Marcinkiewicz: Kaczyńskiemu nie śpieszy się na fotel premiera, zadowala go bycie „naczelnikiem”

28.07.2016 | Marcinkiewicz: Kaczyńskiemu nie śpieszy się na fotel premiera, zadowala go bycie „naczelnikiem”
28.07.2016 | Marcinkiewicz: Kaczyńskiemu nie śpieszy się na fotel premiera, zadowala go bycie „naczelnikiem”
TVN24 BiS
28.07.2016 | Marcinkiewicz: Kaczyńskiemu nie śpieszy się na fotel premiera, zadowala go bycie „naczelnikiem”TVN24 BiS

– Dziś widzę inaczej niż pół roku temu, że prezesowi PiS jednak się nie spieszy (do bycia premierem – przyp. red.) – wyznał w „Faktach z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS były premier Kazimierz Marcinkiewicz. Jego zdaniem Jarosław Kaczyński „zadowala się byciem naczelnikiem”, czyli nieformalnie wpływać na prezydenta i rząd. – Jego łechce to, że wszyscy wokoło nazywają go naczelnikiem państwa – dodał.

W czwartek niemiecki tabloid „Bild” opublikował wywiad z prezesem PiS. Jarosław Kaczyński zapewnił, że nie jest „władcą” Polski. „Polska jest demokracją. Nasza premier kieruje rządem, prezydent spełnia swoje zadania. Ale trochę (władzy – przyp. red.) pozostaje też dla szefa partii” – przyznał w rozmowie z niemieckim dziennikiem.

Zdaniem Marcinkiewicz z tych słów wynika, że prezes PiS „nie wprost, ale przyznaje się do tego”, że rzeczywiście to on kieruje państwem polskim. Gość Piotra Kraśki wyraził ponadto opinię, że Jarosławowi Kaczyńskiemu odpowiada obecny układ.

– Dziś widzę inaczej niż pół roku temu, że jemu jednak się nie spieszy (do bycia premierem – przyp. red.) – stwierdził Marcinkiewicz. – Zadowala się byciem naczelnikiem (…) Jego łechce to, że wszyscy wokoło nazywają go naczelnikiem państwa – wyjaśnił.

„Mocne” słowa poparcia dla Merkel

W wywiadzie Jarosław Kaczyński został także zapytany o to, czy gdyby był obywatelem niemieckim, to głosowałby na kanclerz Angelę Merkel. Kaczyński odpowiedział: „jako Polak mogę jedynie przytoczyć słowa mojego, niestety zmarłego, brata Lecha, które stale powtarzał: 'Angela Merkel jest dla nas Polaków najlepszym wyjściem'. Uważam, że miał rację. Nie mam prawa wyborczego w Niemczech. Z polskiego punktu widzenia mówię: byłoby dobrze, gdyby Pani Merkel została ponownie wybrana”.

– Te słowa są mocne i są wzmocnione bratem – podkreślił Marcinkiewicz. Jego zdaniem posłużenie się autorytetem zmarłego prezydenta sprawia, że te słowa prezesa PiS są mocniejsze, niż byłyby wówczas, gdyby Jarosław Kaczyński po prostu wyraziłby przychylną opinię o kanclerz Niemiec.

Uchodźcy – tak, getta – nie

Kazimierz Marcinkiewicz wyraził też swoją opinię na temat tego, czy Polska powinna udzielać azylu osobom szukającym go w Europie. – Polska powinna przyjąć uchodźców, ale powinna ich przyjąć w sposób rozsądny – stwierdził były premier.

– Każda gmina powinna przyjąć dwie lub trzy rodziny – ocenił Marcinkiewicz. Wytłumaczył, że w jego zamyśle uchodźcy powinni być w Polsce osiedlani równomiernie. – Bez tworzenia gett, ale niewielkie grupy w wielu miejscach – mówił. W jego ocenie „Francuzi popełnili ten błąd”, że pozwolili na tworzenie się gett imigrantów.

Ostatnią falę zamachów terrorystycznych w Europie Marcinkiewicz zrzucił na karb medialnego szumu, jaki tworzy każdy kolejny atak. – Kiedy codziennie widzimy w wiadomościach ginących ludzi, to takich przypadków będzie więcej. To się samo nakręca – ocenił i dodał: „przed tego typu wojną nie da się zabezpieczyć”.

Źródło: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS