Fakty o Świecie

Turcja go oskarża, USA chcą jego uwolnienia. Sprawa pastora zakończy strategiczny sojusz?

To gospodarcza wojna światowa - tak działania Amerykanów określił przewodniczący tureckiego parlamentu, a prezydent Erdogan sugeruje, że Waszyngton może utracić swojego strategicznego sojusznika. To największy kryzys w stosunkach Stanów Zjednoczonych i Turcji od dziesięcioleci. Jednym z jego bohaterów jest mało znany amerykański pastor, którego Turcy zamknęli w więzieniu i oskarżają o terroryzm.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:15 w TVN24 BiS

Do niedawna nikt o nim nie słyszał. Dziś za jego przyczyną może zmienić się polityczna mapa świata.

Ameryka żąda, by pastor Andrew Brunson wyszedł na wolność. Turcja odmawia jego wydania. Prezydent Recep Erdogan retorycznie pyta Amerykanów, czy na pewno chcą stracić strategicznego sojusznika w NATO z powodu jednego pastora.

- Jesteście strategicznym partnerem w NATO i jednocześnie wbijacie nam nóż w plecy? Można tak? - pyta Amerykanów Erdogan.

Problemy tureckiej liry uderzą w europejskie banki? Komisja zabrała głos

Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek, że sytuacja związana z gwałtownym spadkiem wartości liry tureckiej może mieć wpływ na gospodarki strefy euro, w tym na europejskie banki.

Cła za pastora

Cios w plecy to według Erdogana cła, które Ameryka wprowadziła na turecką stal i aluminium w momencie, w którym notowania tureckiej waluty - liry - znalazły się na historycznym dnie. Cła, czyli de facto sankcje, to efekt odmowy uwolnienia pastora Brunsona.

Amerykanin Andrew Brunson zamieszkał w Turcji ponad 20 lat temu, prowadził niewielką parafię ewangelicką w Izmirze. Dwa lata temu trafił do więzienia, bo rzekomo wspierał nieudany pucz, który miał odsunąć od władzy Erdogana.

Brunson miał też współpracować z rzekomym organizatorem puczu - Fethullahem Gulenem - islamskim kaznodzieją, który obecnie mieszka w Ameryce.

Turcja traktuje Brunsona jako kartę przetargową, by zmusić Amerykę do ekstradycji Gulena. Waszyngton nie chce o tym słyszeć. Ankara grozi, że wykona zwrot w kierunku Moskwy, rynki finansowe szaleją.

Apele Erodgana nie pomagają. Amerykańskie cła uderzyły w Turcję

Turecka lira leci na łeb, na szyję. Giełda nurkuje, gospodarka traci. Prezydent stara się zakneblować opozycję i media, nasyła służby, stale zwiększa swoją władzę i nasila propagandę, ale to nie pomaga - zagraniczni inwestorzy uciekają, a...

Rosja za drzwiami

- Wiemy, że Erdogan i Putin rozmawiali ze sobą przez weekend. To niepokoi inwestorów, których nastroje są pesymistyczne, a to jest zaraźliwe - komentuje Mike Ingram, analityk z Irlandii.

W poniedziałek do Turcji przyleciał minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.

O zbliżeniu obu krajów mówi się od dawna. Turcja pomimo sprzeciwu Ameryki kupuje od Rosji sprzęt wojskowy. Ankarze nie podoba się to, że Waszyngton wspiera w Syrii i Iraku Kurdów, którzy marzą o własnym państwie.

Sprawa Brunsona może przelać czarę goryczy. - Nie twierdzę, że uwolnienie pastora Brunsona rozwiąże wszystkie problemy, bo między Turcją a Ameryką jest ich wiele, ale obie strony muszą znaleźć kompromis - uważa analityk rynkowy Ozlem Derici Sengul.

Złoty oberwał rykoszetem. Polska waluta mocno straciła na wartości

Początek tygodnia przynosi kontynuację osłabienia złotego do wszystkich głównych walut. Wszystko przez kryzys walutowy w Turcji, związany z obawami o wpływ prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana na gospodarkę oraz konflikt na linii...

Euro za liry

Prezydent Erdogan mówi Amerykanom, że Turcja słucha się tylko Allaha. Rodakom tłumaczy, że problemy gospodarcze to efekt politycznego spisku z zagranicy wymierzonego w Turcję.

- Jeśli trzymacie pod poduszką dolary, wyciągnijcie je. Jeśli macie euro czy złoto, to też je wyciągnijcie. Natychmiast idźcie do banku i wymieńcie je na liry. Robiąc tak, prowadzimy naszą wojnę o niezawisłość i przyszłość. To jedyny język, który oni są w stanie zrozumieć - apeluje Erdogan.

W piątek wartość tureckiej liry spadła aż o jedną piątą. Apelu prezydenta Erdogdana jego rodacy na razie nie posłuchali, może poza tymi, którzy żyją w Europie - dla nich kryzys walutowy to żyła złota.

- Wymieniam tyle euro, ile tylko się da. Dla mnie wzrost ceny euro jest dobry, bo żyję w Europie, ale dla Turcji to bardzo źle - mówi Ali Delici, obywatel Niemiec pochodzenia tureckiego.

Zwykły Turek nie usłyszy od swojego prezydenta, że główną przyczyną potężnego spadku wartości liry są wyrażane od dawna obawy rynków o nieograniczony wpływ Erdogana na gospodarkę, bo turecki prezydent zamienił swój kraj z demokracji rynkowej w niemal sułtanat.

Autor: Jakub Loska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • USA miały zestrzelić irańskiego drona. Teheran zaprzecza

  USA miały zestrzelić irańskiego drona. Teheran zaprzecza

  Amerykański okręt wojenny USS Boxer zestrzelił irańskiego drona, który zbliżył się do niego na odległość niecałego kilometra w cieśninie Ormuz - ogłosił w czwartek prezydent USA Donald Trump. Strona irańska utrzymuje, że nie straciła w czwartek żadnego drona. Relacje Iran-USA stają się coraz bardziej napięte. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Partia prezydenta prowadzi w sondażach. W sobotę wybory na Ukrainie

  Partia prezydenta prowadzi w sondażach. W sobotę wybory na Ukrainie

  Na Ukrainie odbędą się w niedzielę wcześniejsze wybory parlamentarne, które rozpisał nowy prezydent Wołodymyr Zełenski 21 maja, dzień po swoim zaprzysiężeniu. Zgodnie z sondażami ich zwycięzcą będzie partia szefa państwa Sługa Narodu, której sondaże dają ponad 40 procent poparcia. Jakie jeszcze partie mogą się znaleźć w Radzie Najwyżej? Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Latanie coraz bardziej szkodzi klimatowi. Branżę czeka rewolucja?

  Latanie coraz bardziej szkodzi klimatowi. Branżę czeka rewolucja?

  Branża lotnicza odpowiada za coraz większą emisję gazów cieplarnianych. Wszystko dlatego, że coraz więcej jest lotów. Z tego powodu w Szwecji ukuto nawet słowo na uczucie wstydu towarzyszące lataniu. Jak poprawić sytuację? Są różne pomysły - od słonej opłaty klimatycznej doliczanej do każdego biletu lotniczego po zastosowanie na szeroką skalę samolotów elektrycznych.

  czytaj więcej »
 • Francja na drodze do ekologicznej rewolucji. Senat przyjął ustawę

  Francja na drodze do ekologicznej rewolucji. Senat przyjął ustawę

  Francuski Senat poparł ustawę, na mocy której kraj ma do 2050 roku osiągnąć neutralność emisyjną. Chodzi o to, aby Francja nie produkowała więcej CO2 niż jest w stanie pochłonąć. Cel ma być osiągnięty z jednej strony przez ograniczanie emisji, a z drugiej strony przez sadzenie nowych drzew, które w ciągu dnia pochłaniają CO2. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Wyjątkowa wystawa na rocznicę urodzin królowej Wiktorii

  Wyjątkowa wystawa na rocznicę urodzin królowej Wiktorii

  W tym roku mija 200 lat od narodzin królowej Wiktorii. Choć kojarzona jest z okresem brytyjskiej potęgi i rewolucją przemysłową, to warto dodać, że bez rządów Wiktorii Pałac Buckingham nie wyglądałby tak, jak teraz. Dlatego do końca września w Pałacu Buckingham będzie można zwiedzić wystawę, która pokazuje, jak królowa Wiktoria zmieniła tę królewską siedzibę na lepsze. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Gigantyczna afirmacja technologii, potęgi amerykańskiej"

  "Gigantyczna afirmacja technologii, potęgi amerykańskiej"

  Mija 50 lat od misji Apollo 11 i pierwszego lądowania człowieka na Księżycu. To był wielki sukces Amerykanów i druzgocący cios dla Związku Radzieckiego. Nokaut w zimnowojennej rywalizacji. Nokaut, który z przyjemnością oglądano wtedy na żywo w Polsce, jako jedynym kraju za żelazną kurtyną. Leonid Breżniew miał zrugować Władysława Gomułkę za transmisję tego wydarzenia w polskiej telewizji. To, że w Polsce transmitowano lądowanie na Księżycu, zostało też pilnie odnotowane przez amerykańskiego ambasadora w Warszawie. Reportaż "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Rażące naruszenie prawa międzynarodowego"

  "Rażące naruszenie prawa międzynarodowego"

  Agencja Reutera - powołując się na irańskie media - poinformowała w piątek, że Brytyjski tankowiec Stena Impero został przejęty w cieśninie Ormuz w przez irańskich Strażników Rewolucji. - Iran uzasadnia to w sposób bardzo ogólny i nieprecyzyjny - mówił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Adam Balcer z Instytutu WiseEuropa. - Mamy do czynienia z rażącym naruszeniem prawa międzynarodowego - dodał. Maksymilian Dura z portalu defence24.pl tłumaczył z kolei jak wygląda przejęcie takiego tankowca.

  czytaj więcej »
 • Szczepienia przeciw odrze mają być obowiązkowe. Niemiecki rząd przygotował ustawę

  Szczepienia przeciw odrze mają być obowiązkowe. Niemiecki rząd przygotował ustawę

  Niemcy chcą wprowadzić obowiązkowe szczepienia przeciwko odrze. Jeśli projekt ustawy stanie się prawem, a wszystko na to wskazuje, to obowiązek obejmie dzieci i sporą grupę dorosłych. Brak szczepienia może skutkować dotkliwą grzywną, a u dzieci - nieprzyjęciem do przedszkola. To odpowiedź władz na epidemię odry. Tylko w tym roku zanotowano w Niemczech ponad 400 jej przypadków.

  czytaj więcej »
 • Awaria w rosyjskiej elektrowni atomowej. Władze twierdzą, że sytuacja jest pod kontrolą

  Awaria w rosyjskiej elektrowni atomowej. Władze twierdzą, że sytuacja jest pod kontrolą

  Kalinińska Elektrownia Atomowa w obwodzie twerskim w Rosji, w której doszło w czwartek do odłączenia od sieci trzech reaktorów, ma wznowić pracę w piątek, jak przekazały służby prasowe tej siłowni. Według koncernu Rosenergoatom, który jest operatorem wszystkich rosyjskich elektrowni jądrowych, spośród czterech reaktorów elektrowni pierwszy i drugi przerwały pracę całkowicie. Trzeci pracuje, a czwarty nie produkuje energii, lecz jest w stanie gotowości do nabrania mocy. Każda elektrownia, zwłaszcza po takich komunikatach, jest szczególnie dokładnie monitorowana przez ekologów - na razie nie wygląda na to, żeby władze coś ukrywały. Reaktory miały zostać automatycznie wyłączone z powodu zwarcia w transformatorze. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Kolejny dekret Putina w sprawie paszportów. Kijów: to prowokacja

  Kolejny dekret Putina w sprawie paszportów. Kijów: to prowokacja

  W kwietniu Władimir Putin zdecydował, że obywatelstwo Rosji ma być w uproszczonym trybie przyznawane mieszkańcom terytoriów we wschodniej Ukrainie kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów. Tysiące osób skorzystało z tej możliwości. Teraz prezydent Rosji wydał polecenie, by ułatwić procedury uzyskiwania rosyjskiego obywatelstwa także tym Ukraińcom z obwodów donieckiego i ługańskiego, którzy mieszkają na terytorium kontrolowanym przez rząd ukraiński. Kijów uznał decyzję Moskwy za prowokację. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Cała ta sprawa okazała się jedną wielką kompromitacją". Zarzuty wobec Spacey'ego wycofane

  "Cała ta sprawa okazała się jedną wielką kompromitacją". Zarzuty wobec Spacey'ego wycofane

  Kevin Spacey był oskarżony o to, że w barze w Nantucket w 2016 roku upił i napastował młodego, wówczas 18-letniego, mężczyznę. Prokuratura stanu Massachusetts zamknęła jednak sprawę po tym, jak domniemana ofiara odmówiła złożenia zeznań. Zabrakło ponadto kluczowego dowodu - telefonu komórkowego domniemanej ofiary, który rzekomo zaginął. Według obrońców aktora w telefonie młodego mężczyzny miały znajdować się dowody niewinności ich klienta. Skutkiem zarzutów wobec aktora było wycofanie go z obsady słynnego serialu telewizyjnego "House of Cards", gdzie grał główną rolę makiawelicznego polityka Franka Underwooda. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Kosmos w zasięgu ręki. Polska firma stworzyła dla NASA wyjątkową aplikację

  Kosmos w zasięgu ręki. Polska firma stworzyła dla NASA wyjątkową aplikację

  Wylądować na Księżycu, wystrzelić rakietę kosmiczną, założyć skafander - takie rozrywki to dla wielu ludzi to marzenie. Marzenie, które może być jednak w zasięgu ręki, a dokładniej - w zasięgu telefonu komórkowego. A to za sprawą aplikacji, którą dla amerykańskiej agencji kosmicznej NASA stworzyła polska firma Immersion. Celem była popularyzacja wiedzy o kosmosie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Popularne aplikacje i bezpieczeństwo. "To są bardzo cenne informacje"

  Popularne aplikacje i bezpieczeństwo. "To są bardzo cenne informacje"

  Rosyjska aplikacja FaceApp po raz kolejny przypomniała o sobie nowym, jakże popularnym filtrem postarzającym zdjęcia twarzy. Po raz pierwszy było głośno o tej "apce" w 2017 roku. Teraz przeżywa drugą młodość, głównie dzięki celebrytom publikujących w mediach społecznościowych swoje starcze podobizny. W "Faktach o Świecie" o zagrożeniach związanych z tą i innymi aplikacjami mówili Piotr Gnyp, ekspert do spraw nowych technologii i gier firmy Walkabout, adwokat profesor Szymon Pawelec oraz psycholog Maria Rotkiel.

  czytaj więcej »
tvnpix