Fakty o Świecie

Etgar Keret: stanowisko władz Izraela jest skierowane głównie do wyborców

W pobliżu skrzyżowania ulic Chłodnej i Żelaznej na warszawskiej Woli znajduje się niezwykłe miejsce. Instalacja artystyczna i najwęższy dom w Polsce. Znajduje się on w 152-centymetrowej szczelinie pomiędzy dwoma powojennymi budynkami. Oryginalne mieszkanie zaprojektowane zostało dla konkretnej osoby - polsko-izraelskiego pisarza Etgara Kereta. To tam, przyjeżdżajac do Polski może odpocząć i tworzyć. Mówimy o nim teraz, bo udzielił wywiadu TVN24. Mówi o trudnych relacjach między Polską i Izraelem. Na co dzień żyje w dwóch światach i dlatego może jego perspektywa jest tak unikalna.

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o 19:55 w TVN24 BiS

Najwęższy budynek stolicy Polski. Niezwykłe miejsce na stałe zagościło na na liście atrakcji turystycznych Warszawy. "Dom Kereta" wziął swoją nazwę od pierwszego lokatora.

Autor opowiadań Etgar Keret łączy dwie kultury i dwa kraje. Od lat tłumaczy Polskę w Izraelu i Izrael w Polsce. Po uchwaleniu nowej ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej znowu ma mnóstwo pracy.

"Wyścig o elektorat skrajny" czy ciąg nieporozumień? Spór o ustawę o IPN trwa

Chcę żeby wszystkie izraelskie dzieci wiedziały, że były niemieckie obozy zagłady, ale Polska ustawa zawiera także elementy nie do przyjęcia - mówi izraelski minister edukacji. Izrael wyraźnie liczy na dialog i na zmiany, a premier Morawiecki...

Stanowisko dla wyborców

- Nasz rząd jest bardzo prawicowy i nacjonalistyczny, bardzo pielęgnuje swój wizerunek. Ludzie w tym rządzie nie są zadowoleni z nowego polskiego prawa, ja też nie jestem, ale ich stanowcze i głośne stanowisko jest skierowane głównie do wyborców. To ma pokazać, że jesteśmy tacy silni, dumni, nie kłaniamy się przed nikim. Kiedy zapytasz kogoś na ulicy, to nie będzie już tak emocjonalny i agresywny - podkreśla Keret.

Rodakom tłumaczy on polską perspektywę. Jego zdaniem realia polskiej polityki są bardzo podobne do tych izraelskich.

- To raczej ruch, którym polski rząd chce zmienić wizerunek wewnątrz Polski. Szczerze, tego prawa nie da się stosować w świecie w sytuacjach, kiedy ludzie będą nazywać niemieckie obozy koncentracyjne "polskimi obozami". Przecież Polska nie będzie aresztować i przewozić samolotami takich ludzi na przykład z Niemiec do więzienia w Krakowie - uważa literat.

Etgar Keret mieszka w Izraelu, ma polskie obywatelstwo. Jego ojciec w czasie II wojny światowej cudem uniknął śmierci w warszawskim getcie. Keret walczy z określeniem "polskie obozy śmierci", ale nie rozumie po co polskim władzom przepisy, które w Izraelu przynoszą efekt odwrotny do zamierzonego.

- Kiedy państwo tworzy prawo, które zmusza ludzi, by nie mówili o czymś, to powoduje, że ten temat, nawet jeśli jest kłamliwy, nie słabnie, a staje się jeszcze bardziej popularny. Mamy przykład Turcji, która zakazała mówić o ludobójstwie Ormian. Myślę, że to prawo spowodowało, że ludzie myślą, iż Turcja jest niepewna swojej przeszłości i nie chce otwartej dyskusji o niej - ocenia Kerat.

"To nie jest właściwy, dobry rozwój sytuacji". Szef MSZ o sporze z Izraelem

Należy tonować napięcia po obu stronach - taka receptę na rozwiązanie sporu między Polską a Izraelem przedstawił minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Podczas piątkowej wizyty w Warszawie szefa MSZ Estonii przekonywał, że "rząd izraelski...

Dyskusja trwa

W Izraelu wciąż trwa ożywiona dyskusja nad tym, co stało się w Polsce. Bardzo mocno przeżywają ją ci, którzy wciąż czują mocną więź z naszym krajem.

- Spotkałam się z bardzo skrajnymi reakcjami. Jedne osoby płakały w czasie rozmów, inne były bardzo zestresowane, trzecie - wydawałoby się najbardziej optymistyczne co do naszych relacji - zupełnie zmieniły ton swoich wypowiedzi - opowiada Karolina Przewrocka Aderet, korespondentka "Tygodnika Powszechnego" w Tel Awiwie.

Najbardziej skrajne głosy w Izraelu nawoływały do odwołania corocznego Marszu Żywych, na który do Polski przyjeżdżają tysiące młodych Żydów. Minister edukacji Izraela przyznaje, że dostał setki, a nawet tysiące listów w tej sprawie. Żadnych zmian nie ma zamiaru wprowadzać, mimo że jest przeciwnikiem polskiej ustawy.

- Głównym elementem ustawy jest usunięcie określenia "polskie obozy śmierci". Szanuję to! Rozumiem to! I chcę tego uczyć w Izraelu. Jestem ministrem edukacji i chcę, żeby każde dziecko w Izraelu wiedziało, że to są niemieckie, nazistowskie obozy, które stworzyli naziści w Polsce - mówił TVN24 Naftali Bennett, izraelski minister oświaty.

Zdaniem ministra Benneta nazywanie obozów zagłady "polskimi" jest równoznaczne z zaprzeczaniem Holokaustowi. A to w Izraelu jest karalne.

Autor: Jakub Loska / Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Lysander

"stanowisko władz Izraela jest skierowane głównie do wyborców" - i dlatego władze Izraela poskarżyły się u kongresmenów w USA?

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   • "W domu bawiły się dzieci. Nagle spadł pocisk. Zabił chłopca, a dziewczynka straciła nogę"

    "W domu bawiły się dzieci. Nagle spadł pocisk. Zabił chłopca, a dziewczynka straciła nogę"

    Europa, Stany Zjednoczone i Rosja - świat kolejny raz apeluje do Turcji, żeby zakończyła swoją ofensywę przeciwko Kurdom. Chodzi nie tylko o ratowanie życia ludzi ludzi na miejscu. Na terenie operacji znajdują się obozy, w których trzymani są byli bojownicy tak zwanego Państwa Islamskiego. Istnieje prawdopodobne zagrożenie, że Kurdowie, którzy zajęci są walką, nie będą w stanie ich dalej pilnować. Jednocześnie w wyniku operacji pojawiają się informacje o zabitych, rannych i kolejnych ludzkich tragediach. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Pokojowy Nobel dla premiera Etiopii. "Cały świat zobaczył, jak bardzo zmienił się nasz kraj"

    Pokojowy Nobel dla premiera Etiopii. "Cały świat zobaczył, jak bardzo zmienił się nasz kraj"

    43-letni Abiy Ahmed Ali został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla za doprowadzenie do pokoju pomiędzy Etiopia a Erytreą. Komitet Noblowski podkreślił w uzasadnieniu, że premier Etiopii nakazał uwolnienie z więzień tysięcy więźniów politycznych, ogłosił amnestię dla dziennikarzy i działaczy politycznych prześladowanych przez poprzednie rządy, utworzył komisję pokoju i pojednania oraz przyczynił się do pogodzenia rywalizujących grup wyznaniowych i etnicznych. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Z czym się mierzą milenialsi? "Niepewność, ogromna presja i zderzenie się z rzeczywistością"

    Z czym się mierzą milenialsi? "Niepewność, ogromna presja i zderzenie się z rzeczywistością"

    Ten świat jest bardzo bogaty w rozmaite zdarzenia i to nas wszystko po prostu przytłacza. Ilość problemów, o których słyszymy każdego dnia jest bardzo duża. To wszystko trafia do tych młodych ludzi, to ich bardzo mocno obciąża. Oni zastanawiają się na swoja przyszłością i być może nie są jeszcze w stanie, z tym wszystkim sobie poradzić - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS doktor Konrad Maj psycholog społeczny z Uniwersytetu SWPS. Odniósł się w ten sposób do najnowszych doniesień o nasilających się kłopotach ze zdrowiem psychicznym wśród milenialsów. Z kolei doktor Joanna Heidtman psycholog i socjolog podkreśliła, że narastające oczekiwania wobec młodych osób mogą skutkować bardzo wczesną depresją i wypaleniem zawodowym - Niepewność, ogromna presja i zderzenie się z rzeczywistością - wymieniała przyczyny problemów osób z Pokolenia Y.

    czytaj więcej »
   • "Nie boi się krytykować prawicowego rządu". Media z podziwem o Tokarczuk

    "Nie boi się krytykować prawicowego rządu". Media z podziwem o Tokarczuk

    Polska pisarka Olga Tokarczuk została laureatką Nagrody Nobla z literatury. Akademia doceniła jej "wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia". Światowe media również są pełne podziwu dla twórczości Polki. Dużą popularnością za granicą cieszą się książki "Bieguni" oraz "Księgi Jakubowe". Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Erdogan chce wyprzeć Kurdów i dokonać repatriacji Syryjczyków, którzy są w Turcji

    Erdogan chce wyprzeć Kurdów i dokonać repatriacji Syryjczyków, którzy są w Turcji

    Turecka armia najpierw zbombardowała cele w północnej Syrii, gdzie de facto kontrolę sprawują Kurdowie. Potem wkroczyli żołnierze. Turecka ofensywa przeciwko kurdyjskim bojówkom w północnej Syrii spowodowała, że wiele tysięcy osób uciekło ze swoich domów. Są ranni i doniesienia o ofiarach śmiertelnych. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan nic sobie nie robi z międzynarodowej krytyki. Oficjalnie Turcy mają zamiar utworzyć wzdłuż swojej granicy tak zwaną "strefę bezpieczeństwa", wolną od bojówek kurdyjskich, i dokonać tam repatriacji Syryjczyków, którzy uszli do Turcji. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Jak poradzić sobie ze złością? Można się wyładować w "pokoju furii"

    Jak poradzić sobie ze złością? Można się wyładować w "pokoju furii"

    10 października to Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Jak podają eksperci, wśród najbardziej dotkliwych współczesnych problemów są nerwice, depresje i fobie. Szczególnie źle jest wśród młodych ludzi. Ostatnimi czasy coraz popularniejsze są tak zwane "pokoje furii", gdzie można wyładować złość na przedmiotach martwych. Terapeuci podkreślają, że to nie jest jednak skuteczny sposób na radzenie sobie ze swoimi problemami. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Kanadyjscy naukowcy informują: posiadanie psa wydłuża życie

    Kanadyjscy naukowcy informują: posiadanie psa wydłuża życie

    Naukowcy z Uniwersytetu w Toronto przeanalizowali dane o milionach ludzi z różnych krajów i regionów świata. Doszli do wniosku, że posiadanie psa zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci aż o 24 procent. Psy pomagają żyć dłużej zwłaszcza tym, którzy przeżyli zawał lub udar. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Donald Trump "chciał, bym dawała mu znać co tydzień". Georgette Mosbacher opowiada o kulisach zniesienia wiz

    Donald Trump "chciał, bym dawała mu znać co tydzień". Georgette Mosbacher opowiada o kulisach zniesienia wiz

    Ambasador USA Georgette Mosbacher udzieliła "Faktom o Świecie" TVN24 BiS wywiadu tuż po tym, jak Polska zakwalifikowała się do programu ruchu bezwizowego. - Kluczowe było zejście poniżej progu trzech procent. To było najważniejsze. Wiedzieliśmy jak zająć się całą resztą. Nie było fizycznie możliwości, aby zejść poniżej 3 procent, dopóki ludzie przychodzący do ambasady po wizę nie zaczęli spełniać naszych wymogów - powiedziała. Dodała, że prezydent Donald Trump był bardzo zainteresowany tą sprawą. - Absolutnie na to czekał - mówiła. - Prezydent pytał za każdym razem. Prosił, abym przekazywała mu konkretne dane, żeby zobaczyć na ile zbliżamy się do tego progu poniżej 3 procent.

    czytaj więcej »
   • W święto Jom Kipur przed synagogą zginęły dwie osoby

    W święto Jom Kipur przed synagogą zginęły dwie osoby

    Dwie osoby zabite w Niemczech. Do ataku doszło w święto Jom Kipur, a więc najważniejsze święto żydowskiego kalendarza. Wiele wskazuje, że była to napaść o podłożu antysemickim. Lokalny lider społeczności żydowskiej mówi, że uzbrojony człowiek chciał dostać się do synagogi, gdy było w niej ponad 70 osób. Nie udało mu się wejść, a obecni tam zdołali się zabarykadować. Jak poinformowały niemieckie media - napastnikiem był niemiecki neonazista. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Prezydent Turcji informuje o rozpoczęciu operacji wojskowej przeciwko Kurdom

    Prezydent Turcji informuje o rozpoczęciu operacji wojskowej przeciwko Kurdom

    Turcja rozpoczęła operację wojskową przeciwko bojownikom kurdyjskim. Twierdzą, że chcą zlikwidować "korytarz terroru", który ma istnieć wzdłuż tureckiej granicy. Prezydent Recep Tayyip Erdogan wydając rozkaz o rozpoczęciu operacji wojskowej przeciwko Kurdom określił, że jest to operacja antyterrorystyczna. Kurdowie apelują do społeczności międzynarodowej, by nie dopuściła do katastrofy humanitarnej. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

    czytaj więcej »
   • Sasnal: Turcja dostała zielone światło ze Stanów Zjednoczonych

    Sasnal: Turcja dostała zielone światło ze Stanów Zjednoczonych

    - Gospodarka turecka nie ma się dobrze, poparcie dla prezydenta Erdogana i partii rządzącej słabnie - powiedziała w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS doktor Patrycja Sasnal, kierownik Biura Badań i Analiz Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Dodała ona również, że jej zdaniem skala interwencji w Syrii będzie ograniczona. - Turcja dokonuje w tej chwili tej inwazji w Syrii, dlatego że dostała zielone światło ze Stanów Zjednoczonych - skwitowała.

    czytaj więcej »
   • "Możemy się spodziewać bardzo dużej fali uchodźców"

    "Możemy się spodziewać bardzo dużej fali uchodźców"

    - W tym momencie możemy się spodziewać bardzo dużej fali uchodźców - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS doktor Wojciech Wilk, prezes Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. Zakaz zmuszania uchodźców do powrotu do niebezpiecznego kraju, do miejsca gdzie byliby prześladowani, jest nie tylko już taką częścią prawa międzynarodowego, które jest zapisane, ale ono jest tak zwaną częścią zwyczajową - dodał.

    czytaj więcej »
   tvnpix