Fakty o Świecie

Etgar Keret: stanowisko władz Izraela jest skierowane głównie do wyborców

W pobliżu skrzyżowania ulic Chłodnej i Żelaznej na warszawskiej Woli znajduje się niezwykłe miejsce. Instalacja artystyczna i najwęższy dom w Polsce. Znajduje się on w 152-centymetrowej szczelinie pomiędzy dwoma powojennymi budynkami. Oryginalne mieszkanie zaprojektowane zostało dla konkretnej osoby - polsko-izraelskiego pisarza Etgara Kereta. To tam, przyjeżdżajac do Polski może odpocząć i tworzyć. Mówimy o nim teraz, bo udzielił wywiadu TVN24. Mówi o trudnych relacjach między Polską i Izraelem. Na co dzień żyje w dwóch światach i dlatego może jego perspektywa jest tak unikalna.

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o 19:55 w TVN24 BiS

Najwęższy budynek stolicy Polski. Niezwykłe miejsce na stałe zagościło na na liście atrakcji turystycznych Warszawy. "Dom Kereta" wziął swoją nazwę od pierwszego lokatora.

Autor opowiadań Etgar Keret łączy dwie kultury i dwa kraje. Od lat tłumaczy Polskę w Izraelu i Izrael w Polsce. Po uchwaleniu nowej ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej znowu ma mnóstwo pracy.

"Wyścig o elektorat skrajny" czy ciąg nieporozumień? Spór o ustawę o IPN trwa

Chcę żeby wszystkie izraelskie dzieci wiedziały, że były niemieckie obozy zagłady, ale Polska ustawa zawiera także elementy nie do przyjęcia - mówi izraelski minister edukacji. Izrael wyraźnie liczy na dialog i na zmiany, a premier Morawiecki...

Stanowisko dla wyborców

- Nasz rząd jest bardzo prawicowy i nacjonalistyczny, bardzo pielęgnuje swój wizerunek. Ludzie w tym rządzie nie są zadowoleni z nowego polskiego prawa, ja też nie jestem, ale ich stanowcze i głośne stanowisko jest skierowane głównie do wyborców. To ma pokazać, że jesteśmy tacy silni, dumni, nie kłaniamy się przed nikim. Kiedy zapytasz kogoś na ulicy, to nie będzie już tak emocjonalny i agresywny - podkreśla Keret.

Rodakom tłumaczy on polską perspektywę. Jego zdaniem realia polskiej polityki są bardzo podobne do tych izraelskich.

- To raczej ruch, którym polski rząd chce zmienić wizerunek wewnątrz Polski. Szczerze, tego prawa nie da się stosować w świecie w sytuacjach, kiedy ludzie będą nazywać niemieckie obozy koncentracyjne "polskimi obozami". Przecież Polska nie będzie aresztować i przewozić samolotami takich ludzi na przykład z Niemiec do więzienia w Krakowie - uważa literat.

Etgar Keret mieszka w Izraelu, ma polskie obywatelstwo. Jego ojciec w czasie II wojny światowej cudem uniknął śmierci w warszawskim getcie. Keret walczy z określeniem "polskie obozy śmierci", ale nie rozumie po co polskim władzom przepisy, które w Izraelu przynoszą efekt odwrotny do zamierzonego.

- Kiedy państwo tworzy prawo, które zmusza ludzi, by nie mówili o czymś, to powoduje, że ten temat, nawet jeśli jest kłamliwy, nie słabnie, a staje się jeszcze bardziej popularny. Mamy przykład Turcji, która zakazała mówić o ludobójstwie Ormian. Myślę, że to prawo spowodowało, że ludzie myślą, iż Turcja jest niepewna swojej przeszłości i nie chce otwartej dyskusji o niej - ocenia Kerat.

"To nie jest właściwy, dobry rozwój sytuacji". Szef MSZ o sporze z Izraelem

Należy tonować napięcia po obu stronach - taka receptę na rozwiązanie sporu między Polską a Izraelem przedstawił minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Podczas piątkowej wizyty w Warszawie szefa MSZ Estonii przekonywał, że "rząd izraelski...

Dyskusja trwa

W Izraelu wciąż trwa ożywiona dyskusja nad tym, co stało się w Polsce. Bardzo mocno przeżywają ją ci, którzy wciąż czują mocną więź z naszym krajem.

- Spotkałam się z bardzo skrajnymi reakcjami. Jedne osoby płakały w czasie rozmów, inne były bardzo zestresowane, trzecie - wydawałoby się najbardziej optymistyczne co do naszych relacji - zupełnie zmieniły ton swoich wypowiedzi - opowiada Karolina Przewrocka Aderet, korespondentka "Tygodnika Powszechnego" w Tel Awiwie.

Najbardziej skrajne głosy w Izraelu nawoływały do odwołania corocznego Marszu Żywych, na który do Polski przyjeżdżają tysiące młodych Żydów. Minister edukacji Izraela przyznaje, że dostał setki, a nawet tysiące listów w tej sprawie. Żadnych zmian nie ma zamiaru wprowadzać, mimo że jest przeciwnikiem polskiej ustawy.

- Głównym elementem ustawy jest usunięcie określenia "polskie obozy śmierci". Szanuję to! Rozumiem to! I chcę tego uczyć w Izraelu. Jestem ministrem edukacji i chcę, żeby każde dziecko w Izraelu wiedziało, że to są niemieckie, nazistowskie obozy, które stworzyli naziści w Polsce - mówił TVN24 Naftali Bennett, izraelski minister oświaty.

Zdaniem ministra Benneta nazywanie obozów zagłady "polskimi" jest równoznaczne z zaprzeczaniem Holokaustowi. A to w Izraelu jest karalne.

Autor: Jakub Loska / Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Lysander

"stanowisko władz Izraela jest skierowane głównie do wyborców" - i dlatego władze Izraela poskarżyły się u kongresmenów w USA?

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   • Francja szykuje się na weekend. Mimo ustępstw zapowiadane są kolejne protesty

    Francja szykuje się na weekend. Mimo ustępstw zapowiadane są kolejne protesty

    Francja szykuje się na to, co wydarzy się w sobotę. Ruch, który zaczął się od sprzeciwu wobec planowanej podwyżki akcyzy na paliwo, zamienił się w protest Francuzów wściekłych na rosnące koszty życia i politykę władz. Mimo, że rząd co najmniej na rok zrezygnował z podwyżek podatków, "żółte kamizelki" zwołują na weekend kolejny wielki protest. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Miał poprowadzić oskarową galę. Zrezygnował przez homofobiczne wpisy

    Miał poprowadzić oskarową galę. Zrezygnował przez homofobiczne wpisy

    Amerykański aktor, producent filmowy i telewizyjny, komik Kevin Hart poinformował w czwartek w nocy na Twitterze, że postanowił zrezygnować z prowadzenia tegorocznej ceremonii wręczania Oscarów, prestiżowych nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Wszystko przez wulgarne wpisy w mediach społecznościowych sprzed lat. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Darmowy transport w całym kraju. Taki pomysł ma Luksemburg

    Darmowy transport w całym kraju. Taki pomysł ma Luksemburg

    Rewolucja w Luksemburgu. Będzie to pierwszy kraj na świecie z całkowicie darmowym transportem publicznym. Władze chcą w ten sposób walczyć z korkami. Ale chodzi nie tylko o to, żeby można było szybciej przemieszczać się po mieście, a o to, żeby po ulicach jeździło mniej samochodów i mniej było spalin. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Węgierscy naukowcy: koty potrafią zinterpretować ludzkie spojrzenie

    Węgierscy naukowcy: koty potrafią zinterpretować ludzkie spojrzenie

    Niezwykłe badania węgierskich naukowców. Ich koty śledzą ludzkie spojrzenie, bo wiedzą, że w ten sposób człowiek może wysyłać im informacje, które z ich punktu widzenia mogą okazać się cenne. Spojrzeniem można na przykład wskazać kotom w której misce znajduje się jedzenie, a która miska jest pusta. Właśnie takiej metody w swoich badaniach użyli Węgrzy. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • "Jeżeli człowiek poczuje się ważny, inaczej będzie pracował"

    "Jeżeli człowiek poczuje się ważny, inaczej będzie pracował"

    Jedyną metodą, żeby szef miał więcej czasu jest to, żeby oddać część zadań, ale też część kompetencji i praw pracownikom. Dzięki temu zwiększyło się zaangażowanie - mówił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS doktor Andrzej Jeznach, autor książki "Szef, który myśli, bo warto i się opłaca". Jego zdaniem warto w firmach stawiać na zarządzanie humanistyczne, a nie zarządzanie ekonomiczne.

    czytaj więcej »
   • Wojsko na granicy z Rosją i pełna ofensywa dyplomatyczna. Kijów nie odpuszcza Moskwie

    Wojsko na granicy z Rosją i pełna ofensywa dyplomatyczna. Kijów nie odpuszcza Moskwie

    Ukraina urządza publiczne testy rakiet ziemia-powietrze. Przerzuca żołnierzy z głębi lądu na wschodnią granicę, prowadzi ofensywę dyplomatyczną. Rada Najwyższa Ukrainy postanowiła zakończyć prawną fikcję i przyjęła ustawę wygaszającą zawarty w roku 1997 traktat o przyjaźni, współpracy i partnerstwie z Federacją Rosyjską. To wszystko skutki incydentu w Cieśninie Kerczeńskiej. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Dilerzy narkotyków zgwałcili i zabili 16-latkę. Protesty w Argentynie

    Dilerzy narkotyków zgwałcili i zabili 16-latkę. Protesty w Argentynie

    Szokujący wyrok i masowe protesty. 16-letnia Argentynka została brutalnie zgwałcona. Zmarła na skutek ran, które zadali jej oprawcy. Byli nimi dilerzy narkotyków, u których chciała kupić marihuanę. Jak to możliwe, że nie zostali skazani ani za morderstwo, ani za gwałt, a jedynie za sprzedaż narkotyków nieletniej? Na ulice argentyńskich miast wychodzą tysiące oburzonych kobiet. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Właściciele sklepów w Paryżu szykują się na kolejną sobotę zamieszek

    Właściciele sklepów w Paryżu szykują się na kolejną sobotę zamieszek

    Paryż w stanie wyjątkowym: odwoływane są masowe imprezy, a właściciele sklepów starają się zabezpieczyć co tylko mogą, bo witryny ich sklepów nie przetrwają drugiej takiej soboty, jaka była w stolicy Francji 1 grudnia. Doszło wtedy do zamieszek, bo demonstranci nie tylko szli ulicami z transparentami i domagali się dymisji Macrona, ale też demolowali witryny galerii handlowych i podpalali dziesiątki samochodów. Takich protestów nie było we Francji od dawna. Emmanuel Macron już zrezygnował z podwyżki akcyzy na paliwa, ale to nie uciszyło protestów. W najbliższą sobotę w Paryżu odbędzie się już czwarta manifestacja "żółtych kamizelek". Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Czujniki jazdy obowiązkowe? Nowy pomysł Brukseli

    Czujniki jazdy obowiązkowe? Nowy pomysł Brukseli

    Unia Europejska pracuje właśnie nad nowymi przepisami, które zobowiązywałyby wszystkich producentów do instalowania między innymi czujników jazdy czy kontroli pasa ruchu. To wszystko ma bardzo poprawić bezpieczeństwo na drogach. Ale czy przy okazji bardzo też nie podniesie cen samochodów? Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Poroszenko: jedną z sankcji mógłby być koniec budowy Nord Stream 2

    Poroszenko: jedną z sankcji mógłby być koniec budowy Nord Stream 2

    - Mamy bardzo mocne stanowisko USA, które rozważają wprowadzenie sankcji - mówił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. W rozmowie z Michałem Sznajderem poruszył kwestię tego, jak władze ukraińskie postrzegają incydent w Cieśninie Kerczeńskiej i jak zamierzają na niego odpowiedzieć. Użył określenia "azowski pakiet sankcji". - Jedną z potencjalnych sankcji mógłby być koniec budowy Nord Stream 2 - ocenił. Jednocześnie prezydent Ukrainy zapewnił, że wprowadzenie stanu wojennego nie wpłynie na wybory prezydenckie, które mają się odbyć w marcu przyszłego roku. Wyraził też wdzięczność dla Polski za wspieranie Ukrainy na forum międzynarodowym i w przeprowadzaniu reform.

    czytaj więcej »
   tvnpix