Fakty o Świecie

Etgar Keret: stanowisko władz Izraela jest skierowane głównie do wyborców

W pobliżu skrzyżowania ulic Chłodnej i Żelaznej na warszawskiej Woli znajduje się niezwykłe miejsce. Instalacja artystyczna i najwęższy dom w Polsce. Znajduje się on w 152-centymetrowej szczelinie pomiędzy dwoma powojennymi budynkami. Oryginalne mieszkanie zaprojektowane zostało dla konkretnej osoby - polsko-izraelskiego pisarza Etgara Kereta. To tam, przyjeżdżajac do Polski może odpocząć i tworzyć. Mówimy o nim teraz, bo udzielił wywiadu TVN24. Mówi o trudnych relacjach między Polską i Izraelem. Na co dzień żyje w dwóch światach i dlatego może jego perspektywa jest tak unikalna.

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o 19:55 w TVN24 BiS

Najwęższy budynek stolicy Polski. Niezwykłe miejsce na stałe zagościło na na liście atrakcji turystycznych Warszawy. "Dom Kereta" wziął swoją nazwę od pierwszego lokatora.

Autor opowiadań Etgar Keret łączy dwie kultury i dwa kraje. Od lat tłumaczy Polskę w Izraelu i Izrael w Polsce. Po uchwaleniu nowej ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej znowu ma mnóstwo pracy.

"Wyścig o elektorat skrajny" czy ciąg nieporozumień? Spór o ustawę o IPN trwa

Chcę żeby wszystkie izraelskie dzieci wiedziały, że były niemieckie obozy zagłady, ale Polska ustawa zawiera także elementy nie do przyjęcia - mówi izraelski minister edukacji. Izrael wyraźnie liczy na dialog i na zmiany, a premier Morawiecki...

Stanowisko dla wyborców

- Nasz rząd jest bardzo prawicowy i nacjonalistyczny, bardzo pielęgnuje swój wizerunek. Ludzie w tym rządzie nie są zadowoleni z nowego polskiego prawa, ja też nie jestem, ale ich stanowcze i głośne stanowisko jest skierowane głównie do wyborców. To ma pokazać, że jesteśmy tacy silni, dumni, nie kłaniamy się przed nikim. Kiedy zapytasz kogoś na ulicy, to nie będzie już tak emocjonalny i agresywny - podkreśla Keret.

Rodakom tłumaczy on polską perspektywę. Jego zdaniem realia polskiej polityki są bardzo podobne do tych izraelskich.

- To raczej ruch, którym polski rząd chce zmienić wizerunek wewnątrz Polski. Szczerze, tego prawa nie da się stosować w świecie w sytuacjach, kiedy ludzie będą nazywać niemieckie obozy koncentracyjne "polskimi obozami". Przecież Polska nie będzie aresztować i przewozić samolotami takich ludzi na przykład z Niemiec do więzienia w Krakowie - uważa literat.

Etgar Keret mieszka w Izraelu, ma polskie obywatelstwo. Jego ojciec w czasie II wojny światowej cudem uniknął śmierci w warszawskim getcie. Keret walczy z określeniem "polskie obozy śmierci", ale nie rozumie po co polskim władzom przepisy, które w Izraelu przynoszą efekt odwrotny do zamierzonego.

- Kiedy państwo tworzy prawo, które zmusza ludzi, by nie mówili o czymś, to powoduje, że ten temat, nawet jeśli jest kłamliwy, nie słabnie, a staje się jeszcze bardziej popularny. Mamy przykład Turcji, która zakazała mówić o ludobójstwie Ormian. Myślę, że to prawo spowodowało, że ludzie myślą, iż Turcja jest niepewna swojej przeszłości i nie chce otwartej dyskusji o niej - ocenia Kerat.

"To nie jest właściwy, dobry rozwój sytuacji". Szef MSZ o sporze z Izraelem

Należy tonować napięcia po obu stronach - taka receptę na rozwiązanie sporu między Polską a Izraelem przedstawił minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Podczas piątkowej wizyty w Warszawie szefa MSZ Estonii przekonywał, że "rząd izraelski...

Dyskusja trwa

W Izraelu wciąż trwa ożywiona dyskusja nad tym, co stało się w Polsce. Bardzo mocno przeżywają ją ci, którzy wciąż czują mocną więź z naszym krajem.

- Spotkałam się z bardzo skrajnymi reakcjami. Jedne osoby płakały w czasie rozmów, inne były bardzo zestresowane, trzecie - wydawałoby się najbardziej optymistyczne co do naszych relacji - zupełnie zmieniły ton swoich wypowiedzi - opowiada Karolina Przewrocka Aderet, korespondentka "Tygodnika Powszechnego" w Tel Awiwie.

Najbardziej skrajne głosy w Izraelu nawoływały do odwołania corocznego Marszu Żywych, na który do Polski przyjeżdżają tysiące młodych Żydów. Minister edukacji Izraela przyznaje, że dostał setki, a nawet tysiące listów w tej sprawie. Żadnych zmian nie ma zamiaru wprowadzać, mimo że jest przeciwnikiem polskiej ustawy.

- Głównym elementem ustawy jest usunięcie określenia "polskie obozy śmierci". Szanuję to! Rozumiem to! I chcę tego uczyć w Izraelu. Jestem ministrem edukacji i chcę, żeby każde dziecko w Izraelu wiedziało, że to są niemieckie, nazistowskie obozy, które stworzyli naziści w Polsce - mówił TVN24 Naftali Bennett, izraelski minister oświaty.

Zdaniem ministra Benneta nazywanie obozów zagłady "polskimi" jest równoznaczne z zaprzeczaniem Holokaustowi. A to w Izraelu jest karalne.

Autor: Jakub Loska / Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Lysander

"stanowisko władz Izraela jest skierowane głównie do wyborców" - i dlatego władze Izraela poskarżyły się u kongresmenów w USA?

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   • Grupa Wyszehradzka solidaryzuje się Polską. Szczyt w Izraelu odwołany

    Grupa Wyszehradzka solidaryzuje się Polską. Szczyt w Izraelu odwołany

    Szczyt w Izraelu odwołany. Grupa Wyszehradzka, która miała spotkać się w Jerozolimie, w ten sposób solidaryzuje się Polską. Nasza delegacja odwołała przyjazd z powodu skandalicznej wypowiedzi izraelskiego szefa MSZ. Polityk powiedział między innymi, że "Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki". Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Antysemicki incydent podczas protestu "żółtych kamizelek". Ofiarą Alain Finkielkraut

    Antysemicki incydent podczas protestu "żółtych kamizelek". Ofiarą Alain Finkielkraut

    Antysemicki incydent w czasie protestu "żółtych kamizelek" w Paryżu. Ofiarą napaści słownej jest znany francuski filozof, żyd polskiego pochodzenia, Alain Finkielkraut. Członkowie ruchu "żółtych kamizelek" podczas sobotniego marszu wykrzykiwali pod jego adresem hasła: między innymi "drań" i "brudni syjoniści". Prokuratura już wszczęła dochodzenie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Dołączyła do dżihadystów, dziś chce wrócić do ojczyzny. Mówi, że niczego nie żałuje

    Dołączyła do dżihadystów, dziś chce wrócić do ojczyzny. Mówi, że niczego nie żałuje

    Cztery lata temu uciekła z domu. Wyjechała do Syrii i została żoną dżihadysty. Teraz 19-letnia Brytyjka chce wrócić. Dziewczyna mieszka w syryjskim obozie dla uchodźców. Na świat przyszło jej trzecie dziecko. Kobieta boi się o jego życie. Dwójka jej wcześniejszych dzieci zmarła z niedożywienia i chorób. Władze Wielkiej Brytanii nie chcą jednak zezwolić Shamimie na powrót. Kobieta udzieliła pierwszego telewizyjnego wywiadu. Mówi, że popełniła błąd, ale niczego nie żałuje. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Trybunał arbitrażowy zajmuje się sprawą Caster Semenyi

    Trybunał arbitrażowy zajmuje się sprawą Caster Semenyi

    To będzie jedno z najważniejszych orzeczeń w historii sportu. Trybunał srbitrażowy w Lozannie zajmuje się sprawą Caster Semenyi. Biegaczka pozwała Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych. Skarży się na to, że nie pozwala się jej się rywalizować z kobietami i zmusza do przyjmowania leków obniżających testosteron. Jego poziom w ciele Caster jest tak wysoki jak u mężczyzn. Zdaniem stowarzyszenia - to nie fair w stosunku do innych zawodniczek. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Uśmiechnięci robotnicy, pracujący ku czci wodza. Propagandowy film z Korei Północnej

    Uśmiechnięci robotnicy, pracujący ku czci wodza. Propagandowy film z Korei Północnej

    Uśmiechnięci i wypoczęci robotnicy. Pracują w pocie czoła. Ku czci wodza. Dla dobra wspaniałego kraju, który jest po prostu rajem. Tak w dużym skrócie wygląda film propagandowy, przygotowany przez reżim Kim Dzong Una. Obraz bardzo różni się od rzeczywistości opisywanej przez tych, którym z Korei Północnej udało się uciec. Oni mówią o biedzie, głodzie i niewolnictwie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Młynarski: w Izraelu panują stereotypy, że Polacy nienawidzą Żydów

    Młynarski: w Izraelu panują stereotypy, że Polacy nienawidzą Żydów

    - Prawie każdy obywatel Izraela ma w rodzinie kogoś z Polski. I to jest niesamowite, bo to jest tak, że czasem się kogoś takiego spotka - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Jan Młynarski, muzyk, a prywatnie syn Wojciecha Młynarskiego. Wypowiedział się on także na temat stereotypów o Polakach, z którymi można się zetknąć w Izraelu. - Dotyczą one głównie tego, że Polacy rzekomo nienawidzą Żydów - stwierdził i dodał od razu, że "to oczywiście jest nieprawdą".

    czytaj więcej »
   • Putin znów na tatami. Rzuty na matę uratują wyniki sondaży?

    Putin znów na tatami. Rzuty na matę uratują wyniki sondaży?

    Po długiej przerwie Władimir Putin znów pokazał się na macie. W centrum sportowym "Jug-Sport” w Soczi trenował wraz z członkami kadry narodowej. Wykonał kilka spektakularnych rzutów, a rywale traktowali go ulgowo. Nieco ponad sześć lat temu po takim właśnie treningu Putin miał problemy z kręgosłupem. Od tamtego czasu praktycznie nie pokazywał się na tatami (matach pokrywających podłogi sal sztuk walki).

    czytaj więcej »
   • Kongres nie powstrzyma Trumpa. Prezydent zdeterminowany, by zbudować mur

    Kongres nie powstrzyma Trumpa. Prezydent zdeterminowany, by zbudować mur

    Stan wyjątkowy na granicy z Meksykiem. Donald Trump podjął decyzję. Wybuduje na granicy mur. Nic go nie powstrzyma. Kongres nie chciał dać prezydentowi na ten cel ponad 5 miliardów. Teraz Donald Trump będzie mógł je samodzielnie przenieść z innych celów. Demokraci już zapowiadają, że z prezydentem spotkają się w sądzie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Wyjechały do Syrii, by walczyć. "Druga szansa"? Wywiad nie pozostawia wątpliwości: to zagrożenie

    Wyjechały do Syrii, by walczyć. "Druga szansa"? Wywiad nie pozostawia wątpliwości: to zagrożenie

    Uciekły z domu, kiedy miały 15 lat. Wyjechały do Syrii i zostały żonami dżihadystów. Dziś chcą wrócić do Wielkiej Brytanii. Szef wywiadu nie pozostawia wątpliwości. Młode kobiety, jeśli zdecydują się na powrót, będą stanowiły zagrożenie. Opinia publiczna w Wielkiej Brytanii też nie jest im przychylna. Głosy o drugiej szansie pojawiają się coraz rzadziej. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • 25 miliardów strat. Airbus A380 za wielki, by go produkować

    25 miliardów strat. Airbus A380 za wielki, by go produkować

    25 miliardów dolarów idzie właśnie w piach, a dokładniej - na żyletki. Tyle kosztował projekt Airbusa A380, z które firma właśnie się wycofuje. Gigant mógł pomieścić ponad 850 pasażerów. Okazuje się, że to za dużo. Maszyna nie będzie produkowana, bo nie ma chętnych, którzy chcieliby ją kupić. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Podczas treningu zaatakowała go puma. Cudem przeżył

    Podczas treningu zaatakowała go puma. Cudem przeżył

    Dla 31-letniego Travisa trening w Górach Skalistych to była walka do życie. Na trasie spotkał pumę płową. Dziki kot, który może ważyć nawet ponad 70 kilogramów, zaatakował sportowca. Travis musiał się bronić. Gołymi rękami udusił zwierzę. Cudem przeżył i wyszedł z tego bez większych obrażeń. Do zdarzenia doszło na początku lutego, ale dopiero teraz przed kamerami sportowiec opowiedział swoją historię. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Młodzi w obronie klimatu. Masowe protesty w Wielkiej Brytanii

    Młodzi w obronie klimatu. Masowe protesty w Wielkiej Brytanii

    W Wielkiej Brytanii młodzi protestują w obronie klimatu. W wielu brytyjskich miastach na ulice wyszli uczniowie szkół podstawowych, a także ich nieco starsi koledzy. Domagają się, by rządzące obecnie światem pokolenie poważnie potraktowało sprawy klimatu. Bo to oni będą cierpieć, jeśli nic się nie zmieni. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   tvnpix