28 sędziów pilnuje, żeby kraje unijne przestrzegały prawa

07.12.2017 | 28 sędziów pilnuje, żeby kraje unijne przestrzegały prawa
07.12.2017 | 28 sędziów pilnuje, żeby kraje unijne przestrzegały prawa
Jakub Loska | Fakty z zagranicy TVN24 BiS
07.12.2017 | 28 sędziów pilnuje, żeby kraje unijne przestrzegały prawaJakub Loska | Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Czy Polska złamała unijne prawo? O tym zdecyduje Trybunał Sprawiedliwości, który właśnie do tego celu został powołany. Ma dbać o przestrzeganie prawa zarówno Unii Europejskiej, jak i jej obywateli. Mało kto wie, że przed Trybunałem Sprawiedliwości często stawały takie państwa, jak Francja i Niemcy. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o 19:55 w TVN24 BiS

Prościej nie da się tego ująć. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej pilnuje, żeby unijne prawo było przestrzegane w całej UE.

Wydał dotąd ponad 25 tysięcy orzeczeń dotyczących państw, konkretnych firm, ale też prywatnych osób. Wiele wyroków dotyczy codziennego funkcjonowania Europejczyków.

Przykład? Dzięki Trybunałowi, pasażerom należy się odszkodowanie za ponad trzygodzinne opóźnienie lotu. Inna głośna sprawa to TSUE kontra Google, po której każdy Europejczyk zyskał prawo do wykasowania swojego nazwiska z popularnej wyszukiwarki internetowej.

Google musiał się dostosować, bo wyroki Trybunału musi uszanować każda firma spoza Unii, która chce funkcjonować na europejskim rynku.

28 sprawiedliwych. Wśród nich jeden Polak

To seria wyroków Trybunału sprawiła, że korzystając z lekarza w innym kraju Unii, dostajemy zwrot kosztów leczenia.

Trybunał postawił na głowie rozgrywki piłkarskie w całej Europie. Dzięki tzw. sprawie Bosmana z 1995 r. każdy piłkarz, po zakończeniu kontraktu, może zmienić klub. Przed wyrokiem nowy klub i tak musiał zapłacić za zawodnika.

W skład trybunału wchodzi 28 sędziów, po jednym z każdego państwa członkowskiego. Polskę reprezentuje prof. Marek Safjan. Pojedyncze sprawy nigdy nie są rozstrzygane przez pełen skład. Liczba sędziów zależy od wagi danego problemu. Najwięcej spraw dotyczy znaków towarowych, konkurencji na wspólnym rynku, rolnictwa i uregulowań antyterrorystycznych.

Jedną z ról Trybunału jest odpowiadanie na pytania sądów krajowych, jak należy interpretować prawo wspólnoty. Częstym przypadkiem jest też rozstrzyganie sporów pomiędzy poszczególnymi unijnymi instytucjami oraz między Komisją Europejską a państwem członkowskim.

Europejskie mocarstwa też przegrywają

Ta broń jest obosieczna. Państwo członkowskie może zaskarżyć decyzje KE. Zasada jest prosta - kto przegra rozprawę, musi się dostosować. W przeciwnym wypadku naraża się na kary. Do czynienia z TSUE miały w swojej historii chyba wszystkie kraje Unii Europejskiej, na czele z Francją i Niemcami Były to głownie sprawy o łamanie zasad wspólnego rynku. Próbujący wyjść z UE Brytyjczycy przegrali przez 40 lat 101 ze 131 spraw.

Polska stanie przed Trybunałem nie po raz pierwszy. Za rządów PO-PSL toczyło się kilkanaście spraw, ale kwestie podatku VAT na artykuły medyczne czy regulacji rynku energii nie budziły tylu emocji, co kwestia relokacji uchodźców.

Autor: Jakub Loska / Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS