Fakty o Świecie

Turcja go oskarża, USA chcą jego uwolnienia. Sprawa pastora zakończy strategiczny sojusz?

To gospodarcza wojna światowa - tak działania Amerykanów określił przewodniczący tureckiego parlamentu, a prezydent Erdogan sugeruje, że Waszyngton może utracić swojego strategicznego sojusznika. To największy kryzys w stosunkach Stanów Zjednoczonych i Turcji od dziesięcioleci. Jednym z jego bohaterów jest mało znany amerykański pastor, którego Turcy zamknęli w więzieniu i oskarżają o terroryzm.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:15 w TVN24 BiS

Do niedawna nikt o nim nie słyszał. Dziś za jego przyczyną może zmienić się polityczna mapa świata.

Ameryka żąda, by pastor Andrew Brunson wyszedł na wolność. Turcja odmawia jego wydania. Prezydent Recep Erdogan retorycznie pyta Amerykanów, czy na pewno chcą stracić strategicznego sojusznika w NATO z powodu jednego pastora.

- Jesteście strategicznym partnerem w NATO i jednocześnie wbijacie nam nóż w plecy? Można tak? - pyta Amerykanów Erdogan.

Problemy tureckiej liry uderzą w europejskie banki? Komisja zabrała głos

Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek, że sytuacja związana z gwałtownym spadkiem wartości liry tureckiej może mieć wpływ na gospodarki strefy euro, w tym na europejskie banki.

Cła za pastora

Cios w plecy to według Erdogana cła, które Ameryka wprowadziła na turecką stal i aluminium w momencie, w którym notowania tureckiej waluty - liry - znalazły się na historycznym dnie. Cła, czyli de facto sankcje, to efekt odmowy uwolnienia pastora Brunsona.

Amerykanin Andrew Brunson zamieszkał w Turcji ponad 20 lat temu, prowadził niewielką parafię ewangelicką w Izmirze. Dwa lata temu trafił do więzienia, bo rzekomo wspierał nieudany pucz, który miał odsunąć od władzy Erdogana.

Brunson miał też współpracować z rzekomym organizatorem puczu - Fethullahem Gulenem - islamskim kaznodzieją, który obecnie mieszka w Ameryce.

Turcja traktuje Brunsona jako kartę przetargową, by zmusić Amerykę do ekstradycji Gulena. Waszyngton nie chce o tym słyszeć. Ankara grozi, że wykona zwrot w kierunku Moskwy, rynki finansowe szaleją.

Apele Erodgana nie pomagają. Amerykańskie cła uderzyły w Turcję

Turecka lira leci na łeb, na szyję. Giełda nurkuje, gospodarka traci. Prezydent stara się zakneblować opozycję i media, nasyła służby, stale zwiększa swoją władzę i nasila propagandę, ale to nie pomaga - zagraniczni inwestorzy uciekają, a...

Rosja za drzwiami

- Wiemy, że Erdogan i Putin rozmawiali ze sobą przez weekend. To niepokoi inwestorów, których nastroje są pesymistyczne, a to jest zaraźliwe - komentuje Mike Ingram, analityk z Irlandii.

W poniedziałek do Turcji przyleciał minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.

O zbliżeniu obu krajów mówi się od dawna. Turcja pomimo sprzeciwu Ameryki kupuje od Rosji sprzęt wojskowy. Ankarze nie podoba się to, że Waszyngton wspiera w Syrii i Iraku Kurdów, którzy marzą o własnym państwie.

Sprawa Brunsona może przelać czarę goryczy. - Nie twierdzę, że uwolnienie pastora Brunsona rozwiąże wszystkie problemy, bo między Turcją a Ameryką jest ich wiele, ale obie strony muszą znaleźć kompromis - uważa analityk rynkowy Ozlem Derici Sengul.

Złoty oberwał rykoszetem. Polska waluta mocno straciła na wartości

Początek tygodnia przynosi kontynuację osłabienia złotego do wszystkich głównych walut. Wszystko przez kryzys walutowy w Turcji, związany z obawami o wpływ prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana na gospodarkę oraz konflikt na linii...

Euro za liry

Prezydent Erdogan mówi Amerykanom, że Turcja słucha się tylko Allaha. Rodakom tłumaczy, że problemy gospodarcze to efekt politycznego spisku z zagranicy wymierzonego w Turcję.

- Jeśli trzymacie pod poduszką dolary, wyciągnijcie je. Jeśli macie euro czy złoto, to też je wyciągnijcie. Natychmiast idźcie do banku i wymieńcie je na liry. Robiąc tak, prowadzimy naszą wojnę o niezawisłość i przyszłość. To jedyny język, który oni są w stanie zrozumieć - apeluje Erdogan.

W piątek wartość tureckiej liry spadła aż o jedną piątą. Apelu prezydenta Erdogdana jego rodacy na razie nie posłuchali, może poza tymi, którzy żyją w Europie - dla nich kryzys walutowy to żyła złota.

- Wymieniam tyle euro, ile tylko się da. Dla mnie wzrost ceny euro jest dobry, bo żyję w Europie, ale dla Turcji to bardzo źle - mówi Ali Delici, obywatel Niemiec pochodzenia tureckiego.

Zwykły Turek nie usłyszy od swojego prezydenta, że główną przyczyną potężnego spadku wartości liry są wyrażane od dawna obawy rynków o nieograniczony wpływ Erdogana na gospodarkę, bo turecki prezydent zamienił swój kraj z demokracji rynkowej w niemal sułtanat.

Autor: Jakub Loska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Nowa umowa z Unią. Brytyjska opozycja: będzie odrzucona

  Nowa umowa z Unią. Brytyjska opozycja: będzie odrzucona

  Jedną z najważniejszych informacji w czwartek była ta o zawarciu porozumienia pomiędzy Wielką Brytanią i Unią Europejską w sprawie brexitu. Jako pierwszy ogłosił to Boris Johnson. I to premier Wielkiej Brytanii ma teraz przed sobą najtrudniejsze zadanie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Zamieszki w Katalonii. "Przemoc nie wygra z jednością"

  Zamieszki w Katalonii. "Przemoc nie wygra z jednością"

  Dwa lata temu władze Katalonii ogłosiły niepodległość. Madryt uznał jednak, że stało się to z pogwałceniem hiszpańskiej konstytucji i rozwiązał lokalny parlament. W poniedziałek zapadły wyroki wieloletniego więzienia dla katalońskich polityków, którzy byli najbardziej zaangażowani w ruch niepodległościowy. Na ulice wyszły setki tysięcy ludzi, a obecny premier Katalonii zapowiada powrót do niepodległościowego referendum. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Zbliża się wielka operacja, która znowu zadziwi świat"

  "Zbliża się wielka operacja, która znowu zadziwi świat"

  Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un konno wjeżdżał na górę Pektu-san, która przez propagandę Pjongjangu nazywana jest "świętą górą rewolucji". Według oficjalnej biografii - urodził się tam poprzedni dyktator Korei Północnej Kim Dzong Il. Konną przejażdżkę Kima państwowe media określają jako "wielkie, doniosłej wagi wydarzenie w historii rewolucji koreańskiej". Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Kolos przepłynął przez Kanał Koryncki

  Kolos przepłynął przez Kanał Koryncki

  To jedne z najbardziej spektakularnych zdjęć ostatnich miesięcy. Przez Kanał Koryncki przepłynął największy ze statków, które dotychczas żeglowały na tej trasie. Do pokonania miał ponad sześć kilometrów. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Brytyjczycy mają dość rozwodu z Unią. Gigant uruchamia kanał "wolny od brexitu"

  Brytyjczycy mają dość rozwodu z Unią. Gigant uruchamia kanał "wolny od brexitu"

  Po trzech latach i na mniej niż dwa tygodnie przed formalnie obowiązującą datą brexitu nie jest przesądzone, czy i kiedy do niego dojdzie. Część Brytyjczyków jest przerażona wizją wyjścia z Unii Europejskiej, część się na to cieszy, ale niemal wszyscy są już tym bardzo zmęczeni i po prostu nie chcą o tym słyszeć. Doszło do tego, że stacja Sky News zdecydowała się uruchomić specjalny kanał informacyjny, w którym o brexicie w ogóle mowy nie będzie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Nowak: to porozumienie forsuje jeszcze twardszy brexit niż umowa May

  Nowak: to porozumienie forsuje jeszcze twardszy brexit niż umowa May

  To porozumienie forsuje jeszcze twardszy brexit. Ono jeszcze bardziej oddala Wielką Brytanie od Unii Europejskiej - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS doktor Bartłomiej Nowak z Akademii Finansów i Biznesu Vistula. Zdaniem drugiego gościa - Macieja Czajkowskiego, byłego dziennikarza BBC News - porozumienie zawarte w czwartek w Brukseli nie przejdzie głosowania w Izbie Gmin - My możemy ekscytować się cała umową, a być może ta umowa nie zostanie przegłosowana - podkreślił

  czytaj więcej »
 • Ofensywa w Syrii trwa. Rosja wypełnia próżnię po USA

  Ofensywa w Syrii trwa. Rosja wypełnia próżnię po USA

  Władze w Moskwie podkreślają, że starcie między tureckimi i syryjskimi siłami byłyby nie do zaakceptowania i dlatego Rosja do nich nie dopuści. Rosjanie wchodzą do baz, z których wcześniej wyjechali Amerykanie. Całą sytuację komplikuje jednak fakt, że Władimir Putin był ostatnio w dość bliskich kontaktach z prezydentem Turcji. Turcy twierdzą, że ich celem nie są cywile, a terroryści, ale w ciągu niecałego tygodnia z północnej Syrii uciekło aż 270 tysięcy cywilów. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Bałtyckie dorsze wymierają. Bruksela drastycznie zmniejsza limity połowów

  Bałtyckie dorsze wymierają. Bruksela drastycznie zmniejsza limity połowów

  Ministrowie odpowiedzialni za rybołówstwo we wszystkich krajach Unii Europejskiej uzgodnili prawie całkowity zakaz połowu dorszy we wschodniej części Morza Bałtyckiego, czyli tej istotnej dla naszych rybaków. Limit połowu w 2020 roku będzie zmniejszony aż o 92 procent. Populacja bałtyckich dorszy wymiera i marnieje. Ich pożywieniem są szproty i śledzie. Tych drugich jednak zaczyna brakować, więc Bruksela mówi już o zmniejszeniu limitów połowów także i śledzi. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Jeśli opozycja zachowa większość w Senacie, to powinna przyjąć trochę inny system pracy"

  "Jeśli opozycja zachowa większość w Senacie, to powinna przyjąć trochę inny system pracy"

  - Wybory przegrała opozycja, która zachowała się nieroztropnie, niemądrze - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były premier Włodzimierz Cimoszewicz. Jego zdaniem opozycja poddała walkę, gdy z Koalicji Obywatelskiej wystąpiło PSL, a Grzegorz Schetyna nie chciał rozmawiać z Lewicą. - Jeśli opozycja zachowa większość w Senacie, to powinna przyjąć trochę inny system pracy. Senat powinien spotykać się w każdym tygodniu na 3-4 dni i wykorzystać to jaką wspaniałą okazję do debaty o sprawach publicznych - przekonywał były premier.

  czytaj więcej »
 • Przybywa ofiar tureckiej ofensywy w Syrii. Kurdowie mówią o zbrodniach wojennych

  Przybywa ofiar tureckiej ofensywy w Syrii. Kurdowie mówią o zbrodniach wojennych

  Liczba ofiar tureckiej ofensywy rośnie w dramatycznym tempie. Mówi się już o wielu zabitych i rannych. Kurdowie alarmują, że współpracująca z Turcją armia syryjskiej opozycji ma na sumieniu zbrodnie wojenne. Kurdowie zwrócili się o pomoc do rządowej armii syryjskiej, z którą jeszcze niedawno walczyli, i do Rosji. Amerykańscy żołnierze wycofali się z północnej Syrii na rozkaz Donalda Trumpa. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Rasistowskie zachowania, hitlerowskie gesty. Skandal na meczu eliminacji mistrzostw Europy

  Rasistowskie zachowania, hitlerowskie gesty. Skandal na meczu eliminacji mistrzostw Europy

  Grupa bułgarskich kibiców zaczęła naśladować odgłosy małp i pokazywać hitlerowskie pozdrowienie w kierunku czarnoskórych piłkarzy reprezentacji Anglii. Sędzia meczu z powodu zachowania kibiców dwa razy przerywał grę. Anglicy wygrali aż 6:0, ale prasa na Wyspach najmniej pisze o grze swoich piłkarzy. Pod pręgierzem znalazł się trener Bułgarów, który stwierdził po meczu, że w jego trakcie nic złego nie słyszał. Państwo wstrzymało wszelkie stosunki, w tym finansowe, z Bułgarskim Związkiem Piłki Nożnej, wymuszając w ten sposób dymisję jego szefa. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
tvnpix