Fakty o Świecie

Wszedł do pokoju, wymierzył w głowę, strzelił. 11-latek zabił babcię

11-letni chłopiec strzelił w głowę opiekującej się nim babci z pistoletu dziadka. Potem zamknął się w pokoju i popełnił samobójstwo. Do tego szokującego zdarzenia doszło w Arizonie.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS

Mieszkańcy niewielkiego miasta Litchfield Park w Arizonie cały czas są w szoku.

- To surrealistyczne. To była fajna rodzina. Znałem tego chłopca. Często jeździł po okolicy rowerem. To, co się wydarzyło, to prawdziwa tragedia - mówi Walter Venerable, sąsiad. - Utrzymywaliśmy sąsiedzkie relacje. Zastanawiam się, czy mogłem zrobić coś więcej. Czy mogłem coś zauważyć lub powiedzieć - mówi inny sąsiad Danny Dillon.

11-letni chłopiec zastrzelił swoją babcię, a następnie popełnił samobójstwo. O tragedii policję poinformował dziadek chłopca.

Nie chciał sprzątać

Według jego relacji razem z żoną wielokrotnie prosili wnuka, aby posprzątał swój pokój. Chłopiec miał stawiać opór. Gdy dziadkowie poszli do salonu, usiedli na sofie i zaczęli oglądać telewizję, do pomieszczenia wszedł wnuk. W dłoni miał należący do dziadka pistolet.

Podszedł do babci i bez chwili namysłu strzelił w tył jej głowy, po czym wybiegł do swojego pokoju.

Dziadek początkowo chciał biec za wnukiem, ale równocześnie próbował ratować żonę. Po chwili padł kolejny strzał.Chłopiec zastrzelił się w swoim pokoju.

Ta wersja wydarzeń jest teraz potwierdzana przez śledczych. Dziadkowie sprawowali pełną opiekę prawną nad chłopcem.

"On miał przecież zaledwie 11 lat"

Według sąsiadów 11-latek był pogodny, lubiany i nie sprawiał problemów wychowawczych. - Nie wiem co się stało. On miał przecież zaledwie 11 lat - mówi sąsiad rodziny.

Dziadek chłopca może teraz usłyszeć zarzuty. Znajdująca się w domu broń powinna być tak zabezpieczona, aby nie miał do niej dostępu nieletni.

- Mogę sobie wyobrazić jak teraz czuje się dziadek chłopca. Gdy usłyszeliśmy z żoną co się stało, byliśmy w szoku - mówi David Juarez, sąsiad rodziny.

W szoku są też szkolni koledzy 11-latka. Władze szkoły w porozumieniu z rodzicami zapewniły uczniom opiekę psychologów. - Dzieciaki muszą zrozumieć te wydarzenia. Jako dziadkowie i rodzice musimy im w tym pomóc - dodaje David Juarez.

Do podobnych tragedii z użyciem broni palnej dochodzi w Stanach Zjednoczonych regularnie. Każdego roku od ostrej amunicji ginie około 30 tysięcy Amerykanów.

Temat ograniczenia dostępu do broni powraca po każdej krwawej strzelaninie i podczas wszystkich kampanii wyborczych. Jednak dotychczas - bez względu na to, czy u władzy są republikanie czy demokraci - nie wprowadzono obostrzeń.

Autor: Piotr Czubowicz / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
garou

Bez przyczyny tego nie zrobił...

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   • Przybywa ofiar tureckiej ofensywy w Syrii. Kurdowie mówią o zbrodniach wojennych

    Przybywa ofiar tureckiej ofensywy w Syrii. Kurdowie mówią o zbrodniach wojennych

    Liczba ofiar tureckiej ofensywy rośnie w dramatycznym tempie. Mówi się już o wielu zabitych i rannych. Kurdowie alarmują, że współpracująca z Turcją armia syryjskiej opozycji ma na sumieniu zbrodnie wojenne. Kurdowie zwrócili się o pomoc do rządowej armii syryjskiej, z którą jeszcze niedawno walczyli, i do Rosji. Amerykańscy żołnierze wycofali się z północnej Syrii na rozkaz Donalda Trumpa. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Rasistowskie zachowania, hitlerowskie gesty. Skandal na meczu eliminacji mistrzostw Europy

    Rasistowskie zachowania, hitlerowskie gesty. Skandal na meczu eliminacji mistrzostw Europy

    Grupa bułgarskich kibiców zaczęła naśladować odgłosy małp i pokazywać hitlerowskie pozdrowienie w kierunku czarnoskórych piłkarzy reprezentacji Anglii. Sędzia meczu z powodu zachowania kibiców dwa razy przerywał grę. Anglicy wygrali aż 6:0, ale prasa na Wyspach najmniej pisze o grze swoich piłkarzy. Pod pręgierzem znalazł się trener Bułgarów, który stwierdził po meczu, że w jego trakcie nic złego nie słyszał. Państwo wstrzymało wszelkie stosunki, w tym finansowe, z Bułgarskim Związkiem Piłki Nożnej, wymuszając w ten sposób dymisję jego szefa. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Dziewięciu katalońskich polityków skazanych za "podburzanie". Zamieszki w Katalonii

    Dziewięciu katalońskich polityków skazanych za "podburzanie". Zamieszki w Katalonii

    Sąd Najwyższy Hiszpanii skazał w poniedziałek 12 katalońskich separatystów w związku z referendum niepodległościowym w 2017 roku. Dziewięciu polityków zostało skazanych na kary od 9 do 13 lat pozbawienia wolności za podburzanie. Trzem oskarżonym udało się uniknąć więzienia. W Katalonii ogłoszenie wyroku spowodowało wyjście na ulice tysięcy protestujących. Na lotnisku El Prat w Barcelonie doszło do starć między zwolennikami secesji i policją. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Problem rasizmu stadionowego. "Ta nienawiść, o której mówimy, zawsze była"

    Problem rasizmu stadionowego. "Ta nienawiść, o której mówimy, zawsze była"

    - Temat jest bardziej skomplikowany z racji tego, że mamy internet - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN 24 BiS prawnik Maciej Ślusarek, mówiąc o problemie rasizmu stadionowego. - Kiedy pojawił się internet, (...) to przyniósł również upadek standardów debaty publicznej - dodał Maciej Ślusarek. - Ta nienawiść, o której mówimy, zawsze była. Ludzie zawsze gdzieś próbowali daj jej upust. Zawsze takie zgromadzenia publiczne były do tego dobrą okazją - stwierdziła z kolei psycholog Maria Rotkiel, drugi gość programu.

    czytaj więcej »
   • "W domu bawiły się dzieci. Nagle spadł pocisk. Zabił chłopca, a dziewczynka straciła nogę"

    "W domu bawiły się dzieci. Nagle spadł pocisk. Zabił chłopca, a dziewczynka straciła nogę"

    Europa, Stany Zjednoczone i Rosja - świat kolejny raz apeluje do Turcji, żeby zakończyła swoją ofensywę przeciwko Kurdom. Chodzi nie tylko o ratowanie życia ludzi ludzi na miejscu. Na terenie operacji znajdują się obozy, w których trzymani są byli bojownicy tak zwanego Państwa Islamskiego. Istnieje prawdopodobne zagrożenie, że Kurdowie, którzy zajęci są walką, nie będą w stanie ich dalej pilnować. Jednocześnie w wyniku operacji pojawiają się informacje o zabitych, rannych i kolejnych ludzkich tragediach. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Pokojowy Nobel dla premiera Etiopii. "Cały świat zobaczył, jak bardzo zmienił się nasz kraj"

    Pokojowy Nobel dla premiera Etiopii. "Cały świat zobaczył, jak bardzo zmienił się nasz kraj"

    43-letni Abiy Ahmed Ali został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla za doprowadzenie do pokoju pomiędzy Etiopia a Erytreą. Komitet Noblowski podkreślił w uzasadnieniu, że premier Etiopii nakazał uwolnienie z więzień tysięcy więźniów politycznych, ogłosił amnestię dla dziennikarzy i działaczy politycznych prześladowanych przez poprzednie rządy, utworzył komisję pokoju i pojednania oraz przyczynił się do pogodzenia rywalizujących grup wyznaniowych i etnicznych. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Z czym się mierzą milenialsi? "Niepewność, ogromna presja i zderzenie się z rzeczywistością"

    Z czym się mierzą milenialsi? "Niepewność, ogromna presja i zderzenie się z rzeczywistością"

    Ten świat jest bardzo bogaty w rozmaite zdarzenia i to nas wszystko po prostu przytłacza. Ilość problemów, o których słyszymy każdego dnia jest bardzo duża. To wszystko trafia do tych młodych ludzi, to ich bardzo mocno obciąża. Oni zastanawiają się na swoja przyszłością i być może nie są jeszcze w stanie, z tym wszystkim sobie poradzić - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS doktor Konrad Maj psycholog społeczny z Uniwersytetu SWPS. Odniósł się w ten sposób do najnowszych doniesień o nasilających się kłopotach ze zdrowiem psychicznym wśród milenialsów. Z kolei doktor Joanna Heidtman psycholog i socjolog podkreśliła, że narastające oczekiwania wobec młodych osób mogą skutkować bardzo wczesną depresją i wypaleniem zawodowym - Niepewność, ogromna presja i zderzenie się z rzeczywistością - wymieniała przyczyny problemów osób z Pokolenia Y.

    czytaj więcej »
   • "Nie boi się krytykować prawicowego rządu". Media z podziwem o Tokarczuk

    "Nie boi się krytykować prawicowego rządu". Media z podziwem o Tokarczuk

    Polska pisarka Olga Tokarczuk została laureatką Nagrody Nobla z literatury. Akademia doceniła jej "wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia". Światowe media również są pełne podziwu dla twórczości Polki. Dużą popularnością za granicą cieszą się książki "Bieguni" oraz "Księgi Jakubowe". Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Erdogan chce wyprzeć Kurdów i dokonać repatriacji Syryjczyków, którzy są w Turcji

    Erdogan chce wyprzeć Kurdów i dokonać repatriacji Syryjczyków, którzy są w Turcji

    Turecka armia najpierw zbombardowała cele w północnej Syrii, gdzie de facto kontrolę sprawują Kurdowie. Potem wkroczyli żołnierze. Turecka ofensywa przeciwko kurdyjskim bojówkom w północnej Syrii spowodowała, że wiele tysięcy osób uciekło ze swoich domów. Są ranni i doniesienia o ofiarach śmiertelnych. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan nic sobie nie robi z międzynarodowej krytyki. Oficjalnie Turcy mają zamiar utworzyć wzdłuż swojej granicy tak zwaną "strefę bezpieczeństwa", wolną od bojówek kurdyjskich, i dokonać tam repatriacji Syryjczyków, którzy uszli do Turcji. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Jak poradzić sobie ze złością? Można się wyładować w "pokoju furii"

    Jak poradzić sobie ze złością? Można się wyładować w "pokoju furii"

    10 października to Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Jak podają eksperci, wśród najbardziej dotkliwych współczesnych problemów są nerwice, depresje i fobie. Szczególnie źle jest wśród młodych ludzi. Ostatnimi czasy coraz popularniejsze są tak zwane "pokoje furii", gdzie można wyładować złość na przedmiotach martwych. Terapeuci podkreślają, że to nie jest jednak skuteczny sposób na radzenie sobie ze swoimi problemami. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   tvnpix