Fakty o Świecie

28 sędziów pilnuje, żeby kraje unijne przestrzegały prawa

Czy Polska złamała unijne prawo? O tym zdecyduje Trybunał Sprawiedliwości, który właśnie do tego celu został powołany. Ma dbać o przestrzeganie prawa zarówno Unii Europejskiej, jak i jej obywateli. Mało kto wie, że przed Trybunałem Sprawiedliwości często stawały takie państwa, jak Francja i Niemcy. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o 19:55 w TVN24 BiS

Prościej nie da się tego ująć. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej pilnuje, żeby unijne prawo było przestrzegane w całej UE.

Wydał dotąd ponad 25 tysięcy orzeczeń dotyczących państw, konkretnych firm, ale też prywatnych osób. Wiele wyroków dotyczy codziennego funkcjonowania Europejczyków.

Przykład? Dzięki Trybunałowi, pasażerom należy się odszkodowanie za ponad trzygodzinne opóźnienie lotu. Inna głośna sprawa to TSUE kontra Google, po której każdy Europejczyk zyskał prawo do wykasowania swojego nazwiska z popularnej wyszukiwarki internetowej.

Google musiał się dostosować, bo wyroki Trybunału musi uszanować każda firma spoza Unii, która chce funkcjonować na europejskim rynku.

28 sprawiedliwych. Wśród nich jeden Polak

To seria wyroków Trybunału sprawiła, że korzystając z lekarza w innym kraju Unii, dostajemy zwrot kosztów leczenia.

Pozwy do trybunału, kolejny etap procedury. Komisja Europejska kontra Węgry

Komisja Europejska skierowała do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprawy przeciwko Węgrom. Dotyczą one regulacji dotyczących szkolnictwa wyższego, finansowania organizacji pozarządowych i - podobnie jak w przypadku Polski i Czech -...

Trybunał postawił na głowie rozgrywki piłkarskie w całej Europie. Dzięki tzw. sprawie Bosmana z 1995 r. każdy piłkarz, po zakończeniu kontraktu, może zmienić klub. Przed wyrokiem nowy klub i tak musiał zapłacić za zawodnika.

W skład trybunału wchodzi 28 sędziów, po jednym z każdego państwa członkowskiego. Polskę reprezentuje prof. Marek Safjan. Pojedyncze sprawy nigdy nie są rozstrzygane przez pełen skład. Liczba sędziów zależy od wagi danego problemu. Najwięcej spraw dotyczy znaków towarowych, konkurencji na wspólnym rynku, rolnictwa i uregulowań antyterrorystycznych.

Jedną z ról Trybunału jest odpowiadanie na pytania sądów krajowych, jak należy interpretować prawo wspólnoty. Częstym przypadkiem jest też rozstrzyganie sporów pomiędzy poszczególnymi unijnymi instytucjami oraz między Komisją Europejską a państwem członkowskim.

Europejskie mocarstwa też przegrywają

Ta broń jest obosieczna. Państwo członkowskie może zaskarżyć decyzje KE. Zasada jest prosta - kto przegra rozprawę, musi się dostosować. W przeciwnym wypadku naraża się na kary.

Nowy premier Czech chce rozmawiać z Komisją Europejską o wycofaniu pozwu

Premier Czech Andrej Babisz zapowiedział, że chce przedstawić Komisji Europejskiej swoje stanowisko i rozmawiać z nią o wycofaniu sprawy z Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wobec jego kraju. W środę po mianowaniu go szefem rządu...

Do czynienia z TSUE miały w swojej historii chyba wszystkie kraje Unii Europejskiej, na czele z Francją i Niemcami Były to głownie sprawy o łamanie zasad wspólnego rynku. Próbujący wyjść z UE Brytyjczycy przegrali przez 40 lat 101 ze 131 spraw.

Polska stanie przed Trybunałem nie po raz pierwszy. Za rządów PO-PSL toczyło się kilkanaście spraw, ale kwestie podatku VAT na artykuły medyczne czy regulacji rynku energii nie budziły tylu emocji, co kwestia relokacji uchodźców.

Autor: Jakub Loska / Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Na pokładzie ma być 200 ton złota. Koreańska firma twierdzi, że znalazła legendarny wrak

  Na pokładzie ma być 200 ton złota. Koreańska firma twierdzi, że znalazła legendarny wrak

  200 ton złota. Gdzie jest taki skarb? Na dnie morza, niedaleko Korei Południowej. Południowokoreańska firma Shinil Group twierdzi, że znalazła wrak rosyjskiego statku, na którego pokładzie znajduje się ponad 5 tysięcy skrzyń ze złotem. To "Dmitrij Donskoj" - rosyjski krążownik pancerny, który 29 maja 1905 roku został zatopiony przez Japończyków. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Szkolą psy do ochrony przed strzelaninami w szkołach

  Szkolą psy do ochrony przed strzelaninami w szkołach

  Psi ochroniarze mają obezwładnić zamachowca, który wtargnie na przykład na teren szkoły. Psy muszą wykazać się wielką odwagą. Nawet huk z pistoletu nie może ich przestraszyć. Na razie to tylko pierwsze szkolenia, ale trener z Tennessee, który jest pomysłodawcą czworonożnych ochroniarzy, ma głęboką nadzieję, że sprawdzą się w przypadku prawdziwego zagrożenia. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Airbus Beluga XL wykonał pierwszy lot testowy

  Airbus Beluga XL wykonał pierwszy lot testowy

  W czwartek swój lot testowy wykonał zupełnie nowy samolot transportowy - Airbus Beluga XL. Maszyna jest celowo tak pomalowana, by wyglądać jak białucha, czyli arktyczny waleń, któremu zawdzięcza swoją nazwę. Samolot ma ponad 60 metrów długości, prawie 20 metrów wysokości i ponad 60 metrów rozpiętości skrzydeł. Jego maksymalna masa startowa to 227 ton. Może pokonać trasę ponad 4 tysięcy km. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Plecaki odrzutowe w sprzedaży detalicznej. Koszt? 1,5 miliona złotych

  Plecaki odrzutowe w sprzedaży detalicznej. Koszt? 1,5 miliona złotych

  "Strój Iron Mana", czyli specjalny kostium z plecakiem odrzutowym, który umożliwia latanie. Każdy chciałby taki mieć, teraz jest to możliwe. Taki sprzęt jest dostępny w w sprzedaży komercyjnej. To dobra wiadomość. Zła wiadomość jest taka, że kostium kosztuje ponad ponad 1,5 milionów złotych. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Znaleźliśmy się w świecie, który jest niestabilny, niejasny i nieprzewidywalny"

  "Znaleźliśmy się w świecie, który jest niestabilny, niejasny i nieprzewidywalny"

  Zaczyna korodować wiarygodność NATO. To jest ogromne niebezpieczeństwo - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Jerzy Maria Nowak, były ambasador RP przy NATO i wykładowca uczelni Vistula. - Znaleźliśmy się w świecie, który jest niestabilny, niejasny i nieprzewidywalny - dodał. Jego zdaniem trzeba przedyskutować, na Radzie Bezpieczeństwa ONZ, zmieniający się układ sił. - Ameryka sporo płaci, ale jest też wielkim mocarstwem i czerpie z tego korzyści - stwierdził.

  czytaj więcej »
 • Miłka Raulin: technologia zrewolucjonizuje ratownictwo

  Miłka Raulin: technologia zrewolucjonizuje ratownictwo

  - Moment, w którym zobaczył drona, to musiała być dla niego gigantyczna radość i nadzieja, że uda mu się zejść - stwierdziła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Miłka Raulin, alpinistka. - To jest fantastyczna sprawa, że można było wykorzystać sprzęt, który jest nie tylko użyteczny ze względów filmowych, ale że można było uratować komuś życie - dodała. Jej zdaniem postęp nauki i technologii jest tak duży, że już niedługo na stałe wejdzie do służb ratowniczych.

  czytaj więcej »
 • Kłopoty Trumpa po spotkaniu z Putinem. Republikanie chcą przesłuchać jego doradców

  Kłopoty Trumpa po spotkaniu z Putinem. Republikanie chcą przesłuchać jego doradców

  Gdy w poniedziałek Donald Trump przyjął wersję wydarzeń Władimira Putina, a nie własnych służb, to doprowadził Amerykę do furii. Krytykowali go nawet zwolennicy. Powód? Opinia publiczna uznała, że stanął murem za rywalami - a nawet wrogami - a nie za swoim krajem. Były oskarżenia o zdradę państwową. Teraz amerykański prezydent robi coś, co robi niebywale rzadko: tłumaczy się ze swoich słów i twierdzi, że po prostu źle się wyraził. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Bawarscy funkcjonariusze sprawdzają granice landu

  Bawarscy funkcjonariusze sprawdzają granice landu

  Specjalne, regionalne służby rozpoczęły patrolowanie granic w Bawarii. Cel: zapobiec napływowi nielegalnych migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu. Służby sprzęt mają wprawdzie arcynowoczesny, ale uprawnienia trochę mniej imponujące. To jednak schodzi na dalszy plan. Zdaniem niektórych niemieckich mediów - tutaj liczy się polityka. Niedługo regionalne wybory i trzeba wykazać się troską o bezpieczeństwo, ale przede wszystkim polityką krajową. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS

  czytaj więcej »
 • Rewolucyjna metoda wykrywania raka skóry. "Przełom dla lekarzy, pacjentów i całego społeczeństwa"

  Rewolucyjna metoda wykrywania raka skóry. "Przełom dla lekarzy, pacjentów i całego społeczeństwa"

  Rewolucja w wykrywaniu raka skóry. Czerniak to jeden z najczęściej występujących nowotworów. Powstaje na skutek intensywnego wystawienia ciała na działanie promieni słonecznych. Najwyższa zachorowalność jest w słonecznej Australii. I to właśnie australijscy naukowcy znaleźli sposób na wczesne wykrywanie czerniaka. Wystarczy proste badanie krwi. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS

  czytaj więcej »
 • 100. rocznica śmierci ostatniego cara Rosji

  100. rocznica śmierci ostatniego cara Rosji

  Mikołaj II Romanow był ostatnim carem Rosji. Minęło dokładnie 100 lat od jego śmierci. Został brutalnie zamordowany wraz z rodziną i najbliższymi współpracownikami przez bolszewików. Dla cerkwi prawosławnej stał się męczennikiem. Według niektórych: na Rosję za te zbrodnię spadła klątwa. Na miejscu zbrodni w jej stulecie zebrały się dziesiątki tysięcy ludzi. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS

  czytaj więcej »
 • Niedźwiedź skorzystał z basenu. Przez upały

  Niedźwiedź skorzystał z basenu. Przez upały

  Fala upałów w Kalifornii doskwiera dzikim zwierzętom, które często ulgi szukają w pobliżu ludzkich siedlisk. Problem zaczyna się wtedy, gdy chodzi o ponad 150-kilogramowego niedźwiedzia, który korzysta z basenu. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
tvnpix