500 kilometrów problemu. "Nie wiem co się stanie po brexicie"


Tego tematu w kontekście brexitu nie da się uniknąć. Licząca 500 kilometrów granica między Irlandią i Irlandią Północną będzie jedyną, która oddziela Zjednoczone Królestwo od Unii Europejskiej. Dublin żąda od Londynu pełnych informacji na temat tego, w jaki sposób Brytyjczycy zapewnią swobodny przepływ ludzi i towarów.

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o 19:55 w TVN24 BiS

Wielka Brytania ma tylko jedną lądową granicę z Unią Europejską. I na pierwszy rzut oka ta granica jest niewidoczna. Nie ma tu ani szlabanów, ani budek strażniczych.

- Nie chcemy tu granicy. Po tych wszystkich latach mamy jej dość. Całe życie żyliśmy w jej cieniu. Wystraszeni, że jak wrócimy ze sklepu na północy z kostką masła, to pogranicznicy nam ją zabiorą - mówi Mary Rafferty, która mieszkanka przy brytyjsko-irlandzkiej granicy.

Szlabany, budki i sami pogranicznicy zniknęli dwadzieścia lat temu, na skutek pokojowego porozumienia wielkopiątkowego z 1998 roku. Miało ono zakończyć konflikt w Irlandii Północnej.

- Wreszcie możemy jeździć dokąd chcemy, nie ma żadnych kłopotów. Ludzie naprawdę nie chcą wracać do czasów, w których drogi i granica były pozamykane - wskazuje Eamon Fitzpatrick, inny mieszkaniec przygranicznych terenów.

Granica podzieli pola, ulice i gospodarstwa

Po Brexicie podział wyspy będzie jeszcze głębszy, niż obecnie. Irlandia pozostanie w Unii Europejskiej, a Irlandia Północna - tak jak cała Wielka Brytania - odłączy się od Wspólnoty.

- Nie możesz mówić, że chcesz opuścić unię celną i jednolity rynek, a jednocześnie zapewniać, że chcesz utrzymać ustalenia porozumienia wielkopiątkowego. To jest po prostu sprzeczne - podkreśla Philippe Lamberts, belgijski deputowany do Parlamentu Europejskiego.

Granica mierzy prawie pół tysiąca kilometrów. Co miesiąc jest przekraczana około miliona razy. Wartość towarów, które są przenoszone z północy na południe i odwrotnie, wynosi około 6 miliardów euro rocznie.

Dla miejscowych przedsiębiorców ewentualne zamknięcie lub chociaż przymknięcie granicy oznaczałoby więc bardzo realne straty. Na przykład w jednej z mleczarni mleko wytwarzane jest na północy wyspy. Przelewane jest do pojemników produkowanych na południu. - Musielibyśmy wstrzymać eksport naszych produktów na południe - mówi John Woods, szef firmy Linwoods.

Granica przebiega w poprzek dróg, mostów, przez gospodarstwa, plantacje i pola. - Nie wiem co się stanie po brexicie - martwi się Francis Ward, irlandzki farmer.

Unioniści są przeciwni kompromisom

W tej skomplikowanej układance jest jeszcze jeden ważny gracz, który utrudnia prowadzenie negocjacji. To koalicjant w rządzie Theresy May, czyli Demokratyczna Partia Unionistyczna (DUP). Unioniści stawiają sprawę jasno. - Nie zaakceptujemy żadnych prawnych rozbieżności, które pod względem ekonomicznym bądź politycznym oddzielałyby Irlandię Północną od reszty Wielkiej Brytanii - zapewnia Arlene Foster, przywódczyni północnoirlandzkiej DUP.

Po brexicie granica powinna więc pozostać otwarta, a jednocześnie - już jako zewnętrzna granica Unii Europejskiej - powinna być też szczelna i pilnie strzeżona. Bruksela i Londyn jeszcze się nie dogadali, jak to zrobić.

Autor: Joanna Stempień / Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

W wyborach samorządowych Prawo i Sprawiedliwość miało hasło: "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS