Padają kolejne bastiony, wizjoner przestrzega. "Zagrożenie znacznie większe niż Korea Północna"


Elon Musk uważa, że skoro samochody i lekarstwa są poddane prawnym regulacjom, to również sztuczna inteligencja powinna im podlegać. Miliarder już kolejny raz ostrzega przed zagrożeniami związanymi z niekontrolowanym rozwojem sztucznej inteligencji. W lipcu Musk mówił o tym, że SI stanowi „fundamentalne ryzyko egzystencjalne dla całej ziemskiej cywilizacji”. Ryzyko w rozwoju sztucznej inteligencji widzą też m.in. twórca Microsoftu Bill Gates oraz astrofizyk Stephen Hawking. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Z jednej strony człowiek, z drugiej - sztuczna inteligencja. Tak wyglądał tegoroczny turniej w DOTA 2, strategicznej gry, która od uczestników wymaga planowania i reagowania na błędy przeciwnika. Do tej pory to zawsze człowiek wygrywał, ale tym razem było inaczej.

Maszyna o nazwie OpenAI okazała się bezkonkurencyjna. Potrafiła przewidzieć ruch przeciwnika i od początku kontrolowała sytuację. A historia sztucznej inteligencji zaczęła się niewinnie - od zwycięstwa komputera w grze w warcaby.

- Okazało się, że w chwili obecnej roboty, programy komputerowe, grają w tę grę (warcaby - przyp. red.) tak doskonale, że nie ma żadnych szans, żeby człowiek mógł wygrać. Potem dłużej opierały się szachy. Ale ta twierdza upadła, gdy w 1997 roku arcymistrz szachowy Garri Kasparow przegrał wielodniowy mecz szachowy z robotem. Inna gra, mianowicie gra w go, została pokonana w zeszłym roku przez program, który był oparty na metodzie deep learning, czyli głębokiego uczenia. Znowu padła kolejna twierdza - mówi prof. Ryszard Tadeusiewicz, informatyk z AGH.

"To mnie martwi"

Zaskoczony sukcesem komputera jest nawet jeden z jego twórców - amerykański wizjoner Elon Musk. Jak napisał na Twitterze: "Jeśli nie obawiacie się jeszcze zagrożeń ze strony sztucznej inteligencji, to powinniście zacząć. Mówimy o niebezpieczeństwie znacznie większym niż Korea Północna."

If you're not concerned about AI safety, you should be. Vastly more risk than North Korea. pic.twitter.com/2z0tiid0lc— Elon Musk (@elonmusk) 12 sierpnia 2017

To już kolejny raz, kiedy komputer pokazał nam, do czego jest zdolny. Dzisiaj maszyny zaczęły nas przewyższać nie tylko w grach, ale też w pracy. Schemat był podobny - od prostych czynności do tych coraz bardziej skomplikowanych.

- Zastępowanie na przykład spawacza robotem było racjonalne, bo robot robił tę samą pracę szybciej, precyzyjniej, nie męczył się - zwraca uwagę Tadeusiewicz. - W chwili obecnej, na skutek rozwoju sztucznej inteligencji, zagrożeniu są również wykonawcy tych zawodów, które wiążą się z pracą umysłową. Łącznie z pracą dziennikarza - dodaje.

I chociaż wciąż daleko nam jeszcze do rzeczywistości znanej z filmów SF, to ostrzeżenia, takie jak to opublikowane przez Muska, mówią nam o wyzwaniu, z którym prędzej czy później będziemy musieli się zmierzyć.

- Myślę, że problem sztucznej inteligencji przebije się do szerszej świadomości dopiero, kiedy dojdzie do jakiejś tragedii. Na przykład gdy roboty zaczną zabijać ludzi na ulicach. Teraz ta kwestia wydaje się nam tak odległa. I to mnie martwi - mówi Musk.

Konieczne regulacje

Zdaniem Muska już teraz powinniśmy zająć się tworzeniem protokołów bezpieczeństwa, które pozwolą nam kontrolować działalność inteligentnych maszyn w przyszłości.

- Nikt nie lubi poddawać się regulacjom, ale kontrolujemy wszystko, co stanowi dla nas zagrożenie: auta, samoloty, lekarstwa. Tak samo powinno być ze sztuczną inteligencją - przekonuje Musk.

Nobody likes being regulated, but everything (cars, planes, food, drugs, etc) that's a danger to the public is regulated. AI should be too.— Elon Musk (@elonmusk) 12 sierpnia 2017

Według amerykańskiego wizjonera to tylko kwestia czasu, gdy roboty będą w stanie wykonać dowolną czynność lepiej niż jakikolwiek człowiek.

Autor: Marcin Masewicz / Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS