prezydent z serialu

  Określenie "dziwna kampania" jest wyjątkowo delikatne. Kandydaci, na ostatniej prostej, robili badania krwi i testy lekarskie, sugerując, że rywal to narkoman albo alkoholik. Umawiali się na debatę, ale jeden z nich nie przyszedł. A zwieńczeniem tego wszystkiego ma być debata na stadionie olimpijskim, podczas której zwolennicy obu panów będą zajmować osobne sektory i przy okazji będą oglądać występy muzyczne i kabaretowe. Starcie Petro Poroszenko - Wołodymyr Zełenski, gdzie stawką jest prezydentura Ukrainy, w niedzielę.

  czytaj więcej »
 • Grecja domaga się reparacji wojennych od Niemiec

  Grecja domaga się reparacji wojennych od Niemiec

  Grecja domaga się reparacji wojennych od Niemiec za straty poniesione podczas drugiej wojny światowej. Decyzję w tej sprawie podjął parlament i na jej mocy Ateny będą podejmować wszelkie działania - prawne i dyplomatyczne - by, jak mówi premier, spełnić swoje historyczne i moralne zobowiązanie w postaci wyegzekwowania roszczeń. Jak wysokich? Kilka lat temu Grecja oszacowała je na 300 miliardów euro. Ale w oczach Niemiec - temat jest zamknięty i nic nie wskazuje na to, by Berlin chciał wznowić rozmowy. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Kierowca stracił kontrolę, autokar jechał coraz szybciej". Nie żyje 29 osób

  "Kierowca stracił kontrolę, autokar jechał coraz szybciej". Nie żyje 29 osób

  29 osób nie żyje, 28 zostało rannych - stan kilkorga z nich jest krytyczny. To skutek wypadku autokaru na Maderze. Ofiary śmiertelne to turyści z Niemiec. Trwa śledztwo, aby wyjaśnić, dlaczego doszło do tego wypadku. Wiadomo tylko, że autokar wypadł ze stromej drogi i runął kilka metrów w stronę zabudowań, kilka razy koziołkując. Według lokalnych mediów kierowca był doświadczony, a nawierzchnia sucha. Są doniesienia o możliwej awarii hamulców. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
tvnpix